پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ - Thursday 16 August 2018

آخرين خبرها :::

هند واردات نفت از ایران را ۵۰ درصد کاهش می‌دهد

هند به امید بهره‌مندی از معافیت‌های آمریکا در قبال تحریم خرید نفت ایران، تصمیم گرفته تا خرید نفت خود از این کشور را به جای ۱۰۰ درصد، ۵۰ درصد کاهش دهد. هند در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی وارد‌کننده روزانه حدود ۶۰۰ هزار بشکه از صادرات ۲ میلیون و ۲۰۰ هزاربشکه‌ای نفت ایران بوده است.

بیانیه چهار سازمان سیاسی

کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷، جنایت علیه بشریت

در سی امین سالگرد فاجعه تابستان ۶۷ از همه تلاش‌های سه دهه گذشته برای نشان دادن ابعاد جنایت به جهانیان قدردانی می‌کنیم. ما پشتیبان خواست شناخته شدن این کشتار زندانیان سیاسی ایران در دهه شصت به مثابه جنایت علیه بشریت و محاکمه آمرین و عاملین این جنایت در دادگاه‌های صالحه هستیم.

در بارۀ «بیانیۀ نجات ایران» / احمد زیدآبادی

به نظرم می‌رسد که به دلیل پیچیدگی و دشواری شرایط و نگرانی فزاینده از آینده، نوعی روحیۀ «اراده گرایانۀ» افراطی بر تعدادی از چهره‌های فعال سیاسی، مستولی شده است؛ به گونه‌ای که می‌پندارند بدون تمهید زمینه‌های ساختاری یک حرکت، تنها با یک سلسله فعالیت‌ها و فداکاری‌های منفرد و یا صدور بیانیه‌های پی در پی، می‌توان ایران را نجات داد.

سرکوب وکلای مدافع توسط قوه قضاییه باید متوقف شود

کمپین حقوق بشر در ایران امروز طی بیانیه‌ای اعلام کرد که سرکوب وکلای مدافع حقوق بشر توسط قوه قضاییه که از دستگیری آنها با هدف محدود کردن دسترسی بازداشت‌‌شدگان به وکلای مستقل و تضعیف عملکرد آنها صورت گرفته است، نقض قوانین داخلی و تعهدات بین‌المللی ایران است و باید متوقف شود.

سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر سوء تفاهم است

فریدون مجلسی: روس‌ها، چون خودشان نفت نداشتند و قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان نفت فراوان داشتند، دنبال بهانه می‌گشتند که شریک شوند و آن موقع از ایران استفاده و شایعه تعلق ۵۰ درصدی و استفاده مشاء از دریا را مطرح کردند که امتیاز بگیرند.

فشار تندروها، کیفیت پایین کابینه

سعید حجاریان: من از ابتدا یعنی دقیقا سال ۹۲ معتقد بودم، روحانی می‌بایست ابتدا سیاست داخلی را حل کند، سپس سیاست منطقه‌ای به‌خصوص روابط با همسایگان را بهبود ‌بخشد و در آخر به‌سراغ ارتباط با غرب و حل مشکلات آن می‌رفت. حتی طی یادداشتی در آستانه سفر اول ایشان به نیویورک، توصیه کردم بهتر است ایشان اول به عربستان بروند.

نرگس محمدی به بیمارستان منتقل و بستری شد

نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذراند روز دوشنبه در پی تشنج به بیمارستان منتقل و بستری شد. ولی متأسفانه او را بلافاصله از بیمارستان ترخیص کردند، بدون آنکه در این مورد آزمایش یا مداوایی صورت گیرد.

برای ۱۷  دانشجو احکام سنگین حبس صادر شده است

یکی از فعالین دانشجویی که پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی را نیز بر عهده دارد، گفت‌وگو با امتداد درباره وضعیت این دانشجویان اظهار کرد: مطابق اظهار نظر نمایندگان مجلس، حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ دانشجو در حوادث اخیر بازداشت شده‌اند و برای ۱۷ دانشجو حکم قضایی صادر شده است.

گزارشی از مراسم نکوداشت هما سلطانی در شهر نورنبرگ

بالغ بر ۲۵۰ نفراز مردم نورنبرگ و ایرانیان ساکن نورنبرگ و شهرهای دیگر آلمان و کشورهای دیگر برای اعلام همبستگی و همدردی با این خانواده دراین مراسم شرکت کردند. چهره‌های فرهنگی و هنری از ایران و برخی چهره‌های حقوق بشری و یک نماینده مجلس آلمان از سخنرانان مراسم بودند.

سهم واقعی ایران از خزر چقدر است؟

«خزر ۶۵۰۰ کیلومتر ساحل دارد. از این میزان ۵۸۴۳ کیلومتر متعلق به شوروی بود و تنها ۶۵۷ کیلومتر آن برای ایران است. حال چگونه و بر اساس کدام منطق عقلی و قاعده بین‌المللی می‌توان پذیرفت کشوری که ۹ برابر دیگری ساحل دارد، سهمی مساوی از دریا داشته باشد؟»

متن کامل کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر عصر یکشنبه و در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در شهر آکتائو قزاقستان؛ توسط سران جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان امضا شد. / متن کامل

فرسایش خاک ما ربطی به آمریکا و اسرائیل ندارد

برای حفاظت از محیط زیست باید اقتصاد کشور را تعطیل کنیم. مشکلات موجود آب کشور به دلیل کشاورزی است از ۹۰ درصد آبی که در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، ۶۰ صد هدر می‌رود. فکر کردیم آزادی و قدرت کشور در خودکفایی گندم است. راه غلط را پیمودیم و با حمله به مراتع، خاک و مراتع را نابود کردیم. تقریبا همه رودخانه‌های کشور خشک شده است...

