سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ - Tuesday 24 January 2017

آخرين خبرها :::

موج جدید اخراج دانشجویان بهایی از دانشگاه‌ها

یکی از شش دانشجوی بهایی می‌گوید: «حدود سه هفته پیش من به همراه سه پسر و دو دختر بهایی که در مقطع کاردانی و کارشناسی رشته‌های معماری و عمران تحصیل می‌کردند توسط حراست دانشگاه اخراج شدیم. اخراج همگی ماه طی روند مشابهی با کمی تفاوت در جزییات اتفاق افتاد.»

ما مسؤولیت فروریختن پلاسکو را بر عهده می‌گیریم!

واقعاً سقوط یک ساختمان پانزده طبقه در پایتخت کشوری که ادعا می‌کنیم ابرقدرت خاورمیانه هستیم، برای مدیریت جهان برنامه داریم، باید به یک بحران ملی تبدیل شود؟ ساختمان پلاسکو به یک جاذبه گردشگری برای برخی از مسئولین تبدیل شده است. هر کدام می‌آیند چرخی می‌زنند، عکسی می‌گیرند و می‌روند.

ریاست جمهوری ترامپ و نگرانی‌های تازه در اروپا

با پیروزی ترامپ پایه‌های اتحادی که از سال‌های دور اروپا و امریکا را به هم پیوند داده، به لرزه افتاده است. دولتمردان اروپایی و آلمانی امید دارند که شعارهای انتخاباتی ترامپ هرگز به مرحله عمل در نیاید. فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان، می‌گوید که دنیا از این پس با "دورانی ناآرام" سروکار خواهد داشت.

آیا زاکربرگ سودای ریاست‌جمهوری آمریکا را در سر دارد؟

بنیان‌گذار فیس‌بوک در ماه‌های گذشته اقداماتی کرده که نشان می‌دهند او احتمالا قصد دارد در آینده خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نامزد کند. آیا «رویای زاکربرگ» می‌تواند در سال ۲۰۲۰ نقطه پایانی بر «کابوس ترامپ» باشد؟

مسجد جامعی: هیچ مدیریت بحرانی وجود نداشت

مسجد جامعی: من در ساعات ابتدایی و طلایی حادثه پلاسکو در محل حضور داشتم و هیچ مدیریت بحرانی وجود نداشت. از مسئولان و حاضران می‌پرسیدم فرمانده عملیات کیست چند اسم را می‌گفتند؛ مثلا می‌گفتند آقای شوشتری! من تعجب می‌کنم که آقای شوشتری فردی عادی مثل ماست، چه تجربه‌ای دارد؟

«معجزه است که زنده مانده‌ایم»

مدرک‌گرایی و بی‌تجربگی در مدیریت میدان باعث فروریختن پلاسکو شد. در فیلم هم مشخص است که دیوار شرقی را آب می‌دهند. این آب دادن باعث سنگین شدن ساختمان شد. می‌گویند منبع گازوئیل منفجر شد، منبع گازوئیل اصلا منفجر نمی‌شود. گازوئیل می‌سوزد اما منفجر نمی‌شود.

تظاهرات گسترده بین‌المللی زنان علیه دونالد ترامپ

زنان کشورهای گوناگون از سراسر جهان علیه رئیس جمهوری جدید آمریکا متحد می‌شوند. یک روز پس از ادای سوگند ترامپ، صدها هزار زن از کشورهای گوناگون به خیابان‌ها رفتند. معترضان پلاکاردهایی حاوی «ترامپ روسیه را دوباره قدرتمند خواهد کرد»، «ای ترامپ به حقوق زنان احترام بگذار»، «من او (هیلاری) را حمایت می‌کنم»، «من زن هستم، من عدالت هستم» به دست داشتند.

پیام ویدئویی نتانیاهو خطاب به مردم ایران

نخست وزیر اسرائیل ابراز امیدواری کرده که مردم ایران و اسرائیل روزی بار دیگر آزادانه در «تهران و اصفهان، و تل‌آویو و اورشلیم» با یکدیگر دیدار کنند، و تأکید کرده که «متعصبان نباید پیروز شوند و بی‌رحمی آنها نباید بر مهربانی ما چیره شود».

