شنبه ۹ فروردين ۱۳۹۹
Saturday 28 March 2020
ايران امروز

آخرين خبرها :::

گزارش اختصاصی رویترز:

دو دیپلمات ایران در قتل مسعود مولوی در ترکیه دست داشتند

خبرگزاری رویترز از نقش دو دیپلمات ایرانی در قتل مسعود مولوی وردنجانی در استانبول خبر داده است. مسعود مولوی وردنجانی روز ۱۴ نوامبر ۲۰۱۹ مسعود مولوی در خیابان شیشلی واقع در مرکز شهر استانبول به ضرب گلوله به قتل رسید. تحقیقات پلیس ترکیه درباره پرونده قتل این فرد ادامه دارد.

پیش‌بینی دوازده استراتژیست جهانی

تاثیرگذاری کرونا بر تحولات آنی جهان

قدرت گیری ناسیونالیسم، کمرنگ‌تر شدن گلوبالیسم و تضعیف بازار آزاد / پایان جهانی‌شدن، کرونا می‌تواند کمرِ جهانی‌سازی اقتصادی را بشکند / تضعیف اصول اساسی تولید جهانی، کوچکتر شدن شرکت‌های زنجیره‌ای در جهان / بحران همه‌گیری کرونا نشان داد واشنگتن در آزمون رهبری جهانی شکست خورده است....

نامه گروهی از فعالان مدنی و سیاسی ایران به سازمان پزشکان بدون مرز

از برخورد بخشی از حکومت با پزشکان بدو مرز متاسفیم

به عنوان گروهی از فعالان مدنی و سیاسی ایران تاسف شدید خود را از برخورد نگران کننده بخشی از حکومت، نسبت به اقدام انسانی آن سازمان، در کمک به مقابله با شیوع بیماری کرونا و گسترش این ویروس در ایران اعلام می‌کنیم. عملِ بخشی از مقامهای حکومتی کشور ما در امتناع از همکاری مناسب با پزشکان بدون مرز، مطلقاً تناسبی با سنّت صلح‌دوستی و تعاون ملت و مردم ایران ندارد.

ابوالفضل قدیانی:

راه نجات ایران برگزارى رفراندم برای تغییر نظام است

وقتی آمریکا پیشنهاد کمک می‌کند خامنه‌ای با تفرعن آن را رد می‌کند. بدتر از آن ردکردن کمک‌های پزشکان بدون مرز و اخراج آنان است. این کمک‌ها حق ملت ایران است احدالناسی حق رد کردن آن را ندارد. فقط مردم‌اند که حق رد کردن حق خود را دارند. آقای خامنه‌ای از طرف ملت ایران هیچگونه نمایندگی ندارد که بتواند حقی از حقوق مردم را رد کند. چون اساساً او منتخب ملت ایران نیست.

نامه تند نماینده تهران خطاب به حسن روحانی

هیچ کشوری چنین میزانی از ساده‌انگاری را ندارد

محمد رضا نجفی نماینده تهران در مجلس در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی نوشت: رویکرد شما در مدیریت بحران شیوع کرونا با بسیاری از کارشناسان متفاوت است و سازمان سلامت در برابر افزایش تلفات و عمق فاجعه شکننده است. تقریبا کشوری نیست که با وضعیت آماری ما (آماری که رسما اعلام می‌شود) در قبال این مساله چنین میزانی از ساده گیری و ساده‌انگاری را داشته باشد.

پس از سفر ۱۱ میلیون نفر، شهرهای ایران قرنطینه می‌شوند!

دولت حسن روحانی در هفتمین روز نوروز و پس از آن که میلیون‌ها ایرانی میان استان‌ها و شهرهای کشور در سفر و رفت‌وآمد‌های نوروزی هستند، تصمیم به قرنطینه شهرها گرفته است. تنها در سه روز نخست تعطیلات نوروزی حدود سه میلیون مسافر از استان درگیر کرونا خارج شده‌اند. جمعیت در حال تردد و سفر در یک هفته‌ای که از آغاز تعطیلات نوروز می‌گذرد نزدیک به ۱۱ میلیون نفر رسیده است.

تاسیس «بنیاد ملی جامعه پزشکی ایران»

شانزده تن از چهره‌های نام آشنای جامعه پزشکی کشور با هدف سازماندهی و گسترش فعالیت‌های بشر دوستانه جامعه پزشکی کشور، بسیج ملی جامعه پزشکی داخل و خارج جهت مواجهه با بحران‌های موجود و آینده کشور و نیز جذب کمک‌های مردمی و مدیریت توزیع مناسب آن در شرایط موجود و آتی، اقدام به تاسیس «بنیاد ملی جامعه پزشکی ایران» کردند.

