سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
Tuesday 18 February 2020
ايران امروز

آخرين خبرها :::

بیانیه زندانیان سیاسی زن زندان اوین

انتخاباتشان را برای خودشان بگذاریم

«هرکسی که پای صندوق‌های رای می‌رود اثر انگشتش بر روی ماشه‌ی اسلحه‌ای که به سمت جوانان انقلابی شلیک می‌شود ثبت خواهد شد و نشان تاییدی بر نظام حاکم و جنایاتش می‌باشد. تحریم و نفی انتخابات پیمان مردم ایران با شهدا به ویژه شهدای قیام اخیر است.»

تجمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در اعتراض به حکومت

"به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستم‌گر"، "نه تهدید، نه سرکوب، این است حرف مردم"، "آبان دی و خرداد، یاد آخوند و بیداد"، "سپاهی سپاهی قاتل ما شمایی" و .... اینها برخی از شعارهایی بود که شماری از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در تجمع روز یک‌شنبه ۲۷ بهمن ماه خود در محوطه این دانشگاه سر دادند.

صدور حکم ۷۵ سال حبس برای  مرجان داوری

مرجان داوری، مترجم و پژوهشگر که در پاییز سال ۱۳۹۴ پس از بازداشت به همراه کریم زرگر از مدیران پیشین صدا و سیما، به اعدام محکوم شده بود، روز شنبه ۲۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ از اعدام تبرئه و در پرونده دیگری به ۷۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. مرجان داوری، محقق ۵۲ ساله اکنون در زندان قرچک ورامین به سر می‌برد.

نمایندگان کانادا، اوکراین، بریتانیا، سوئد و افغانستان:

ایران جعبه سیاه هواپیما را به فرانسه تحویل دهد

دیپلمات‌های پنج کشور که شهروندانشان در سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه کشته شدند در بیانیه‌ای از ایران خواستند جعبه‌های سیاه هواپیما را به کشوری ثالث، ترجیحا فرانسه تحویل دهد تا اطلاعات آنها بازخوانی شود. وزیر خارجه اوکراین نیز اعلام کرد، کشورش در حال تصمیم‌گیری با ایران بر سر محل رمزگشایی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراین است.

پایگاه اجتماعی اصولگرایان و اصلاح طلبان از بین رفته

مصطفی معین: اصولگرایان و اصلاح طلبان پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند / اگر ردصلاحیت‌ها هم نبود اصلاح طلبان چندان در متقاعد کردن مردم موفق نبودند / اصلاح‌طلبان نباید به هر بهایی بدنبال باقیماندن در قدرت باشند / از نظر جامعه بویژه جوانان، موضوع رقابت اصلاح طلب و اصولگرا در عرصه‌های سیاسی و انتخاباتی در این مقطع زمانی، ماجرای تمام شده‌ای است.

بیانیه‌ مشترک:‏ دعوت به تحريم انتخابات فرمايشی!

ما احزاب و سازمان‌های جمهوری خواه، دموکرات و مدافع آزادی و برابری، تحريم انتخابات فرمايشی مجلس شورای ‏اسلامی را اقدامی در جهت تشديد مبارزه عليه جمهوری اسلامی و در ادامه‌ی جنبش اعتراضی مردم در دی‌ماه ۹۶ و ‏آبانماه ۹۸ می‌دانيم.

رقابت اصول‌گرایان با یکدیگر در انتخابات مجلس

با ردصلاحیت کاندیداهای منتقد و مستقل حکومت ایران و همچنین نامزدهای حامی دولت روحانی توسط نهاد شورای نگهبان، یازدهمین دوره انتخابات مجلس این کشور، به‌ویژه در تهران صحنه رقابت دو لیست و گروه متفاوت محافظه‌کاران (اصولگرایان) خواهد بود.

انتقال زندانیان زندان اوین به فشافویه

سرنوشت نامعلوم زندان و زندانیان اوین

انتقال تعداد زیادی از زندانیان زندان اوین به زندان فشافویه موجی از نگرانی‌ها را درباره سرنوشت و وضعیت فعلی این زندانیان و همچنین زندان اوین ایجاد کرده است. یک منبع آگاه به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است که غیر از بازداشتگاه‌های امنیتی و دو بند عمومی، دیگر زندانیان بندهای مختلف زندان اوین بدون هیچ توضیحی به زندان تهران بزرگ(فشافویه) منتقل شده‌اند.

