جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ - Friday 23 February 2024
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 09.02.2024, 14:12

عبدالحمید خواستار آزادی زندانیان سیاسی شد


عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه روز ۲۰ بهمن بار دیگر خواستار آزادی زندانیان سیاسی شد. او با اشاره به برگزاری دادگاه جمعه خونین زاهدان گفت ملت انتظار دارند افرادی که دچار جنایت شدند از هر نهاد و ارگانی که باشند محاکمه شوند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان درباره دادگاه جمعه خونین زاهدان از قضات جمهوری اسلامی خواست که طبق خواست ملت، بی‌طرفانه و منصفانه قضاوت کنند و تحت فشار ارگان‌ها نباشند.

ایران‌اینترنشنال، روز چهارشنبه ۱۸ بهمن در گزارشی نوشت که اولین جلسه دادگاه متهمان جمعه خونین زاهدان به ریاست قاضی محمد مرزویه برگزار شد.

در این گزاش آمده بود متهمان این پرونده که با قید وثیقه آزادند، ماموران انتظامی هستند که روز هشت مهر ۱۴۰۱، از روی پشت‌بام به سمت مردم تیراندازی کردند.

سایت حال‌وش که خبرهای استان سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد روز جمعه در گزارشی نوشت: «نماز جمعه این هفته زاهدان نیز با استقرار نیروهای نظامی و جو شدید امنیتی در خیابان‌های این شهر برگزار شد.»

بر اساس این گزارش، روز جمعه ۲۰ بهمن یکی از شهروندان بلوچ با در دست داشتن یک بنر پارچه‌ای که بر روی آن نوشته شده «فریاد بلوچستان؛ کسی که رای می‌دهد یا خائن است یا جاهل»، شهروندان را به مشارکت نکردن در انتخابات مجلس شورای اسلامی که در اسفند برگزار می‌شود، تشویق کرد.

در هفته‌های گذشته، شهروندان زاهدانی پس از یک سال اعتراض و تجمع خیابانی پیوسته به توصیه مولوی عبدالحمید راهپیمایی سکوت برگزار کردند.

جمعه‌های اعتراضی زاهدانی‌ها از هشتم مهر سال گذشته و پس از جمعه خونین این شهر آغاز شد.

در جریان جمعه خونین زاهدان ماموران نظامی و امنیتی با گلوله‌های جنگی به سمت شهروندان و نمازگزاران شلیک کردند و بیش از ۱۰۰ نفر را کشته و ده‌ها تن دیگر را نابینا، قطع نخاع و مجروح کردند.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته خود که با چهل‌وپنجمین سالگرد انقلاب ۵۷ هم‌زمان شد، تاکید کرد: «امیدواریم مسوولان، سیاست‌ها را به نفع ملت و مردم تغییر دهند.»

او که در خطبه‌های نماز جمعه هفته قبل خود گفته بود کاروان انقلاب به مرور طیف‌های مختلف را از خود جدا کرد، در خطبه‌های این هفته خطاب به مسوولان جمهوری اسلامی گفت: «موفق‌ترین حاکم کسی است که رضایت مردم را داشته باشد.»

او در بخشی دیگری از صحبت‌هایش در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان نسبت به افزایش خودکشی در کشور ابراز نگرانی کرد.

روزنامه اعتماد دی امسال در گزارشی خبر داد از سال ۱۳۹۵ تا کنون، استان‌های کرمانشاه، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد بالاترین آمار خودکشی را در کشور داشته‌اند.

حسن موسوی‌چلک، رییس انجمن مددکاران اجتماعی درباره علل و عوامل افزایش خودکشی در ایران به اعتماد گفته بود با توجه به آمارهای خودکشی که توسط مراجع رسمی اعلام شده، مشخص است در ۱۰ سال اخیر خودکشی منجر به فوت از ۵/۲ به ازای ۱۰۰ هزار نفر به ۷/۴ رسیده است.

او با نگران‌کننده خواندن این آمار برای یک دهه، اضافه کرد طی یک دهه اخیر ناگهان نرخ خودکشی بیش از دو در ۱۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

بر اساس گزارش شاخص‌های عدالت اجتماعی، طی ۱۰ سال بیش از ۴۰ هزار مرگ ناشی از خودکشی ثبت شده است.

بر مبنای این گزارش، در فاصله سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹، هر سال به‌طور متوسط چهار هزار و ۱۸۳ نفر در ایران به دلیل خودکشی جانشان را از دست داده‌اند.

ایران اینترنشنال 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2024