سه سناریو و نتایج آن در ایران

کرونا با ایرانیان چه خواهد کرد؟

کارگروه اپیدمیولوژی وزارت بهداشت ایران که معتبرین کاگروه در این زمینه است و نتایج کارهایش معیار تعیین سیاست‌های کشور خواهد شد، می‌گوید درصورتی‌که واکسن یا درمانی برای این ویروس پیدا نشود حدود ۶۳ درصد ایرانیان به این ویروس مبتلا خواهند شد.

جان زندانیان عقیدتی سیاسی درخطر جدی ویروس کرونا

ما امضاء کنندگان این دادخواست، هم صدا با زندانیان سیاسی و خانواده‌های آنان، از سازمان‌های مدافع حقوق بشر و سازمان بهداشت جهانی تقاضا داریم که از حکومت جمهوری اسلامی ایران بخواهند که هرچه زودتر آزادی - حداقل موقتی - تمامی زندانیان سیاسی-عقیدتی را عملی سازد. واضح است که تامین بهداشت و امنیت جانی همه زندانیان، اعم از سیاسی و غیرسیاسی، بر عهده و از مسئولیت‌های قانونی هر دولت و حکومتی است.

شدت کرونا در ایران از چین فوق‌العاده بیشتر است

دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری کرونا و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران: مواردی که در حال حاضر وزارت بهداشت اعلام می‌کند جزیی از کل بیماری است به این دلیل که وزارت بهداشت فقط مواردی که در بیمارستان بستری می‌شوند و یا مراجعه سرپایی دارند و آزمایش مولکولی برای بیماری می‌دهند و بیماریشان مثبت است را به عنوان موارد روزانه ابتلا گزارش می‌کند.

ایران گروه «پزشکان بدون مرز» را اخراج کرد

در حالی که اتحادیه اروپا از جامعه جهانی می‌خواهد در ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران و نجات جان مردم در این کشور مشارکت کنند، جمهوری اسلامی تیم پزشکان بدون مرز را از کشور اخراج کرد. گروه پزشکان بدون مرز می‌خواست در اصفهان یک بیمارستان احداث و یک گروه ۹ نفره در آن مستقر کند.

مجلس دارد از «رأس امور» به «قعر امور» می‌رود

قاسم میرزایی‌نیکو، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس: «کشور نیازمند چند جراحی مهم است؛ مرتبه اول جراحی ساختاری است. یعنی اینکه باید ساختارهای دوگانه تمام شود. جراحی دومی که کشور به آن احتیاج دارد، جراحی اقتصادی است. شبکه‌ای خارج از دولت در حال فعالیت اقتصادی است که قدرت زیادی نیز دارد. سومین جراحی نیز مربوط به بخش فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است؛ در این عرصه‌ها نیز به وحدت رویه احتیاج داریم.»

هشدار کارشناسان نسبت به شیوع کرونا:

فاجعه‌ای بزرگ در ایران در راه است

دکتر مصطفی اقلیما، جامعه‌شناس و رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران: در تحقیقی که انجام دادیم ۵۰ درصد افراد نگران بیکاری و اتفاقات بعد از آن بودند. آنها از آینده می‌ترسند. دیگر امید خود را از دست داده‌اند و اگر امید از جامعه‌ای گرفته شود مردم هم بی‌تفاوت می‌شوند و زنده بودن و نبودنشان هیچ فرقی برایشان نمی‌کند.

کارشناسان آلمانی در گفت‌وگو با دویچه وله خواستار شدند:

موانع یاری به ایران در فاجعه کرونا برداشته شود

به نظر کارشناسان آلمانی در شرایط وخیم کنونی نباید کمک به ایران را با پیش‌شرط‌های سیاسی پیوند زد؛ به دو دلیل: نخست این که برای سران جمهوری اسلامی جان مردم ارزش چندانی ندارد و بسیار بعید است که آنها به پیش‌شرط‌های سیاسی تن دهند؛ دیگر آن که وضعیت چنان مبرم و خطیر است که برای مجادلات سیاسی وقت زیادی باقی نمی‌گذارد.

نامه ۷۷ زندانی سیاسی زمان شاه به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران

آقای رحمان پیگیر آزادی زندانیان سیاسی ایران شوید

درخواست کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد از دولت ایران برای آزادی فوری و بی قید و شرط زندانیان سیاسی و محکوم نمودن سیاستهای سرکوب گرانه رژیم اسلامی ایران که بااستفاده از تمامی ارگانهای سرکوب و با پشتیبانی قوه قضاییه به پیش برده می‌شوند، کمک بزرگی است در خدمت پیشگیری ازخطر مبتلا شدن زندانیان سیاسی ایران به ویروس کرونا!