رای سنا به محدودیت اختیارات ترامپ برای جنگ با ایران

مجلس سنای آمریکا قطع‌نامه‌ای که به موجب آن، رئیس‌جمهور ایالات متحده حق اقدام نظامی علیه ایران بدون اجازه کنگره را نخواهد داشت تصویب کرد. این قطعنامه از رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد نیروهای آمریکایی را درگیر نبرد با ایران نکند، مگر آنکه کنگره ابتدا اعلان جنگ کرده یا مجوز مشخصی را برای استفاده از قوای نظامی علیه ایران تصویب کرده باشد.

گیلانی‌ها در محاصره برف؛ اذعان مسئولان به عدم آمادگی

پنج روز پس از بارش شدید برف در استان گیلان، مردم در محاصره مشکلات ناشی از قطعی آب و برق و مسدود بودن راه‌های ارتباطی هستند. استاندار گیلان گفته میزان آمادگی‌ها کافی نبوده است. انگشت اتهام به سمت مدیریت بحران است.

شورای مدیریت گذار

خالی گذاشتن “دکه های رای گیری رژیم” یک وظیفه ملی است ‏

شورای مدیریت گذار از هموطنان بیدار و آگاه دعوت می‌کند که در ادامه حرکت‌های ‏اعتراضی و مبارزات آزادیخواهانه گذشته، این بار با هر گرایش سیاسی و هر برنامه‌ای که برای ‏آزادی و سربلندی ایران عزیز داریم، در یک برآمد شکوهمند ملی، با خالی گذاشتن خیابان‌ها و ‏‏"دکان های رای گیری" رژیم و دیگر تاکتیک‌های میدانی خلاقانه، نمایش انتخاباتی دوم اسفند را با ‏یک اعتصاب انتخاباتی سراسری، رسوا سازیم.

ایران در حال از دست دادن فرصت گذار به دموکراسی است

حاتم قادری: من حتی نمی‌گویم اصلاح‌طلبان مردم را به عدم مشارکت در انتخابات دعوت کنند. ولی آن‌ها دست کم می‌توانند بگویند وقتی شرایط فراهم نیست، نمی‌توانیم در انتخابات شرکت کنیم. کار اصلاح‌طلبان شده است ترساندن مردم از جناح رقیب. با این کار می‌خواهند رای مردم را جلب کنند. رای دادن بر اساس ترس که در شأن انسان نیست.

تجهیزات رمزگذاری فروخته شده به ایران متعلق به سیا بود

بر اساس تحقیق مشترک روزنامه آمریکایی "واشنگتن پست" و تلویزیون "زِد دی اف" آلمان، سیا، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و سازمان اطلاعاتی آلمان، دهه‌ها مخفیانه صاحب یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید تجهیزات رمزگذاری بوده‌اند. بر اساس این پژوهش تجهیزات این شرکت سوییسی به نام "کریپتو اِی‌جی" به بیش از ۱۲۰ کشور از جمله ایران فروخته شده است.

سهم ایران از اقتصاد جهانی در ۴۰ سال گذشته نصف شده است

اقتصاد ایران از ابتدای انقلاب تحت تاثیر جنگ، مدیریت ناکارآمد، اقتصاد غیرشفاف و فساد و نهایتا تحریم‌های یک دهه گذشته به شدت آسیب دیده است. در سال ۱۹۸۰ حجم اقتصاد ایران با ترکیه و عربستان برابری می‌کرد، اما الان تقریبا نصف این کشورها است. اقتصاد امارات ۴۰ سال پیش نصف ایران بود، اما در سال جاری به ۴۱۴ میلیارد دلار می‌رسد که فاصله چندانی با تولید ناخالص داخلی ایران ندارد.

بیانیه جمعی از فعالان ملی- مذهبی درباره کارنامه انقلاب ۵۷

حاصل انقلاب جامعه‌ای بیمار، مضطرب، ناامید و نگران است

«نظام حاصل از انقلابی که ادعا داشت فرهنگ و معنویت و صلح و آزادی برای ملت به ارمغان می‌آورد، کارنامه‌ای غیرقابل دفاع دارد و حاصل پروژه چهل سالۀ آن جامعه‌ای بیمار، مضطرب، ناامید و نگران است. آشکاراست که راه برون‌رفت از این بحران چندساحتی «اصلاحات ساختاری» در راستای استقرار کامل «حاکمیت قانون‌بنیاد» است.»

