سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - Tuesday 28 February 2017

آخرين خبرها :::

روزنامه «شاخه سبز» توقیف و مدیرمسئول آن بازداشت شد

مهدی کاهه دادستان قم اعلام کرد که در پی انتشار یک مطلب طنز در شماره هفتم اسفند ماه روزنامه «شاخه سبز» روزنامه محلی استان قم، با دستور دادستانی قم این روزنامه توقیف و حکم بازداشت «سید علی بابامیری» مدیرمسئول آن صادر شده‎است.

فرهادی با «فروشنده» دومین اسکارایران را به ارمغان آورد

اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌ زبان به فیلم فروشنده، اثر اصغر فرهادی رسید. این دومین باری است که آقای فرهادی اسکار بهترین فیلم خارجی را به دست آورده، با این تفاوت که این بار او در اعتراض به سیاست‌های بیگانه‌ستیزانه دولت نوظهور آمریکا و منع ورود شهروندان ایران و شش کشور عمدتا مسلمان دیگر به این کشور، در این مراسم غایب بود.

بیانیه انتقادی نامزدهای اسکار خارجی ۲۰۱۷

صرف نظر از این که چه کسی در روز یکشنبه (بامداد دوشنبه) برنده شود ما از تفکر بر اساس مرزها اجتناب می‌کنیم. ما معتقدیم چیزی به عنوان بهترین کشور، جنسیت، مذهب و رنگ پوست وجود ندارد و می‌خواهیم این جایزه نمادی از اتحاد بین‌الملل و آزادی برای هنر باشد.

حسن روحانی: باید از رای مردم در انتخابات مراقبت کرد

رئیس جمهوری ایران می‌گوید در جریان انتخابات نباید از امکانات عمومی و دولتی به نفع فرد، گروه و جناح خاصی استفاده شود. او هم‌چنین از مجریان انتخابات سال ۹۶ خواست که از رای مردم مراقبت کنند.

لنینیسم ترامپی

«آنچه چپ و راست افراطی را در تاکتیک‌های سیاسی به نتیجه یکسانی می‌رساند، مضمون مشترک آنها در کل‌گرایی ایدئولوژیک، بی‌اعتنایی به اصول و مخالفت با آزادی فردی انسان‌ها است. این هر دو ایدئولوژی افراطی، توده‌های انسانی را سربازان پیاده نظامی می‌دانند که سعادتشان در تبعیت از فرمانده فرهمندی است که بیشتر از همه متخصصان در همه عرصه‌ها می‌فهمد.»

محکومیت سنگین به اتهام برگزاری روز جهانی زبان مادری

علیرضا فرشی، فعال ترک (آذری)، به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که همزمان با روز جهانی زبان مادری با حکم شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان در استان تهران، او به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی به ۱۵ سال زندان و دو سال تبعید محکوم شده است. سه فعال ترک دیگر نیز در این پرونده هر کدام به ۱۰ سال زندان و دو سال تبعید محکوم شده‌اند.

شکوری‌راد: قبح فساد ریخته است

علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران: قبح انواع فسادهای اداری و دولتی در اختلاس‌ها، رانتخواری، ایجاد شبکه‌های پیچیده قاچاق، برداشت‌های بانکی، رشوه دادن، رشوه‌خواری، زمین‌خواری، استفاده نابرابر فرصت‌های کسب‌وکار ریخته است.

وعده حسن روحانی برای حل مشکلات خوزستان

حس روحانی، رئیس جمهوری در سفر خود به خوزستان اعلام کرد: مشکل آب و فاضلاب خوزستان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و یا فاینانس اجرا می‌شود. همزمان مردم اهواز با تجمع در مقابل استانداری خواهان استعفای رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست و صرف سهم بيشتری از درآمدها و منابع نفتی برای مناطق نفت خيز شدند.

نویسندگان و هنرمندان علیه ترامپ

٦٥ نویسنده و هنرمند جهان به نامه اعتراضی انجمن «پن» آمریکا پیوستند که به حکم ترامپ در ممنوعیت ورود مسلمانان به این کشور، اعتراض کرده‌اند و در این نامه به حمایت از هنرمندان مسلمانی مانند اصغر فرهادی، راما حیدر و عمر سلیمان اشاره شده است.

با پدیده ریزگردها در آمریکا چگونه برخورد شد؟

پدیده ریزگردها و طوفان‌هاى شن و گردوغبار در سال‌هاى دهه ١٩٣٠ در امریکا یک مشکل اساسى بود. در این سالها، بخاطر خشکسالى و همچنین مدیریت نادرست خاک و آب و کشاورزى، طوفانهاى شدیدى که منشا آن تگزاس و کلرادو در جنوب و مرکز امریکا بود، زندگى میلیونها انسان را بخطر انداخت.

گزارش سالانه عفو بین‌الملل درباره ایران

در گزارش سالانه عفو بین‌الملل که مربوط به سال ۲۰۱۶ است، دولت جمهوری اسلامی متهم به «نقض گسترده آزادی ‌بیان، آزادی اجتماعات، تجمعات مسالمت‌آمیز و نیز اعتقادات مذهبی» شده است. بر اساس این گزارش استفاده از شکنجه و دیگر روش‌های غیرانسانی همچنان ابزار دولت ایران برای مقابله با مخالفان است.

