يكشنبه ۳ تير ۱۳۹۷ - Sunday 24 June 2018

آخرين خبرها :::

نامه نسرین ستوده از زندان اوین

سال‌هاست قوه قضائیه برخلاف همه‌ی اصول مربوط به استقلال این قوه به طرز آشکار و روشنی در کنار نیروهای امنیتی اعم از وزارت اطلاعات و سپاه ایستاده است و در حمایت آشکار از آن‌ها, مجری فرامین مربوطه گردیده است. اما این بار شاکی پرونده‌ی من, آقای مهدی پِیتام, بازپرس شعبه سوم دادسرای کاشان بازپرس رسیدگی به اتهام موکلم, شاپرک شجری زاده بوده است.

درخواست جمعی از زنان ایرانی از فیفا

حق زنان برای حضور در ورزشگاه‌ها باید دائمی شود

هجده تن از زنان ایرانی در نامه‌ای به فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) خواستار آن شدند که این فدراسیون از دولت ایران بخواهد به ممنوعیت تبعیض‌آمیز علیه زنان برای ورود به ورزشگاه‌ها پایان دهد.

نظرسنجی‌ها، ائتلافها و صف آرایی‌ها درانتخابات ترکیه

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه دو روز دیگر برگزار می‌شود. این انتخابات چه تفاوت‌هایی با دوره‌های پیشین دارد و آخرین نظرسنجی‌ها در آن حامل چه پیامی است؟ این گزارش در جستجوی پاسخی برای این پرسش‌هاست.

سردار، ادب داشته باش و سنجده حرف بزن!

اکبر ولایی خطاب فرمانده سپاه: من به شخصه اجازه نخواهم داد به سوابق، خانواده، دوستان و کیانم توهین شود. بهتر است شما و امثال شما به جای توهین و تهدید، یك بار هم كه شده پاسخگو باشید. در پیشگاه مردم شریف ایران بگوئید كه طی سال‌های گذشته، چه کس یا كسانی خائن واقعی به ملك و ملت بودند؟

پومپئو: ۵ هزار معترض در ایران زندانی هستند

وزیر امور خارجه آمریکا در مطالبی در حساب توییتر خود، گفته است که هزاران تن از معترضان، زنان مخالف حجاب، درویشان و مدافعان محیط زیست و فعالان حقوق اقلیت‌ها در زندان‌های ایران هستند و فساد و سیاست حکومت جمهوری اسلامی ایران را عامل فقر خانواده‌های ایرانی قلمداد کرده است.

انگار موضوع مهم بوده! / عیسی سحرخیز

سفر کاری هفته جاری و اشتغال به «غازچرانی» و «ساخت و ساز» در شمال، به جای «روزنامه‌نگاری» و «سیاست‌ورزی» در تهران، باعث شد که از بازتاب‌ها و پیامدهای امضای بیانیه پیشنهاد «مذاکره مستقیم و بی‌قید و شرط ایران و آمریکا» که یکی از امضاکنندگان آن بودم، چندان با خبر نباشم...

دریای خزر در حال تبدیل شدن به باتلاق است

نماینده مردم آمل: بخش عمده‌ای از دریای خزر در حال تبدیل شدن به باتلاق است که این معضل و مسئله اثرات بدی به دنبال دارد؛ در صورت تداوم این وضعیت و افزایش آلودگی رودخانه‌ها و به دنبال آن آلودگی دریاها بعید است در سال‌های آینده دریایی برجا ماند.

گزارش چهارمین روز اعتراض دانشجویان به احکام قضایی

دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در چهارمین روز تجمعات در اعتراض به احکام قضایی دانشجویان، تأکید کردند: تجمعات ما تا رسیدن به نتیجه ادامه خواهد یافت و متوقف شدن این اعتراض‌ها و تجمع‌ها منوط به اعلام نتایج پیگیری‌های اثر بخش وزارت علوم است.

قوه قضاییه از اجرای حکم اعدام حسین پناهی خودداری کند

کمپین حقوق بشر در ایران از قوه قضاییه ایران خواست که از اعدام رامین حسین پناهی زندانی کرد که هم اکنون حکم او تایید و در اجرای احکام به سر می‌برد خودداری کند و تحقیقاتی را در خصوص اظهارات مربوط به بدرفتاری و آزار واذیت و دسترسی نداشتن به دادرسی عادلانه این زندانی آغاز کند.

آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد

دولت دونالد ترامپ اعلام کرده است که آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، خارج می‌شود. آمریکا این نهاد را به ریاکاری، بی‌اعتنایی به نقض حقوق بشر در برخی کشورها از جمله ایران و اتخاذ مواضع مغرضانه علیه اسرائیل متهم کرده است.

چرا ایران بالاخره با ترامپ مذاکره خواهد کرد؟

تجارت اروپا با ایران، حتی کمتر از تجارت اروپا با قزاقستان است و غیرممکن است که تضمینی به ایران بدهند. / فشار ناشی از تحریم‌های همه‌جانبه آمریکا موجب خواهد شد که نه تنها سرمایه‌گذاری در ایران به شدت کاهش یابد، بلکه سرمایه‌ها از این کشور فرار کنند و ناآرامی‌های بیکاری کشور را فراگیرد.

شکایت کارکنان بی‌بی‌سی از ایران در سازمان ملل

نگین شیرآقایی، خبرنگار بی‌بی‌سی: «بیش از یک دهه است که ما قربانی آزار و اذیت بوده‌ایم تنها به این دلیل که برای بی‌بی‌سی فارسی کار می‌کنیم. اعضای خانواده‌های ما در ایران هم تهدید و بازداشت شده‌اند و هدف بازجویی و تجسس بوده‌اند و در مواردی از سفر منع شده‌اند.»

