سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 18 June 2019

آخرين خبرها :::

پنتاگون تصاویر تازه‌ای از عملیات سپاه علیه دو نفتکش خارجی منتشر کرد

آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای جنگ محدود علیه ایران

روزنامه اسرائیلی «معاریو» به نقل از منابع دیپلماتیک در سازمان ملل متحد نوشته است که ایالات متحده آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای انجام حمله تاکتیکی علیه ایران در واکنش به حملات اخیر علیه نفتکش‌ها در دریای عمان است. آمریکا این حملات را کار ایران می‌داند.

اقتصاد ایران به کجا می‌رود؟

ترکیه و عربستان. این کشورها با استفاده از امکانات نظام اقتصاد جهانی توانسته‌اند تا حد قابل توجهی خود را با تحولات شتابان مبتنی بر فناوری پیشرفته‌ اطلاعات تطبیق دهند و فاصله‌ی‌ خود را با اقتصاد ایران بسیار زیاد کنند. تولید ترکیه با جمعیتی تقریبا برابر با ایران، حدود ۱۱۰۰ میلیارد دلار و ایران حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلیارد دلار (بسته به منابع آماری مختلف) است. تولید عربستان با جمعیتی حدود ۳۳ میلیون نفر ۷۵۰ میلیارد دلار است.

مرسی نماد سرنوشت اخوان‌المسلمین / احمد زیدآبادی

اخوانی‌ها اگر به سرنگونی مبارک که با آنها کم و بیش مدارا می‌کرد، حریص نمی‌شدند و یا پس از سرنگونی او سودای انحصار قدرت را در سر نمی‌پروراندند؛ امروزه وضع‌شان به این وخامت نبود. آنکه همه چیز را بخواهد همه چیز را از دست می‌دهد!

کاهش مراجعه مردم به پزشک به دلیل فقر مالی

مردم دیگر کمتر به پزشک و مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. آنها برای اینکه بتوانند هزینه‌های خود را کاهش دهند، گاهی خود دست‌به‌کار می‌شوند و بدون مراجعه به پزشک برای خود آزمایش تجویز یا با مراجعه به داروخانه‌ها تجدید نسخه می‌کنند. «خوددرمانی»؛ پدیده‌ای که این روز‌ها رو به افزایش است و مسئولان وزارت بهداشت را نیز نگران کرده است.

نیمه پنهان حقوق‌های نامتعارف

مقاومت در برابر انتشار اطلاعات دستمزدی مدیران کشور، باوجود گذشت دو سال از تصویب قانونی که اعلام این اطلاعات را به عموم مردم اجباری می‌کند، نشان‌دهنده عمق غیرپاسخ‌گو بودن و پنهان‌کاری در دستگاه‌هایی است که با اموال عمومی و منافع همه مردم ایران سروکار دارند.

یک رهبر معترضان خواهان کناره گیری رهبر هنگ کنگ شد

جاشوا وانگ، مشهورترین فعال دانشجویی هنگ‌کنگ بلافاصله پس از آزادی از زندان خواهان کناره‌گیری کری لم، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ شده است. آقای وانگ بلافاصله پس از آزادی خبرنگاران گفت که کری لم دیگر صلاحیت رهبری هنگ‌کنگ را ندارد و باید استعفا دهد.

گفت‌و‌گوی شرق با تاجزاده: اکنون چه باید کرد؟

تاجزاده: جناح اصلاحات باید قبول کند شرکت در انتخابات با رویکرد رقیب‌هراسی دیگر نتیجه پذیرفته‌شده‌ای به ارمغان نمی‌آورد. بسیاری از مردم دیگر برای رأی‌نیاوردن فلان فرد، به نامزد رقیب او رأی نمی‌دهند. از سوی دیگر، افرادی که به مجلس وارد می‌شوند، اختیارات لازم را برای پیشبرد برنامه خود ندارند و مجلس در مقام یگانه مرجع قانون‌گذار به یک معنا وجود ندارد.

نازنین زاغری باردیگر اعتصاب غذا کرده است

نازنین زاغری صبح امروز بیست و پنجم خرداد (پانزدهم ژوئن) در تماسی تلفنی با خانواده‌اش، اطلاع داده که در اعتراض به «بازداشت ناعادلانه» بار دیگر دست به اعتصاب غذا زده است. اعتصاب غذای او با سالروز تولد دخترش همزمان شده است.

«ایران جمهوری اسلامی را پشت سر خواهد گذاشت»

کورنلیوس آدبار، مشاور سیاسی و تحلیلگر آلمانی از سفر ایران بازگشته و مشاهدات خود را بر روی کاغذ آورده است. به باور او، مردم امیدشان را به اصلاحات از دست داده‌اند، اما کسی خواستار تکرار انقلاب خونین در ایران نیست.

