جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
Friday 13 December 2019

آخرين خبرها :::

بی‌خبری مطلق و تهدید به انتقال فعال دانشجویی به بیمارستان روانی

سها مرتضایی، دانشجوی بازداشت‌شده کجاست؟

یک منبع مطلع از ادامه نگهداری سها مرتضایی در “مکانی نامعلوم” و در “شرایطی نامعلوم” خبر داده و در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که با توجه به تهدید خانواده خانم مرتضایی به انتقال او به بیمارستان روانی، نگرانی ها از وضعیت این دانشجوی محروم از تحصیل افزایش یافته است. شوراهای صنفی دانشجویان کشور هم وضعیت جسمانی این دانشجوی زندانی را “وخیم” اعلام کرده است.

حزب محافظه‌کار برنده انتخابات پارلمانی بریتانیا شد

براساس نظرسنجی‌هایی که پس از رای‌دادن شهروندان بریتانیا انجام شده، محافظه‌کاران به رهبری بوریس جانسون برنده انتخابات پارلمانی این کشور هستند. طبق این نظرسنجی‌ها حزب محافظه‌کار توانسته است به اکثریت مطلق در مجلس عوام بریتانیا دست یابد.

برایان هوک: اقتصاد ایران دزدسالاری شده است

مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) در شورای روابط خارجی سخنرانی کرد. او در این سخنرانی دست‌های خالی حاکمیت ایران را از دستاوردهای "فشار حداکثری" دانست و گفت: «حکومت ایران یا باید پول چاپ کند یا پرداخت دستمزدها را به تعویق بیندازد.»

متحدان ایران در عراق به خط قرمز آمریکا نزدیک می‌شوند

یک مقام بلندپایه ارتش آمریکا روز چهارشنبه (۱۱ دسامبر) به سرعت گرفتن و پیچیده‌تر شدن حملات گروه‌های مورد حمایت ایران به پایگاه‌های نیروهای آمریکا در عراق اشاره کرده است و از وضعیتی سخن گفته که همه طرف‌های درگیر را به "وخامتی غیرقابل‌کنترل" نزدیک می‌کند.

فعالان محیط زیست در سلولهای انفرادی علیرغم صدور حکم

محمدحسین آقاسی، وکیل دادگستری که پیشتر وکالت دو تن از فعالان محیط زیست زندانی را برعهده داشت در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که “نگهداری فعالان محیط زیست در سلول های انفرادی هیچ مبنای حقوق ندارد و زیر پا گذاشتن قانون و پایمال کردن حقوق زندانیان است.”

خانواده بهمن جعفری:

گلوله بر قلب بهمن جعفری نشست گفتند بگویید تصادف کرده

دینا جعفری، دختر عموی بهمن جعفری که روز یکشنبه ۲۶ آبان بر اثر اصابت گلوله در شیراز کشته شد در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که گلوله بر قلب پسرعمویش اصابت کرده و سمت چپ بدن او را تکه تکه کرده بود.

آمریکا چند نهاد و دو کشتی متعلق به ایران را تحریم کرد

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری ایالات متحده، موسوم به اوفک، روز چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ اعلام کرد یک شخص، پنج نهاد، و دو کشتی مرتبط با حکومت جمهوری اسلامی را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد فشار حداکثری تا تغییر رفتار شرورانه جمهوری اسلامی ادامه خواهد داشت.

سازمان ملل فعلا ایرانی بودن سلاح‌ها را تأیید نمی‌کند

سازمان ملل می‌گوید در حال حاضر در مرحله‌ای نیست که بتواند دست داشتن ایران در حمله به تأسیسات آرامکو، شرکت نفتی عربستان سعودی در روز ۲۳ شهریور گذشته را تأیید کند. این موضوع روز سه‌شنبه، ۱۹ آذر در قالب گزارش شش ماهه آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد به شورای امنیت اعلام شد.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران:

جمهوری اسلامی بزرگترین عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است

برایان هوک روز سه شنبه، ۱۹ آذر، در نشست بنیاد «دفاع از دموکراسی‌ها»گفت که کارزار فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی همان خواسته‌های مردم ایران را دنبال می‌کند و از مقامات ایران می‌خواهد تا اولویت را به مردم خود بدهد نه ایدئولوژی. وی تاکید کرد که پس از شکست داعش، جمهوری اسلامی بزرگترین عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

