سه شنبه ۵ تير ۱۴۰۳ - Tuesday 25 June 2024
ايران امروز
iran-emrooz.net | Thu, 06.06.2024, 12:16

تاکید حکم اعدام محمد خضرنژاد، روحانی اهل سنت


حکم اعدام و شانزده سال حبس محمد خضرنژاد، روحانی اهل سنت بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، توسط شعبه چهل و یک دیوان عالی کشور تایید شد. پیشتر این روحانی توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهاماتی همچون افساد فی الارض و اقدام علیه امنیت ملی به اعدام و حبس محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، شعبه چهل و یک دیوان عالی کشور به ریاست قاضی “علی رازینی” حکم اعدام و شانزده سال حبس علیه این روحانی اهل سنت را تایید کرده است.

پیشتر آقای خضرنژاد توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی رضا نجف‌ زاده، از بابت اتهامات افساد فی الارض، اقدام علیه امنیت ملی از طریق لطمه وارد کردن به تمامیت یا استقلال کشور و تبلیغ علیه نظام، به اعدام و شانزده سال حبس محکوم شده بود؛ اتهاماتی که خود این روحانی همواره در جریان جلسات دادرسی به اتهاماتش بر بی‌اساس بودن آنها تاکید داشته است.

استناد قاضی نجف زاده به اعترافات اجباری اخذ شده از متهم در دوران بازجویی مبنی بر مواردی همچون “لیدری اعتراضات بوکان و ارتباط داشتن با گروه های مخالف نظام” نقش قابل توجهی در محکومیت این روحانی معترض به اعدام را در پی داشته است.

محمد خضرنژاد در تاریخ بیست و هشتم آبان‌ ماه ١۴٠١ به همراه فرزندش توسط نیروهای امنیتی در بوکان بازداشت و سپس به زندان ارومیه منتقل شد.

بازداشت آقای خضرنژاد به دنبال سخنرانی‌ در مراسم خاکسپاری اسعد رحیمی از جانباختگان اعتراضات سراسری سال گذشته در بوکان، با توسل به ضرب و شتم و اعمال خشونت صورت گرفت.

محمد خضرنژاد پیش از این نیز از بابت فعالیت های خود سابقه احضار و برخوردهای قضایی را داشته است. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2024