چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۶ - Wednesday 28 June 2017

آخرين خبرها :::

تحلیل «چشم‌انداز ۲۰۳۰» عربستان در گفت‌وگو با علی‌اکبر جلالی

برنامه اقتصادی عربستان سعودی را جدی بگیریم

در پروژه چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی قسمتی که خیلی مهم است و می‌تواند پایه موفقیت آنها باشد بحث گرین کارتی است که عربستان سعودی در همین پروژه ۲۰۳۰ آورده است. این همان کاری است که کشورهای اروپایی و آمریکا انجام دادند و با جذب نخبه‌های کشورهای دیگر، کشورشان را ساختند.

فرمانده سپاه: دولت بدون تفنگ تحقیر و تسلیم خواهد شد

جعفری: ممکن است ما را صاحبان تفنگ معرفی کنند، بله صاحب تفنگ که سهل است ما صاحب موشک‌های دشمن‌شکن هستیم و آن‌ها را علیه دشمنان و برای حفاظت از نظام، مردم و امنیت ایران اسلامی به کار می‌گیریم و معتقدیم دولتی که تفنگ نداشته باشد توسط دشمنان تحقیر و سرانجام تسلیم می‌شود.

محکومیت نقض حقوق بشر در ایران در پارلمان اروپا

۲۶۵ نماینده پارلمان اروپا در بیانیه‌ای نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرده و سپاه پاسداران را متهم به دخالت در درگیری‌های متعدد منطقه‌ای کردند. این نمایندگان خواستار گنجاندن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی شدند.

دفاع از حقوق مردم، هزینه و تنش دارد

ابوالفضل قدیانی: «رویارویی بخش انتصابی حاکمیت ایران که در راس آن آیت‌الله خامنه‌ای قرار دارد با دولت حسن روحانی به این دلیل است که اساسا آرای مردم را قبول ندارند اما بخش انتخابی حکومت با پشتوانه بزرگ اجتماعی باید در مقابل فشارها، برای اجرای قانون اساسی و تضمین حقوق مردم ایستادگی کند.»

افشاگری از رانت‌خواری بازنشسته‌ها

عیسی كلانتری: اینها رانت‌خوار هستند؛ همان‌گونه که نهادهای وابسته به برخی ارگان‌های نظامی از رانت استفاده می‌کنند، جهاد نصر هم در وزارت جهاد کشاورزی رانت‌خواری می‌کند. دولت و وزارت جهاد کشاورزی چه لزومی داشت که طرح ۵۵۰ هزار هکتاری دشت‌های ایلام و خوزستان را به جهاد نصر واگذار کند که سهام‌داران آن همگی از بازنشسته‌های وزارت جهاد سازندگی سابق هستند؟

واکنش‌ها به توهین علیه رئیس جمهور در روز قدس

ربیعی: توهین به رئیس جمهور اقدام خودجوش نبود

فراکسیون امید مجلس: این اقدام ضد منافع ملی که نشان دهنده وجود اراده هایی برای تضعیف دولت منتخب مردم است، به همه افرادی که تحت تاثیر برخی القائات مسموم و یا به منظور انتقام‌گیری از رای مردم، وارد این بازی خطرناک شده‌اند.

شروط کشورهای تحریم کننده قطر برای پایان تحریم‌ها

عربستان، امارات، مصر و بحرین شروط خود برای پایان تحریم و محاصره قطر اعلام کردند که کاهش سطح روابط دیپلماتیک با ایران، اخراج نظامیان ترکیه و تعطیلی شبکه الجزیره در میان این شروط است.

بیانیه همبستگی جمهوری خواهان ایران

اقدامات تحریک آمیز، پاسخ به ترور‌های داعش نیست

«منافع ایران از طریق قدرت‌نمایی حاصل نمی‌شود، بلکه در گرو تقویت روابط حسنه با دنیا، درمان بحران مزمن اقتصاد کشور، گشایش‌های سیاسی، پایان بخشی به تبعیض‌های سیاسی، مذهبی و جنسیتی، رعایت حقوق شهروندی در عمل، تسهیل مسیر توسعه پایدار و ترمیم شکاف دولت- ملت است.»

