دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - Monday 21 June 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 11.04.2018, 10:03

سوریه در آستانۀ حملۀ نظامی متحدان غربی / احمد زیدآبادی

قرائن نشان می‌دهد که متحدان غربی، خود را برای حملۀ نظامی گسترده ای به خاک سوریه آماده می‌کنند. در این باره، دو موضوع از اهمیت برخوردار است. نخست اینکه چنین حمله ای چه تأثیری بر وضعیت کلی سوریه می‌گذارد و دوم اینکه آیا این حمله قابل پیشگیری است؟

در ابتدای امر به نظر می‌رسد که حمله قابل پیشگیری است و فقط روسیه می‌تواند مانع انجام آن شود. به گمانم به کارگیری زبان تهدید و هشدار در بارۀ آغاز جنگ جهانی سوم از طرف روسیه در ارادۀ دولت ترامپ و متحدانش برای حمله به سوریه خللی ایجاد نکند. روسیه برای جلوگیری از حمله، فقط می‌تواند پیشنهاد جدیدی برای پایان دادن به بحران سوریه ارائه دهد. این پیشنهاد برای متحدان غربی طبعاً باید وسوسه انگیز و حاوی امتیازات بزرگی باشد.

اعلام تاریخ مشخصی برای برکناری بشار اسد از قدرت، بسیار وسوسه انگیز به نظر می‌رسد! ظاهراً ولادیمیر پوتین هم شانسی برای بقای بشار اسد در انتهای یک روند سیاسی در سوریه قائل نیست؛ اما تا کنون جز در لفافه‌های دیپلماتیک به این موضوع اشاره نکرده است.

در این میان، برخی متحدان آمریکا در خاورمیانه بخصوص اسرائیل و عربستان، تضمین روسیه برای قطع حضور و نفوذ ایران در سوریه را حتی به برکناری بشار اسد از قدرت ترجیح می‌دهند و ممکن است برای پیشگیری از حملۀ نظامی، همین هدف را در تلاش‌های دیپلماتیک محرمانۀ خود دنبال کنند.

به نظرم روسیه هم از پایان نفوذ ایران در سوریه ناخشنود نیست، بخصوص اینکه ادامۀ این حضور، به صورت مانعی برای تثبیت نفوذ مسکو در سوریه در آمده است.

با این همه، این احتمال هم جدی است که روسها نخواهند و یا حتی نتوانند در جهت تعیین تاریخی برای برکناری اسد از قدرت و یا قطع نفوذ ایران در سوریه، به قدرت‌های غربی تضمین دهند.

در این صورت، به نظر می‌رسد که حملۀ نظامی متحدان غربی به برخی از اهداف استراتژیک در خاک سوریه قطعی باشد. این حملات اگر مانند حملۀ سال پیش آمریکا، محدود و زودگذر باشد، بعید است که در معادلۀ سوریه تغییری پدید آورد؛ اما اگر این حملات به عنوان آغازی از یک دخالت جدی و مستمر نظامی آمریکا و فرانسه و بریتانیا در بحران سوریه باشد؛ در آن صورت روند تحولات سوریه به سمتی متفاوت حرکت خواهد کرد.

به نظرم آمریکا و متحدان اروپایی اش هم می‌دانند که بحران سوریه در نهایت راه حل نظامی ندارد و از همین رو، احتمالاً حملات نظامی خود را معطوف به راه حلی سیاسی خواهند کرد تا ابتکار عمل در این زمینه را از روسیه و بخصوص ایران بگیرند.
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021