دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - Monday 6 December 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 20.10.2021, 10:16

اعلام‌موجودیت شورای عالی مقاومت‌ملی افغانستان


گروهی از رهبران سیاسی افغانستان  روز سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ جبهه‌ای را با نام «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» تشکیل دادند که هدف آم مبارزه با طالبان است.

عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی، عطا محمد نور، رهبر شاخه انشعابی حزب جمعیت اسلامی، حاجی محمد محقق، رهبر حزب وحدت، عبدالرب رسول سیاف، رهبر حزب دعوت اسلامی و یونس قانونی، معاون پیشین ریاست جمهوری از اعضای اصلی این اتحاد سیاسی‌اند.

این افراد از مقام‌های سیاسی دولت سابق افغانستان هستند  که در پی فروپاشی دولت پیشین این کشور، به کشورهای مختلف پناه برده‌اند.

در بیانیه‌ی اعلام موجودیت شورای عالی مقاومت ملی افغانستان گفته شده اگر تلاش‌های سیاسی منجر به صلح نشد، این شورا به فعالیت‌های نظامی اقدام خواهد کرد.

دکتر حسین یاسا، نویسنده و فعال سیاسی که در نشست‌ سران احزاب سیاسی به منظور تاسیس شورای مقاومت ملی حضور داشته است، در گفت‌وگو با ایندیپندنت فارسی گفت: «سران احزب سیاسی پس از مذاکرات و صحبت‌های پیاپی در روزهای اخیر و با زیر نظر گرفتن عملکرد طالبان، به این نتیجه رسیدند که جز تاسیس محوری برای مبارزه با طالبان برای رسیدن به صلح و ثبات در افغانستان، راه دیگری وجود ندارد.»

به گفته آقای یاسا، در صورتی که تلاش‌های سیاسی به صلح و ثبات در افغانستان منجر نشود و طالبان به این روش تمکین نکند، شورای عالی مقاومت ملی به اقدام نظامی متوسل خواهد شد و مسئولیت عواقب بعدی متوجه طالبان است.

اعلامیه شورای عالی مقاومت ملی افغانستان بدین شرح است.

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله والصلاه والسلام علی سیدنا رسول الله و علی آله و صحبه ومن بهدیه اهتدی و بعد:

بدبختانه در این اواخر کشور عزیز ما افغانستان در اثر بی‌کفایتى‌، تک‌‌روی‌، انحصارگری و فساد گسترده و در نتیجه یک معامله نامردانه، خائنانه دچار بى‌نظمی و بى‌نظامی گردید و شیرازه دولت از هم پاشید. نهادهای امنیتی، خدماتی و اداری همه سقوط کردند و ملت دردمند ما را با فقر، بیچارگی، بی‌امنیتی و نگرانی‌های گوناگون مواجه ساخت.

بدون تردید این وضعیت برای هیچ هموطن با ایمان و با احساس ما قابل‌تحمل نیست.

ازین رو جمعی از احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌های مطرح و دلسوز کشور احساس مسئولیت نموده و برای رهایی کشور و ملت از این وضعیت ذلت بار باهم مشوره نموده و جبهه‌ای را تحت عنوان «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» تاسیس نموده و با عزم راسخ وارد صحنه شده‌اند.

برنامه کاری این جبهه دو بخش عمده سیاسی و نظامی دارد. بدون شک، ترجیح ما رسیدن به یک صلح پایدار از راه سیاسی است.

الف – تلاشهای سیاسی

«شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» در نظر دارد قضایاى کشور از طریق سیاسى حل‌وفصل گردد. بنابراین آغاز مجدد مذاکرات دارای اهمیت فوق العاده است. این مذاکرات باید به منظور رسیدن به یک صلح پایدار و با عزت که متضمن اعاده جمهوریت مبتنی بر اصول اسلامی و به میان آوردن یک نظام منتخب با مشارکت عادلانه همه اقوام و جریان‌ها و اقشار مختلف جامعه و متضمن تامین حقوق اساسی شهروندان، خصوصا زنان و اطفال و معلولین و اقلیت‌ها باشد.

«شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» از ملت آزاده افغانستان می‌خواهد که خودرا براى یک مقاومت دشوار و درازمدت در برابر استبداد داخلى و تجاوز و اشغالگرى خارجى آماده کنند.

«شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» از سازمان ملل متحد و همه کشورهاى جهان می‌خواهد که حکومت یک‌جانبه، استبدادى و ضد وحدت ملى گروه طالبان را که در آن حقوق اقوام و زنان با عزت کشور که نیمى از پیکر جامعه ما را تشکیل می‌دهد مذاهب و زبان‌هاى رسمی نادیده گرفته شده و نیمى از کابینه آن مشمول تحریم‌هاى سازمان ملل متحد و برخى کشورهاى جهان می‌باشند، به رسمیت نشناسند و فشار لازم را بالای آنها براى پذیرش یک حکومت همه شمول وارد سازند.

«شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» از تحریک طالبان نیز می‌خواهد تا کشتار سیستماتیک و دستگیرى فعالین نظامى و امنیتى حکومت قبلى را متوقف سازند. همچنان از آزار و اذیت مردم و کوچ‌هاى اجبارى و تصاحب املاک و اموال مردم و خشونت علیه شهروندان کشور دست برداشته و مذاکرات مستقیم و سازنده را با «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» آغاز نمایند.

«شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» از جامعه جهانى و نهادهاى کمک‌رسان جهان، تقاضا مى‌نماید تا مردم افغانستان را بطور مستقیم مورد کمک‌هاى بشر دوستانه قرار دهند.

ب – تلاشهاى دفاعی:

در صورتی‌که جانب مقابل و حامیانشان به چنین راه حل تن ندهند، ما به ناچار به بخش دوم مبارزه (فعالیتهای نظامی) متوسل خواهیم شد. باید خاطرنشان ساخت که مسئولیت و پیامدهای آن به دوش جانب مقابل خواهد بود.

«شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» متعهد است که یک هیأت حقیقت‌یاب تعیین نماید تا عوامل سقوط ناگهانى نظام جمهورى اسلامى را بررسى نموده، کسانى را که در این معامله ننگین دست داشته شناسایى و بعنوان خائنین ملى به ملت بزرگ افغانستان معرفى نماید.

«شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» ان شاء الله دراین راستا از تمام امکانات و وسایل مشروع استفاده نموده و بخاطر کسب رضای الله (جل جلاله) و نجات کشور و ملت از هیچگونه مساعی دریغ نخواهد کرد.

ومن الله التوفیق
شوراى عالى مقاومت ملى جمهورى اسلامى افغانستان 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021