پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ - Thursday 27 July 2017

آخرين خبرها :::

تصویب تحریم‌های ایران در مجلس نمایندگان آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم‌های جدید ایران، روسیه و کره شمالی را با اکثریت قاطع آرا تصویب کرد. این طرح که باید دوباره به تصویب سنای آمریکا برسد، سپس برای امضای رئیس جمهوری ایالات متحده به کاخ سفید خواهد رفت.

محمدتقی کروبی: نگران سلامت پدرمان هستیم

محمدتقی کروبی: «امیدواریم که پدر نیاز به عمل جراحی قلب نداشته باشد چون جراحی با توجه به سن بالا و ضعیف شدن جسمش طی شش سال و نیم حصر خانگی برایش سخت خواهد بود.»

سیگنال‌ها و نشانه‌های یک دیدار

محمدصادق جوادی‌حصار: «استفاده از لفظ آتش‌بس برای تفسیر این جلسه خیلی جالب نیست. این دیدار نتیجه به ثمر رسیدن پاره‌ای از تعاملات است. گاهی اوقات در بحث‌های سیاسی مسائل با شدت و حدت بیشتری در رسانه‌ها مطرح می‌شود، شاید این جلسه برای روشن کردن مواضع بوده باشد.»

بازداشت عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران

ممانعت پلیس از برگزاری گرامی‌داشت احمد شاملو

سخنگوی کانون نویسندگان ایران به کمپین گفت پلیس مانع برگزاری مراسم هفدهمین سالگرد مرگ احمد شاملو، شاعر پرآوازه ایرانی بر مزارش در امام‌زاده طاهر کرج شده است. رضا خندان مهابادی گفت نیروهای امنیتی سه شهروند از جمله بکتاش آبتین، عضو هیئت دبیران کانون را بازداشت کرده و به مکانی نامعلوم برده‌اند.

حجاریان: انقلاب ما را با خود برد

غروب تهران، اتاق نیمه روشن، سایه چراغ روی دیوار، جواب‌های کوتاه، رازهای سربه‌مهر و «آقای اطلاعات» که تخلیه اطلاعاتی‌ کردنش کار امروزها نیست و به قول خودش باید وقتش از راه برسد. اگر دوسال دیگر سراغش آمده بودیم، حالا بیست سال بود که روی صندلی همیشگی‌اش نشسته بود و از ترور می‌گفت و از تئوری، از اطلاعات‌ها و از انتخابات‌ها.

کابینه ابرچالش‌ها

«اگر حل‌و‌فصل بحران‌های بزرگ پیش‌رو، ماموریت اصلی دولت آینده شناخته شود، قاعدتا باید کابینه‌ای متخصص و تکنوکرات شکل گیرد؛ در غیر‌ این صورت، دولتی خواهیم داشت که در خوش‌بینانه‌ترین حالت می‌تواند وضع موجود را حفظ کند.»

هشدار اقتصاددانان به روحانی

برخی افراد مطرح‌شده صلاحیت وزارت ندارند

هفتاد و یک اقتصاددان و چهره شاخص اقتصادی، در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران خواستار دقت وی در چینش کابینه دوازدهم شده‌اند. به اعتقاد آنها، برخی افرادی که نام آنها در فهرست پیشنهادی رئیس‌جمهور به چشم می‌خورد، واجد شرایط نیستند.

گفت‌وگوی خبرگزاری کار با گروه رستاک

به اندازه هند و ترکیه هم خودمان را پرزنت نکرده‌ایم

«شما از هر انسانی که حتی در کوره دهات‌های دورافتاده زندگی می‌کند در مورد هندوستان سوال کنید قطعا تصویری روشن از این کشور در ذهن دارد حتی می‌تواند بسیاری از ویژگی‌های فرهنگی آن‌ را برایتان بازگو کند. باید پرسید هند چگونه توانسته خود را پرزنت کند؟ پاسخ روشن است با سینما و موسیقی چنین کاری کرده است.»

