شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - Saturday 3 June 2023
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 26.05.2023, 11:26

جمهوری آذربایجان: اجازه نمی‌دهیم اسرائیل از خاک ما به ایران حمله کند

معاون وزیر خارجه آذربایجان گفت که کشورش به اسرائیل اجازه نمی دهد برای حمله به ایران، از خاک اذربایجان استفاده کند.

به گزارش عصرایران، “فاریز رضایف”در مصاحبه با روزنامه اسرائیلی “معاریو” گفت باکو از دخالت در نزاع دیگر کشورها خودداری می کند. او تاکید کرد به اسرائیل اجازه نمی‌دهیم از خاک ما برای حمله به ایران استفاده کند.

وی افزود: جمهوری اذربایجان از بی‌طرفی و خودداری از دخالت در نزاع دیگر کشورها محفاظت می‌کند.

معاون وزیر خارجه آذربایجان ادامه داد: ما تلاش می‌کنیم با ایران براساس احترام متقابل، روابط داشته باشیم. سرنوشت ما زندگی در کنار یکدیگر است.

در روزهای اخیر مقامات ارشد نظامی اسرائیل به احتمال گزینه نظامی در برابر برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرده‌اند.

این سخنان معاون وزیر خارجه آذربایجان در زمانی مطرح می‌شود که روابط تهران - باکو به شدت تنش آلود است. جمهوری آذربایجان بعد از حمله مسلحانه به سفارتش در تهران آن را تعطیل و شماری از دیپلمات‌های ایرانی را از باکو اخراج کرد.

این مقام ارشد جمهوری آذربایجان توضیح داد باکو به سیاست خارجی‌اش افتخار می کند. آذربایجان به عنوان یک کشور سکولار، به شدت با دخالت افراط گرایی دینی در روابط بین المللی مخالف است.

رضایف همچنین گفت که باکو در بازسازی روابط میان اسرائیل و ترکیه، مشارکت داشت. وی افزود: اسرائیل و ترکیه، هر یک به تنهایی دوست قدیمی آذربایجان هستند. هنگامی که اختلاف میان دو دوست ایجاد شد هر آنچه توانستیم برای کمک به ایجاد زبان مشترک و دست‌یابی به تفاهم انجام دادیم؛ تفاهمی که از ثبات و همکاری منطقه‌ای حمایت کند.

معاون وزیر خارجه آذربایجان در این هفته برای سفر رسمی به تل آویو شرکت کرد. هدف اعلامی از این سفر، شرکت در کنگره هرتسلیا بود. این کنگره با محوریت مسئله ایران و با حضور چهره‌های برجسته سیاسی - امنیتی از جمله فرمانده ارتش و رئیس شواری امنیت ملی اسرائیل برگزار شد.

هرتسی هلیفی فرمانده ارتش اسرائیل در این نشست گفت اسرائیل قدرت حمله به ایران را دارد. او همچنین هشدار داد اتفاقات منفی در افق آینده دیده می شود که می تواند منجر به مهار نظامی ایران شود.

در واکنش به این موضوع، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت این سخنان فرمانده ارتش، به معنی وجود برنامه یا قصد حمله نظامی به ایران نیست.

جمهوری آذربایجان یکی از ۴ همسایه زمینی ایران است که با اسرائیل روابط رسمی و دیپلماتیک دارد. به تازگی روابط باکو - تل آویو شاهد گسترش بود و برای اولین بار جمهوری آذربایجان، در تل آویو سفارت افتتاح کرد این در حالی است که سه دهه قبل، سفارت اسرائیل در باکو  مستقر بود.

دو طرف همچنین دارای روابط نظامی - امنیتی گسترده‌ای هستند.
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2023