جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - Friday 23 October 2020
ايران امروز

آخرين خبرها :::

دولت آلمان باید برای آزادی نسرین ستوده اقدام کند

جامعه بین‌المللی حقوق بشر مستقر در فرانکفورت و همچنین سخنگوی سیاست خارجی حزب سبزها خواستار تلاش دولت آلمان برای آزادی نسرین ستوده شدند. آن‌ها با انتشار نامه‌ای سرگشاده از وزیر امور خارجه آلمان درخواست کمک برای آزادی نسرین ستوده کرده‌اند. در نامه امید نوری‌پور و مارتین لسنتین آمده است که دولت جمهوری اسلامی با انتقال نسرین ستوده به زندان قرچک عملا و هدفمند با جان او بازی می‌کند.

بیانیهٔ جمعی از فعالان مدنی و سیاسی ایران

در محکومیت قتل ساموئل پتی، معلم فرانسوی

ما، جمعی از فعالان مدنی و سیاسی ایران، قتل وحشیانهٔ ساموئل پتی، معلم تاریخ مدرسه‌ای در حومهٔ پاریس، را قویا محکوم می‌کنیم. این شکل بربریت، ترور و خشونت‌ورزی با هیچ توجیهی قابل پذیرش نیست و حتی اگر به نام تعصب مذهبی رخ داده باشد، بی‌مجامله شایستهٔ محکومیت است.

یک گروه حامی حماس مسئول قتل معلم فرانسوی است

رئیس جمهوری فرانسه می‌گوید "جمعیت شیخ یاسین" با قتل فجیع یک معلم تاریخ در حومه پاریس ارتباط مستقیم دارد و منحل می‌شود. مأموران تحقیق در پرونده سر بریدن معلم فرانسوی می‌گویند پدر یکی از دانش‌آموزان از چند روز پیش با قاتل پیام رد و بدل کرده و احتمال می‌دهند که کسانی برای دریافت اطلاعات از قربانی، پول داده باشند.

ادامه حبس و بلاتکلیفی علی یونسی و امیرحسین مرادی

با گذشت بیش از شش ماه از بازداشت این دو دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف هنوز هیچ دادگاهی برای رسیدگی به پرونده علی یونسی و امیرحسین مرادی برگزار نشده است. منبع نزدیک به خانواده دانشجویان بازداشتی به کمپین حقوق بشر می‌گوید «وکلای هر دو خانواده اجازه دسترسی به پرونده را ندارند و فقط وکیل تسخیری بخش‌هایی از پرونده را مطالعه کرده که البته تاکنون هیچ جزئیاتی از آن به خانواده دانشجویان نگفته است».

انتقال نسرین ستوده از اوین به زندان قرچک ورامین

رضا خندان، همسر نسرین ستوده می‌گوید علی‌رغم نیاز جدی نسرین به مراقبت‌های پزشکی این وکیل و فعال حقوق بشر از زندان اوین به زندان قرچک در شهر ورامین منتقل شد.» زندان قرچک به عنوان یکی از بدنام‌ترین زندان‌های ایران شناخته می‌شود. / پزشکان می‌گویند که نسرین ستوده احتیاج به مراقبت‌های پزشکی دارد اما قوه قضاییه او را به زندان خطرناک قرچک منتقل کرد.

آمار واقعی تلفات کرونا در ایران ۲.۵برابر اعلام شده هاست

آمار رسمی ابتلا به کرونا در ایران در شبانه روز گذشته به بیش از ۵ هزار نفر و تعداد فوتی‌ها ۳۲۲ نفر رسید. روز گذشته تعداد قربانیان ۳۳۷ نفر بود. این در حالی که دکتر مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفته است، این آمار هم واقعی نیست و برای آنکه بدانیم در واقعیت چند نفر روزانه تلف می‌شوند این عدد باید ضرب در ۲.۵ شود تا عدد اصلی به دست آید.

محرومیت از تابعیت آلمانی برای یک پزشک لبنانی که با زنان دست نمی‌دهد

کسی که با زنان دست نمی‌دهد نمی‌تواند آلمانی باشد

براساس رای دادگاهی در آلمان یک پزشک لبنانی به این دلیل که حاضر نیست با زنان دست بدهد، حق گرفتن تابعیت آلمان را ندارد. در آلمان برخی خواهان رواداری با مسلمانان و گروهی موافق پافشاری بر ارزش‌های فرهنگی جامعه میزبان هستند.

