چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ - Wednesday 24 July 2024
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sun, 27.07.2014, 16:55


دویچه وله: روزنامه آلمانی زوددویچه در گزارشی به نقل از محافل اطلاعاتی می‌نویسد که سپاه پاسداران از فرودگاه امام خمینی تهران موشک‌های کوتاه‌برد، خمپاره، موشک‌های ضدتانک و ضدکشتی و مهمات برای گروه‌های شبه‌نظامی خاورمیانه ارسال می‌کند.

“زوددویچه تسایتونگ” در مقاله‌ای می‌نویسد که فرودگاه بین‌المللی امام خمینی که در ۳۰ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد، به مرکز پخش تسلیحات سنگین و سبک بدل شده است و نیروی قدس، واحد ویژه عملیات برون‌مرزی سپاه پاسداران، از طریق هواپیماهای باری و مسافربری داخلی و خارجی به کشورهای مورد نظر سلاح ارسال می‌کند.

این روزنامه با استناد به اطلاعات سرویس‌های مخفی غربی می‌افزاید که واحدهای قدس از چندین ماه پیش یک آشیانه‌ی بزرگ این فرودگاه را در اختیار گرفته‌اند که در ضلع شرقی محوطه بزرگ فرودگاه قرار دارد.

گفته می‌شود هر کس که از تهران با تاکسی به سمت فرودگاه حرکت کند می‌تواند نگاهی به قسمت پشتی و سفیدرنگ این آشیانه‌ی مکعب‌شکل بیاندازد که بام‌هایی قرمزرنگ دارد.

یک دیپلمات غربی که به اطلاعات سرویس‌های مخفی دسترسی داشته، به روزنامه زوددویچه گفته است که این آشیانه تا حدود دو سال پیش در اختیار شرکت هواپیمایی ایران‌ایر بود، ولی امروز از قرار معلوم به مرکز لجستیک و انبار تسلیحات سپاه پاسداران بدل شده است. زوددویچه نقشه‌ای هوایی از این بخش فرودگاه را نیز در گزارش خود منتشر کرده است.

بر اساس این اطلاعات، تسلیحاتی که در این آشیانه انبار شده شامل موارد زیر می‌شود: موشک‌های کوتاه‌برد از نوع فتح ۱۱۰ که بیش از ۲۰۰ کیلومتر برد دارند، همین‌طور موشک‌های آتشبار فجر۵ که گروه حزب‌الله در لبنان و جهاد اسلامی در غزه، و نیز احتمالا حماس آن را به‌کار برده‌اند. از دیگر سلاح‌ها باید از موشک‌های ضدکشتی از نوع ث ۸۰۲ “نور”، موشک‌های پدافندی هوایی و ضدتانک، خمپاره، سلاح‌های کوچک و انواع مهمات نام برد.

این روزنامه می‌افزاید که از این زرادخانه‌ سلاح‌های مدرن به مقصد جنگ سوریه و برای گروه‌های شبه‌نظامی در لبنان و غزه، نه فقط درون هواپیماهای باری، بلکه هم‌چنین در قسمت بار هواپیماهای مسافربری نیز بارگیری می‌شود.

به همین دلیل است که آمریکا نه فقط شرکت هواپیمایی دولتی “ایران‌ایر”، بلکه بزرگترین شرکت خصوصی هوایی “ماهان” را نیز از سال ۲۰۱۱ در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

لو رفتن در پی وقوع انفجار در مرکز لجستیک

این مرکز لجستیک زمانی افشا شد که در اواسط ماه مه سال جاری (اواخر اردیبهشت‌ماه) انفجاری در این آشیانه رخ داد که احتمالا ناشی از جابه‌جایی خمپاره‌ها بوده است. بر اثر این انفجار دو تن از پاسداران زخمی شدند که حال یکی از آن‌ها بسیار وخیم است.

در گزارش زوددویچه آمده که این انفجار آسیب چندانی به آشیانه وارد نیاورد، زیرا احتمالا یک جعبه‌ی چاشنی‌ها منفجر شده بود. ولی این انفجار توجه سرویس‌های اطلاعات و مخفی را به این آشیانه جلب کرد و این گمان را برانگیخت که به احتمال زیاد از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تسلیحاتی قاچاق می‌شوند که نقض‌کننده‌ی تحریم‌های سازمان ملل و ناقض مقررات سازمان بین‌المللی ترافیک هوایی غیرنظامی است که ایران از جمله امضاکنندگان این پیمان است.

به گزارش این روزنامه ‌آلمان، مقام‌های آمریکایی در این رابطه گزارش داده‌اند که سپاه پاسداران همواره مانع از آن شده که خدمه‌ی هواپیما و پرسنل ایران‌ایر و دیگر شرکت‌های هواپیمایی ایرانی از محموله‌های قسمت بار هواپیما بازدید کنند یا چیزی درباره آن بپرسند تا این مواد منفجره و تسلیحات بدون مانع و مزاحمتی بار هواپیماهای باری و مسافربری شوند.

بارها محموله‌های هواپیماهای ایرانی، طبق قطعنامه‌های سازمان ملل، توسط کشور ثالث مورد بازرسی قرار گرفته‌اند و هر بار جنگ‌افزار و مهمات در میان بارها مشاهده شده است.

این روزنامه می‌افزاید که سپاه قدس می‌خواهد با استفاده از این آشیانه این ریسک را تقلیل دهد که محموله‌های ارسالی به دمشق، بیروت و یا خارطوم، پایتخت سودان، کشف شوند.

نیروی هوایی اسرائیل در اواسط ماه مه ۲۰۱۳ یک محموله‌ از موشک‌های فاتح۱۱۰ را که در محوطه‌ی فرودگاه دمشق قرار داشت با یک حمله هوایی نابود کرد. گفته می‌شود بخش ویژه‌ای در فرودگاه دمشق نیز برای تسلیحات ارسالی در اختیار سپاه قدس قرار گرفته است.

در سودان نیز نیروی هوایی اسرائیل دست‌کم یک کاروان از خودروهای حامل تسلیحات به سوی مصر را نابود کرد که قرار بوده این تسلیحات ایران از طریق زمینی به غزه برسد. در آن زمان محمد مرسی از اخوان‌المسلمین رئیس‌جمهور مصر بود و از حماس در غزه پشتیبانی می‌کرد.

سفارت ایران در برلین تکذیب کرد

روزنامه‌ی زوددویچه در این رابطه به‌طور کتبی از سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین خواست تا درباره این اتهام‌ها نظر بدهد.

در پی ارسال این نامه بخش مطبوعاتی سفارت ایران در برلین نوشت: «این ادعا که جمهوری اسلامی ایران از فرودگاه امام خمینی سلاح به سوریه ارسال کرده، کاملا بی‌اساس و فقط مبتنی بر حدس و گمان‌های غیرواقعی است.»

بخش مطبوعاتی سفارت می‌افزاید که چنین ارسالی “غیرممکن” است، زیرا برای پرواز از ایران به مقصد سوریه یا باید از حریم هوایی ترکیه و یا عراق گذشت و حریم هوایی هردوی این کشورها زیر نظر رادارهای آمریکا قرار دارند. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2024