ترامپ: عظمت را دوباره به آمریکا برمی‌گردانیم

ترامپ: برای دهه‌ها است که صنعت دیگر کشورها را به قیمت از دست رفتن صنعت آمریکا تقویت کرده‌ایم. تأمین هزینه ارتش دیگر کشورها را به قیمت تضعیف ارتش آمریکا تقبل کرده‌ایم. ما از مرزهای دیگر کشورها به جای مرزهای آمریکا دفاع کرده‌ایم و هزاران هزار میلیارد دلار را در خارج از کشور صرف کرده‌ایم و این در شرایطی است که زیرساخت‌های آمریکا رو به ویرانی رفته است.

انتظار زنده‌ماندن کسی زیر آوار پلاسکو وجود ندارد

سخنگوی ستاد مدیریت بحران حادثه ساختمان پلاسکو: «عملیات آواربرداری کماکان ادامه دارد. ما هنوز کسی را بیرون نکشیده‌ایم. ولی وضعیت زیر آوار بحرانی است. شعله‌های نهفته همچنان وجود دارند و تقریبا نمی‌توانیم انتظار زنده ماندن کسی را داشته باشیم.»

آسیب‌‌‌‌شناسی حلقه‌های مفقوده در فاجعه پلاسکو

اتفاقی که روز پنجشنبه هفته گذشته در ساختمان پلاسکو رخ داد گرچه در نوع خود از حوادث نادر در کشور بود اما بررسی شرایط کلانشهرهای ایران، بویژه تهران بخوبی نشان می‌دهد که احتمالا آخرین مورد نخواهد بود. به گفته مسئولان شهری بیش از ۳ هزار ساختمان در تهران شرایطی مشابه ساختمان پلاسکو را دارند که حدود ۲۵۰ مرکز خرید و پاساژ از جمله آن‌ها است.

در حادثه پلاسکو ۲۰ آتش‌نشان جان خودرا از دست دادند

شهردار تهران اعلام کرد که در فروریزی ساختمان پلاسکو ۲۰ آتش‌نشان جان خود را از دست دادند. هنوز تعدادی زیر آوار ساختمان باقی مانده باشند. به گفته شهردار تهران حریق در طبقه هشتم ساختمان پلاسکو رخ داد اما به دلیل شدت آتش، سازه فلزی ذوب شد.

ساختمان پلاسکو در اثر آتش‌سوزی فروریخت

ساختمان پلاسکو که ساعتی پیش آتش گرفته بود در اثر شدت آتش به‌طور کامل فروریخت. این اتفاق در حالی روی داد که تعدادی از نیروهای دستگاه‌های امدادی در حال عملیات در محل حادثه بودند. گزارش‌های اولیه حاکی است نزدیک به ۳۰ نفر از آتش‌نشانان گرفتار مانده‌اند و هیچ اطلاعی از آنان نیست.

لاوروف: آمریکا برای مذاکرات آستانه دعوت می‌شود

«در مذاکرات صلح سوریه در آستانه؛ نمایندگان رژیم اسد و گروه‌های مخالف مسلح که زیر توافقنامه آتش‌بس برقرار شده با ضمانت ترکیه و روسیه امضا گذاشته‌اند، شرکت خواهند کرد. به ایالات متحده آمریکا نیز برای حضور در این مذاکرات دعوتنامه ارسال خواهد شد.»

داغ سنگین «احد» و «صمد»

«احد» و «صمد» دو کودک از هزاران کودک مهاجری‌اند که در خیابان‌ها و کارگاه‌های ایران کار می‌کردند و پول به خانه می‌بردند. آنها هفته گذشته وقتی ضایعات جمع شده را به کارگاه بازیافت در غنی‌آباد یافت‌آباد بردند تا تحویل پدرشان بدهند و بعد انفجار کپسول گاز آنها را در اتاق کوچک کارگاه حبس، تنشان را تکه تکه و جانشان را تمام کرد.

