چهارشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۳ - Wednesday 17 July 2024
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 10.07.2024, 17:25

بازداشت زهره دادرس و احضار تمامی فعالان مدنی گیلان

بازداشت زهره دادرس و احضار تمامی فعالان حقوق زنان و مدنی «پرونده مرداد ۱۴۰۲ گیلان» جهت اجرای حکم

به گزارش بیدارزنی، صبح امروز بیستم تیرماه، زهره دادرس، فعال حقوق زنان با ورود ماموران جهت اجرای حکم در منزل شخصی خود بازداشت شد. همچنین «زهرا دادرس» نیز به شعبه اجرای احکام زندان لاکان مراجعه کرده است.

همزمان با این بازداشت، طی تماسی تلفنی، فروغ‌ سمیع‌نیا، جلوه جواهری، متین یزدانی، یاسمین حشدری، نگین رضایی، آزاده چاوشیان، سارا جهانی و هومن طاهری، جهت اجرای حکم حبس می‌بایست تا شنبه خود را به زندان لاکان رشت معرفی کنند.

به گزارش دادبان، رامین صفرنیا خشکنودهانی، وکیل دادگستری، پیشتر در گفت‌وگو با «شبکه شرق» با اشاره به آخرین وضعیت پرونده ۱۱ فعال حقوق زنان گیلان، اظهار کرد: «من در این پرونده به عنوان وکیل خانم یاسمین حشدری و سارا جهانی و آقای هومن طاهری فعالیت می‌کردم، در روزهای اخیر، حکم شعبه ۱۱ دادگاه تجدیدنظر استان گیلان به ما ابلاغ شد. براساس دادنامه صادره، حکم شعبه سوم دادگاه انقلاب رشت، عینا تایید و قطعی شده است تا ۱۱ متهم  پرونده فعالان حقوق زنان گیلان، مجموعا به ۶۰ سال حبس محکوم شوند. متاسفانه در دادنامه صادره، توجهی به لوایح تجدیدنظر خواهی وکلا نشد، همچنین وقت رسیدگی هم از سوی شعبه تجدیدنظر خواهی تعیین نشد. ما معتقدیم به رای صادره ایرادات حقوقی وارد است از این رو، به زودی درخواست اعاده دادرسی خود را در دیوان عالی کشور به ثبت خواهیم رساند.»

پیشتر، وکلای پرونده به «شبکه شرق» گفته بودند که شعبه سوم دادگاه انقلاب رشت زهره دادرس، فعال حقوق زنان را به اتهام تشکیل گروه غیرقانونی به ۶ سال و یک روز حبس و به اتهام اجتماع و تبانی برای برهم زدن امنیت کشور به ۳ سال و ۶ ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم کرده است. فروغ سمیع‌نیا هم به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور، به ۳ سال و ۶ ماه و یک روز حبس و به اتهام عضویت در گروه غیرقانونی به ۲ سال و ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری محکوم شد. جلوه جواهری هم به اتهام تبلیغ علیه نظام، به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

همچنین سارا جهانی، متین یزدانی، یاسمین حشدری، شیوا شاه سیا، نگین رضایی، زهرا دادرس و‌ آزاده چاوشیان به اتهام اجتماع و تبانی، هرکدام  به ۳ سال و ۶ ماه و یک روز حبس و به اتهام عضویت در گروه غیرقانونی، هرکدام به ۲ سال و ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری محکوم شدند. این دادگاه، هومن طاهری را هم به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است.
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2024