سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ - Tuesday 24 January 2017

آرمان/زهرا سلیمانی

تهران به سرفه افتاد

روز گذشته آلوده‌ترین روز تهران در سال ۱۳۹۵ بود؛ روزی که شاخص عدد ذرات معلق کمتر از ۵/۲ میکرون به ۱۵۴ رسید و علاوه بر استقرار نیرو‌های اورژانس در میادین پایتخت به گسترش محدوده طرح ترافیک منجر شد.

پرویز کردوانی

عوامل خشکسالی و بی‌آبی در ایران

پرویز کردوانی می گوید: اولین مسئله درباره آب این است که اصلا چه شد که به این روز افتادیم؟ در گذشته شرایط آبی ما خوب بود؛ کشاورزی می‌کردیم و سپس قنات‌ها را درست کردیم تا از آن برای آب کشاورزی استفاده کنیم، اما سه اختراع این شرایط را تغییر داد.

«آب» مهم‌ترین تهدید آینده است

رئیس کمیته آب در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس،‌ «آب» را مهم‌ترین تهدید آینده کشور می‌داند و معتقد است عدم مدیریت صحیح منابع آبی می‌تواند منشاء مشکلات امنیتی در آینده‌ای نزدیک باشد: در اغلب استان‌های کشور دچار خشکسالی‌های بسیار جدی هستیم؛‌ همین الان در بسیاری از روستاهای کشور به ویژه نیمه جنوبی کشور، آب آشامیدنی مردم به وسیله تانکر و به صورت سیار تامین و توزیع می‌شود.

روستاها در ایران با سرعت زیاد محو می‌شوند

محو روستاها در ایران با سرعت زیادی انجام می‌شود در حالی که روستاهای بزرگ و مولد نیز با حمایت مجلس به شهرهای کوچک بی‌امکانات تبدیل می‌شوند. براساس اعلام موسسه ملی مطالعات جمعیتی کشور درحال حاضر ٤٠ ‌هزار روستای کشور خالی از سکنه شده‌اند. تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی نیز به یکی از مهم‌ترین موضوعات قضایی ایران تبدیل شده است. وضع ١٠ استان از نظر تأمین زمین بحرانی ارزیابی می‌شود.

شادگان رود دارد آب ندارد

در شادگان همه فقط از یک چیز حرف می‌زنند؛ «آب» سخن روز آن‌جاست. هر کدام‌شان از کم‌آبی گلایه کند، بلافاصله توضیحات مفصل علت و معلولی آن را هم می‌دهد. دادن اطلاعات دقیق دراین‌باره توسط مردمی که اغلب کشاورز هستند و ساده به نظر می‌آیند تا حدی غافلگیرکننده است. آنها روی این نکته تأکید می‌کنند «سد مارون، سد مارون ما را بیچاره کرد» و از انتقال آب از سرشاخه‌های کارون ناراضی هستند.

خاورمیانه آب می‌خواهد

زارش توسعه جهانی آب سازمان ملل متحد چیزی را تایید کرد که بسیاری از ما آن را می‌دانستیم: صدها هزار نفر از مردم خاورمیانه و شمال آفریقا (به ویژه در الجزایر، اردن، لیبی، مراکش، فلسطین، سودان، سوریه و یمن) در سال ۲۰۱۶ بدترین کمبود آب در دهه‌های گذشته را تجربه می‌کنند. منطقه‌ای که به سمت رشد اقتصادی و ایجاد تنوع گام برمی دارد این آخرین چیز مورد نیاز است.