نامه هشدارآمیز دایی علی خامنه‌ای به او

سیدحسین میردامادی استاد بازنشسته الهیات دانشگاه فردوسی مشهد که دایی آیت‌الله خامنه‌ای نیز است با تاکید بر اینکه «هنوز زمان، کاملا از دست نرفته و از آفتاب رو به غروب عمر شاید رشحه‌ای باقی باشد» به خواهرزاده خود توصیه کرده: «دیرتر از این نشده و دوران شما پایان نیافته و شیرازه امور به کل از‌هم‌نپاشیده و مُلک و ملت از دست نرفته، مشی خود را تغییر دهید و این ناهنجاری‌ها را جبران کنید.»

اینجا هنوز دست و پا جا می‌ماند

هر ماه و هر سال پیامدهای جنگی که ۲۸ سال قبل تمام شد در قصرشیرین، نفت شهر، سومار و سایر نقاط مرزی استان کرمانشاه تکرار می‌شود. آمار انفجار مین در این منطقه از ابتدای امسال تاکنون چشمگیر است و به گفته فرماندار قصرشیرین از ابتدای سال تاکنون ۲۶ مورد انفجار مین در قصرشیرین، نفت شهر و سومار رخ داده است.

تلاش کنگره برای جلوگیری از فروش بوئینگ به ایران

یک نماینده جمهوریخواه آمریکا کنگره لایحه‌ای را برای آغاز تحقیقات درباره شرکتهای هواپیمایی ایران ارایه کرد. اگر این تحقیقات نشان دهد شرکتهای هواپیمایی ایرانی از نهادهای تحت تحریم یا سازمانهای تروریستی حمایت کرده‌اند، وارد فهرست تحریم‌های آمریکا خواهند شد.

سرریز فرهنگ فخرفروشی به مدارس خصوصی

«بچه‌های این مدرسه مرفه هستند. بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان در سال شهریه می‌دهند. بیشترشان در تعطیلات، مسافرت‌های خارجی می‌روند و طبیعتا وقتی مهرماه یا بعد از عید به مدرسه می‌آیند، اشتیاق دارند برای هم از سفر و خاطرات‌شان تعریف کنند. این تعریف کردن، برایشان حالت پز دادن دارد.»

راهکار گران برای خشکسالی

بحرانی شدن وضع آب، دولت را ناچار به اجرای طرح‌های غیراقتصادی کرد. بعد از اعلام خبر انتقال آب از رودخانه‌های دو‌هزار و سه‌هزار غرب مازندران برای تأمین آب آشامیدنی تهرانی‌ها، حالا خبر تازه‌ای رسیده است. معاون وزیر نیرو از انتقال آب دریای عمان به برخی استان‌ها و شیرین‌سازی آن خبر داده است.

حریف روسی اصلاح‌طلبان ایران

هدف روس‌ها برای تاثیر‌گذاری بر جهت سیاسی تحولات پیش روی ایران كه با تست اولیه یك مصاحبه و كوبیدن یك جناح و طبقه اجتماعی تحول‌خواه و مدرن ایرانی شروع شده، شاید هدفی بلندمدت با استفاده از تاكتیك عملیات تخریب روانی و تبلیغاتی را دنبال می‌كند! این را هنوز نمی‌دانیم. حتی جنبه سلبی این تحلیل هم نگران‌كننده است.

مهاجم کلوپ رینا در استانبول به چنگ پلیس افتاد

پلیس استانبول عامل کشتار ۳۹ نفر در جریان حمله تروریستی به کلوپ شبانه رینا در منطقه اورتاکوی استانبول را به صورت زنده دستگیر کرد. مهاجم کلوپ رینا خود را ابومحمد خراسانی معرفی کرده بود اما نام واقعی او عبدالقادر ماشاریپوف و شهروند ازبکستان است.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.