شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - Saturday 17 November 2018

آخرين خبرها :::

مقامات قوه قضاییه به آزار و اذیت نسرین ستوده پایان دهند

هادی قائمی مدیر کمپین حقوق بشر در ایران: مقامات ایرانی در ابتدا نسرین ستوده را به دلیل دفاع از حقوق بشر زندانی کردند و حالا آنها با گرفتن تنها حقوق او که باقی مانده بود، او را آزار می‌دهند. قوه قضاییه ایران باید به این رفتار غیرانسانی و ظالمانه که دیدار با خانواده را سلب کرده‌اند پایان دهد و فورا او را آزاد کند.

کمپین حقوق بشر در ایران

«دادگاه‌های ویژه» باید متوقف و احکام صادره تعلیق شود

کمپین حقوق بشر در ایران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد اعدام دو فرد که به جرايم اقتصادی در دادگاه‌های جدید فساد اقتصادی متهم شدند و بدون طی شدن روند قضایی و دادرسی عادلانه حکم آنها توسط دادگاه‌هایی که شرایط استاندارد بین‌المللی دادرسی عادلانه را دارا نیستند، غیرقانونی و غیرانسانی است.

اعتراض سازمان ‌ملل به نقض حقوق بشر در ایران

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه ۲۴ آبان (۱۵ نوامبر) با تصویب یک قطعنامه‌ نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد. در این قطعنامه شدیدا نسبت به «محدودیت‌های شدید حق آزادی اندیشه، مذهب و اعتقادات» و همچنین اعمال تبعیض‌علیه زنان در قوانین و همچنین در اجتماع، اعتراض و از ایران خواسته شده تا به این سرکوب‌ها پایان دهد.

«آمریکا به رغم قتل خاشقچی، از ولیعهدی بن سلمان حمایت می‌کند»

«تحقیقات عربستان در مورد قتل خاشقجی فاقد اعتبار است»

عفو بین الملل با‍‍ «فاقد اعتبار» ارزیابی کردن روند دادرسی پرونده قتل جمال خاشقجی از سوی مقامات سعودی اعلام کرد: تحقیقات سازمان ملل برای اجرای عدالت در خصوص مسببین ضروری است. ترکیه باید از سازمان ملل تحقیق در این خصوص را مطالبه کند.

احضار و بازداشت معلمان فعال در تحصن دو روز گدشته

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران گفته است فعالام صنفی در تمام استان‌های فعال در تحصن به نهادهای امنیتی احضار شده‌اند. دست‌کم ۳۰ فعال صنفی احضار و بازجویی شده‌اند، بیش از ۵۰ نفر پیام تهدید دریافت کرده و دست‌کم ۱۲ معلم بازداشت شده‌اند.

دادستانی عربستان برخی جزئیات قتل خاشقجی را تشریح کرد

عربستان: تقاضای اعدام برای ۵ متهم قتل خاشقجی

دادستانی عربستان روز پنجشنبه اعلام کرد که برای پنج نفر از ۱۱ متهم پرونده قتل جمال خاشقجی، تقاضای مجازات اعدام کرده است. در اطلاعیه دادستانی عربستان گفته می‌شود خاشقجی در جریان درگیری خفه و سپس جسدش تکه‌تکه شده است.

«دو پلیس بد» عامل صعود و شاید سقوط بن سلمان


روزنامه نیویورک تایمز آمریکا مسئله صعود ولیعهد عربستان در قدرت و چه بسا سقوط وی را مورد بررسی قرار داد و نوشت: دو تن از شخصیت‌های نزدیک به وی در پشت پرده این وقایع‌ هستند که فاقد تجربه و شایستگی‌های لازم‌اند.

صدور حکم اعدام بدون رعایت حقوق متهم

هادی قائمی مدیر کمپین حقوق بشر در ایران: «دادگاه‌های مبارزه با فساد قوه‌قضاییه به صورت آشکار روند قضایی و حق برخورداری از دادگاه عادلانه را نادیده می‌گیرند، و باید قبل از آنکه افراد بیشتری به احکام مرگ محکوم شوند، متوقف شوند و برای همه افراد دادرسی عادلانه فراهم شود.»

تحصن معلمان در مناطق مختلف ایران و خواسته‌های آنها

شمار زیادی از معلمان در سراسر کشور به فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌‌های صنفی فرهنگیان برای تحصن پاسخ مثبت دادند و از حضور در کلاس‌های درس در روز سه‌شنبه خودداری کردند. تصاویر زیادی از تحصن معلمان در سراسر ایران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

میشل اوباما هرگز ترامپ را نخواهد بخشید

میشل اوباما در کتاب خاطراتش می‌نویسد: «من زن، سیاه‌پوست و قوی بودم و این چیزی است که برای برخی مردم فقط به معنای «آدم خشمگین» است.» او می‌نویسد دوست داشته از این مردم بپرسد که چه چیز بیش از همه آن‌ها را آزار می‌دهد؟ این که او زن است، سیاه‌پوست است یا قوی است؟

نیویورک تایمز: ولیعهد عربستان در قتل خاشقچی دست دارد

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز شواهدی قوی در رابطه با قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، در کنسولگری عربستان در استانبول موجود است که حکایت از دست داشتن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در این ماجرا دارد.

