شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - Saturday 24 September 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 20.09.2022, 13:56

ایلان ماسک خواستار معافیت از تحریم‌ها برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای به ایران شد

مالک شرکت اسپیس‌ایکس، روز دوشنبه نوزدهم سپتامبر، اعلام کرد که شرکتش به دنبال معافیت از تحریم‌های ایالات متحده علیه تهران برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به مردم ایران است.

به گزارش رادیو فرانسه، ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس‌ایکس و مدیرعامل تسلا، هم‌زمان با افزایش اعتراض‌‌ها به قتل مهسا امینی و کندی اینترنت در ایران، در پاسخ به یک کاربر ایرانی توییتر مبنی بر امکان ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای به این کشور، نوشت: «استارلینک در این زمینه خواستار معافیت از تحریم‌های ایران خواهد شد.»

مالک شرکت اسپیس‌ایکس، در جریان حمله روسیه به اوکراین نیز در پی درخواست معاون نخست‌وزیر اوکراین، دستور فعال شدن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در این کشور را صادر کرده بود.

ایلان ماسک، روز دو شنبه، همچنین اعلام کرده بود که «استارلینک اکنون در همه کشورها فعال است از جمله در جنوبگان قاره».

دوشنبه با ادامه اعتراضات مردم شهرهای مختلف ایران، گزارش‌هایی از اختلال در اینترنت و محدودیت دسترسی به رسانه‌های اجتماعی در برخی مناطق منتشر شد.

گروه نظارت بر اینترنت نت‌بلاکز (NetBlocks) که اختلال اینترنت در سراسر جهان را رصد می‌کند، اعلام کرد که به دنبال اعتراضات روز دوشنبه، ارتباط اینترنتی در استان کردستان، تقریبا قطع شده و اختلالات جزئی در تهران و سایر شهرها از روز جمعه ادامه دارد.

اسپیس‌ایکس، در رقابت با شرکت های ارتباطی ماهواره ای رقیب از جمله وان وب (OneWeb) و آمازون، قصد دارد به سرعت استارلینک را گسترش دهد.

استارلینک یک منظومه از هزاران ماهواره کوچک در مدار پایینی زمین است که از سوی شرکت اسپیس‌ایکس برای فراهم کردن اینترنت ماهواره‌ای شکل گرفته است. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022