يكشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ - Sunday 26 September 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sun, 12.09.2021, 22:03

وزیر خارجه فرانسه: طالبان دروغ می‌گویند

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در آستانه سفرش به قطر گفت که طالبان درباره وعده‌هایی که مطرح کرده بود «دروغ» می‌گویند.

وزیر خارجه فرانسه روز یکشنبه به قطر خواهد رفت و قرار است با مقامات این کشور درباره انتقال تعدادی از اتباع فرانسوی و همچنین گروهی از افغان‌ها به خارج از افغانستان گفتگو کند. قطر این روزها به مقصد اصلی وزرای خارجه بسیاری از کشورها برای رایزنی بر سر تحولات افغانستان تبدیل شده است.

هایکو ماس و آنتونی بلینکن، وزرای خارجه آلمان و آمریکا نیز پیش از این به قطر سفر کرده بودند. دولت قطر که میزبان مذاکرات صلح آمریکا با طالبان بود در تخلیه اتباع خارجی و گروهی از افغان‌ها پیش از خروج نظامیان آمریکا در روز ۳۱ اوت (۹ شهریور/سنبله) نقش پررنگی داشت. این کشور حاشیه خلیج فارس اکنون در حال همکاری با طالبان برای عادی‌سازی شرایط فرودگاه کابل است.

وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به سوالی درباره به رسمیت شناختن حکومت طالبان گفت که این گروه انتظارهای جهانی را برآورده نکرده است و پاریس در چنین شرایطی به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان را بررسی نخواهد کرد.

ژان ایو لودریان گفت: «فرانسه به رسمیت شناختن و برقراری هرگونه رابطه [با طالبان] را رد می‌کند.»

وی افزود: «آنها [درباره وعده‌هایشان] دروغ می‌گویند و تاکنون هم نتیجه‌ای مشاهده نشده است.»

وزیر خارجه فرانسه در ادامه اظهار داشت: «ما منتظر اقدامات طالبان هستیم. آنها به اندکی گشایش اقتصادی و روابط بین‌المللی نیاز خواهند داشت.»

فرانسه در نیمه دوم ماه اوت و پس از سقوط کابل به دست طالبان نزدیک به سه هزار نفر را که ۲۶۰۰ تن از آنها اهل افغانستان بودند از این کشور خارج کرد.
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021