جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - Friday 19 August 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sun, 16.02.2020, 17:38


جمعی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در تجمعی علیه سرکوب معترضان، فریبکاری و نظامی کردن فضای جامعه شعار دادند. تجمع‌کنندگان همچنین خواستار آزادی شماری از دانشجویان زندانی، از جمله بهاره هدایت شدند.

“به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستم‌گر”، “نه تهدید، نه سرکوب، این است حرف مردم”، “آبان دی و خرداد، یاد آخوند و بیداد”، “سپاهی سپاهی قاتل ما شمایی” و .....

اینها برخی از شعارهایی بود که شماری از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در تجمع روز یک‌شنبه ۲۷ بهمن ماه خود در محوطه این دانشگاه سر دادند.

برخی از شعارها تکرار شعارها در حوادث اعتراضی اخیر و بعضی یادآور برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی و نظامی و سرکوب خونین معترضان در این حوادث بود.

“۱۵۰۰ نفر، کشته آبان ماست” یکی از شعارها بود که به قربانیان حرکت‌های اعتراضی گسترده در آبان ماه امسال اشاره داشت. مسئولان دولتی تا کنون از اعلام تعداد قربانیان این حرکت‌های اعتراضی خودداری کرده‌اند اما برخی منابع تعداد آنها را تا ۱۵۰۰ نفر برآورد می‌کنند.

در تجمع اعتراضی روز یک‌شنبه شعارهایی نیز به گوش می‌رسید که به طور مشخص به سرنگونی هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی اوکراین در نزدیکی فرودگاه تهران و پنهان‌کاری و خلاف‌گویی کارگزاران نظام جمهوری اسلامی در مورد آن مربوط می‌شد.

هواپیمای اوکراینی بامداد ۱۸ دی ماه هدف قرار گرفت و سرنگون شد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند. مسئولان جمهوری اسلامی پس از سه روز پنهان‌کاری و خلاف‌گویی سرانجام ۲۱ دی اصابت دو موشک پدافند سپاه به هواپیمای اوکراینی را تائید کردند و آن را حاصل یک “خطای انسانی” خواندند.

مطابق ویدئوهایی که در فضای مجازی منتشر شده یکی از شعارهای دانشجویان معترض دانشگاه امیرکبیر در مورد این واقعه و چنین بوده است: «خطای انسانی تویی، شلیک پنهانی تویی».

«غلط کردی، خطا کردی»

“علط کردی، خطا کردی” یکی از شعارهای دیگر بود که یادآور سخنانی از رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای در تیرماه ۱۳۷۰ و در سومین سالروز حادثه تقریبا مشابهی است که در جریان آن یک هواپیمای مسافربری ایران بر فراز خلیج فارس “به طور اشتباهی” هدف حمله موشکی یک ناو جنگی ایالات متحده قرار گرفت.

خامنه‌ای در آن سخنرانی که فیلم بخشی از آن پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی در فضای مجازی بازپخش شد خطاب به آمریکایی‌هایی که اشتباه خود در سرنگونی هواپیمای ایرانی را پذیرفته بودند گفته است: «غلط کردید اشتباه کردید. اشتباه کردیم یعنی چه؟»

«نه، به حکومت نظامی، تحریم انتخابات»

تعدادی از شعارهای تجمع‌کنندگان در محوطه دانشگاه امیرکبیر، اعتراض به سرکوب معترضان و مخالفان به وسیله نیروهای سپاه و بسیج و نگرانی از قدرت‌گیری بیش از پیش نظامیان را به نمایش می‌گذاشت: «”نه یادگان، نه بنگاه، درود بر دانشگاه”، “حکومت نظامی، نمی‌خواهیم، نمی‌خواهیم”».

در میان شعارهای تجمع‌کنندگان روز یک‌شنبه دانشگاه امیرکبیر چند شعار نیز به تازه‌ترین تحولات سیاسی ایران، انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دوم اسفند ماه و حمایت از تحریم‌کنندگان آن مربوط می‌شد: “مردم درگیر فقرند، این‌ها تو فکر رأی‌اند”، “نه صندوق، نه آرا، تحریم انتخابات”.

سرکوب فعالان دانشجویی و بازداشت بهاره هدایت

در خواست آزادی بهاره هدایت، دانشجو و فعال سیاسی زندانی نیز در تجمع دانشجویان امیرکبیر شنیده می‌شد. خانم هدایت که تاکنون بارها بازداشت شده شهریور ۹۵ پس از هفت سال زندان آزاد شده بود و تازگی دوباره به زندان افتاده است.

سازمان دانشآموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت) که بهاره هدایت یکی از اعضای شاخص و قدیمی آن است با انتشار بیانیه‌ای بازداشت او را به شدت محکوم کرد و این اقدام را در مسیر “روند خطرناک” جلوگیری از دخالت فعالان و نهادهای مدنی در “جهت مشارکت در حیات سیاسی” ارزیابی کرده است.

در این بیانیه تاکید شده است: «تا حصارهای فعالیت قانونی و مدنی احزاب و گروه‌ها و فعالین سیاسی کشور برچیده نشود و رد صلاحیت و بازداشت و تهدید و حصر و ارعاب ابزار حذف افراد و گروه ها باشد، و بازگشت به جامعه آرام صورت نگیرد، هیچ کنشی اعم از انتخابات و صف کشی‌های دستوری خیابانی و رسانه‌ای نخواهد توانست ثبات و امنیت و آرامش را در هیچ زمینه‌ای به کشور بازگرداند.»

سازمان دانش‌آموختگان با انتقاد از دولت حسن روحانی و وزارت علوم که به گفته این سازمان برخلاف وعده‌ها برای حفاظت از حقوق شهروندی، زمینه برخورد غیرقانونی با فعالان دانشجویی و سیاسی را فراهم کرده‌اند خواستار آزادی بی‌قید و شرط بهاره هدایت شده است. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022