سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - Tuesday 5 December 2023
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 20.11.2023, 19:00

اطلاعیه «همگامی»: یاد باقر مومنی نویسنده‌ی برجسته کشورمان گرامی باد!

باقر مومنی، نویسنده و فعال برجستهی کشورمان دیروز در پاریس چشم از جهان فروبست. خبر درگذشت او، بسیاری از یاران و نیز جامعه‌ی ادبی و سیاسی ایران را در غم و اندوه فرو برد.

باقر مومنی متولد سال ۱۳۰۵ در شهر کرمانشاه  بود. او پس از اخذ دیپلم ادبی، تحصیلات خود را در دانشکده حقوق دانشگاه تهران ادامه داد و در دههی چهل و  پنجاه برای ادامهی تحصیل به پاریس رفت و در این فاصله به ترجمه و انتشار کتابهای تاریخی پرداخت.

باقر مومنی فعالیت سیاسی خود را از سن ۱۹ سالگی آغاز کرد و در همین رابطه نیز بارها دستگیر و به زندان محکوم شد. در آستانه‌ی انقلاب ۱۳۵۷ به همراه چند تن از دوستانش نشریه «صدای معاصر» را منتشر کرد. او در آغاز دههی ۶۰ و پس از تشدید سرکوب توسط جمهوری اسلامی و تعقیب دگراندیشان، بناگزیر مخفیانه از ایران خارج شد، تا پایان عمر در فرانسه اقامت داشت و فعالیت ادبی و سیاسی خود را دور از وطن، اما با دلی سرشار از عشق به هموطنانش، ادامه داد.

باقر مومنی نه فقط نویسنده و مترجمی توانا، بلکه مبارزی شریف، شجاع و انساندوست بود. او حتی پس از تبعید اجباری، لحظهای از ادامهی مبارزه علیه استبداد مذهبی دست نشست و هر جا که توانست با قلم و قدم خود، همراه آزادیخواهان ایران بود.

همگامی برای جمهوری سکولار دمکرات در ایران، فقدان نویسندهی بزرگ کشورمان باقر مومنی را به خانواده‌ی او، دوستان و یارانش، جامعهی ادبی و مردم ایران تسلیت گفته و خود را در اندوه آنان شریک می‌داند.

یادش گرامی باد!

همگامی برای جمهوری سکولار دمکرات در ایران
۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۲۰ نوامبر ۲۰۲۳
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2023