جمعه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ - Friday 28 April 2017

آخرين خبرها :::

انتشار ویدیو‌هایی در حمایت از کشتار دهه ۶۰

پس از تایید صلاحیت ابراهیم رییسی توسط شورای نگهبان به یکی از شش نامزد انتخابات، تا کنون چندین ویدیو با مضمون دفاع و توجیه اعدام‌های دهه شصت منتشر شده است. این ویدیوها شناسنامه ندارد و مشخص نیست که چه کسی آنها را تولید و منتشر کرده است.

حمله هوایی اسراییل به پایگاه حزب‌الله در اطراف دمشق

به گزارش خبرگزاری رویترز اسراییل روز پنجشنبه یک مرکز تسلیحاتی حزب‌الله لبنان در نزدیکی فرودگاه دمشق را هدف حمله هوایی قرار داده است. در این مرکز سلاح‌هایی که ایران به وسیله هواپیماهای تجاری و نظامی به سوریه می‌فرستد نگهداری می‌شد.

۳۶ سال زندان به دلیل ابراز عقیده در تلگرام

کمپین حقوق بشر در ایران مطلع شده است که علیرضا توکلی، محمدمهدی زمان‌زاده و محمد مهاجر، سه شهروند جوان فعال در تلگرام که در شهریور و مرداد سال گذشته (۱۳۹۵) از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شدند، در دادگاه مجموعا به ۳۶ سال زندان محکوم شده و همچنان در زندان اوین نگهداری می‌شوند.

حضور چند فعال سیاسی منتقد در انتخابات شورای تهران

تایید صلاحیت چندین فعالان سیاسی شاخص و منتقد و حتی محبوب به و همچنین رد صلاحیت بسیاری از چهره های مدنی و سیاسی بدون اینکه مقامات اجرایی و نظارتی توضیحی برای این رد صلاحیت‌ها ارائه کنند، دو روی سکه انتخاباتی هستند که قرار است روز بیست و نهم اردیبهشت همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار شود.

رده بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۷

رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۷ نشان‌گر خطر کژروی در عرصه آزادی رسانه‌ها در جهان و از این میان در دمکراسی‌های بزرگ است. به نظر نمی‌رسد که فرو افتادن دمکراسی‌ها که در سال‌های پیشین نیز دیده شده بود، متوقف شده است.

«رئیسی سمبل جنایت‌های جمهوری اسلامی است»

منیره برادران، زندانی سیاسی سابق که در دهه ۶۰ بیش از ۹ سال را در زندان به سر برد و برادرش در این دهه اعدام شده است در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که ابراهیم رئیسی سمبل سیستم جنایت‌های جمهوری اسلامی و کاندیداتوری او در انتخابات ریاست جمهوری خاری بر چشم دادخواهان است.

حکم پنج سال حبس نازنین زاغری تایید شد

ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری در گفتگویی با خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه چهارم اردبیهشت ماه گفت که اوایل هفته جاری از رد شدن درخواست تجدید نظرشان از سوی دیوان عالی کشور مطلع شده‌اند.

نجفی: ادعاهای قالیباف شبیه احمدی‌نژاد است

محمدعلی نجفی در همایش مسئولان ستادهای فرهنگیان حسن روحانی اظهار داشت: آقای قالیباف ادعا می‌کند که من درآمد کشور را ۲.۵ برابر می‌کنم، این ادعا شبیه ادعاهای دولت قبل و رییس جمهور قبلی است و فقط رنگ و لعابش تغییر کرده است. برای کسب این درآمد باید رشد سالیانه اقتصادی ۲۵ درصد باشد.

بی‌تفاوتی نسبت به انتخابات انزواطلبی است

عبدالله مومنی در گفت‌وگو با ایلنا: بی‌تفاوتی نسبت به انتخابات نشانگر انزواطلبی است و طبیعتا اگر شهروندی در مهمترین امکان تبلور اراده عمومی کناره گیری و بی‌تفاوتی را برگزیند باید بپذیرد که جامعه و حاکمیت نیز هیچگاه صدای او را نشنیده و شرایط به سمت تحقق امیال او پیش نخواهد رفت.

عاصمه جهانگیر خبر جعلی ایرنا را محکوم کرد

عاصمه جهانگیر، گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران روز ۲۴ آوریل ۲۰۱۷ طی بیانیه‌ای ادعای خبرگزاری دولتی ایرنا مبنی بر اینکه سفر او به عربستان سعودی «به منظور بدنام کردن ایران» و با مقاصد «نظامی» انجام خواهد گرفت را محکوم و تکذیب کرد.

دیدگاه‌های میرمحمود موسوی درباره رفراندوم ترکیه

رفراندوم ترکیه، اردوغان، سوریه و کردها

میرمحمود موسوی: «آنچه عنوان می‌شود كه با اين رفراندوم قدرت آقای اردوغان در قوه قضاييه افزايش پيدا كرده است، به استناد مواد اصلاحی قانون اساسی می‌گويم صحت ندارد. در نتيجه اين اصلاحات هم قدرت قوه قضاييه مانند گذشته است و حتی در يك بند از موارد اصلاحی، تعداد نمايندگان آقای اردوغان در شورا كاهش پيدا كرده است.»

رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها پاسخ داد

چرا رد صلاحیت شدند

علیرضا دبیر، الهه راستگو، مرتضی طلایی، عباس جدیدی، حبیب کاشانی، مرتضی طلایی و حسین رضا‌زاده از جمله نمایندگان فعلی شورای شهر هستند که ردصلاحیتشان از سوی هیئت اجرائی به یکی از خبرهای اصلی رسانه‌های داخلی بدل شده است. برخی آن را سیاسی‌کاری دانستند و به واسطه آن علیه عملکرد هیئت اجرائی اعلام موضع کردند.

۴۵ شاخه گل نرگس در پای درخت آزادی «نرگس»

به مناسبت تولد نرگس محمدی، وکیل مدافع حقوق بشر، گروه ارلانگن عفو بین‌الملل مراسمی را در روز جمعه ۲۱ آوریل در شهر ارلاگن برگزار کرد و برای ارج‌گذاری به این زندانی سیاسی محبوس در اوین، درختی را به نام او در پارک «روتل‌هایم» ارلاگن کاشت.

انتخابات فرانسه؛ شکستی برای احزاب سنتی

با شمارش نزدیک به تمامی آرای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه امانوئل ماکرون، سیاستمدار لیبرال و مستقل و مارین لوپن، سیاستمدار پوپولیست راستگرا به دور دوم راه یافتند. نتایج انتخابات "شکست تاریخی" برای چپ فرانسه بود.

انتخابات فرانسه: ماکرون و لوپن به دور دوم رفتند

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به پایان رسید و امانوئل ماکرون، سیاستمدار لیبرال و مارین لوپن، سیاستمدار پوپولیست راست به دور دوم راه یافتند. بنابر برآوردهای اولیه، ماکرون ۲۳.۹ درصد و لوپن ۲۱.۷ درصد آرا را به دست آورده‌اند.

میرزاده از ریاست دانشگاه آزاد برکنار شد

یک منبع آگاه در دانشگاه آزاد اسلامی از برکناری حمید میرزاده از سمت ریاست این دانشگاه خبر داد. برکناری حمید میرزاده نخستین پیامد مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی و نشستن علی‌اکبر ولایتی به جای او در ریاست هیات امنای دانشگاه آزاد است.

تحلیل كرباسچی از آرایش و پایگاه رأی کاندیداها

كرباسچی: آرای خاكستری یا به طور كلی منتقد حكومت و نظام هستند و در انتخابات شركت نمی‌كنند یا كسانی هستند كه به هر دلیلی هیچ‌یك از كاندیداها خواسته‌های آنها را تامین نمی‌كنند. من بعید می‌دانم آقای رئیسی بتواند رأی كسانی كه به كل منتقد به انتخابات و نظام هستند را جلب كند یا حتی آن بخش دیگر آرای خاكستری را به خود جلب كند.

تظاهرات در ۶۰۰ شهر دنیا برای آزادی علم

ده‌ها هزار نفر در سراسر دنیا برای استقلال پژوهش و آزادی علم راهپیمایی کردند. دانشمندان آمریکایی در ۳۰۰ شهر این کشور به کاهش شدید بودجه علوم و تحقیقات توسط دولت ترامپ اعتراض کردند. در ۱۸ شهر آلمان هم تظاهرات برپا شد.

صلاحیت ۴ داوطلب از اقلیت‌های دینی در شورای تهران تایید شد

نتایج تایید صلاحیت شورای شهر تهران

نتیجه رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اعلام شد و طی آن پیامک تایید صلاحیت به داوطلبان ارسال شد، پیامکی که در شهر تهران به برخی از اعضای شورای چهارم نرسیده است

مهدی خزعلی: شورای نگهبان خود را رد صلاحیت کرد!

اینجانب هنگام ثبت نام گفتم که آمده‌ام تا از شورای نگهبان سلب مشروعیت کنم و با صدای بلند فریاد خواهم کرد که: «نظارت استصوبی خلاف قانون اساسی، حقوق بشر، عقل سلیم و دموکراسی است! و سلب آزادی مردم در انتخاب است!»

شورای نگهبان محمود احمدی‌نژاد را تایید نکرد

شورای نگهبان صلاحیت ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد. حسن روحانی، اسحاق جهانگیری، ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف، مصطفی هاشمی طبا و مصطفی میرسلیم، نامزد تایید شده‌ هستند. احمدی‌نژاد و معاون او حمید بقایی رد شده‌اند.

جیمز ماتیس: همه شرارت‌ها در منطقه زیر سر ایران است

وزیر دفاع آمریکا در دیدار خود با ملک سلمان از نقش مخرب ایران در یمن و منطقه به شدت انتقاد کرد. او عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران جنگ افزار در اختیار شورشیان حوثی می‌گذارد و این نیروها از این جنگ‌افزارها علیه عربستان و نیروهای متحدش استفاده می‌کنند. ماتیس گفت: «هر جا را نگاه کنید، اگر شرارتی در منطقه دیدید، حتما زیر سر ایران است.»

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.