شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - Saturday 27 May 2017

آخرين خبرها :::

روحانی پیروزی‌اش را مدیون کیست؟

قابلیت‌های شگفت‌آور تلفن‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی در گردش آزاد اطلاعات، تحولات گسترده‌ای را در مناسبات میان مردم و حاکمیت به‌وجود آورده است. دیگر هیچ سیاستمدار و دولتمردی حاشیه امن ندارد. در هر کوچه و برزنی، ممکن است یک نفر با گوشی هوشمند ایستاده باشد.

پیام تبریک دبیرکل نهضت آزادی ایران، به حسن روحانی و منتخبین شوراها

«گامی بلند به سوی دموکراسی»

پیام روشن انتخابات اخیر این بود که «راهکار پاسخگویی به نیازهای مردم التزام به قانون، احترام به رأی و حاکمیت ملت و تأمین آزادی‌های اساسی و حقوق شهروندی است، نه راهکارهای اقتدارگرایانه، واپس‌گرایانه و صدقه مدارانه».

هلند، فرانسه و حالا ایران

«هلند، فرانسه و حالا ایران. بله ایران. ایران حالا سومین کشوری است که در ماه‌های نیمه نخست سال ۲۰۱۷ در انتخابات خود دست رد به سینه پوپولیسم و افراط گرایی زده و به میانه روی و اعتدال آری گفته است. نتیجه انتخابات ایران نشان داد مشابهت‌های رای دهندگان در ایران و اروپا بیش از تفاوت‌های آنهاست.»

مجازات زندان به‌دلیل کتاب‌خوانی و تبلیغ فمینیسم

یک منبع آگاه به کمپین حقوق بشر در ایران گفت هشت نفر از فعالان سیاسی و مدنی اندیمشک به اتهام تبلیغ علیه نظام بین ۲۹ روز تا چهار سال حبس محکوم شده‌اند. به گفته این منبع وکلای آنها در تاریخ ۳۱ اردبیهشت ماه به صورت شفاهی از حکم مطلع شده‌اند اما هنوز حکم کتبا ابلاغ نشده است.

رابطه ترامپ - روسیه به روایت رئیس سابق سیا

جان برنان: من اطلاعاتی به دست آوردم که تایید می‏کرد ارتباطاتی بین مسوولان روس و تیم کمپین انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۱۶ وجود داشت و این نگرانی‏ مرا برانگیخت. اطلاعاتی که به من داده شد، نشان می‏داد دادوستدهایی بین مسوولان روس و افراد تیم کمپین ترامپ وجود داشت و این من را نگران کرد.

ایران: زنان در بازار کار با تبعیض روبه‌رو هستند

در گزارشی که امروز منتشر شد،‌ دیده‌بان حقوق بشر گفت قوانین و سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه زنان مزاحم حق اشتغال زنان ایرانی می‌شوند. زنان با مجموعه‌ای از محدودیت‌ها، مثل محدودیت سفر به خارج از کشور، ممنوعیت اشتغال در حرفه‌هایی خاص، و نبود حفاظت‌های قانونی اولیه روبه‌رو هستند.

عضو اصلاح‌طلب شورای شهر همدان بازداشت شد

جواد گیاه‌شناس عضو علی البدل شورای شهر همدان بازداشت شد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب متهم شده که در یک جلسه‌ در دانشگاه آزاد همدان به پیامبر اسلام توهین کرده است. خبرگزاری فارس نوشته است جواد گیاه‌شناس، در جریان جلسه‌ای در دانشگاه همدان گفته است: «پیامبر اکرم سکولار بود و اسلام همان لیبرالیسم است».

تحلیل عباس عبدی و عماد الدین باقی از انتخابات

باقی: مردم باید بعد از انتخابات در میدان باشند

عبدی: انتخابات دارد سیستم را به رأی مردم معتاد می‌کند و نباید اجازه داد که این از بین برود. اگر یک سیستمی به رای من و شما احتیاج داشته باشد باید رای داد چرا که رای رنگی است که به بوم سیاست پاشیده می‌شود و همه چیز را عوض می‌کند.

