چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - Wednesday 1 February 2023
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 09.12.2022, 14:59

اعتراض زندانیان سیاسی به اعدام محسن شکاری


بیانیه جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین در اعتراض به اعدام جوان معترض زنده یاد محسن شکاری

خیزش خشونت‌پرهیزی که طی ماه‌های اخیر ، جوانان پر شور وطن را در هر کوی و برزن به میدان آورده در تداوم جنبش آزادی خواهانه ی مردم ایران از مشروطه تا امروز سرمایه عظیم و ارزشمندی است که امید به توسعه دموکراسی و عدالت را در ایران فردا نوید می‌دهد.

در این میان طالبان قدرت و حافظان وضع موجود ناتوان از درک و فهم زبان و صدای زن زندگی آزادی، تنها به سرکوب و منکوب کردن آن می‌اندیشند و در این توهم به سر می‌برند که آتش افروزان اعتراضات را می‌توان با توسل به خشونت عریان خاموش کرد.

اعدام جوان ۲۳ ساله زنده‌یاد محسن شکاری، نشانه‌ی اوج بی‌خردی و بی‌تدبیریست درحالی که خیزش اعتراضی کنونی راه خود را در بستری از امید، زندگی، صلح، دوستی، آرامش و خشونت‌پرهیزی جستجو می‌کند نباید پاسخ آنها با بازداشت و زندان و اعدام داده شود.

حاکمان گمان نبرند که می‌توان با تشدید خشونت از سیاست مشت آهنین به ساحل امن و آرامش رسید و بر کرسی قدرت ماند. مگر اعدام و حبس و محرومیت مانع از خیزش‌های متعدد پیشین و امروز شده که تصور می‌شود، قتل و اعدام معترضان جوان آنها را از ادامه تلاش برای ساختن زندگی بهتر و ایرانی آباد و آزاد باز خواهد داشت.

بدانید شعله‌های خشونت و نفرتی که بپا کرده‌اید دامن‌تان را خواهد گرفت. به بند می‌کشید و نیاموخته‌اید که بند زندانی را خاموش نمی‌کند. می‌کشید و گمان می‌کنید چوبه دار صحنه‌ی اقتدار شماست. اما اعدام هر معترض نمایش استیصال و درماندگی‌تان و موجب ایستادگی و قوام بیشتر معترضان است. گویی نیاموخته‌اید که هر کس، انسانی را به ناحق به قتل برساند جامعه‌ای را به قتل رسانده است.

ما جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین، فارق از هر تعلق سیاسی فکری ضمن محکوم کردن ترویج و تشویق خشونت خواستار توقف سیاستها و رفتارهای خشونت آمیز ، بویژه صدور و اجرای احکام اعدام هستیم و در کنار همه علاقه مندان توسعه آزادی، دموکراسی و عدالت در ایران تمامی تلاش خود را مصروف توقف چرخه خشونت می‌کنیم.

امضاها

۱ - رسول بداغی
۲- جعفر پناهی
۳- مصطفی تاجزاده
۴- محمد حبیبی
۵- امیر سالار داوودی
۶- حسین رزاق
۷- محمد رسول اف
۸- حسن سعیدی
۹- رضا شهابی
۱۰- علیرضا فرشی
۱۱- سعید مدنی
۱۲- مهدی محمودیان
۱۳- اکبر نعیمی


جمعی از خانواده‌های خاوران:
اعدام معترضان آزادی‌خواه را پایان دهید

مطالب منتشر شده در این صفحه نمایانگر سیاست رسمی رادیو زمانه نیستند و توسط کاربران تهیه شده اند. شما نیز می‌توانید به راحتی در تریبون زمانه عضو شوید و مطالب خود را منتشر کنید.

‏پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ محسن شکاری اعدام شد. این جوان ۲۳ ساله یکی از میلیون‌ها جوان معترضی بود که برای خواست آزادی، برابری، رفاه و یک زندگی انسانی به خیابان آمده و فریاد آزادی خواهی سرداده بود.

‏اعدام او ادامۀ همان برخورد سرکوبگرانه و آزادی ستیزانه‌ای است که جمهوری اسلامی از آغاز به قدرت رسیدن خود با معترضان و مخالفان خود داشته است. اعدام محسن برای ما خانواده‌های خاوران یادآور داغ عزیزانمان است که در دهۀ ۶۰ و به ویژه تابستان ۶۷ همچون محسن در دادگاه‌های فرمایشی چند دقیقه‌ای، بدون برخورداری از وکیل و فرصت دفاع از خود محاکمه و به اعدام محکوم شدند. دسته دسته و گروه گروه به جوخه‌های اعدام سپرده شدند و مخفیانه در گورستان خاوران و دیگر گورستان‌های بی نام و نشان در سراسر کشور دفن شدند. قتل معترضان و مخالفان سیاسی با قتل‌های زنجیره‌ای روشنفکران در دهۀ ۷۰، سرکوب دانشجویان کوی دانشگاه در سال ۷۸، کشتار معترضان در سال‌های ۸۸، ۹۶ و ۹۸ و به طور کلی در تمام ۴۴ سال گذشته ادامه داشته است.

‏طی نزدیک به ۳ ماه گذشته بیش از ۴۵۰ نفر از معترضان، از جمله ده‌ها کودک و نوجوان با ضربه‌های باتوم، گلوله‌های ساچمه‌ای و حتی گلوله‌های جنگی در خیابان‌ها کشته شده‌اند. هزاران معترض دستگیر و زندانی شده‌اند و اکنون با تشکیل دادگاه‌های فرمایشی احکام اعدام با شتاب صادر شده و در حال اجرا است.

‏ما خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده در دهۀ ۶۰ و تابستان ۶۷ این جنایت‌ها را محکوم می‌کنیم. خواهان توقف فوری احکام اعدام و آزادی بدون قید و شرط تمام زندانیان سیاسی و دستگیرشدگان اعتراضات اخیر هستیم.

‏جمعی از خانواده‌های خاوران در داخل
۱۷ آذر ۱۴۰۱ 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2023