ابوالفضل قدیانی: تحریم انتخابات انفعال نیست

هرچند سرد بودن بساط انتخابات حکومت ولایت فقیه محرز است اما اینکه این امر استبداد را وادارد که عقب نشیند و به انتخابات آزاد تن دهد نیز سودای خام و آرزوی محال است. انتخابات پیش رو بایستی با تمام توان، از سوی تمامی نیروهای دمکراسی‌خواه، از هر طیف و گرایش کنشگرانه تحریم شود بدین معنی که فعالین سیاسی، مدنی، صنفی، فرهنگی و ... باید از هر فرصتی برای بیان و اعلام اعتراض بهره جویند.

شکایت بی‌بی‌سی از جمهوری اسلامی به سازمان ملل

سرویس فارسی شبکه بی‌بی‌سی در ارتباط با افزایش فشارهای امنیتی جمهوری اسلامی به خانواده‌ها و بستگان روزنامه‌نگاران و کارمندان خود شکایتی را به سازمان ملل متحد ارایه کرد. جیمی آنگوس، مدیر سرویس جهانی بی‌بی‌سی می گوید: «در پی ناآرامی‌های داخلی ایران، ما شاهد تحولات عمیقا نگران‌کننده در مورد آزار و اذیت دولت علیه کارمندان سرویس فارسی بی‌بی‌سی در لندن و خانواده‌های آن‌ها در ایران بودیم.»

خواهر محمد داستان‌خواه: به قلب برادرم شلیک کردند

غزل داستان‌خواه، خواهر محمد داستان‌خواه می‌گوید برادرش ۱۵ ساله و دانش آموز سال اول دبیرستان بود و در حین بازگشت از مدرسه هدف گلوله قرار گرفته است. کاملیا کبیری، خواهر امیرحسین کبیری نیز می‌گوید برادرش بر اثر اصابت گلوله بر گردن‌اش جان باخته و در توضیحات گواهی فوت او “اصابت گلوله” ذکر شده است. محمد داستان‌خواه در شیراز و امیرحسین کبیری در گلشهر کرج جان باختند.

اخطار قانونی ۱۶۰ وکیل دادگستری به حسن روحانی

«در اغلب ممالک دنیا و حتی در کشورهایی که دولت‌هایی حاکمند که به دست «سرهنگ‌ها» یا ژنرال‌ها اداره شده و مدعی مردم‌سالاری و قانونگرایی هم نیستند، مرسوم و متعارف است که لااقل یک آمار رسمی از تعداد کشته شدگان، مجروحان و سایر آسیب دیدگان حوادث این چنینی (که دست کم مورد پذیرش و اتفاق نظر مقام‌های دولتی باشد) از سوی وزارت کشور، وزارت دادگستری، پزشکی قانونی یا سایر نهادهای مسئول به مردم و رسانه‌ها اعلام شود.»

گفت‌وگوی اعتمادآنلاین با مصطفی تاج‌زاده

رهبری و ریاست جمهوری باید ادغام و دوره‌ای شود

اشکالی ندارد یک دوره در انتخابات شرکت نکنیم، انتخابات را باید آزاد کرد / با آمریکا می‌خواهند چه کار کنند؟ اگر بخواهند بجنگند که مردم تف و لعن می‌کنند، اگر بخواهند بروند بسازند، مردم می‌گویند خب، یکی دو سال زودتر سازش می‌کردید تا ما اصلاً مشکل تحریم‌ها را پیدا نمی‌کردیم/ نظام باید مخالفان خود را به رسمیت بشناسد/ باید به سمت انتخابات آزاد برویم تا اپوزیسیون هم بتواند در آن شرکت کند/ اصولگرایان حداکثر می‌توانند این انتخابات را ببرند، ۶ ماه بعد می‌خواهند چه کنند؟/...

بیانیه نسرین ستوده درباره اعتراضات آبان ماه ۹۸

درخواست تحقیق مستقل و محاکمه آمران و عاملین کشتار

نسرین ستوده: ضمن تسلیت به خانواده‌های جان باختگان این اعتراضات، خواستار تحقیقات مستقل با حضور نمایندگان و وکلای مورد وثوق مردم و فعالان مدنی، با دخالت و نظارت کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر برای ایران و محاکمه آمران و عاملین کشتار معترضین هستیم.