خبرآنلاین

آینده آبی ایران تاریک است

تابستان امسال رکوردهای دمایی متفاوتی در خاورمیانه شکسته شده. تحقیقات مختلفی از جمله تحقیق دانشگاه «ام آی تی» و موسسه ماکس پلانک از آینده ای وحشتناک در خاورمیانه به علت «گرمایش جهانی» خبر داده‌اند، آینده‌ای که شاید خاورمیانه را غیرقابل زندگی کند. اما آیا این اتفاق واقعا رخ می‌دهد؟ تغییر اقلیم تاکنون چه تاثیراتی بر روی ایران داشته است؟ و آیا باید منتظر یک جنگ آب در ایران باشیم؟

شهروند / زهرا جعفرزاده

دشت احتضار

بحران حرف اول و آخر زندگی اهالی روستاهای تخریب شده یا درحال تخریب دشت مسیله را می‌زند. چیزی که باقرآباد، علی‌آباد، مشک‌آباد، صیدآباد و جعفرآباد، در آن تحلیل رفته‌اند. برخی نفس‌های آخر را می‌زنند و برخی هم خیلی وقت پیش، مُرده‌اند. آدم‌ها، زندگی داشته و نداشته‌شان را بر سرشان گرفتند و رفتند، آنها سال‌ها پیش از اینجا، از جای بی‌آب و علف، فرار کردند. / از ١١ روستای دشت «مسیله»، مردم ٦ روستا به علت خشکسالی خانه‌هایشان را ترک کردند.

گفت‌وگو با مدیر دفتر ‏برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه

ارومیه پاک شد از «دلشوره»‏

دلشوره‌های نمکین دریاچه با ‏‏۱۰ میلیارد تن نمک در حال رنگ باختن است. ۸ ‏درصد کاهش برداشت آب و صرفه‌جویی ۶۰۰ ‏میلیون مترمکعبی، سطح آب ارومیه را از ۱.۱ به ‏‏۴.۲ میلیارد مترمکعب رسانده است؛ عددی دو ‏برابر سطح گذشته. دو سال از اقدامات ستاد ‏احیای دریاچه ارومیه گذشته و این نتیجه پس از ‏اجرای فاز نخست از سه فاز تعریف شده به دست ‏آمده است. با این حال انتقادات به فعالیت‌های ‏ستاد احیا بسیار است.

وقایع اتفاقیه

خشکسالی گریبان‌گیر ۷۲ درصد جمعیت کشور

خشکسالی خفیف تا شدید بخش‌های وسیعی از اصفهان، یزد، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، شمال استان‌های فارس و کرمان، شرق سمنان، سیستان و بلوچستان، قم، مرکزی، شرق گیلان و غرب مازندران را دچار کرده است و بر اساس اطلاعات این مرکز، ۳۱ درصد مساحت کل کشور از خشکسالی خفیف، ۲۹ درصد خشکسالی متوسط، ۱۲ درصد خشکسالی شدید رنج برده و یک درصد نیز با خشکسالی بسیار شدید درگیر است.

شیوا سعیدی- شهروند

نسل پس از ما جورکش تنش آبی کشور

«۴۰‌سال قبل هر ایرانی بیش از ۷‌هزارو۵۰۰ مترمکعب در ‌سال آب تجدیدشونده دراختیار داشت اما امروز این میزان به کمتر از یک‌هزارو٤٠٠ مترمکعب رسیده است.» این جمله حمید چیت‌چیان وزیر نیرو بود که در خبرگزاری‌های دیروز منتشر شد. وزیر نیرو در ادامه گفت: با وجود بارش‌های مناسب جوی در‌ سال آبی ٩٥-٩٤ شمسی، بحران ایران کماکان ادامه دارد. کاهش بارندگی، افزایش دمای هوا، افزایش تبخیر و افزایش جمعیت منابع آبی را کاهش داده‌اند.

شهروند

پاسارگاد ٥٠ ساعت سوخت

هنوز چهارشنبه به ظهر نرسیده بود که آتش دامن عرصه‌های جنگلی پاسارگاد را گرفت و پیشروی کرد. آن‌قدر پیش رفت که خبرهای متفاوتی از میزان خاکستری که به جای گذاشته، شنیده می‌شود. مسئولی می‌گوید ٩٠٠ هکتار و دیگری از ٢٥٠٠ هکتار صحبت می‌کند. برآورد دقیقی از عرصه سوخته در دست نیست، آنچه هست، سوختن ٥٠ ساعت عرصه‌های جنگلی پاسارگاد است.

آرشيو محیط زیست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.