سه لیست برای کابینه در دست حسن روحانی

در روزهایی که بحث چینش کابینه دوازدهم داغ است اصلاح‌طلبان دو دیدار مهم با رییس‌جمهور داشته‌اند. محمود صادقی، نماینده تهران در هر دو دیدار حاضر بوده است. شنیده‌ها و اظهارنظرهای برخی اصلاح‌طلبان گویای این است که ترکیب کابینه بعدی چندان به مذاق اصلاح‌طلبان خوش نیامده است.

عاقبتِ سوخت‌بری زنده در آتش سوختن است

بیکاری در سطح استان سیستان و بلوچستان باعث شده تا سوخت‌بری همه‌گیر شود. سوخت‌بران در دسته‌های سی تا چهل نفری با ماشین‌هایی که پر از بنزین و گازوئیل است در داخل شهر و جاده‌ها تردد می‌کنند که حادثه‌هایی رخ می‌دهد و باعث رعب و وحشت در بین مردم می‌شود.

نگرانی «یوشکا فیشر» از آینده خاورمیانه

یوشکا فیشر، وزیر خارجه اسبق آلمان در مقاله‌‌ای از سمت‌و‌سوی تحولات در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد و نوشت که نابودی داعش به هیچ وجه صلح را به خاورمیانه باز‌نمی‌گرداند و حتی منجر به پایانی برای تراژدی سوریه نخواهد شد، بلکه در واقع آینده جدیدی را رقم خواهد زد؛ آینده‌ای که بی‌تردید شامل هر چیزی خواهد بود جز صلح و ثبات.

نامه سرگشاده صادق زیباکلام به رئیس جمهور

سرابی به نام «علوم انسانی اسلامی»

صادق زیباکلام: همه دعواها بر سر «اسلامی کردن»، «بومی کردن» و «ایرانی کردن» علوم انسانی این است که یک آموزش ایدئولوژیک به دانشجویان رشته‌های علوم انسانی داده شود تا در پایان تحصیلاتشان باورهای سیاسی حکومت را به‌عنوان حقیقت مسلم پذیرفته باشند. استدعا دارد جلوی این حرکت ضد علمی و صرفاً سیاسی را بگیرید.

یکی برسر شاخ، بن می‌برید...

آمار صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد در سال ١٩٧٧ تولید ناخالص داخلی سرانه در کره جنوبی تقریبا نصف ایران بود. در سال ۱۳۹۵، تولید ناخالص داخلی سرانه در کره جنوبی به ۵٫۶ برابر ایران رسیده بود. در همین بازه زمانی عملکرد اقتصاد ترکیه ۲٫۹ برابر، مالزی ۳٫۸ برابر، برزیل ۲٫۴ برابر و چین ۲۰ برابر بهتر از عملکرد اقتصاد ما بوده است.

هشدار سه نشریه مهم آمریکایی به ترامپ درباره ایران

سه نشریه مهم آمریکایی، در مطالبی جداگانه به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده هشدار دادند از افزایش تنش با تهران خود‌داری کند و به برجام پایبند باشد. این نشریات همچنین به ترامپ توصیه کردند که از ابزار دیپلماتیک در برابر ایران استفاده و از حرکت به سمت رویارویی نظامی با ایران خودداری کند.

«بحرانی‌ترین روزهای ترامپ در راه است»

دولت ترامپ روز به روز دارد به استیضاح نزدیک‌تر می‌شود. جمهوریخواهان در مقابل یک آزمایش بزرگ در صحنه سیاست امریکا مردود شدند. آن آزمایش بزرگ دفاع از اصول و ارزش‌های دموکراتیک این کشور بود که برای دفاع از این ارزش‌ها در مقابل ترامپ نخواستند ایستادگی کنند. قدرت رسانه آزاد در آمریکا برای حفظ ارزش‌های دموکراتیک بپاخاست.