بیانیه اتحاد جمهوریخواهان ایران

تقویت دیپلماسی به جای حمله موشکی!

اتحاد جمهوریخواهان ایران حملات موشکی به سوریه را در جهت فروتر رفتن هر چه بیشتر در باتلاق جنگ سوریه و گسترش آن در منطقه می‌داند. منافع ملی ما در اولویت دادن به دیپلماسی در مناسبات خارجی و تلاش برای گفت‌وگو برای تنش‌زدائی از مناسبات متقابل با دیگر کشورهاست.

«شاهزاده جنگ»؛ داستان صعود محمد بن سلمان

سرویس اطلاعاتی آلمان زمانی درباره حرص محمد بن سلمان برای رسیدن به قدرت هشدار داده بود. تندروی در سیاست خارجی، خصومت با ایران و تلاش برای اصلاحات داخلی از ویژگی‌های قدرتمندترین چهره آینده عربستان شمرده می‌شود.

آمران و عاملان قتل‌های زنجیره‌ای آتش به اختیار بودند

شیرین عبادی در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که فرمان آتش به اختیار از سوی رهبر جمهوری اسلامی در حالی اخیرا به صورت علنی صادر شده که در سال‌ها پیش چنین فرمانی به صورت غیرعلنی و در خفا وجود داشت. به گفته خانم عبادی، آمران و عاملان قتل‌های زنجیره‌ای آتش به اختیار بودند.

دموکراسی در جامعه ما به یک ضرورت تبدیل شده است

تاج‌زاده: دموکراسی در جامعه ما به یک ضرورت تبدیل شده است. زمانی در دفاع از دموکراسی می‌گفتند که خوب است، حقوق بشری است، روشن‌فکرانه است، جهان‌پسند است. الان می‌گویند همه این‌ها هست اما اتفاق مهم‌تری افتاده و آن این است که دیگر نمی‌توان کشور را غیردموکراتیک اداره کرد.

اعتصاب غذای ۶ تن از مدیران کانال‌های تلگرامی در زندان

علی احمدنیا، سیدمجتبی باقری، سبحان جعفری تاش، جواد جمشیدی، نیما کشوری و سعید نقدی، شش تن از مدیران کانال‌های تلگرامی حامی دولت در اعتراض به طولانی شدن زمان بازداشت و عدم دسترسی به وکیل، از روز دوشنبه بیست و نهم خرداد در بند دو الف زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

نامه سرگشاده صادق زیباکلام به رئیس‌جمهور:

از زنان، اهل سنت و کردها در دولت جدید دعوت کنید

تابوشکنی کنید و از هم‌وطنان شریف و عزیز اهل سنت و کردها در کابینه دعوت به همکاری نمایید. جناب آقای روحانی عزیز، این به‌هیچ‌روی افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران نیست که علیرغم جمعیت اهل سنت و اکراد، ما حتی یک وزیر سنی مذهب یا کرد نداشته باشیم. برابری و برادری با اهل سنت فقط در سردادن شعارهای توخالی در هفته وحدت نیست.

پاسخ‌های موسی غنی‌نژاد به پرسش‌های تجارت فردا درباره مالکیت

ضربه‌های سخت مصادره‌ها

اصالت با کدام است: فرد یا جمع؟ مالکیت باید خصوصی باشد یا اشتراکی یا دولتی؟ این پرسش‌های کوتاه و به‌ظاهر ساده، آنقدر طی تاریخ کش‌وقوس یافته‌اند که بر اساس پاسخ‌های داده شده، حجم فراوانی از نظریه‌ها ارائه شده است. اما در پایان شاید هیچ‌چیز بیش از تجربه عملی نظریه‌ها، عیار آنها را نمایان نکند.

بررسی چگونگی انتخاب کابینه اقتصادی دولت

روحانی شایسته‌سالاری کند، در شرایط شیک نیستیم

مهم‌ترین نکته که حاضران در میزگرد به آن اشاره‌ می‌کنند استراتژی است. استراتژی دولت در هیچ بخشی مشخص نیست که اگر بود، هر وزیر یا مسئولی ساز خود را کوک نمی‌کرد. دومین مشکل دولت، نداشتن شرایط احراز برای پست‌های مهم است. الله‌داد توصیف خوبی از ماجرا دارد: «وزرا گروهی و اتوبوسی می‌آیند و این مشکل تمام دولت‌هاست.»