کلودیا روت: ایران باید تمام زندانیان سیاسی را آزاد کنید

نائب رئيس پارلمان آلمان خواستار آزادی زندانیان سیاسی ایران شد. به نظر او بحران کرونا فرصتی است تا ایران به جامعه جهانی برگردد، اما پیش از آن باید با مردم خود رفتاری شایسته داشته باشد. او هم‌چنین می‌گوید جمهوری اسلامی باید سیاست منطقه‌ای خود را، در رابطه با سوریه و عراق و کشورهای خلیج فارس و همچنین در قبال اسرائیل از بنیاد تغییر دهد.

خروج سه میلیون مسافر نوروزی از مناطق درگیر کرونا

شماری از ایرانیان، که تعدادشان هم کم نیست، به توصیه‌ها برای خودداری از تردد و سفرهای غیرضروری برای کند شدن روند شیوع ویروس جدید کرونا کم‌توجه‌اند و در روزهای منتهی به اول فروردین هم برای خرید به بازار رفته‌اند هم بار سفر بسته‌اند. از ۲۷ اسفند نزدیک به ۹۷۰ هزار خودرو با حدود سه میلیون سرنشین از ۱۳ استان در گیر کرونا برای انجام سفر نوروزی خارج شده‌اند.

آمریکا: ویروس کرونا ایران را از تحریم‌ها نجات نمی‌دهد

آمریکا پیامی روشن داده است: گسترش کرونا نمی‌تواند تحریم‌هایی را برطرف کند که درآمد نفتی ایران را به شدت کاهش داده و اقتصاد آن را فلج کرده است. آمریکا تأکید می‌کند ارسال کمک‌های غذایی و دارویی به ایران مشمول تحریم نیست. برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، می‌گوید «فشار حداکثری ما علیه رژیم ایران ادامه می‌یابد»

نامه جمعی از اساتید دانشگاه و فعالان سیاسی به رئیس جمهور آمریکا

آمریکا با مردم ایران در مبارزه با کرونا همیاری کند

«مردم ایران، به دلیل گسترش سریع این بیماری در نتیجه سهل ‏انگاری و پنهان‌سازی مسئولان و بسیاری نارسایی‌های سیاسی و مدیریتی، در شرایط بسیار ‏دشواری بسر می‌برند و با خطر مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند... بی‌گمان ایالات متحده ‏آمریکا می‌تواند در این شرایط بسیار سخت خود را در کنار مردم ایران که دوستان واقعی مردم ‏آمریکا هستند احساس کند و با مردم ایران در نبرد با مصیبت جاری همیاری کند.»‏

شادباش نوروزی اتحاد جمهوریخواهان ایران

فرارسیدن نوروز ۱۳۹۹‌ را به همه‌ی شما، در ایران و سراسر جهان، تبریک می‌گوئیم.‏ اتحاد جمهوریخواهان ایران امیدوار است که سال ۱۳۹۹، سال به ثمر نشستن مبارزات مدنی شما ‏مردم در جهت بهبود وضعیت اقتصادی خود، کاهش دامنه فقر و بیکاری در کشور، سال پایان ‏خطراتی هم چون شیوع کرونا، سال آزادی همه‌ی زندانیان سیاسی، مدنی و مطبوعاتی، سال ‏عقب نشینی استبداد... باشد.

شیوع کرونا در جهان؛ اوضاع روز به روز بدتر می‌شود

اشتفان فلاشه، ریاضیدان است و کارشناس محاسبه اپیدمی‌های عفونی. او از دو ماه پیش در مدرسه تندرستی و بهداشت لندن روی ویروس کرونا مطالعه می‌کند. او می‌گوید که با بررسی ویژگی‌ها و گسترش ویروس کووید۱۹ و همچنین میزان مرگ و میر می‌توان به روند رشد ویروس پی برد. او می‌گوید پیش از آن که بتوانیم بر کرونا چیره شویم، دورانی سخت‌تر در پیش داریم.

هر بشکه نفت خام آمریکا به ۲۰ دلار رسید

بهای نفت به پائین‌ترین سطح در ۱۷ سال گذشته رسیده است. قیمت هر بشکه نفت خام برنت در معاملات صبح روز چهارشنبه با ۲۸ دلار و ۳۰ آغاز شده بود بعد از ظهر به ۲۵ دلار سقوط کرد. قیمت نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه آوریل با بیش از ۲۴ درصد کاهش به ۲۰دلار رسید. شیوع ویروس کرونا تنها عامل سقوط بهای نفت نبوده است.