زینب طاهری وکیل محمد ثلاث بازداشت شد

کانال تلگرام منتسب به زینب طاهری، حقوقدان و وکیل دادگستری، ساعت شانزده و ۳۰ دقیقه به وقت اروپای مرکزی نوشت: «امروز ظهر به اتهام تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب توسط شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه بازداشت شد.»

ادامه‌ مصادره و غارت اموال کانون نویسندگان ایران

در ادامه‌ی یورش نیروهای امنیتی و انتظامی به محل برگزاری مراسم پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایران و غارت اموال کانون در روز جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷، دیروز (۲۷ خرداد) کتاب های کانون نیز، که به مناسبت پنجاه سالگی کانون تهیه شده بود، مورد دستبرد این نیروها قرار گرفت و به غارت برده شد.

تبعات مسدود کردن تلگرام دراشتغال و آزادی‌های اینترنتی

با مسدود کردن پیام‌رسان پرمخاطب تلگرام توسط قوه‌قضاییه در اول خرداد ماه که منجر به اختلال در زندگی روزمره آنها شد، در زمانی که اعتراضات مردم و مطالبات آنها در برابر دولت فزونی یافته است، به قیمت از دست‌دادن شغل و درآمد و همچنین افزایش نارضایتی در ایران تمام شده است.

«اردوغان؛ پیروز انتخابات»

توجه داشته باشیم که ترکیه کنونی حاصل مهندسی اردوغان می‌باشد. در انتخابات پیش رو اردوغان به عنوان معمار ترکیه جدید با تمام وجود وارد انتخابات گردیده است و برنده و بازنده شدن در آن برای وی و نزدیکانش نقطه شروع جدید و یا پایان خواهد بود.

اعدام محمدرضا ثلات با وجود اتهامات جدی شکنجه برای اعتراف‌گیری

قوه‌ قضاییه ایران  ارزشی برای دادرسی عادلانه قائل نیست

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر: به جای انجام تحقیقی مستقل درباره‌ی رخدادهای امنیتی در جریان اعتراض‌های فوریه‌ی دراویش و برقراری دادگاه عادلانه برای همه‌ی متهمان، مقام‌های قوه‌ی قضاییه ایران با اعدام محمدرضا ثلات بار دیگر نشان داده‌اند که ارزشی برای دادرسی عادلانه و حقوق متهمان قائل نیستند.

هم صدایی استادان و دانشجویان:  دانشگاه پادگان نیست

دانشگاه پادگان نیست. صاحبان دانشگاه دانشجویان هستند و ما به دلیل حضور دانشجویان است که اینجا هستیم. من از دانشجویان خواهش می‌کنم که با رعایت حدود حالت انتقادی خود را حفظ کنند برای اینکه دانشگاه پادگان نشود و پادگان نماند، اساتید علوم اجتماعی نیز با دانشجویان متحد شده‌اند...

نسرین ستوده: روسریم را در داخل زندان برمی‌دارم

رضا خندان: از صحبت‌های نسرین در ملاقات امروزمان متوجه شدم پرونده شست و رفته‌ای وجود ندارد. در واقع در حال ساختن پرونده هستند. در بازپرسی به نسرین گفته شده که اتهامش تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی است و یکی از مصادیق آن را تبانی با خانم شاپرک در دادسرای شهر کاشان عنوان کردند.

محمد ثلاث اعدام شد

محمد ثلاث، از دراویش گنابادی به اتهام کشتن سه تن از ماموران انتظامی صبح دوشنبه اعدام شد. زینب طاهری وکیل محمد ثلاث گفته است علیرغم اعتراض و مخالفت خانواده ثلاث، جسد او به بروجرد انتقال یافت و در آنجا دفن شد.

تجمع مردم ایرانشهر در اعتراض به تعرض به دختران

یکی از معترضان در ایرانشهر تهدید کرد: اگر تا پنج روز آینده عوامل دستگیر و اعدام نشوند خودمان سلاح در دست گرفته و با آنان برخورد خواهیم کرد. / مولوی طیب امام جمعه اهل تسنن شهرستان ایرانشهر در خطبه‌های نماز عید گفت فردی دستگیر شده و اعتراف کرده که به ۴۱ دختر تجاوز کرده است.

بیانیه نجات ایران

ما به عنوان گام نخست برای بازگشت به مردم در سیاست‌گذاری و سیاست‌ورزی، برای احیای وحدت ملی و شکل‌گیری اراده عمومی در بازسازی کشور، برای اقتدار و اتحاد و آزادی و عدالت داخلی و در یک کلام، برای «نجات ایران»، خواستار برداشته شدن محدودیت‌های ناروا و در اولین گام «رفع حصر» هستیم.

نسرین ستوده تنها نیست و تنها نخواهد ماند

جمعی از فعالان سیاسی، مدنی، حقوق بشری و فرهنگی داخل و خارج ایران در بیانیه‌ای خواستار آزادی بدون قید و شرط نسرین ستوده شده و تاکید کرده‌اند که «او تنها نیست و تنها نخواهد ماند». امضا کنندگان بیانیه می‌گویند از تمامی این مطالبات و تلاشهای نسرین ستوده حمایت کرده و خود را با او همراه می‌دانند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.