سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 23 July 2019

آخرين خبرها :::

«هدف نفتکش خالی انگلیس تحریک ایران بود»

«درس‌های توقیف نفتکش انگلیس توسط ایران»

ریچارد هاس، ربیس موسسه اتاق‌فکر شورای روابط بین‌الملل در مصاحبه‌ای گفت که ایران بزرگترین اشتباه سیاسی خود را با توقیف کشتی نفتی انگلیس در خلیج‌فارس مرتکب شد. ریچارد هاس اعتقاد دارد که توقیف کشتی نفتی بریتانیا بدون‌شک به ایجاد ائتلافی برای ایجاد امنیت تردد کشتی‌های نفتی و تجاری در آب‌های خلیج‌فارس خواهد انجامید.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا شد

بوریس جانسون شهردار پیشین لندن و وزیر خارجه اسبق بریتانیا روز سه شنبه به عنوان رهبر جدید حزب محافظه کار و نخست وزیر جدید بریتانیا انتخاب شد. جانسون توانست جرمی هانت وزیر امور خارجه بریتانیا را در آخرین مرحله از انتخابات درونی حزب محافظه کار شکست دهد.

بوریس جانسون، اسلام و عقب‌‌ماندگی مسلمانان

بوریس جانسون: «ماهیت اسلام به گونه‌ای است که جلوی پیشرفت را می‌گیرد و در نتیجه، می‌بینیم که عامل تمام درگیری‌ها نارضایتی مسلمانان بوده‌ است.» / «باید چیزی در اسلام باشد که واقعا برای ما توضیح دهد چرا در دنیای مسلمانان هرگز شاهد ظهور طبقه بورژوا، سرمایه‌داری لیبرال و در نتیجه گسترش دموکراسی نبوده‌ایم.»

ترامپ:  توافق با ایران روز به روز سخت‌تر می‌شود

ترامپ: «ایران نمی‌داند که کجا دارند می‌روند. من گزارش‌های زیادی دیده و خوانده‌ام. این کشور در حال حاضر سردرگم است. نمی‌دانند چکار دارند می‌کنند. مشکلات خیلی زیادی از نظر اقتصادی دارند. کشورشان در بحران است. در سرتاسر کشور تظاهرات برگزار می‌شود. نرخ تورم در آنجا به ۷۵ رسیده است».

خانه به دوشان آبرومند/ حکایتی تلخ از چادرنشینی شهری

حوالی ساعت ۱۱ صبح است که به پارک احمدلو در اوشان می‌رسم؛ جایی که خانواده‌ای ۴ نفره زیر چادری کوچک در نزدیکی مسجد پارک روز خود را سر می‌کنند. نه کارتن‌خواب هستند نه متکدی، تنها جرمشان فقر است درحالیکه هیچ پوشش بیمه‌ای هم ندارند...

بیانیه برای امضا

معترضان به قانون حجاب اجباری را آزاد کنید

ما امضا کنندگان این نامه اعتراضی از مقامات ایران و نهادهای اجرایی و قضایی می‌خواهیم به اعمال خشونت فیزیکی و روانی، بازداشت و حبس شهروندان شجاع و آگاه و فعالان مدنی معترض به قانون تبعیض‌آمیز حجاب اجباری پایان دهند.

فراخوان ایرانیان ضد تحریم و جنگ برلین

با ادامۀ تحریم‌ها و جنگ مخالفت کنیم ‏

ما برآنیم که همیاریِ پیگیرِ همه هموطنان در آلمان و دیگر کشورهای جهان در به‌کارگیری همۀ امکانات می‌تواند به سهم ‏خود مانع ادامۀ تحریم‌ها و وقوع جنگ شود. در این راه دستِ یاری به‌سوی همۀ شما دراز می‌کنیم و امیدواریم که با ‏احساس مسوولیت مشترک برای دستیابی به هدف‌های انسانی و میهن‌دوستانۀ خود تلاش کنیم.