تبرئه جعفر عظیم‌زاده و شاپور احسانی راد

جعفر عظیم‌زاده و شاپور احسانی‌راد، در دادگاه تجدیدنظر اراک تبرئه شدند. این دو عضو «اتحادیه آزاد کارگران ایران» در دادگاه نخست در اراک به دلیل فعالیت مسالمت‌آمیز کارگری به یازده سال زندان محکوم شده بودند.

جامعه مدنی در ایران ریشه دوانده و معدوم شدنی نیست

عمادالدین باقی: در همه مواردی که اصلاح طلبان توانسته‌اند موفق شوند بخاطر حضور جامعه مدنی بوده است. در ایران جامعه مدنی همواره تحت فشار بوده و از سال ۸۸ به بعد بسیاری از انجمن‌ها و احزاب منحل شدند اما جامعه مدنی در ایران ریشه دوانده و معدوم شدنی نیست و در انتخابات خود را نشان می‌دهد.

نُه دستاورد دوم خرداد

سعید حجاریان: از دو خرداد جز دولتی رسمی، یک جنبش اجتماعی متولد شد؛ جنبشی رنگارنگ که در آن زنان، دانشجویان، فعالان مدنی، روزنامه نگاران و... پیشتاز بودند که این الگو نیز در ادوار بعد به سیاقی دیگر تکرار شد. انتخابات ۸۴ جنبش تهی‌دستان-شهری، انتخابات ۸۸ جنبش سبز و انتخابات ۹۲ جنبش مدنی.

«رقیه گزمه» منتخب شورای منطقه محروم «سیمون»

پول تبلیغات نداشتم، اعتماد زنان و مردان را داشتم

«آنقدر در کارهای مردها دخالت نکن. عضویت در شورا کار مردهاست نه زنها. چرا می‌خواهی پایت را توی کفش مردها کنی. »رقیه گزمه ۴۳ ساله که چند روز قبل با ۸۹ رأی عضو شورای روستای سیمون شد این را می‌گوید. اولین بار نیست که عضو شورای روستایش در جنوب اسلام شهر تهران می‌شود.

درگیری بسیج با دانشجویان بر سر تصویر میرحسین موسوی

یکشنبه گذشته نصب عکس میرحسین موسوی بر روی بورد انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه دانشگاه امیرکبیر موجب واکنش دانشجویان تشکل بسیج دانشجویی شد. این دانشجویان با استفاده از انبر قفلی بورد انجمن اسلامی دانشجویان را شکسته و عکس را از روی بورد برمی‌دارند.

حواشی كرسی بازمانده اصفهان همچنان ادامه دارد

پدیده رای‌سفید در اصفهان

بخش زیادی از آرای باطله در انتخابات میان دوره‌ای اصفهان رای سفید بود. در این انتخابات حضور حامیان اصلاح‌طلبان زیاد بود. قاعدتا انتخاب آنها حسن كامران نبود و از سوی دیگر مجید موسویان را هم كه از مدیران دوره احمدی‌نژاد بود را نمی‌توانستند به عنوان اصلاح‌طلب قبول كنند و به همین دلیل بخش زیادی از مردم حامی اصلاح‌طلبان رای سفید داده‌اند.

پلیس منچستر: ۱۹ کشته، ۵۹ زخمی در انفجار کنسرت

پلیس شهر منچستر بریتانیا می‌گوید در واقعه‌ای که به نظر پلیس یک «حمله تروریستی» بوده ۱۹ نفر کشته و ۵۹ نفر زخمی شده‌اند. این واقعه در محل برگزاری کنسرت موسیقی آریانا گرنده، خواننده جوان آمریکایی روی داده است. برخی گزارش‌ها این انفجار را یک «حمله انتحاری» توصیف کرده‌اند.

بیانیه حزب دموکراتيک مردم ايران

ملت سخن گفت، اینک نوبت زمامداران است!

رای آگاهانه ملت ایران به روحانی و مجازات عادلانه و سزاوار نیروهای راست افراطی نشان داد که مردم ایران از تندروان مذهبی خسته شده‌اند. مردم در جستجوی آرامش، قانونمند کردن روابط اقتصادی و حیات سیاسی کشور و تعامل در سیاست داخلی و خارجی کشورند.

