پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - Thursday 5 August 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Thu, 22.07.2021, 17:39

شکایت ۶ سازمان حقوق بشری از دولت فرانسه به اتهام کنترل هویت تبعیض آمیز شهروندان

یورونیوز: ۶ سازمان غیردولتی از جمله، عفو بین الملل فرانسه و دیده بان حقوق بشر، برای پایان دادن به «اقدامات تبعیض آمیز دولت امانوئل ماکرون در زمینه كنترل تبعیض آمیز هویت» در حال طرح یک شکایت جمعی هستند.

این سازمان ها پیش تر در ماه ژانویه گذشته از سه وزارتخانه خواسته بودند تا به «روند تبعیض آمیز کنترل هویت افراد در فرانسه» خاتمه بدهند و همزمان به وزرا زمان پاسخگویی دادند، اما بدلیل عدم دریافت پاسخ مشخص تصمیم گرفتند تا از دولت شکایت کنند.

این سازمان های غیردولتی در بیانیه ای روز پنج شنبه نوشته اند که بیش از ۴ ماه به سه وزیر فرصت «اصلاحات ساختاری» در زمینه کنترل هویت «تبعیض آمیز» داده اند و حالا ناگزیر از دولت به «شورای حکومتی» شکایت می کنند.

شورای حکومتی فرانسه بالاترین مرجع حل دعاوی حقوقی مرتبط با دولت است.

این سازمان ها مردم نهاد می گویند «کنترل هویتی که همچنان توسط نیروهای پلیس فرانسه انجام می گیرد غالبا شهروندان غیرسفیدپوست و مهاجرتبار را هدف می گیرد.» ۶ سازمان می گویند که «مطالعات، نشان از سرکوب و تبعیض ساختاری حکومتی» می دهد.

تحقیقات جامعه شناسانی که در این زمینه با سازمان های غیردولتی کار کرده اند، نشان می دهند که «سفیدپوستان در سال های اخیر بندرت از سوی نیروهای پلیس در خیابان مورد کنترل هویتی» قرار گرفته اند.

شکایت این ۶ سازمان غیردولتی از دولت فرانسه در تاریخ این کشور بی سابقه است.

دادخواست این سازمان های غیردولتی ۴۵۰ صفحه است و در آن نمونه های مختلفی از شهروندان سیاه پوست و عرب تبار وجود دارد که در جریان کنترل هویت روزانه مورد سرکوب و تبعیض پلیس قرار گرفته اند.

جامعه شناسان فرانسوی سالهاست تاکید می کنند که «کنترل هویت های پلیس فرانسه یکی از موانع اصلی کاهش تنش ها بین شهروندان محروم وغیرسفیدپوست فرانسوی با دولت ها در سه دهه اخیر بوده است.»

سازمان دیده بان حقوق بشر گزارشی منتشرکرده است که در آن نمونه های فراوانی ذکر شده از کودکان و نوجوانان آفریقایی تبار فرانسوی که در جریان کنترل هویت از سوی پلیس مورد اهانت و آزارهای فیزیکی قرار گرفته‌اند.
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021