پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 25.01.2022, 0:55

احتمال حمله به اوکراین؛ آماده‌باش سربازان آمریکایی


سخنگوی پنتاگون اعلام کرد که بنا بر دستور وزیر دفاع ایالات متحده شماری از نیروهای نظامی آمریکا در حال آماده‌باش برای اعزام احتمالی قرار گرفته‌اند.

به گزارش صدای آمریکا،‌ جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز دوشنبه چهارم بهمن در جریان یک کنفرانس خبری گفت:‌ «وزیر دفاع ایالات متحده شماری از نیروها در داخل از کشور را در حالت آماده‌باش برای اعزام احتمالی قرار داده که به این معنا است که اگر نیروهای واکنش سریع ناتو فعال شوند، نیروها بتوانند به سرعت اعزام شوند. شمار نیروهایی که در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند حدود هشت هزار و پانصد تن است. در مورد این تصمیم‌گیری‌ها در روزهای آینده اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.»

جان کربی در مورد وضعیت فعلی در اروپا گفت: «ایالات متحده عمیقا نگران وضعیت فعلی در اروپا است. ما با کنجکاوی روی فعالیت‌های نظامی روسیه در نزدیکی مرز با اوکراین و درون بلاروس متمرکز هستیم. با متحدان خود در آن سوی اقیانوس اطلس مشاوره کامل و گسترده‌ای داریم و وزارت دفاع آمریکا از اقدامات دپیلماتیک برای تنش‌زدایی، حمایت می‌کند.»

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا افزود: «همان‌گونه که رئیس جمهوری آمریکا گفته هر چند ما اولویت را به گفت‌وگو و دیپلماسی می‌دهیم ولی باید آمادگی خود را هم افزایش دهیم. ایالات متحده در تضمین به امنیت متحدان ناتو و شهروندان خود در خارج از کشور، طبق دستور رئیس جمهوری آمریکا و طبق پیشنهاد وزیر دفاع، آمادگی نیروهایش درون و خارج از کشو را بالا می‌برد تا برای پاسخگویی به شماری از عملیات احتمالی، آماده باشند. از جمله کمک به نیروهای واکنشی ناتو در صورت فعال شدن. همان‌گونه که بارها گفته‌ام تعهد ما به اتحاد ناتو و اصل پنجم آهنین است.»

جان کربی گفت: «ایالات متحده متعهد به حمایت از نیروهای واکنش سریع ناتو (ان‌آر‌اف) است و همان‌گونه که می‌دانید، این نیروها هم از متحدان ناتو تشکیل شده‌اند و حاوی نیروهای دریایی، هوایی و نیروهای ویژه هستند و آمریکا هم از این نیروها حمایت می‌کند. ان‌آر‌اف از ۴۰ هزار نیروی چند ملیتی تشکیل شده است.»

سخنگوی پنتاگون افزود: «در صورت فعال شدن نیروهای واکنش سریع و یا بروز درگیری، ایالات متحده آماده اعزام نیروهای ضربتی، پشتیبانی، کمک‌های امدادی، هوایی، همکاری‌های اطلاعاتی، نقل و انتقال و دیگر توانایی‌ها به اروپا است. تاکید می‌کنم در حال حاضر این نیروها در حالت آماده‌باش قرار دارند و هیچ تصمیمی برای اعزام گرفته نشده است.»

روسیه بیش از یکصد هزار نیروی نظامی در نزدیکی مرزهای اوکراین جمع کرده است و کشورهای غربی نگران آن هستند که مسکو می‌خواهد به اوکراین حمله کند. روسیه اما ضمن آن که نیروهای خود را عقب نرانده است، می‌گوید برنامه‌ای برای حمله به اوکراین ندارد. پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، اعلام کرده است نیروهایش را در حالت آماده باش قرار داده است و مواضع خود در شرق اروپا را تقویت می‌کند.

آماده‌باش ناتو

ائتلاف نظامی ناتو روز دوشنبه رسما اعلام کرد که نیروهایش را به حالت آماده‌باش درآورده و چند فروند کشتی و هواپیمای جنگی را با هدف تقویت قدرت دفاعی خود در شرق اروپا رهسپار این منطقه کرده است.

به گزارش یورونیوز، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو با انتشار بیانیه‌ای ضمن تایید این اقدامات، تاکید کرد که «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به فعالیت‌هایش برای حفاظت و دفاع از متحدانش از جمله تقویت بخش شرقی ناتو ادامه می‌دهد و مانند همیشه به هر تلاشی برای تضعیف امنیتش پاسخ خواهد داد.»

اعضای این ائتلاف غربی از هفته گذشته به‌تدریج تقویت مواضع نظامی ناتو در شرق اروپا را آغاز کرده‌اند. در این چهارچوب دانمارک یک ناو و چند فروند هواپیمای جنگی به کشورهای بالتیک فرستاد، اسپانیا نیروی دریایی خود را در آن منطقه مستقر کرد و هلند کشتی‌ها و واحدهای مستقر در آن منطقه را برای هر نوع واکنش سریع به حالت آماده‌باش درآورد.

سه کشور استونی، لتونی و لیتوانی نیز روزجمعه اعلام کردند به زودی موشک‌های ضد تانک و ضد هوایی (ساخت ایالات متحده را) در اختیار اوکراین می‌گذارند.

ادگار رینکوویچ، وزیر خارجه لتونی در پیامی توییتری نوشت: «ما داریم به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که برای توقف فعالیت‌های روسیه و بلاروس در تقویت قدرت نظامی‌شان در اروپا، چاره‌ای جز اقدام متقابل ناتو باقی نمی‌ماند. زمان آن فرا رسیده است که حضور متحدانمان در بخش شرقی این ائتلاف، به عنوان یک اقدام دفاعی و بازدارنده افزایش یابد.»

در بیانیه دبیرکل ناتو به پیشنهاد اخیر فرانسه برای اعزام نیرو به رومانی نیز اشاره شده و همچنین آمده است که «ایالات متحده نیز به صراحت اعلام کرده افزایش حضور نظامی خود در این منطقه را در دست بررسی دارد». 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022