واکنش رسانه‌های دنیا به دوشنبه سیاه ایران

به نوشته گاردین این افزایش در شمار مرگ‌هاومیرها بازتاب افزایش مداوم شمار عفونت‌های جدید در سه هفته گذشته است. شمار تلفات کرونا در ایران روز شنبه از مرز ۳۰ هزار نفر گذشته بود و تلفات ۳۳۷ موردی روز دوشنبه رکوردی جدیدی در تلفات روزانه است. روز دوشنبه ۴۲۵۱ مورد جدید بیماری گزارش شد که رقم بالایی است اما رکورد جدید محسوب نمی‌شود.

علیرضا زالی: میزان افزایش مرگ و میر خیلی سریع‌تر از پیک اول و دوم

روز سیاه کرونا در ایران؛ ۳۳۷ جان‌باخته در یک روز

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۳۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. او گفت: از دیروز تا امروز ۲۸ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۴ هزار و ۲۵۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۹۴۸ نفر از آنها بستری شدند.

نیلای نتوانست دومین سال تولدش را جشن بگیرد

«موشک‌ها در آستانه تولد نیلای (شب ۱۱ اکتبر)، پدر و مادر و همه رویاهای او را گرفتند. نگار هم کودک دیگری بود که آن شب در آن حمله خونین جان باخت. آن هم در حالی‌که فقط یک روز به تولد او باقی مانده بود. از آنها یک عروسک پارچه‌ای خاک‌گرفته و یک قاب عکس شکسته به یادگار مانده است. حالا گنجه است و صدای ناله مادران در سوگ فرزند و گریه کودکان در حسرت مادر.»

آمریکا فروشندگان سلاح به ایران را تهدید به تحریم کرد

مایک پمپئو: «آمریکا آمادگی دارد برای تنبیه هر فرد یا نهادی که به ارائه، فروش، یا انتقال تسلیحات متعارف به ایران و یا از ایران کمک کند، و نیز کسانی که آموزش فنی یا پشتیبانی مالی و خدماتی و سایر کمک‌های مرتبط با این تسلیحات ارائه می‌کنند، از اختیارات داخلی خود استفاده کند.»

راهپیمایی زنان در آمریکا علیه دونالد ترامپ

دفاع از حقوق زنان، اعتراض به سیاست‌های زن‌ستیزانه دونالد ترامپ و شتاب جمهوری‌خواهان برای انتخاب جانشینی برای روث بیدر گینزبرگ، قاضی لیبرال و مورد احترام دیوان عالی ایالات متحده محور اصلی حرکت‌هایی بود که در چند شهر امریکا زیر عنوان "راهپیمایی زنان" برگزار شد.

ایران: تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل پایان یافت

وزرات خارجه ایران با انتشار بیانیه‌ای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را "پایان‌یافته" اعلام کرد. آمریکا مخالف برداشتن این تحریم‌هاست و هر چند تلاش‌های این کشور در شورای امنیت برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران ناموفق بود، اما گفته با حربه تحریم مانع از آن خواهد شد که ایران بتواند از کشورهای دیگر تجهیزات نظامی بخرد.

بیانیه‌ی مشترک برنامه نظارت و جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران

حال نسرین ستوده نگران کننده است؛ او را فوری آزاد کنید

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در روز ۹ اکتبر ۲۰۲۰ در بیانیه‌ای از آزادی مدافع حقوق بشر نرگس محمدی استقبال کرد و خواهان آزادی همه مدافعان حقوق بشر زندانی در ایران شد: «ما از آزادی نرگس محمدی خوشحال هستیم، به‌ویژه در بحبوحه‌ی بیماری دنیاگیر کووید ۱۹ که در زندان‌های ایران شیوع پیدا کرده و جان مدافعان حقوق بشر زندانی را به خطر انداخته است.»

در یک حمله تررویستی در پاریس سر یک معلم بریده شد

مهاجمی با فریاد "الله اکبر" به یک معلم در نزدیکی مدرسه در فرانسه حمله کرد و سر او را با چاقو برید. حادثه در شهر کنفلان سنتاونورین در شمال غربی پاریس پایتخت فرانسه روی داده است. پلیس می‌گوید فرد مهاجم را با شلیک گلوله کشته است. خبرگزاری فرانسه گفته مقتول معلم تاریخی بوده که اخیرا کاریکاتور جنجالی مجله شارلی ابدو درباره پیامبر اسلام را به شاگردانش نشان داده بوده است.

