جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - Friday 19 August 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 05.08.2022, 8:58

احمدبخشایش: برجام مُرد اما تا پایان دولت بایدن درحال مذاکره خواهیم بود

احمد بخشایش اردستانی نماینده ادوار مجلس و تحلیلگر و فعال سیاسی اصولگرا درباره نتیجه احتمالی آخرین دور مذاکرات برجام که تحت عنوان احیای برجام قرار است دوباره برگزار شود به فردانیوز گفت: نه آمریکا و نه ایران علاقه ای به احیای برجام ندارند. هم اکنون فضای نظام بین الملل به نفع ایران است چون در جنگ جهانی اول بی‌طرف بود ولی اشغال شد، حالا تصمیم دارد بی‌طرف نباشد و با چین و روسیه در احیای جاده ابریشم همکاری کند.

فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به تاریخ روابط ایران و غرب افزود: هر زمان ایران دست همکاری به سوی غرب دراز کرد، غرب دست ایران را پس زد. نمونه بارزش زمان دولت آقای روحانی بود که ایران خیلی به سمت غرب رفت اما غرب پذیرای ایران نشد. امروز اگر می بینیم اروپایی ها پیگیر احیای برجام هستند، به دلیل آن است که زمستان سردی خواهند داشت و حالا ایران و روسیه می خواهند به اروپایی ها درس بدهند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: روسیه و ایران می‌خواهند این پیام را به اروپایی‌ها بدهند که «وقتی ما را تحریم می‌کنید تا مردم اعتراض خیابانی کنند، حالا کاری می‌کنیم که در زمستان شاهد جنبش اعتراضی در کشورتان باشید.»  چون وقتی قیمت گاز و بنزین گران شود مردم ناراحت می شوند.

نماینده ادوار مجلس با اشاره به عضویت ایران در پیمان شانگهای افزود: ایران تصمیم دارد به سمت شرق برود چون مذاکرات نشان داد که موانع بزرگی پیش روی احیای برجام است چون آمریکا در قبال احیای برجام نمی خواهد هیچ هزینه ای بپردازد بنابراین معتقدم در وین برجام احیا نمی شود اما مذاکرات به همین منوال سال ها ادامه خواهد یافت.

بخشایش اردستانی با بیان اینکه پنجره دیپلماسی بسته نمی شود، اظهار کرد: از زمانی که ترامپ از برجام خارج شد، برجام مُرد؛ تا پایان دولت بایدن ما همواره در حال مذاکره خواهیم بود چون کار دیپلمات ها مذاکره است. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022