جنگ آمریکا با ایران چگونه آغاز خواهد شد؟

جنگ فاجعه‌آمیز آمریکا با ایران چگونه آغاز خواهد شد؟ چند روز طول خواهد کشید؟ چه مراحلی خواهد داشت؟ چگونه پایان خواهد یافت؟ آیا شکست نظامی ایران در این جنگ به معنای دستیابی آمریکا به اهداف استراتژیکش خواهد بود؟

واکنش‌های منفی به فراخوان خاتمی برای شرکت در انتخابات

دعوت محمد خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات با نخستین واکنش‌های منفی مواجه شده است. یکی از منتقدان گفته خطری که ایران را تهدید می‌کند «وقوع یک جنگ» نیست، بلکه «بقای حاکمان» کنونی است.

اروپایی‌ها خواستار رفع فوری توقیف نفتکش سوئدی شدند

توقیف یک نفتکش سوئدی توسط سپاه پاسداران با واکنش کشورهای اروپایی روبرو شد. این نفتکش که با پرچم بریتانیا حرکت می‌کرد بعد از روز جمعه ۲۸ تیرماه ۹۸ هنگام عبور از تنگه هرمز توقیف شد‌. دفتر امور خارجی اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و بریتانیا با محکوم کردن اقدام ایران، خواستار رفع فوری توقیف این نفتکش شدند.

خاتمی تکلیفِ اصلاح‌طلبان در انتخابات را روشن کرد

احمد زیدآبادی: خاتمی از هم اکنون تکلیف نوع شرکت نیروهای اصلاح‌طلب را در انتخابات مجلس یازدهم روشن کرده است. خاتمی از همین ابتدا در صدد برآمده است تا مانع شکل‌گیری تحرکی منجر به تحریم انتخابات از سوی طیفی از اصلاح‌طلبان شود.

سپاه پاسداران یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کرد

نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران در اطلاعیه‌ای از توقیف یک فروند نفتکش بریتیانیایی را در تنگه هرمز خبر داد. سپاه علت توقیف نفتکش را «رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی» اعلام کرد.

وضعیت اسفبار کنونی نتیجه اداره دورهمی کشور است

مهدی کروبی در نامه به احمدجنتی: «اگر این روزها همه بر فساد فراگیر در ارکان مختلف نظام معترفتند و تعفّن حاصل از آن در پرونده های افشا شده و یا در حال رسیدگی جامعه را دچار یأس و ناامیدی کرده است، باید ریشه اصلی آن را در رویکردی دانست که فکر می‌کند کشور عظیمی همچون ایران را می‌تواند دورهمی اداره کند.»

فراخوان اقدام فوری عفو بین‌الملل

اعتصاب غذای دو خبرنگار در اعتراض به ادامه‌ بازداشت

ساناز الهیاری و امیرحسین محمدی‌فر از ۱۳ تیر اعتصاب غذا کرده‌اند. اعتصاب غذای آنان در اعتراض به ادامه‌ی بازداشت‌شان و همچنین در اعتراض به استمرار اقدامات سرکوب‌گرایانه مسئولان علیه فعالان حقوق کارگران و خبر‌نگارانی است که درباره‌ی اعتراضات در کارخانه‌ی نیشکر هفت‌تپه در استان خوزستان خبررسانی کرده‌اند.

ترامپ از سرنگونی یک پهپاد ایرانی توسط آمریکا خبر داد

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر پنجشنبه خبر داد که نیروی دریایی آمریکا یک پهپاد ایران را برفراز تنگه هرمز سرنگون کرده است. به گفته ترامپ این پهپاد با نادیده گرفتن هشدارهای مکرر برای عقبگرد، تقریبا به فاصله هزار یاردی ناوچه رسیده بود و امنیت این کشتی و خدمه آن را تهدید می‌کرد.

آمریکا: ایران باید فورا شناور توقیف‌شده را آزاد کند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخی مکتوب به خبرگزاری رویترز گفته است: «ایران باید به این اقدام غیرقانونی خود پایان بدهد و خدمه شناوری را که بنابر گزارش‌ها توقیف کرده فورا آزاد کند». سپاه پاسداران صبح پنجشنبه از توقیف یک نفتکش خارجی خبر داد.

«ابتکارعمل» آمریکا برای امنیت دریایی در خلیج فارس

سخنگوی وزارت خارجه بحرین اعلام کرد، منامه به زودی میزبان شماری از کشورها در یک نشست کارگروه در حوزه امنیت دریایی و هوایی در منطقه خاورمیانه خواهد بود. برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز گفت، نشستی اختصاصی با محوریت بررسی «امنیت دریایی» در خلیج فارس برگزار می‌شود.