نطق انتقادی سلحشوری که جنجال برانگیز شد

تصمیم گیران کشور نمی‌دانند در بستر اجتماعی چه می گذرد

سلحشوری: اکنون گسست اجتماعی، بی‌اعتمادی اجتماعی، نبود سرمایه اجتماعی، شکاف طبقاتی، شکاف جنسیتی، از معلول های حکمرانی غیرمطلوب کشور هستند. متاسفانه تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران کشور نمی‌دانند در بستر اجتماعی چه می گذرد و تحولات چند دهه گذشته چگونه بوده است؟ قطعاً اگر در بین مردم بودند، فقر و نداری و ناله های مردم را می دیدند و سیاست‌های کلان را اینگونه اعمال نمی‌کردند.

انجمن جمهوری خواهان ایران در واشنگتن دی سی

بیانیه به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

گذار مسالمت آمیز به دمکراسی با تکیه به کثرت گرایی فرهنگی می‌تواند مشکلات در ‏حوزه آزادی‌های مذهبی و عقیدتی را حل کند، ازاینرو از نیروهای سیاسی دمکراسی‌خواه و همچنین قائلان به مدارا و تسامح ‏مذهبی و فرهنگی انتظار می‌رود تا در برنامه‌ها و مواضع شان به مشکلات و تنگناها در حوزه فوق توجه بیشتری نشان دهند.‏

ژوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا:

ایران شمار کشته ها و بازداشتی های اعتراضات را اعلام کند

ژوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای، به نمایندگی از سوی این اتحادیه از حکومت ایران خواست تا شمار دقیق کشته شدگان در اعتراضات آبان‌ماه را اعلام کند. بیانیه هشدار داده است که حقوق اساسی مانند آزادی بیان و آزادی تجمع همیشه باید رعایت شود.

مبادلۀ زندانی بین ایران و آمریکا چه اهمیتی دارد؟

تبادل زندانی بین ایران و آمریکا به خودی خود هیچ اهمیتی ندارد، اما آنچه این تبادل را مهم می‌کند، اظهارات دونالد ترامپ در این باره است. ترامپ در این مورد از ایران به دلیل "مذاکره‌ای بسیار منصفانه" تشکر کرده و در آخر هم گفته است: "دیدید که ما می‌توانیم با هم به توافق برسیم."

همبستگی با اعتراضات در خاورمیانه و آفریقا؛ دیکتاتورها بروند

از الجزایر تا سوریه، علیه دیکتاتوری

همزمان با ادامه اعتراض‌های مردمی در بسیاری از کشورها، گروهی از جوانان فعال سیاسی برلین، در تجمعی اعتراض‌آمیز خواستار آزادی زندانیان سیاسی، پایان سرکوب‌ها و دیکتاتوری، رفع تبعیض و برقراری عدالت در جهان شدند.

پایان ثبت‌نام داوطلبان انتخابات مجلس؛ حاضران و غایبان

نامزدی قالیباف، غیبت پروانه سلحشوری،‌ عارف و لاریجانی

پروانه سلحشوری عضو فراکسیون زنان و نماینده تهران می‌گوید نتوانسته با شرایط موجود، وجدان خود را برای شرکت در انتخابات قانع کند. شهردار اسبق تهران اما با صدور بیانیه‌ای انتقادی و پس از قلابی خواندن "کلید روحانی" به خیل داوطلبان پیوست.

میشل باچلت: تیراندازی‌ها در ایران به قصد کشتن بود

میشل باچلت: «تصاویری دریافت کرده‌ایم که نشان می‌دهند نیروهای امنیتی به معترضین در حال فرار از پشت سر تیراندازی می‌کنند، و یا اینکه مستقیم به صورت و یا اعضای حیاتی معترضین تیراندازی می‌کنند، به عبارت دیگر تیراندازی به قصد کشتن. این موارد نقض آشکار تعهدات و اصول بین‌المللی استفاده از زور، و نقض جدی حقوق بشر است.»