«شاید به زودی حتی یک پرواز خارجی نداشته باشیم»

بلیط پروازهای خارجی دو برابر شده و نرخ ارز مسافرتی آزاد. انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران هشدار می‌دهد که کاهش سفر به زوال مشاغل وابسته به صنعت هوانوردی می‌انجامد و خطر حذف مسیر ایران در پروازهای خارجی نیز وجود دارد.

چالش‌های ایران امروز

جامعه ما بیش از این متحمل خسران نشود

جمهوری اسلامی ایران در این برهه حساس تاریخی باید یکی از دوگزینه را اتخاذ کند: ادامه سیاستهای گذشته یا قبول و اعمال اصلاحات سخت بنیادین اقتصادی، اجتماعی و... با مشارکت مردم به امید آنکه این فرصت تاریخی با ندانم‌کاری از دست نرود و جامعه ما بیش از این متحمل خسران نشود.

پشتیبانی از بیانیه پنجم مرداد جبهه ملی ایران

«ما امضا کنندگان این بیانیه ضمن پشتیبانی از بیانیه جبهه ملی و بویژه پافشاری بر ضرورت تغییر بنیادین ساختار قدرت، از نیروهای سیاسی و اجتماعی خواهان گذار از رژیم حاکم دعوت می‌کنیم تا با گسترش اعتراضات مسالمت آمیز، فضا را برای انتقال قدرت هموار سازند.»

بیانیه شماره دو برای نجات ایران

جمعی از فعالان سرشناس مدنی و سیاسی که پیش از این بیانیه ای برای نجات کشور صادر کرده بودند در بیانیه شماره دو خود به ۱۲ کانون و نقطه بحرانی اشاره و راه حل‌هایی برای برون رفت از بحران و نجات کشور ارایه دادند.

ایران: خانواده‌های‌ فعالان در معرض آزار و تهدید

امروز سه سازمان حقوق بشری گفتند ایران باید فوراً از آزار و تهدید خانواده‌های فعالان و روزنامه‌نگارها به هدف ساکت کردن مخالفت و انتقاد دست بردارد. گروه‌های حقوقی بشری چندین نمونه ثبت کرده‌اند که در آن مخالفان، فعالان، و روزنامه‌نگاران در ویدیوهای شبه مستندی ایفای نقش کرده‌اند که قرار بوده است «گناه» آنها را «ثابت» کند، گرچه ظاهراً آنها با اراده‌ی خودشان در آنها حاضر نشده بودند.

«تندروهای ایران را تقویت نکنید؛ پرزیدنت ترامپ!»

نابود کردن توافق هسته‌ای پیامدهای وحشتناکی خواهد داشت. آمریکا باید از کودتای علیه مصدق درس بیاموزد و تقویت‌کننده تندروها در ایران نشود. برجام یک توافق کامل نبود، اما عزم دولت ترامپ برای نابود کردن آن، ممکن است تبعات وحشتناکی به بار بیاورد.

رفت و آمد وزیران! / احمد زیدآبادی

بردن این شخص و آوردن شخص دیگری در این وضع نابسامان، در بهترین حالت نوعی سرگرمی است و هیچ امری را به سامان نمی‌آورد. مشکلات این مملکت مشخص و راهکار حل آنها نیز کم و بیش مشخص است. اگر کسی به واقع نسبت به این کشور دلسوزی دارد؛ بهتر است به آنها بپردازد.

مردم دیگر چندان به جناح‌های مختلف اعتماد ندارند

علیرضا علوی‌تبار: مردم دیگر چندان به جناح‌های مختلف اعتماد ندارند و سخنان زیبای آنها را چندان جدی تلقی نمی‌کنند. به ویژه تصور عمومی این است که همه جناح ها فاسدند و نمی‌خواهند چیزی تغییر کند. از پیوند اقتصاد زیرزمینی با قدرت سیاسی غافل نشوید.

هشدار ترامپ به دیگر کشورها: با ایران تجارت نکنید!

ترامپ: «تحریم‌های ایران رسما اعمال شد. این تحریم‌ها شدیدترین تحریم‌هایی است که اعمال شده و تازه در ماه نوامبر باز هم تشدید خواهد شد. هر کس با ایران معامله کند، با آمریکا معامله نخواهد کرد. من به دنبال صلح جهانی هستم و کوتاه نمی‌آیم.»

رهنمودهای خاتمی گره‌گشاست؟

اصلاح‌طلبان سیاست اصطلاحاً دو پایی را برای خود تعریف کرده‌اند بدین معنی که پایی در قدرت داشته باشند و پایی نیز در جامعۀ مدنی به طوری که با استفاده از این دو پا قادر به حرکت باشند. این دو پا اما هیچکدام قادر به حرکت نیستند و در واقع هر کدام مانع حرکت دیگری می‌شود.

دولت در وضعیت تعلیق در تعلیق است

سعید حجاریان: برای مثال درباره اقتصاد، دولت بر پایه رصد وضعیت و با توجه به مکتب اقتصادی‌‌اش، تصمیمی را اتخاذ می‌کند اما نمی‌تواند آن را اجرائی کند و ناگزیر به‌صورت دستوری، تصمیمات دفعی صادر می‌کند. در سیاست خارجی نیز چنین است؛ وزارت‌خارجه بنا بر اجتهاد خود، روشی را در پیش می‌گیرد اما آن روش به دلایل مختلف به سرانجام نمی‌رسد.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.