موج تازه فشارهای امنیتی بر روزنامه‌نگاران در ایران

موج تازه فشارهای امنیتی و سرکوب روزنامه نگاران در ایران با احضار و بازجویی بیش از ده روزنامه نگار و توقیف وسایل ارتباطی چندین روزنامه نگار در تهران و شهرهای دیگر وارد فاز جدیدی شده است. روزنامه نگاران ساکن ایران در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفته‌اند که عمده فشارها به فعالیت های آنها در شبکه های اجتماعی به خصوص توییتر مربوط است.

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی در محکومیت معامله قرن

«اگر اعلام این طرح صرفا مانور تبلیغاتی برای اهداف داخلی دولت‌های افراطی ترامپ و نتانیاهو باشد، محتوای آن سیاه‌تر از آن است که نادیده گرفته شود. طرحی نژادپرستانه که حقوق مردم فلسطین درباره قدس و سرنوشت آوارگان فلسطینی را کاملا نادیده گرفته و سهم اندکی از سرزمین فلسطین را در ساختاری تحت محاصره دائمی، به فلسطینیان اختصاص داده است.»

مرگ همچنان در میانکاله مشغول کار است!

برخی می‌گویند تعداد پرندگان تلف شده در میانکاله از مرز ۲۰ هزار فراتر رفته است، گزارش‌ها و گمانه‌زنی‌های مختلفی هم درباره علت این مرگ‌ومیر منتشر می‌شود با این وجود هنوز مقامات مسئول علت را سم بوتولیسم معرفی می‌کنند. یک فعال محیط زیست می‌گوید اگر سم بوتولیسم دلیل واقعی باشد، عوامل انسانی در به وجود آمدن آن دخیلند و خود تالاب در آن نقشی ندارد.

رئیس جمهور آلمان ۲۲ بهمن را تبریک نمی‌گوید

ارسال پیام تبریک از سوی رئیس‌جمهوری آلمان به مناسبت سال‌روز پیروزی انقلاب اسلامی تبدیل به سنت شده بود. پیام سال گذشته اشتاین‌مایر به روحانی موج گسترده‌ای از انتقاد را در پی داشت. «با توجه به تحولات ماه‌های اخیر در ایران، در سال جاری پیام تبریکی از سوی رئیس‌جمهوری آلمان ارسال نمی‌شود.»

دعوت چهار گروه جمهوریخواه به تحريم انتخابات فرمايشی

با تحريم انتخابات مجلس، خيزش آبان  و دی را تداوم بخشيم!

ما چهار حزب و سازمان دموکرات، جمهوری خواه و ملی براين نکته تاکيد داريم که در این شرائط شرکت در انتخابات فرمایشی، حتی برای دادن رای سفید به عنوان تائید رژیم به حساب می آيد. ما از مردم دعوت می کنيم که با خالی گذاشتن صندوق های رای و انجام اقدام مناسب برای بيان اعتراض، اجازه ندهند که حکومت از رای آن ها برای احيا مشروعيت از دست رفته خود سوء استفاده کند و مدعی شود که مردم حامی جمهوری اسلامی هستند.

جبهه ملی در انتخابات غیرآزاد و ناعادلانه شرکت نمی کند

برای تحقق انتخابات آزاد و سالم و عادلانه، پیش شرط‌هایی مانند آزادی احزاب، آزادی اجتماعات، آزادی مطبوعات، آزادی قلم و بیان و آزادی داوطلب شدن برای همه شهروندان با هر عقیده و باوری، ضرورتی حتمی و لازم است. در حالیکه در اوضاع کنونی کشور هیچ یک از این شرایط فراهم نیست.

شکایت خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی از خامنه‌ای

تیمی از وکلای کانادایی، که قبل‌تر در پرونده‌ای دیگر با موفقیت حکومت ایران را محکوم کرده بودند، اکنون وکالت خانواده قربانیان هواپیمای ساقط شده اوکراینی را بر عهده گرفته‌اند‌ و در طرح دعوای خود خواستار پرداخت معادل یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار غرامت شدند. شاکیان از خامنه‌ای به عنوان متهم پرونده و فرمانده کل نیروهای مسلح ایران نام برده‌اند.

احضار و بازداشت بیش از ۲۰ روزنامه‌نگار درچند هفته اخیر

در پی سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین و انتقادها از نحوه اطلاع‌رسانی درباره این حادثه، ده‌ها روزنامه‌نگار ایرانی احضار و بازجویی شده و یا تحت فشار قرار گرفته‌اند. از تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی دست کم ۲۱ روزنامه‌نگار را در شهرهای مختلف ایران احضار و بازجویی کرده‌اند.