اردوغان در کدام طرف ایستاده است

اردوغان در این ۱۷ سالی که بر اریکه قدرت تکیه زده است کوشیده ترکیه را به‌عنوان بازیگری قدرتمند و مستقل در عرصه بین‌الملل مطرح سازد. در انجام این کار، او باکی نداشته که برخی طرف‌ها را به جان یکدیگر بیندازد حتی اگر به قیمت بیگانه ساختن متحدان دیرپای تمام شود.

انتقال نازنین زاغری به کلینیک روانپزشکی

به گفته کمپین حمایت از نازنین زاغری به دنبال انتقال نازنین زاغری به بند روانپزشکی بیمارستان امام خمینی، تا کنون هیچ یک از اعضای خانواده او قادر به تماس تلفنی و یا دیدار با او نشده‌اند. خانم زاغری گفته: «من قبل از اینکه برای دیدار خانواده‌ام به ایران بیایم، سلامت و خوشحال بودم. سه سال و اندی پس از آن حالا در یک کلینیک سلامت روان بستری شده‌ام.»

پمپئو: ایران آماده مذاکره بر سر برنامه موشکی است

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در نشست کابینه در کاخ سفید گفت که پیشرفت‌هایی در رابطه با ایران حاصل شده است و او به هیچ وجه به دنبال تغییر رژیم ایران نیست. پمپئو نیز گفت ایران آماده مذاکره بر سر برنامه موشکی است.

اطلاعیه مطبوعاتی عفو بين‌الملل

معترضان به حجاب اجباری زیر فشار برای اعتراف تلویزیونی

سازمان عفو بین‌الملل امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد حکومت ایران به دنبال گرفتن اعترافات اجباری از بازداشتی‌های معترض به حجاب اجباری است. این سازمان می‌گوید مقام‌های ایرانی با قطع ارتباط این بازداشتی‌ها با دنیای بیرون، حبس انفرادی بلندمدت و تهدید خانواده‌های بازداشت‌شدگان، میخواهند آنها را به «اعترافات» تلویزیونی وادار کنند.

وضعیت بلاتکلیف چهار تن از بازداشت شدگان روز کارگر

چهار تن از زنانی که در تاریخ ۱۱ اردبیهشت ۹۸ (روز جهانی کارگر) بازداشت شدند همچنان با اتهامات امنیتی در بازداشت موقت به سر می‌برند و تاکنون از آزادی آنها با قرار وثیقه علیرغم قول‌های ممانعت شده است.

نامه ارس امیری خطاب به رییس قوه ی قضاییه

تمام اتهامات وارده در پرونده بی‌اساس و کذب است

ارس امیری، فعال فرهنگی در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه، ضمن شرح روند بازداشت و بازجویی‌ها و نحوه صدور حکم خود، تاکید کرده اتهامات وارده در پرونده تماما بی‌اساس و بدون سند مدرک قانونی است.

چه خوابی برای ایران دیده‌اند؟

«حمله همه‌جانبه به زیرساخت‌های ایران»

محمد السلمی، کارشناس مسائل ایران در ریاض و رئیس انستیتوی مطالعات ایران، در گفتگویی با روزنامه ایندیپندنت عربی، دو گزینه برای مدیریت و فیصله دادن به تنش‌های مرتبط با ایران پیشنهاد کرده است: «افزایش گشت‌زنی دریایی همزمان با افزایش تحریم‎ها» و «حمله همه‌جانبه به زیرساخت‌های ایران»

هاشم زائی: باید پیشنهاد بازنگری قانون اساسی را جدی گرفت

عبدالرضا هاشم زائی نماینده مجلس: جوانانی بودیم که ۴۰ سال پیش با هزار امید و آرزو سکان مملکت را در دست گرفتیم، اما درک درستی از مفهوم دولت مدرن نداشتیم و این ناآگاهی در گذر زمان رو به واگرایی گذاشت و اکنون تبدیل به شکاف عمیق میان مردم و ساختار سیاسی شده است.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.