داستان قیمت نفت؛ هم‌پوشانی بی‌خردی و تصادف

بی‌خردی تصمیم‌گیران کشورهای تولید کننده نفت کار را بجایی کشاند که با بی‌تصمیمی در روز جمعه دو هفته گذشته مقدار عرضه در بازار نفت را به اندازه‌ای زیاد کنند که قیمت نفت را به پایین‌ترین حد خود در یک روز از ۱۹۸۷ تاکنون بکشانند. اختلاف نظر بین روسیه و عربستان باعث شد قرارداد کاهش تولید که تا پایان ماه مارس اعتبار دارد تمدید نشود.

در سوگ فریبرز رییس‌دانا

فقدان آن استاد مبارز که قبل و بعد از انقلاب در مسیر ایستادگی بر آرمانخواهیش طعم تلخ حبس و زندان را چشید و با این‌حال ثمره اندیشه و توان علمی‌اش را در قالب آثار متعدد به جامعه ارائه کرد، اندوهناک و تاثرانگیز است. ما درگذشت دکتر فریبرز رییس‌دانا را به خانواده و بازماندگان، دوستان و شاگردان و همفکرانش تسلیت می‌گوییم.

نامه جمعی از فرهنگیان و دانشگاهیان

بدون کمک طبقه متوسط و بالا نمیتوان ازاین مرحله عبور کرد

برای حل سریع‌تر معضل کرونا، طبقات متوسط و بالا می‌بایست به صورت بسیار جدی‌تری عمل کنند و از سود اقتصادیشان به نفع خیر عمومی صرف نظر کنند / باید توجه داشته باشیم که مشکلات اقتصادی و نه ناآگاهی علت اصلی رعایت نشدن دستورات بهداشتی به خصوص در طبقات پایین است. شیوع این بیماری، آسیب‌های بسیار جدی به معیشت این خانوارها وارد کرده است. بسیاری از آنها، بهترین فرصت کسب درآمد یعنی ماه اسفند و ایام عید را از دست داده‌اند.

دوران رکود جهانی متأثر از ویروس کرونا آغاز شد

«از آن‌جایی که رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، ایرلاین‌ها و کارخانه‌ها در سراسر جهان از نیویورک تا پاریس و مادرید بسته شده‌اند؛ اقتصاددانان هشدار می‌دهد که رکود جهانی دیگر یک تهدید مبهم نیست. رکود شروع شده‌ است.» سی‌ان‌ان بیزینس، چنین از آغاز دوره جدید رکود در جهان می‌نویسد.

بیانیه چهار سازمان و حزب سیاسی

مردم ایران بیش از هر زمان دیگری نیازمند کمک به یکدیگرند

«ما ۴ سازمان و حزب جمهوری‌خواه و ملی، با توجه به شرایط بسیار خطیر کشور پیشنهادات زیر را طرح می‌نماییم تا با ‏هم‌افزایی تلاش‌های نیروهای جامعه مدنی، سازمان‌های مردم نهاد، موسسات دولتی و بخش خصوصی، کشور بتواند در ‏زمان سریع‌تری از اَبَربحران زیستی کرونا عبور کند.»‎

مقام مسئول منطقه خاورمیانه در سازمان جهانی بهداشت:

آمار واقعی کرونا در ایران پنج برابر آمار رسمی است

ریک برنان، مقام مسئول منطقه خاورمیانه در سازمان جهانی بهداشت، شمار واقعی مبتلایان به ویروس کرونا در ایران را حدود ۷۵ هزار نفر برآورد کرده است. او که هفته پیش به ایران سفر کرده بود، شامگاه دوشنبه ۲۶ اسفند (۱۶ مارس) به خبرگزاری رویترز گفت که آزمایش ابتلا به کرونا در ایران بر خلاف اروپا تنها در موارد شدید انجام گرفته است.

در اعتراض به جلوگیری از آزادی زندانیان سیاسی

نسرین ستوده در زندان اعتصاب غذا کرد

نسرین ستوده: از آنجا که کلیه مکاتبات حقوقی و قضایی جهت یادآوری ضرورت آزادی زندانیان بی‌پاسخ مانده است اینجانب با اقدام به اعتصاب غذا به عنوان آخرین راه چاره یک زندانی، درخواست خود را مبنی بر آزادی زندانیان سیاسی مجددا اعلام می‌دارم.

بیانیه جامعه مدنی ایران خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد

جان میلیون‎ها ایرانی در مخاطره است. ایران برای خرید تجهیزات پزشکی و وسایل حفاظتی برای ۸۰ میلیون نفر جمعیت خود نیازمند منابع مالی است. سازمان‎های مردم نهاد و جامعه مدنی ایران امضاکننده این نامه تقاضا دارند تا دیر نشده است با استفاده از ظرفیت دبیرکلی سازمان ملل متحد با پیگیری لغو تحریم‎های غیرانسانی امریکا علیه مردم ایران از ادامه این جنایت علیه بشریت جلوگیری کنید.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.