پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - Thursday 14 December 2017

آخرين خبرها :::

بیانیه نشست سازمان همکاری اسلامی در استانبول:

«قدس شرقی را پایتخت دولت فلسطین می‌دانیم»

کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در بیانیه پایانی اجلاس فوق‌العاده این سازمان که امروز با محوریت موضوع قدس در استانبول برگزار شد، ضمن اعلام به رسمیت شناختن قدس شرقی به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین از دیگر کشورها نیز خواستند تا دولت فلسطین و قدس شرقی را به عنوان پایتخت آن به رسمیت بشناسند.

عوارض خروج: جریمه شهروندی!

ناصر فکوهی: عوارض خروج نوعی توهین به ملیت و ملت است. این عوارض در هر شهروندی این احساس را به وجود می‌آورد که گویی برای «خلاص شدن» از کشورش باید پول پرداخت کند، آن هم هر چند بار بیشتر بخواهد «مرخصی» بگیرد، باید بیشتر پول بدهد.

گزارشی از چگونگی دور زدن مالیات در شرکت‌ها

ما حسابدار نیستیم، ما ماله‌کشیم!

«من زمانی در شرکتی بسیار مشهور کار می‌کردم. این شرکت درآمد زیادی هم داشت. این شرکت طبقه دوم و سوم ساختمان چندطبقه‌ای را اجاره کرده بود. دفاتر واقعی این شرکت در طبقه سوم بود و دفاتر قانونی در طبقه دوم. جالب این بود که بالای در ورودی این طبقه یک آژیر قرمز رنگ مثل آژیری که روی ماشین‌های پلیس وجود دارد تعبیه شده بود...»

ده‌ها عضو کنگره خواستار بررسی اتهامات جنسی ترامپ شدند

سناتور الیزابت وارن، از رهبران دموکرات‌ها در کنگره آمریکا، به همراه چند نماینده زن دیگر علنا خواستار تشکیل کمیته تحقیق کنگره درباره اتهامات آزار جنسی دونالد ترامپ شدند. این درخواست در پی آن طرح شده که آقای ترامپ در شبکه توییتر کریستین جیلی‌برند، سناتور ایالت نیویورک را متهم کرد که به او گفته حاضر بوده در برابر دریافت کمک مالی «هر کاری بکند».

حذف یارانه از هفت گروه

بسیاری از منتقدان معتقدند که نظام یارانه‌ها همان منبع تخریب سیاسی است که در دولت قبل از رقیب به یادگار ماند و هر کس که بدون برنامه بخواهد آن را جابجا نماید، ممکن است عواقب سیاسی آن را برای جناح و حزبش به‌جان خریده باشد.

بودجه سال ٩٧ دولت چه مى‌گوید؟

پرداخت یارانه نقدى از ٣٣ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان به ٢٣ هزار میلیارد تومان كاهش یافته است و این یعنى حذف یارانه نزدیك به ٣١ میلیون نفر در سال آینده. / درآمد از محل عوارض و خدمات دولت، همانند عوارض خروج از كشور و عوارض صدور پلاك خودرو و غیره شاهد افزایش قابل توجهى یافته است...

همدستی اروپا در برده‌داری پناهجویان در لیبی

سازمان عفو بین الملل در گزارشی که دوشنبه منتشر شد کشورهای عضو اتحادیه اروپا را متهم کرد که در ساختار پیچیده سوءاستفاده و بهره برداری از پناهجویان و مهاجرین توسط گارد ساحلی لیبی با دولت این کشور همکاری کرده‌اند و یکی از عوامل اصلی وقوع «برده‌داری» در لیبی هستند.

اهدا جایزه حقوق بشر به علی‌رضا رجایی

علی‌رضا رجایی از سوی کانون مدافعان حقوق بشر به عنوان برنده جایزه «تلاشگر حقوق بشر» سال ۱۳۹۶ هجری شمسی معرفی شد. در مراسمی که به‌مناسبت روز جهانی حقوق بشر در منزل علی‌رضا رجایی برگزار شد، کانون مدافعان حقوق بشر با اهدای تنديسی نمادین از منشور كوروش، از این فعال سیاسی و روزنامه‌نگار تجلیل کرد.

انتقاد از تصمیم دونالد ترامپ درباره اورشلیم

اتحاد جمهوریخواهان ایران تنها راه تقویت صلح در منطقه را تاکید جامعه بین المللی بر راه حل تشکیل دو کشور، وادار کردن اسرائیل به پذیرش قطعنامه‌های سازمان ملل و عقب نشینی از مناطق اشغالی از جمله بیت‌المقدس شرقی می‌داند.

تایید حکم اعدام احمدرضا جلالی در دیوان عالی کشور

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، استاد، پژوهشگر مدیریت حوادث مترقبه و پزشک به کمپین حقوق بشر در ایران گفت حکم اعدام همسرش از سوی شعبه یک دیوان عالی کشور تایید شده است. به گفته خانم مهران‌نیا این حکم هنوز به وکیل احمدرضا جلالی و خود او در زندان ابلاغ نشده است.

همبند ما احمدزاده، مبارز پیگیرعلیه خودکامگی وبیدادگری

نامِ طاهر احمدزاده در حافظه ما هم‌بندی‌های او به دوران شاه، نمادی است از ایستادگی در برابر خودکامگی و بیدادگری و پاسداری ارزش‌های بلند انسانی. ما هم‌بندان او با تسلیت به خانواده او، یاد او را گرامی می‌داریم.

تاکید اتحادیه عرب بر لزوم تغییر تصمیم ترامپ

بیست و دو کشور عضو اتحادیه عرب تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را مورد انتقاد قرار داده‌اند و گفته‌اند این اقدام به تنش و تخاصم در منطقه خواهد انجامید.