انتشار فایل صوتی تهدید مهدی محمودیان توسط مامور امنیتی

دو روز پس از بازداشت مهدی محمودیان، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران، فایل صوتی گفت‌وگوی یک بازجوی اطلاعات سپاه با این فعال سیاسی منتشر شد. در این فایل صوتی که تاریخ آن ۲۱ دی‌ماه ۹۸ اعلام شده، بازجوی سپاه مهدی محمودیان را زیر فشار گذاشته تا فراخوان توییتری خود برای تجمع و روشن کردن شمع به یاد جانباختگان هواپیمای مسافربری اوکراین را پس بگیرد.

دعوت ۱۶۴ فعال سیاسی و مدنی برون مرزی از مردم ایران

فراخوان برای تحریم فعال انتخابات «اسفند بدون رای»‏

‎ما جمعی از فعالان سیاسی و مدنی، مردم ایران را به تحریم فعال و هدفمند انتخابات در «پویش اسفند بدون ‏رای» دعوت می‌‌نماییم تا شهروندان ایرانی با کاربست «نافرمانی مدنی» از حقوق شهروندی و شأن رای خود ‏دفاع نمایند. تحریم فعال انتخابات فرصت مناسبی برای استمرار اعتراضات و ساماندهی آن در جهت ارتقاء به ‏جنبش اجتماعی توانمند و فراگیر است‎.‎

ترامپ در نطق سالانه‌ از کشتن قاسم سلیمانی دفاع کرد

ترامپ: «سلیمانی بی‌رحم ترین قصاب رژیم ایران بود. هیولایی که هزاران نظامی آمریکایی را در عراق کشت و معلول کرد. به عنوان بزرگ‌ترین تروریست در جهان، سلیمانی سازمان دهنده مرگ مردان، زنان و کودکان بی شماری بود. او حمله ماه دسامبر علیه نیروهای آمریکایی را در عراق هدایت کرده بود و همچنان مشغول برنامه ریزی بود.»

اعتراض به ردصلاحیت گسترده در انتخابات کانون وکلا

نظارت استصوابی به نهادهای مدنی رسید!

کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز: «جامعه وکالت این تخفیف را نمی‌پذیرد که با معیارهای نامشخص و بدون اینکه تصویر واضحی از آیین و مراتب و دلایل تأیید و ردصلاحیت پیش‌روی باشد، با یک سیاهه گزینش‌شده به وسیله سازمان قضاوتی وابسته به نهاد حاکمیتی، حق انتخاب را محدود و مهندسی و انتخابات حرفه را مبدل به انتصابات ببیند.»

فراخوان نرگس محمدی: نه به انتخابات!

نرگس محمدی: شایسته است که با مدنی ترین شیوه‌ی اعتراض به پا خیزیم و با راه اندازی کارزار قدرتمند “تحریم انتخابات” پاسخ سیاست‌های تنگ‌نظرانه و سرکوب‌گرانه حکومت را داده و به حرمت خون کشته شدگان مظلوم در پای صندوق‌های رای حضور نیابیم.

استقبال دیده بان حقوق بشر از کانال انتقال دارو به ایران

دیده‌بان حقوق بشر امروز گفت تکمیل ترتیبات تجارت بشردوستانه سوییس برای انجام تراکنش‌های مالی برای ارسال داروهای حیاتی گامی در جهت صحیح است. این ترتیبات می‌تواند سبب کاهش آسیب‌هایی شود که تحریم‌های آمریکا متوجه حق ایرانیان به سلامت می‌کند.

ورود روزانه حدود ۱۰۰۰ مسافر مستعد کرونا به ایران

بررسی‌های «شرق» نشان می‌دهد مسافران ورودی از چین به تهران، فقط از یک دوربین حرارتی گذر می‌کنند و در‌صورتی‌که دمای بدن آنها عادی باشد، به حال خود رها می‌شوند. این موضوع زمانی نگران‌کننده است که بدانیم دوره نهفتگی ویروس کرونا بین ۳ تا ۱۴ روز است و ممکن است تعدادی از حدود هزار مسافر ورودی روزانه، در لحظه ورود به ایران به این ویروس مبتلا ولی در مرحله نهفتگی باشند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.