شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - Saturday 24 September 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 21.09.2022, 11:23

پشتیبانی وزیر خارجه آلمان از مطالبات زنان معترض ایران

واکنش‌های بین‌المللی به کشته شدن مهسا امینی، پس از بازداشت توسط گشت ارشاد، و سرکوب خشونت‌آمیز معترضان به این واقعه ادامه دارد. به گزارش “اشپیگل آنلاین”، وزیر خارجه آلمان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل از رهبری جمهوری اسلامی خواست به صدای زنانی که برای اعتراض به قتل مهسا امینی به خیابان‌ها می‌آیند گوش دهد.

به گزارش دویچه وله، آنالنا بربوک، سه‌شنبه ۲۰ سپتامبر در نیویورک تاکید کرد صدای زنان معترض ایرانی باید شنیده شود زیرا آنها خواستار حقی هستند که حق همگانی همه انسان‌ها است و چیزی جز حقوق مسلم شهروندان نیست.

مرگ مهسا امینی در روزهای گذشته بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان و آلمان داشته اما پیش از این سیاستمداران ارشد آلمانی، به خصوص مقام‌های دولتی کمتر درباره این رویداد و سرکوب معترضان ایرانی موضع‌گیری کرده‌اند که با انتقادهایی روبرو بوده است.

مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله کرد ایرانی هفته گذشته توسط ماموران گشت ارشد بازداشت و به یکی از مراکز نیروی انتظامی در خیابان وزرای تهران منتقل شد. بر پایه شواهد مهسا امینی به دلیل رفتار خشونت‌آمیز و ضرب و شتم ماموران گشت ارشاد دچار مرگ مغزی شد. یک روز پس از انتقال مهسا به بیمارستان کسری در تهران، درگذشت او رسما تایید شد.

این حادثه با اعتراض‌های گسترده‌ای در شهرهای کردستان و بسیاری دیگر از شهرهای ایران روبرو شد که زنان معترض در آن نقشی محوری بر عهده دارند.

لوئیزه آمسبرگ، مسئول امور حقوق بشر در دولت فدرال آلمان روز دوشنبه در یک پیام توئیتری نوشت: «درگذشت مهسا امینی باعث خشم و اندوه شده زیرا خشونت و سرکوب علیه زنان در ایران استثنایی نیست بلکه امری روزمره است.»

این مقام آلمانی در یک پیام توئیتری ضمن ابراز همدردی با اعضای خانواده و بستگان مهسا امینی خواستار روشنگری درباره چگونگی مرگ این دختر ۲۲ ساله شد.

روز سه‌شنبه امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز پس از دیدار با ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد در این ملاقات بر دفاع کشورش از حقوق بشر و حقوق زنان تاکید کرده است.

در همین روز گابریل بوریک، رئیس جمهوری شیلی هم در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به “قتل مهسا امینی توسط حکومت ایران” بر تعهد دولت این کشور برای مقابله با خشونت سیستماتیک علیه زنان تاکید کرد. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022