وعده‌ها و قدرت بازوی روحانی

آغاز دوران مطالبه‌گری

حسن روحانی در سفرهایش به ۱۶ استان کشور با شنیدن شعارهایی که بدون استثنا در هر استان بدرقه راهش شده بود، با شنیدن فریادهای رفع حصری که از زبان عده زیادی از ملت ایران مطرح می‌شد، می‌توانست تنها یک دلیل را برای عدم تحقق آن برشمرد که ارتباط مستقیمی با سقف آرای کسب شده او از ملت ایران دارد: «اگر همه پای صندوق‌های رای بیایند من دربسته و سربسته قول می‌دهم آنچه که می‌خواهید شدنی است»

جزییات نتایج کامل آراء نامزدهای شورای شهر تهران

بیش از ۲۳۰۰ نامزد در انتخابات شورای شهر تهران شرکت داشتند. از میان این عده، بیش از ۲۰۰۰ نفر کمتر از ۲۰۰۰ رای به دست آورده‌اند. اصلاح‌طلبانی که حاضر نشدند به سود فهرست شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان کنار بروند هیچکدام موفقیتی به‌دست نیاوردند. تاثیر حمایت شورای عالی در موفقیت نامزدها و رای اکثریت تهرانی‌ها به یک لیست کاملا بازر است.

چهار چالش مهم اقتصادی پیش روی دولت دوازدهم

گر چه در دولت یازدهم تورم کنترل شد و سال ۱۳۹۵ نیز سال رکورد رشد اقتصادی برای اقتصاد ایران به ثبت رسید ولی با این حال هنوز مسئله تورم، رشد اقتصادی و همچنین موضوعاتی مانند کاهش نرخ بیکاری و کاهش نابرابری در اقتصاد ایران را می‌توان مسائل مهمی دانست که اقتصاد ایران در چهار سال آینده با آن رو به رو خواهد بود.

«جریان اصول‌گرایی» از نگاه یک اصول‌گرا

خواسته‌های اصولگرایان بزرگ، شعورشان کم است

جریان اصولگرایی، جریانی است که از جهت نظری ضعیف و از جهت عملی ناکارآمد است. خواسته‌های بزرگ دارد ولی شعورش کم است. بدن بزرگ و مغز کوچک نیز آدم را ناخودآگاه به یاد انتقراض دایناسور‌ها می‌اندازد. این جریان نه در حوزه «اقتصاد سیاسی» حرف خاصی دارد و نه در باب «اندیشه سیاسی» از کتاب «ولایت فقیه» جلو‌تر آمده.

محبیان: قالیباف سوخت، رییسی ضربه خورد

محبیان: استراتژی تهاجمی، کور و غیرعلمی اصولگرایان در قبال روحانی و دولت، بازی در زمین روحانی بود. عملا یک فرصت طلایی که دولت روحانی به دلیل اشتباهاتش در اختیار اصولگرایان قرار داده بود از دست رفت؛ قالیباف که می‌توانست احیا و مفید واقع شود سوخت؛ رییسی که ظرفیت کشف شده جدیدی بود، ضربه خورد. از آن طرف روحانی را مدیون رادیکال‌های اصلاح‌طلب کردیم.

نتایج شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، زاهدان

ورود اعضای لیست امید به شورای شهر تهران

فرماندار تهران دقایقی پیش جدیدترین نتایج شمارش آرای شورای شهر تهران، ری و تجریش را اعلام کرد. بر اساس اعلام فرهادی، ۲۱ عضو لیست امید تهران، به شورا راه یافتند. عصر یکشنبه نتایج نهایی انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تهران، ری و تجریش را اعلام می‌شود.

پیروزی قاطع اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراها

شمارش آرای انتخابات شوراهای شهر و روستا نشان می‌دهد که شورای پنجم درشهرهای اصفهان، سمنان و قزوین، کرمان و اردبیل با پیشتازی لیست امید در دست اصلاح‌طلبان است. البته هنوز شمارش آرا درتهران تمام نشده است اما نتایج اولیه شمارش ازحدود دو‌هزار صندوق تا لحظه تنظیم گزارش از وضعیت مشابه اصلاح‌طلبان تهران درشورای پنجم درپایتخت خبر می‌دهد.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.