سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - Tuesday 19 October 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Thu, 14.10.2021, 12:09

تیراندازی به تظاهرات حزب‌الله و جنبش امل


تیراندازی افراد ناشناس به تظاهرات طرفداران حزب‌الله و جنبش امل در بیروت، دست‌کم تا کنون شش کشته و ۶۰ مجروح به جای گذاشته است. آمار دقیق کشته‌شدگان و مجروحان این تیراندازی هنوز اعلام نشده است.

وزارت کشور لبنان اعلام کرد: در تیراندازی امروز در بیروت ۶ نفر کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش ایندی پندنت، هنوز هیچ گروهی مسئولیت این تیراندازی را به عهده نگرفته است. در پی این تیراندازی، نیروهای ارتش در منطقه طیونه بیروت مستقر شده‌اند، اما همزمان ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد طرفداران حزب‌الله مسلح به انوع مسلسل و آرپی جی ۷  در حال شلیک به اهداف نامشخص در خیابان‌های بیروت هستند.

حزب‌الله لبنان و جنبش امل با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند: «هدف حمله گروه‌های مسلح و سازمان یافته به تظاهرات در طیونه، کشاندن کشور به یک فتنه عمدی است.» این دو سازمان در بیانیه خود توضیحی در این باره که کدام گروه یا چه کسانی قصد به فتنه کشاندن لبنان را دارند، اشاره‌ای نکرده‌اند.

در بیانیه حزب‌الله و امل آمده است: «دقیقاً در ساعت ده و چهل و پنج  دقیقه صبح، شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت‌آمیز مقابل کاخ دادگستری، سیاست زدگی تحقیقات در مورد مسئله بندر را محکوم کردند و پس از ورود آنها به طیونه، از پشت بام ساختمان‌های مقابل در معرض آتش مستقیم تک تیراندازها قرار گرفتند. پس از آن نیز تیراندازی شدیدی رخ داد که منجر به شهادت و مجروح شدن عده زیادی شد.»

در این بیانیه تاکید شده است: «این حمله با هدف کشاندن کشور به یک فتنه عمدی انجام می‌شود و مسئولیت آن با مهاجمان و طرف‌هایی است که در پشت خون قربانیان و شهدای بندر پنهان شده‌اند تا به اهداف سیاسی مخرب خود برسند.»

این دو سازمان در بیانیه خود از ارتش لبنان خواسته‌اند که مسئولیت خود را برعهده بگیرد و «به‌سرعت برای جلوگیری از فعالیت این جنایتکاران مداخله کند».

حزب‌الله لبنان و جنبش امل همچنین از همه حامیان و طرفداران خود خواسته‌اند که آرامش خود را حفظ کنند.

تظاهرات طرفداران حزب‌الله و جنبش امل در بیروت در اعتراض به حکم دادگاهی برگزار شده بود که به طارق بیطار، قاضی مسئول رسیدگی به پرونده انفجار مهیب بندر بیروت اجازه داده به کار خود ادامه دهد. حزب‌الله قاضی بیطار را متهم به سیاسی‌کاری کرده و مدعی است که آمریکا در جریان رسیدگی به این پرونده مداخله کرده است.

با این همه، خانواده‌های قربانیان انفجار بندر بیروت خواهان ادامه کار طارق بیطار شده‌اند و از مقامات و گروه‌های سیاسی خواسته‌اند که از مداخله در کار قوه قضاییه خودداری کنند.

دادگاه تجدیدنظر لبنان امروز (پنجشنبه) درخواست برکناری قاضی بیطار در پی مسائل اخیر درباره پرونده انفجار بندر بیروت را برای دومین بار رد کرد.

قاضی بیطار روزهای گذشته مقام‌های دولتی لبنان،‌ از جمله مقام‌های جنبش امل و حزب‌الله را در ارتباط با پرونده انفجار بندر بیروت احضار کرده است. روز سه‌شنبه بازپرس دادگستری قاضی طارق بیطار حکم جلب علی حسن خلیل عضو جنبش امل را صادر کرد. خلیل در گفت‌وگو با المیادین ادعا کرد، اقدام قاضی بیطار غیرقانونی بوده و از اصولی که باید دنبال شود، تعدی کرده است. طارق بیطار پیشتر حسان دیاب، نخست وزیر سابق لبنان، علی حسن خلیل، غازی زعیتر، معاون وی و نهاد المشنوق از نمایندگان و وزرای سابق را احضار کرده بود.

سال گذشته در انفجاری قوی، که از آن به عنوان یکی از قوی‌ترین انفجارهای غیرهسته‌ای تاریخ یاد‌ می‌شود، در عصر روز ۱۴ مرداد ۱۳۹۹، ۲۲۰ نفر کشته، هفت هزار نفر مجروح، بیش از ۱۱۰ نفر مفقود و بیش از ۳۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شدند.

علت انفجار، نگهداری دو هزار و ۷۵۰ تن آمونیوم نیترات، بدون رعایت شرایط ایمنی لازم در گمرک بندر بیروت بود. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021