دیده‌بان حقوق بشر:

روسیه و سوریه در ادلب مرتکب جنایت جنگی شده‌اند

دیده‌بان حقوق بشر امروز در گزارشی مفصل، روسیه و سوریه را متهم کرد که در کارزار نظامی‌شان علیه آخرین سنگر شورشیان در ادلب در شمال شرق سوریه، ممکن است مرتکب جنایت علیه بشریت شده باشند. این گروه شناخته شده حقوق بشری می‌گوید بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰، ده‌ها حمله هوایی و زمینی "غیرقانونی"، به اهداف غیرنظامی در اطراف شهر ادلب به کشته شدن صدها تن از شهروندان انجامیده است.

علی خامنه‌ای یا دونالد ترامپ؛

چه کسی می‌تواند از بروز قحطی در ایران جلوگیری کند؟

تهران مدعی است که تحریم‌های اقتصادی، مردم را هدف قرار داده اما آمریکا می‌گوید هدف از اعمال فشار حداکثری، تغییر رفتار رژیم ایران است که برخی از آن با عنوان هدف نهایی تغییر رژیم یاد می‌کنند. البته پرسشی در برابر دولت ایالات متحده مطرح می‌شود که اگر هدف تغییر رفتار جمهوری اسلامی است، چرا به جای تحریم‌های اقتصادی، تحریم‌های سیاسی به کار گرفته نمی‌شود تا به مردم ایران آسیب نرسد؟

کدام کشورها ۴۰ میلیارد دلار ایران را مسدود کرده‌اند؟

با اعمال تحریم‌های ضد ایرانی از سوی آمریکا، ۴۰ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران در کشورهای دیگر مسدود شده‌اند. چین با ۲۰ میلیارد دلار، هند با هفت میلیارد دلار، کره‌جنوبی با شش میلیارد دلار، عراق با دو میلیارد دلار و ژاپن با یک و نیم میلیارد دلار، کشورهای بدهکار به ایران به حساب می‌آیند.

شکست عربستان در تلاش برای عضویت در شورای حقوق بشر

ورود ناقضان حقوق بشر به شورای حقوق بشر سازمان ملل

چین، روسیه و کوبا توانستند روز سه‌شنبه ۲۲ مهر در جریان رای گیری ۱۹۳ عضو سازمان ملل متحد برای تعیین سرنوشت ۱۵ کرسی از ۴۷ کرسی شورای حقوق بشر این نهاد مستقر در ژنو، رای لازم برای عضویت در این شورا را به دست آورند. عربستان سعودی در دستیابی به کرسی در شورای حقوق بشر سازمان ملل شکست خورد.

بلومبرگ: رئیس جمهور آینده ایران احتمالا یک “سپاهی” است

هم‌اکنون سپاه پاسداران به روی بسیاری از اهرم‌های قدرت در ایران دست گذاشته و به دست گرفتن قدرت اجرایی کشور توسط یک فرد نظامی از دید بلومبرگ تنها سنگر فتح نشده توسط سپاه پاسداران ایران به حساب می‌آید. به نوشته تحلیل‌گر بلومبرگ این مسئله همچنین زمنیه تقویت خصومت‌های جمهوری اسلامی نسبت به ایالات متحده را فراهم خواهد کرد.

علیه نارواداری و خشونت کلامی در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی

ناسزاگوئی و پرخاش‌گری را محکوم می‌کنیم!‏

ما امضا کنندگان زیر آن دسته از هم‌میهنان خود را که تاکنون به ضرورت گریز از پرخاش‌گری و خشونت کلامی در ‏شبکه‌های مجازی کمتر عنایت داشتند به درک این ضرورت فرامی‌خوانیم و نسبت به ترفندهای رژیم در این زمینه ‏هشدار می‌دهیم. ما این دسته از هم‌میهنان را به رواداری، رعایت حرمت و حقوق دموکراتیک مخالف فکری خود و ‏گریز از کاربرد خشونت در گفتار و نوشتار در فضای واقعی و مجازی دعوت می‌کنیم.

پیک سوم کرونا هولناک‌تر از پیک‌های قبلی است

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه پیک سوم کرونا خیلی هولناک‌تر و عظیم‌تر از پیک‌های قبلی است، گفت: پیش‎بینی می‌شود با افزایش تعداد بیماران بدحال تری نسبت به هفته‌های گذشته روبه‌رو باشیم. مینو محرز عضو ستادملی مقابله با بیماری کرونا نیز گفته است تختی برای بستری و پذیرش بیماران جدید در تهران وجود ندارد.

