يكشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - Sunday 16 May 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sat, 17.04.2021, 18:24

محکومیت عجیب یک فعال دانشجویی

«غزل معصوم‌شاهی»، فعال دانشجویی به دلیل مواضع خود در فضای مجازی و انتشار مطالب در خصوص هواپیمای اوکراینی، به یک سال و نیم حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم شد.

کانال تلگرامی «دانشجویان متحد»، روز شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ نوشته است:

غزل معصوم‌شاهی، عضو پیشین شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه دانشگاه صنعتی امیرکبیر که ۲۸ بهمن ماه سال گذشته بدون هیچ‌گونه احضار و اطلاع قبلی و به طور ناگهانی به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب احضار شده بود، پس از حضور در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب و تفهیم اتهامات «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» و تبرئه از اتهامات فوق و تغییر عنوان اتهامی به اتهام «نشر اکاذیب در فضای مجازی» که مصداق آن در پروندۀ مواضع وی در فضای مجازی و از جمله توییت‌های مربوط به حادثۀ هواپیمای اوکراینی ذکر شده است، جمعاً به یک سال و نیم حبس تعزیری و سه میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده‌است که این مجازات‌ها در رأی دادگاه به مدت ۴ سال به تعلیق درآمدند.

طبق رأی قاضی افشاری، ریاست شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، وی ملزم است که در طول مدت ۴سال تعلیق مجازات خود، پنج بار در قطعۀ شهدای مدافع حرم حاضر شود و هم‌چنین مکلف به مراجعه فصلی به دفتر پیگیری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و کسب اجازه از مقام قضایی برای سفر خارج از کشور شده است.

صدور رأی محکومیت برای این فعال دانشجویی در حالی است که او تا پیش از احضاریۀ دادگاه، از تشکیل پرونده برای خود هیچ اطلاعی نداشته و هرگز به دادسرا برای اخذ توضیح و تفهیم اتهام احضار نشده بوده است. غزل معصوم‌شاهی، چندمین دانشجویی است که طی ماه‌های گذشته به بهانۀ انتقادات و اعتراضات صورت گرفته نسبت به سانحۀ تلخ اسقاط هواپیمایی اوکراینی، محاکمه و مجازات شده است. این در حالی است که هم‌چنان هیچ خبری از محاکمۀ و مجازات عاملان شلیک به هواپیمای اوکراینی در دست نیست.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.