پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - Thursday 21 October 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sat, 25.09.2021, 8:00

دختر بنیان‌گذار هوآوی آزاد شد- چین هم دو کانادایی را آزاد کرد

مدیر ارشد هوآوی متهم بود به نقض تحریم‌های ایران از راه کلاه‌برداری بانکی

منگ وانژو، مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی و دختر بنیان‌گذار این شرکت، با دادستا‌ن‌های آمریکایی بر سر اتهامش، کلاه‌برداری بانکی، به توافق رسید و پس‌از سه‌سال بازداشت خانگی در کانادا، با سپردن وثیقه، آزاد شد به سوی چین پرواز کرد.

دستیار دادستان فدرال آمریکاگفته، اگر وانژ به تعهداتش در این توافق، عمل کند، دادستانی آمریکا نیز اتهامات علیه وی را لغو می‌کند- آمریکا فعلا درخواست استرداد او به آمریکا را از کانادا پس گرفته است.

در عوض، چین نیز مایکل کووریگ و مایکل اسپاوو، دو شهروند کانادایی زندانی را آزاد کرد. چین این دو را درست پس‌از بازداشت منگ‌ مانژو، و به اتهام جاسوسی بازداشت کرده. حالا آن‌ها هم در راه بازگشت به کانادا هستند.

مایکل کووریگ، دیپلمات سابق و مشاور گروه بین‌المللی بحران، و مایکل اسپاوور، مشاور امور مالی و تجاری است و به همکاری‌های تجاری بین‌المللی با کره‌شمالی کمک می‌کرده است.

منگ وانژ در زمستان ۱۳۹۷ به درخواست آمریکا و به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران بازداشت شد و آمریکا می‌خواست که کانادا او را به آمریکا تحویل دهد.

این زن متهم بود از راه اختلاس بانکی، اچ‌اس‌بی‌سی، گروه بانک‌داری بریتانیایی بزرگ، را از ارتباطات هواوی با شرکتی در ایران بی‌خبر گذاشته و اچ‌اس‌بی‌سی را با خطر جریمه شدن بابت زیرپا گذاشتن تحریم ایران روبه‌رو کرده است. او این اتهام را زمانی رد می‌کرد ولی حالا در توافق جدیدش این اتهام کلاه‌برداری بانکی را پذیرفته است.
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021