عربستان: ۳ عضو سپاه پاسداران ایران دستگیر شدند

یک مقام مسئول در نیروی دریایی عربستان گفته است سه عضو دستگیر شده سپاه پاسداران ایران ساعت ۲۰:۲۸ دقیقه عصر روز جمعه ۱۶ ژوئن ۲۰۱۷ با یک قایق مملو از مواد منفجره قصد انفجار سکوی نفتی مرجان در خلیج عربی را داشتند. این قایق یکی از سه قایقی بود که نیروی دریایی سعودی سد راه آنها شده و افراد حاضر در آن را دستگیر کرد.

نهادهای ناپیدایی که مقصرند و امروز طلبکار

نهادهای ناپیدا که بخش مهمی از بحران فعلی بازار پول، ‏مدیون فعالیت‌های غیرقانونی آنهاست، اکنون طلبکارانه علیه بانک‌مرکزی حاشیه‌سازی می‌کنند و مال‌باختگان احتمالی را سراغ ‏سیاست‌گذار پولی می‌فرستند.‏

مدل انگلیسی چینش کابینه

در ۵ دهه گذشته، از روش نوینی در ترسیم ترکیب هرم اجرایی در کشورهای مختلف استفاده می‌شود. براساس این سازوکار کشورهایی نظیر انگلستان، آمریکا، ژاپن، چین و آلمان، در موسم تغییر کابینه، تیمی تصفیه‌شده از انگیزه‌های سیاسی و متشکل از متخصصان حوزه‌های مختلف ترکیب کابینه آتی را با هدف رسیدن به کارآترین حالت بهینه‌سازی می‌کنند.

کارل پوپر، تندروهای ایران و ایدئولوژی آمریکاستیزی

«کارل پوپر» فیلسوف برجسته و یکی از جدی‌ترین معارضان ایدئولوژی بود. دلیل مخالفتش با ایدئولوژی آن بود که اعتقاد داشت، ذات ایدئولوژی به‌گونه‌ای است که واقعیت‌ها را همواره به نفع خود تفسیر و مصادره می‌کند. نگاه ایدئولوژیک تندروهای ایران به آمریکا به بهترین وجه، درستی باور پوپر را به نمایش می‌گذارد.

محکومیت سخن مداخله‌جویانه وزیر خارجه آمریکا

«ما امضاکنندگان زیر اظهارات وزیر خارجه ایالات متحده را به شدت محکوم می‌کنیم و از تمام کنشگران سیاسی و روشنفکران ایرانی و جهانی می‌خواهیم که با محکوم کردن چنین اظهاراتی اجازه ندهند که بیش از این بر زخم‌های منطقه نمک پاشیده شود که در جهان جهانی شده کنونی بحران به منطقه محدود نخواهد شد و دود آن به چشم همه از جمله مردم امریکا خواهد رفت.»

تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در سنای آمریکا

سنای آمریکا، روز پنج‌شنبه ۲۵ خردادماه، با اکثریت قاطع آرا به طرح تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران موسوم به طرح «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» رای داد. این طرح تحریم‌های الزام‌آوری را علیه هر فرد و نهاد مرتبط با برنامه موشک‌های بالستیک ایران و همچنین طرف‌های تجاری با این برنامه اعمال می‌کند.

نرگس محمدی: آرمان‌هاى ما را نمى‌شود زندانى كرد

نرگس محمدی: من از روی اتفاق، یا بد حادثه به حبس طولانی محکوم نشده‌ام، بلکه در کنار مردم آگاه سرزمینم برای رسیدن به دموکراسی و برابری تلاش کرده‌ام و مطمئن باشید روزی که از زندان آزاد شوم دوباره به تلاش‌هایم ادامه خواهم داد. این آرمان ماست: صلح و امنیت و آزادی و برابری برای همه.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.