تسلیت ایران

جان هنرپرور، ذوق سلیم، روح آزاد و پشتکار بی‌بدیل سیاوش موسیقی این سرزمین، شجریان را یگانه‌ی روزگار خود کرده بود. او همچنین نمادی از ستم‌ستیزی و آزادی‌خواهی ایرانیان بود و همواره همراه ملت ماند. او خود را خاک پای مردم ایران و صدای ملت می‌خواند. از همین روست که ملت ایران این فرزند هنرمند و بلندآوازه خود را بر تاج فرهنگ و هنر این دیار دیرین چون نگین درخشان نشانده است.

روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام

اعدام ۲۰۹ نفر در ایران از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا کنون

امسال در حالی به استقبال ۱۰ اکتبر، «روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام» می‌رویم که از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون دست‌کم ۲۰۹ زندانی در ایران اعدام شده‌اند. ۲۰۲ نفر از اعدام شدگان در این مدت مرد و ۷ نفر زن بودند و درطی این مدت تنها یک زندانی در ملاء عام اعدام شده که این نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۱۲ زندانی در ملاء عام اعدام شده بودند، کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد.

پیکر شجریان در آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد

همایون شجریان در سخنان خود گفت: «هزاردستان موسیقی ایران را به خاک سپردیم و ما آرامش و اعتبار خود را از شما مردم می‌گیریم، باعث همه صبر و شکیبایی ما شما هستید و از همه تشکر می‌کنم که با همه سختی‌های موجود در مراسم تشیع و تدفین استاد شجریان شرکت کردید.»

بیانیه سه سازمان و حزب جمهوری‌خواه سکولار و دمکرات

در اندوه و سوگ خسرو آواز ایران، محمد رضا شجریان

ما، سه سازمان و حزب جمهوریخواه سکولار و دمکرات، درگذشت خسرو آواز ایران را به مردم ایران، به‌خانواده‌ی ایشان، همسر ، فرزندان هنرمند او همایون و مژگان گرامی و به تمامی دوستداران موسیقی و هنر در ایران تسلیت می‌گوئیم. فقدان استاد شجریان همه‌ی دوستداران او را در سراسر ایران در غم و اندوه فروبرده‌است و جا داشت که اگر حکومت برگزیده‌ی مردم در ایران حاکم بود، روزهای وداع با شجریان، عزای عمومی اعلام می‌گشت. دریغا که چنین نیست.

جایزه صلح نوبل به برنامه جهانی غذا سازمان ملل اهدا شد

کمیته نوبل صلح در نروژ روز جمعه، ۱۸ مهرماه، نام سازمان «برنامه جهانی غذا» را به عنوان برنده جایزه نوبل صلح سال ۲۰۲۰ اعلام کرد. کمیته نوبل صلح همچنین می‌گوید که با اهدای این جایزه به این سازمان امیدوار است که «نگاه جهانیان را به سوی میلیون‌ها نفری جلب کند که از گرسنگی رنج می‌برند یا با تهدید آن مواجه‌اند».

آمریکا ۱۸ بانک و نهاد مالی ایران را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا عصر پنجشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کرد و ۱۸ نهاد مالی ایرانی را تحت تحریم‌های خود قرار داد. «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا با اشاره به تحریم این بانک‌های ایرانی گفت که این تحریم‌ها با هدف جلوگیری از دستیابی غیر قانونی ایران به دلار بوده و افزود که این تحریم‌ها ادامه خواهد یافت تا ایران برنامه هسته‌ای خود را پایان دهد.

محمدرضا شجریان استاد آواز ایران درگذشت

دفتر زندگی هشتاد ساله محمدرضا شجریان بسته شد اما کارنامه هنری‌ پرفرازش همیشه گشوده خواهد ماند. از جشن هنر شیراز، هم‌نوایی سر سفره‌های افطار مردم تا همراهی با جنبش ۸۸، حذف از صدا و سیما و محرومیت از اجرا در ایران.

نرگس محمدی پس از پنج سال و نیم حبس آزاد شد

نرگس محمدی، فعال حقوق زنان و حقوق بشر پس از پنج سال حبس، در اولین ساعات بامداد ۱۷ مهر از زندان زنجان آزاد شد. تقی رحمانی همسر خانم محمدی می‌گوید، او را ساعت ۳ نیمه‌شب و بدون اطلاع قبلی از آزادی‌اش، با خودروی زندان به خانه پدر و مادرش در زنجان برده‌‌اند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.