ترامپ: شورای امنیت باید برای مقابله ایران اقدام کند

در اعتراض های ایران احتمالا بیش از هزارنفر کشته شده اند

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که نیروهای امنیتی احتمالا بیش از هزار نفر را از زمان شروع اعتراضات به گرانی بنزین کشته‌اند. هوک گفت دولت آمریکا خواستار آزادی فوری همه زندانیان سیاسی ایران است. هوک گفت که گزارشی از تهران حاکی از کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر در دست است.

رجوع سه کشور اروپایی به سازمان ملل درباره فعالیت موشکی ایران

نامه سه کشور اروپایی به سازمان ملل درباره ایران

سفیران سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا در سازمان ملل در نامه‌ای به انتونیو گوترش دبیرکل این سازمان نوشته‌اند که ایران تولید موشک‌های بالستیک با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای را توسعه داده است.

باید بگویند چه کسی بچه ما را کشته است؟

عموی آرشام ابراهیمی که روز شنبه ۲۵ آبان بر اثر اصابت گلوله در اصفهان جان باخت می‌گوید خانواده او مجبور شده‌اند فرزندشان را شبانه و در حضور نیروهای امنیتی به خاک بسپارند. / خانواده عرفان فائقی، یکی دیگر از قربانیان را تهدید کرده‌اند که در صورت اطلاع رسانی، نبش قبر کرده و جنازه فرزندشان را خواهند برد.

نامه نرگس محمدی از زندان اوین

در مقابل کشتار مردم توسط حکومت بایستیم

نرگس محمدی: «کشتار مردم رنجور و خسته از سرکوب، آنچنان وحشیانه و خشونت‌آمیز است که با هیچ عذر و بهانه‌ای از سوی حکومت توجیه‌پذیر نیست و تنها یک درخواست می‌توان داشت و آن مجازات عاملان کشتار مردم بی‌پناه است و این مساله باید به یک خواست عمومی تبدیل شود.»

حمید رسولی اعتراض داشت، اما با گلوله پاسخ گرفت

یکی از بستگان حمید رسولی که در روز یکشنبه ۲۶ آبان در گلشهر کرج بر اثر اصابت گلوله جان باخت در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که او معترض بود و بر اثر اصابت دو گلوله بر شکم و قلب‌اش جان باخته است. به گفته او حمید رسولی، او «۳۲ سال داشت، ازدواج کرده بود و به شرایط موجود و مشکلات جامعه اعتراض داشت.»

بیانیه سه سازمان و حزب جمهوری‌خواه ایرانی در ‏همبستگی با خیزش مردم عراق

مداخلات مخرب جمهوری اسلامی در عراق را محکوم می‌کنیم!‏

ما سه سازمان و حزب جمهوری‌خواه ایرانی با صدای رسا، سیاست و عملکرد جمهوری اسلامی ایران ‏و گروه‌های سیاسی همسو در عراق در قالب گروه‌هایی چون "حشد الشعبی"، "عصائب اهل حق" و ‏‏"سپاه بدر" را محکوم می‌کنیم. ما ضمن حمایت از مبارزات مردم عراق، همبستگی خود را با آنها اعلام می‌نماییم.

هنرمندان ایران: جوانان معترض به کدام گناه کشته شدند؟

گروهی از هنرمندان ایرانی در بیانیه‌ای به "فاجعه کشتار مردم معترض" اعتراض کردند. این بیانیه می‌گوید معترضان "به‌جان‌آمدگانی بودند که چون هیچ گوش شنوایی نیافتند، ناکارآمدی‌ها را در کوی و برزن فریاد زدند".

گلوله به گردن‌ آمنه شهبازی خورده اما نوشتند شکستگی جمجمه

آمنه شهبازی از پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفته است

محمد شهبازی، برادر آمنه شهبازی که یکشنبه ۲۷ آبان بر اثر اصابت گلوله بر گردنش جان باخت می‌گوید: برای تحویل جنازه خواهرم چهار میلیون و پانصد هزار تومان در بهشت‌زهرا پرداخت کرده‌اند و «در گواهی فوت خواهرم نوشته‌اند شکستگی جمجمه در صورتی که سر و صورت خواهر من سالم بود و تیر به گردنش خورده بود.»

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.