يكشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ - Sunday 25 September 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 21.09.2022, 17:23

بایدن: ما در کنار زنان شجاع ایرانی می‌ایستیم


جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که کشورش در کنار «شهروندان و زنان شجاع ایرانی که برای حقوق اساسی‌شان می‌جنگند» می‌ایستد.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای بایدن تاکید کرد که کشورش «همواره از حقوق بشر در داخل آمریکا و در اقصی نقاط جهان» دفاع خواهد کرد.

او در این سخنرانی تاکید کرد که ایالات متحده از حق همه انسان‌ها برای بیان اعتراض‌شان به شکل مسالمت‌آمیز نیز دفاع می‌کند.

رئیس‌جمهور آمریکا علاوه بر اعتراض‌های ایران به «سرکوب دموکراسی‌خواهان توسط رژیم نظامی برمه» و «افزایش سرکوب زنان و دختران توسط طالبان در افغانستان» نیز اشاره کرد.

او گفت: «آینده از آن کشورهایی است که از حداکثر ظرفیت جمعیت‌شان استفاده می‌کنند. جایی که زن‌ها و دخترها، حقوق برابر (با مردان) داشته باشند و از حقوق اولیه باروری برخوردار باشند و بتوانند در توسعه اقتصادی و ساخت جوامعی قوی مشارکت کنند، جایی که اقلیت‌های دینی و قومی از حقوق (برابر) برخودار باشند و بدون آزار بتوانند زندگی کنند، جایی که تک تک افراد جامعه دگرباشان بتوانند بدون وحشت از خشونت بتوانند زندگی کنند و عاشق شوند.»

آقای بایدن تاکید کرد که از نظر او، آینده از آن کشورهایی است که در آن‌ها، شهروندان بتوانند بدون وحشت از پیگرد، حاکمانشان را به چالش بکشند.

انتقاد شدید از روسیه

جو بایدن سخنرانی‌اش را در مجمع عمومی سازمان ملل با انتقادهایی تند از روسیه آغاز کرد و این کشور را متهم کرد که در جریان جنگ اوکراین، منشور ملل متحد را زیرپا گذاشته است.

او گفت که حق حاکمیت ملی تمامی کشورهای عضو سازمان ملل و حق موجودیت این کشورها، یکی از مهم‌ترین ستون‌های منشور ملل متحد محسوب می‌شود و همه کشورها باید برای دفاع از آن بکوشند.

آقای بایدن تاکید کرد که کشورش از اوکراین در برابر روسیه دفاع می‌کند و ۲۵ میلیارد دلار به کی‌یف کمک کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اضافه کرد که علاوه بر آمریکا، متحدان این کشور که حدود ۴۰ کشور هستند و به گفته او «نمایندگانشان همین حالا در مجمع حضور دارند»، میلیاردها دلار به شکل نقدی یا تسلیحاتی به اوکراین کمک کرده‌اند.

جو بایدن همچنین اظهارات تازه ولادیمیر پوتین را محکوم کرد و گفت که او اروپا را به جنگ هسته‌ای تهدید کرده است.

او گفت: «روسیه دروغ می‌گوید. هیچ‌کس روسیه را تهدید نکرده بود. هیچ‌کس به دنبال درگیری با روسیه نبود. جنگ اوکراین برای از بین بردن حق موجودیت این کشور است. هر کجا هستید و به هرچه که باور دارید، نباید در برابرش سکوت کنید.» 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022