افشاگری نیویورک تایمز از برنامه‌های ترور عربستان

در پی قتل جمال خاشقجی، نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از منابع موثق از برنامه‌های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و نزدیکانش برای سوء قصد علیه مخالفان خود خبر داد. نزدیکان بن سالمان همچنین طرحی برای توطئه علیه اقتصاد ایران طرحی کرده و با او در میان گذاشته‌اند.

پیامدهای تحریم‌ ایران برای جمهوری‌های قفقاز

تحریم‌های ایران تاثیراتی به‌ مراتب وسیع‌تر از محدوده جغرافیایی این کشور دارد. این تحریم‌ها می‌توانند بر مناسبات بازرگانی و اقتصادی ایران و همسایگانش، از جمله بر جمهوری‌های آذربایجان، گرجستان و ارمنستان نیز تاثیر بگذارند.

آخرین کلمات خاشقچی قبل از مرگ: دارم خفه می‌شوم

رئیس بخش تحقیقات روزنامه «صباح» چاپ ترکیه جزئیات بیشتری را از لحظات آخر قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد سعودی فاش کرد از جمله سخنان وی قبل از مردن که می‌گفت دارم خفه می‌شوم.

زنان پیروز فینال سرخ؛ گزارشی از حضور زنان در «آزادی»

دخترها که اغلب‌شان نوجوان‌های ۱۴-۱۵ ساله هستند، به قدری از این اتفاق خوشحال بودند که سراز پا نمی‌شناختند و منتظر بودند که برای نخستین بار جو استادیوم آزادی را از نزدیک در یک بازی حساس و هیجان انگیز ببینند.

سوال اردوغان از عربستان: جسد خاشقچی کجاست؟

رئیس جمهور ترکیه: «اسناد و مدارک جدیدی درباره پرونده قتل خاشقچی نداریم ولی اطلاعات موجود نشان می‌دهد که ۱۵ مامور اعزامی به استانبول به همراه سه متهم دیگری که در عربستان دستگیر شده‌اند، هم فاعل و عامل این قتل را می‌شناسند و هم از سرنوشت جسد خاشقچی مطلع هستند.»

نامه شخصیت‌های فرهنگی خطاب به جهانیان:

«مردم جهان، در برابر تحریم با ما هم‌صدا شوید»

شماری از هنرمندان، و فعالان فرهنگی و روزنامه‌نگاران ایرانی با امضای نامه‌ای سرگشاده و راه‌اندازی کارزاری علیه تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا، از «مردم جهان» خواستند در برابر تحریم‌ها با آنها «هم‌صدا» شوند. آنها می‌گویند تاوان این تحریم‌ها را تنها ملت ایران خواهد داد.

اتهام‌تراشی و پرونده‌سازی برای اعضای کانون نویسندگان

صدور اتهام‌هایی در مورد سه تن از اعضای فعال کانون نویسندگان ایران ظلمی است آشکار و مبتنی بر دروغ و پاپوش دوزی که هیچگونه وجاهت حقوقی و قانونی ندارد. کانون نویسندگان ایران این اتهام‌تراشی و پرونده‌سازی‌ را محکوم می‌کند و خواهان رفع کامل اتهام از رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و بکتاش آبتین، و مختومهکردن پرونده‌ی آنها و همه پرونده‌های مشابه است.

جسد خاشقجی در منزل کنسول در اسید حل شده است

یک منبع در دادستانی کل ترکیه اظهار داشت، تحقیقات نشان می‌دهند که جسد جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی که بیش از یک ماه پیش در کنسولگری عربستان به قتل رسید به طور کامل در مواد شیمیایی اسیدی حل شده است.

آمریکا: نفتکش‌های ایران خطری شناور به حساب می‌آیند

برایان هوک: وزارت‌امور خارجه آمریکا مدرکی دارد که نشان می‌دهد کشتی‌های ایرانی در تلاش‌اند تا با از کار انداختن فرستنده‌های تعیین محل که برای جلوگیری از تصادف مورد استفاده قرار می ‌گیرند، تحریم‌های آمریکا را دور بزنند. این یک تهدید امنیتی برای ناوگان دریایی به حساب می‌آید.

تحریم‌ها علیه کیست؟ / احمد زیدآبادی

تاکنون هنوز نوعی تحریم اقتصادی که فقط دولت‌ها را تحت فشار قرار دهد و مردم را از گزند آنها در امان بدارد؛ خلق نشده است. بنابراین تحریم، کلیت یک کشور اعم از نظام حاکم و مردم آن را با مشکلات جدی مواجه می‌کند.

دموکرات‌ها پیروز انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا شدند

بر اساس نتایج غیررسمی انتخابات میان دوره ای آمریکا٬ حزب دموکرات‌ اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان و حزب جمهوری‌خواه نیز اکثریت کرسی‌ها در مجلس سنا را به خود اختصاص داده‌اند. تاکنون نتایج ۴۲۰ کرسی مشخص شده است که ۲۲۱ کرسی متعلق به دمکرات‌ها و ۱۹۹ کرسی نیز به نمایندگان جمهوریخواهان تعلق دارد.

دولت ایران باید هاشم خواستار را فورا آزاد کند

کمپین حقوق بشر در ایران امروز با انتشار بیانیه‌ای و ارایه سیاهه‌ای از موارد نقض قانون در بازداشت یک فعال حقوق معلمان اعلام کرد، دولت ایران باید فورا هاشم خواستار را از بیمارستان بیماران روانی که به صورت اجباری و غیرقانونی در آن بستری شده است آزاد کند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.