احمد منتظری بازداشت شد

احمد منتظری که در ارتباط با انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های تابستان ۱۳۶٧ به دادگاه روحانیت احضار شده بود، بازداشت شده است. دادگاه ویژه روحانیت پیش‌تر آقای منتظری را به حبس و خلع لباس محکوم کرده بود.

گردوخاک‌های خوزستان منشأ داخلی دارند

حسین آخانی استاد دانشگاه تهران: به مسئولان گفتم آدرس غلط ندهید، بخش قابل توجهی از گردوخاک‌ها منشأ داخلی دارد. منشأ داخلی هم به طور مشخص در استان خوزستان به دلیل سدسازی است، سدهایی که بر روی رودخانه‌هایی که به سمت خوزستان می‌آیند ساخته شده عملاً تالاب‌های منطقه را خشک کرده است.

حملات تند وزیر خارجه عربستان علیه ایران

الجبیر: «ایران سرچشمه چالش‌های موجود در خاورمیانه بوده و بزرگ‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان است. بخشی از قانون اساسی این کشور صدور انقلاب است و به مفهوم شهروندی باور ندارند. آنها از همه شیعیان در سرتاسر جهان می‌خواهند که به جای آنکه تابع دولت‌های خودشان باشند، از ایران تبعیت کنند.»

اتحاد و ائتلاف نظامی علیه ایران در منطقه

روزنامه وال‌استریت ژورنال چندی پیش در گزارشی نوشت، کشورهای عرب خلیج فارس قرار است با همکاری کشورهای غربی و آمریکایی و البته با مشارکت اسرائیل، ائتلافی نظامی شبیه به ناتو را در منطقه تشکیل دهند. / شکل‌گیری چنین اتحاد و ائتلافی به سرعت توازن قوای منطقه‌ای را به زیان ایران تغییر خواهد داد و راه را برای اقدام نظامی مشترک بر علیه ایران باز می‌کند.

ترامپ دیگر محبوب روس‌ها نیست!

درخواست رئیس جمهوری ایالات متحده برای بازگرداندن شبه‌جزیره کریمه به اوکراین را می‌توان نخستین میخ به تابوت امیدهای مقامات روسی برای بهبود روابط خود با واشنگتن تلقی کرد. این پیام ترامپ مانند بسیاری از دیگر اقدامات او حیرت ناظران سیاسی را برانگیخت و باعث بروز موجی از اعتراض‌های مقامات روسی شد.

پدر محمد مختاری درباره نتیجه دادخواهی از قوه قضائیه:

قرار منع تعقیب زدند و گفتند «قاتل پیدا نشد»

اسماعیل مختاری، پدر محمد مختاری جوان ۲۲ ساله ای که در روز ۲۵ بهمن ماه ۱۳۸۹ بر اثر اصابت گلوله در تهران کشته شد، در مصاحبه با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که شکایت و دادخواهی خانواده او به سرانجامی نرسیده و برای این پرونده «قرار منع تعقیب» صادر شده است.

نامه کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری به علی خامنه‌ای:

بازگرداندن رضا شهابی به زندان زیرپاگذاشتن حقوق بشراست

کنفدراسیون بین المللی اتجادیه‌های کارگری در نامه‌ روز بیست و ششم بهمن ماه ۱۳۹۵ خود خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته است: «بازگشت رضا شهابی به زندان، که صرفا به خاطر فعالیت های سندیکائی‎اش به ناحق محکوم شده، به معنای عدم رعایت قوانین بین المللی و زیرپا گذاشتن حقوق بشر است.»

مولوی عبدالحمید به جز تهران حق سفر داخل و خارجی ندارد

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زهدان و مدیر مدرسه دینی دارالعلوم زاهدان در مصاحبه با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که به دلیل «برخی تنگ نظری‌ها» به غیر از تهران، امکان سفر به هیچ شهری را ندارد و علیرغم دعوت به کنفرانس‌ها در خارج از کشور، امکان سفر و حضور در این کنفرانس‌ها را هم ندارد.

«ایران اصلی‌ترین حامی تروریسم در جهان است»

مایک پنس معاون اول رئیس جمهور آمریکا روز شنبه (۱۸ فوریه/ ۳۰ بهمن) بخشی از سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ را به ایران اختصاص داد و حکومت جمهوری اسلامی ایران را «اصلی‌ترین حامی تروریسم» نامید. او گفت: «امروز اصلی‌ترین کشور حامی تروریسم به رفتارهای خود برای برهم زدن ثبات خاورمیانه ادامه می‌دهد.»

حصر خانگی بدون حکم قضایی خلاف قانون اساسی است

نامه مطهری به دادستان تهران: اولا تصمیم ملی در جایی است که رای مستقیم مردم یا رای نمایندگان ملت در کار باشد؛ در حالی که چنین چیزی در میان نبوده است. ثانیاً تصمیم ملی نباید خلاف قانون اساسی باشد، حال آنکه حصر خانگی بدون حکم قضایی خلاف اصول سی و دوم تا سی و هفتم قانون اساسی است.

سیل در استان‌های جنوبی ایران خسارت برجای گذاشت

از ۱۰ شهرستان استان بوشهر ۸ شهرستان درگیر سیل شده است / در استان فارس شهرهای داراب، فیروزآباد، قیر و کارزین، زرین‌دشت، فسا، خنج، بیشترین حجم بارندگی را داشته و با مشکلاتی مواجه شده‌اند. / احتمال تخلیه برخی روستاهای دشتی بوشهر بدلیل طغیان رودخانه مند / احتمال تخریب بافت قدیمی جهرم

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.