رئیس سیا: ایران تهدیدی جدی برای منافع آمریکاست

مایک پمپئو» رئیس سازمان سیا: درست است که ۷۰ درصد مردم در این انتخابات شرکت کردند و اکثریت آنها به روحانی رای دادند، اما آنها که همه قدرت را در اختیار دارند، با رای دادن انتخاب نمی‌شوند. افرادی مانند قاسم سلیمانی و گروهش که در منطقه ناامنی ایجاد می‌کنند، انتخابی نیستند.

اخراج ۱۵ دیپلمات ایران از کویت

یک مقام این کشور روز پنجشنبه (۲۰ ژوئیه/ ۲۹ تیر) اعلام کرد که کویت قصد دارد در راستای حکم دادگاهی در سال گذشته میلادی اقداماتی را در حوزه روابط دیپلماتیک‌اش با ایران انجام دهد. براساس دفاتر نمایندگی ایران در کویت تعطیل و ۱۵ دیپلمات ایرانی از این کشور اخراج شده‌اند. فعالیت کمیته مشترک دو کشور نیز به حال تعلیق درآمده است.

انتظار کشنده چهارهزار محکوم به امید رهایی از چوبه دار

سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی از اصلاح دوباره طرح کاهش مجازات اعدام مواد مخدر خبر داد ولی درباره زمان تصویب نهایی و اجرا و سرنوشت کسانی کسانی که طی این مدت ممکن است ناعادلانه اعدام شوند، اظهار نظر نکرد.

در حادثه مترو شهرری قانون به کارگیری سلاح رعایت نشده

به دنبال مرگ یک شهروند مسلح به سلاح سرد در پی شلیک ماموران در مترو شهرری تهران، سه حقوقدان به کمپین حقوق بشر در ایران گفتند پلیس، با شلیک مستقیم از فاصله نزدیک، مقررات به کارگیری سلاح را رعایت نکرده و خانواده قربانی می‌توانند از مامور متخلف شکایت کنند.

ایران اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر را متوقف کند

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که در حالی که مجلس ایران در حال بررسی اصلاح قانون مواد مخدر کشور است، دولت این کشور باید فوراً همه‌ی اعدام‌های مرتبط با جرایم مواد مخدر را متوقف کند. انتظار می‌رود مجلس ظرف دو هفته به اصلاحیه‌ای به قانون مواد مخدر رأی دهد که به شدت شرایط الزام حکم اعدام را دشوارتر می‌کند.

واشنگتن‌پست: عربستان در محاصره قطر شکست خورد

«احسان تارور» گزارشگر واشنگتن پست می‌نویسد در دنیای رو به رشد ژئوپلیتیک به نظر می‌رسد عربستان و امارات نتوانسته‌اند به اهداف خود دست یابند. آنها در محاسبات خود اشتباه کردند؛ چراکه با خطای محاسباتی خود قطر را از دنیای عرب گریزان و به آغوش ایران و ترکیه انداختند.

لایحه حمایت از حقوق کودک در مجلس خاک می‌خورد

شش سال است که لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان در مجلس خاک می‌خورد. دولت سال ۹۰ این قانون را تصویب کرد و شش سال است لزوم فوریت قانون احساس نمی‌شود. به چند کودک باید تعرض شود و چه اتفاقاتی باید رخ دهد تا اقدامی صورت گیرد؟

زیباکلام: روحانی دیگر بهانه‌ای ندارد!

زیباکلام: شرایط مانند ۴ سال گذشته نیست و انتظار می‌رود آقای روحانی یک مقداری در انتخاب‌هایشان بهتر عمل کند. اینکه مطرح شده که زنان باید حضور داشته باشند، اهل سنت و کردها در کابینه حضور داشته باشند، به تدریج به صورت خواسته‌ای ملی در آمده است و هیچ بهانه‌ای روحانی آقای ندارد که از زنان، اهل سنت و کردها برای شرکت در کابینه دعوت نکنند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.