درگذشت پدر صنایع نوین ایران

معمار توسعه صنعتی ایران، صبح روز گذشته در سن ۹۶ سالگی دار فانی را وداع گفت. رضا نیازمند، «بنیان‌گذار سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران»، «بنیان‌گذار سازمان مدیریت صنعتی»، «نخستین مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران» و «معاون وزیر اقتصاد ایران» بود.

گفت و گوی فرارو با صادق زیباکلام درباره یادداشت اخیر سعید حجاریان

احتمال تکرار پوپولیسم ۱۳۸۴ در ۱۴۰۰

صادق زیباکلام ضمن آنکه معتقد است اصلاح‌طلبان در دوران ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی، بیشتر بر توسعه سیاسی تاکید داشتند تا بر عدالت، می‌گوید کمتر اصلاح‌طلبی را دیده‌ است که اصلاحات را در رسیدن به دموکراسی معنی کرده باشد. او هم‌چنین می‌گوید اگر روحانی این وضعیت را ادامه دهد پوپولیسم ۸۴ در ۱۴۰۰ تَکرار می‌شود.

دانشجوی خارجی زندانی‌ در ایران در معرض تهدید

دیده‌بان حقوق بشر امروز گفت جابه‌جایی یک دانشجوی دکترای آمریکایی زندانی‌شده در زندان اوین از سوی مسئولان ایرانی نگرانی‌ها از امنیت او را افزایش می‌دهد. منبعی آگاه گفت که در روز ششم دسامبر ۲۰۱۷، شیوئه وانگ، شهروند آمریکا و دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون، به بند هفت زندان اوین منتقل، و در مقابل یک نگهبان از سوی یک زندانی دیگر تهدید شد.

بیانیه پنج کشور اروپایی عضو شورای امنیت علیه تصمیم ترامپ

انتقاد در شورای امنیت از تصمیم ترامپ درباره بیت المقدس

پنج کشور اروپایی عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای مشترک، از تصمیم رییس‌جمهور آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، انتقاد کردند. در این بیانیه گفته شده، وضعیت اورشلیم باید از طریق مذاکره میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها برای توافقی نهایی، روشن شود.

بازهم از مراسم یادبود مختاری و  پوینده جلوگیری شد

روز جمعه هفدهم آذر بنا بود مراسم یادبود نوزدهمین سالگرد قتل سیاسی محمد مختاری و محمد جعفر پوینده دو نویسنده‌ی عضو کانون نویسندگان ایران بر مزار آنها برگزار شود اما ماموران امنیتی همچون سال پیش بر درهای ورودی ایستاده بودند و از ورود اعضای کانون و دیگر کسانی که برای شرکت در این مراسم آمده بودند جلوگیری می‌کردند.

ترامپ و تصمیم جنجالی‌اش

احمد زیدآبادی: «ترامپ به عنوان کسی که می‌خواهد از نظر خود مشکل را حل کند؛ به این نتیجه رسیده است که باید آشکارا خطراتی را به جان بخرد و خود را از قید و بند‌های مرسوم و کلیشه‌های معمول و تابوهای ماندگار رها سازد و به زعم خود طرحی نو در اندازد.»

مفقود شدن یک تیم کوهنوردی در اشترانکوه

بر طبق گزارشات اعلام شده از سوی مرکز کنترل و هماهنگی عملیات جمعیت هلال احمر استان یک تیم کوهنوردی که به قصد صعود به اشترانکوه رفته بودند؛ در راه به علت بارش برف و کولاک شدید مسیر را گم و ناپدید می‌شوند که متاسفانه یک نفر از آنان به علت سرمازدگی شدید فوت می‌کند.

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!!

فساد مهم‌ترین بحرانی است که تمدن ایران را تحت تأثیر خود قرار داده و آینده ایران و ملت ایران را در شرایط خطر قرار داده است. از نظر آماری پس از کشور عراق احتمالاً ایران فاسدترین اقتصاد جهان را دارد. بحران دوم کشور بحران ناکارآمدی است که بخشی از آن از دل همین فساد و بخشی از ساختار اجتماعی بیرون می‌آید.

گفت‌وگو با محسن صفایی فراهانی

بحران امروز ایران اجتماعی است نه اقتصادی

بدون برنامه‌های توسعه هم همین جایی بودیم که امروز هستیم / توسعه ایران از مسیر توسعه سیاسی می‌گذرد / گرفتار بحران عدم مشارکت «مسوولانه» مردم در اداره کشوریم / «آدم زرنگ» در فرهنگ ما کسی است که صف نمی‌ایستد و مالیات نمی‌دهد / پیش از احمدی‌نژاد هم یک توسعه عمرانی «نیم بند» داشتیم نه بیشتر

«کدام اصلاحات زنده باد؟»

سعید حجاریان: از ابتدا لازم بود در کنار نوسازی سیاسی به مقوله عدالت نیز پرداخته شود. غفلت از عدالت باعث شد که عده‌ای با شعارهای پوپولیستی و پخش پول به صحنه بیایند و خود را مدافع عدالت معرفی کنند؛ همان‌هایی که هیچ نسبتی با عدالت نداشتند و جز فساد دستاوردی برای کشور به ارمغان نیاورند.

سرکشی به حساب‌های بانکی «میلیونرها» ممنوع!

حد آستانه بررسی اطلاعات پولی از ۵۰۰ میلیون تومان به پنج میلیارد تومان افزایش یافت. این اصلاحی است که در توافق اخیر وزرای اقتصادی و دارایی و دادگستری انجام شده و به موجب آن حداقل میزان گردش حسابی که مورد بررسی سازمان امور مالیاتی قرار خواهد گرفت، پنج میلیارد تومان خواهد بود.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.