جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ - Friday 23 July 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sun, 18.07.2021, 11:28

کاهش ۴۰ درصدی بارش‌ها نسبت به دوره بلندمدت

گرچه این روزها برخی مناطق کشور شاهد بارش‌های سیلابی است اما براساس گزارش تازه مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی، میزان بارش‌ها در مقایسه با دوره بلندمدت با کاهش ۴۰.۷ درصدی همراه است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، این روزها درحالی که برخی از مناطق کشور درگیر بارش‌های سیل‌آسا و خیزش سیلاب‌های سهگین است، در برخی دیگر از نقاط کشور خشکسالی‌ها امان از مردم بریده و مشکلات عدیده‌ای در این مناطق ایجاد کرده است.

آمار تازه‌ترین گزارش مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی نشان از کاهش ۴۰.۷ درصدی بارش‌ها نسبت به دوره بلندمدت دارد که این امر بروز خشکسالی را نشان می‌دهد.

برپایه گزارش این مرکز، از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۱۳۹۹) تا ۲۵ تیرماه ۱۳۴.۳ میلی‌متر بارش در کشورمان اتفاق افتاده است. این میزان بارش همچنان نسبت به دوره بلندمدت که ۲۲۶.۵ میلی‌متر بارندگی داشتیم با کاهش ۴۰.۷ درصدی همراه است.

میزان بارش‌ها از آغاز فصل تابستان تا ۲۵ تیرماه که دو ماه از سال آبی جاری ( ابتدای مهرماه ۱۳۹۹ تا آخر شهریور۱۴۰۰) باقی مانده ۴.۵ میلی‌متر شده که در مقایسه با دوره بلندمدت که ۳.۱ میلی‌متر بوده، ۴۸ درصد بهبود پیدا کرده است.

از ابتدای ماه جاری (تیرماه) تا روز بیست و پنجم آن نیز  ۴.۵ میلی‌متر بارش اتفاق افتاده که در مقایسه با دوره بلندمدت که ۳.۱ میلی‌متر بوده ۴۸ درصد بهبود یافته است.

همچنین در هفت روز منتهی به ۲۵ تیرماه نیز ۳.۳ میلی‌متر بارندگی در کشور اتفاق افتاده که نسبت به دوره بلندمدت که ۱.۱ میلی‌متر بوده با بهبود ۲۰۷.۴ درصدی همراه شده است.

به گزارش ایرنا، امروز کارشناس سازمان هواشناسی از تداوم سامانه بارشی موسمی در استان‌های فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان و کهگیلویه و بویراحمد خبر داد و گفت: این وضعیت منجر به طغیان رودخانه‌های فصلی، جاری شدن روان‌آب در مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر، برخورد صاعقه و انسداد موقت جاده‌ها می‌شود.
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021