آمریکا: ایران مسئول حمله به دو نفتکش در دریای عمان است

وزیر امور خارجی آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران که به طور زنده از سایت وزارت خارجه آمریکا پخش می‌شد، اظهار داشت: «ارزیابی آمریکا این است که ایران مسئول در حمله روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان است».

با امضا نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از ۲۱۲ کشور جهان

دادخواست عفو بین‌الملل برای آزادی نسرین ستوده

در نخستین سالگرد بازداشت نسرین ستوده، عفو بین‌الملل یک کارزار جهانی برای تحویل طومارهای گردآوری‌شده سازمان داده است، طومارهایی که امضاکنندگانِ آنها از مقام‌ها و مسئولان ایرانی درخواست کرده‌اند که نسرین ستوده را فوراً و بدون قید و شرط آزاد کنند.

دلواپسی برای حیات شبانه تهران

طرح «ساماندهی مشاغل سیار و بی‌کانون» و در قالب آن اجرای برنامه‌های «حیات شبانه» كه از حدود یک سال قبل به طور جدی شروع شده و در اين مدت بخشی از نیاز دست‌فروشان به فضاهای پرتردد شهری و فضاهای نشاط اجتماعی را برطرف کرده بود، یکباره مورد هجمه و دلواپسی قرار گرفته و از قضا حالا پلیس هم با آن مخالفت می‌کند.

در دیدار خامنه‌ای و آبه شینزو چه گذشت؟

خامنه‌ای: ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم

خامنه‌ای در پاسخ به سخنان نخست وزیر ژاپن مبنی بر اینکه «من قصد دارم پیام رئیس جمهور آمریکا را به جنابعالی برسانم» گفت: من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.

حمله به دو نفتکش بزرگ در دریای عمان

منابع خبری ایران امروز پنجشنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) از وقوع دو انفجار مهیب در دریای عمان خبر داده‌اند. شبکه خبری العالم به نقل از «منابع محلی عمان» اعلام کرد، این دو انفجار «به صورت پیاپی» در دو نفتکش بزرگ حامل نفت خام صورت گرفته و صدای انفجار نیز ناشی از حمله به این دو کشتی بوده است.

نگاهی به بحران اقتصادی رسانه‌ها در ایران

دلیل تعطیلی روزنامه‌ها و اخراج خبرنگاران چیست؟

طی دو سال اخیر، با گسترش نابسامانی‌های اقتصادی و گرانی کالاها از یک‌سو و بحران کاغذ از سویی دیگر، بسیاری از نشریات کاغذی و خبرگزاری‌ها با تصمیم سخت تعطیلی، کاهش صفحات و حتی تعدیل نیروهای گسترده روبرو شدند. کارشناسان رسانه از آینده‌ای تیره برای روزنامه‌نگاری ایران خبر می‌دهد.

روز جهانی مبارزه با کار کودکان

فقر؛ وجه مشترک ۱۵۲ میلیون کودک کار در جهان

طبق آمار یونیسف هنوز هم ۱۵۲ میلیون دختر و پسر در جهان در گروه کودکان کار قرار می‌گیرند. در ایران، فقر، بدسرپرستی، حاشیه‌نشینی و نبود سیاست‌های کارآمد یا عدم اجرای درست این سیاست‌ها بر شمار کودکان کار افزوده است.

درخواست تغییر بنیادین قانون اساسی و استعفای خامنه‌ای

شماری از کنشگران مدنی و سیاسی داخل ایران خواستار استعفای رهبر جمهوری اسلامی و تغییر بنیادین قانون اساسی شده‌اند. این ۱۴ کنشگر درخواست خود را حرکتی «فراجناحی» خوانده و خواستار مشارکت مردم «فارغ از اختلافات سیاسی» شده‌اند.

بازتاب سفر هایکو ماس به تهران در رسانه‌های آلمان

روزنامه آلمانی «هندلزبلات» خطاب به سران جمهوری اسلامی: «شما هیچ شانسی ندارید، بنابراین از آن استفاده کنید!» دو گزینه در برابر ایران قرار دارد: «یا از برجام خارج شود و از این طریق بهانه‌ای به آمریکا برای حمله نظامی بدهد یا اینکه با واشنگتن مخفیانه مذاکره کند و در دستیابی به توافق تازه هوشمندی از خود نشان دهد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:

توافقی جدید و بهتر با ایران، تنها راه حل است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: تنها راه حل توافقی جدید و بهتر است که در برگیرنده تمام تهدید‌های ایران باشد. همان طور که رئیس جمهور [دونالد ترامپ]و وزیر امور خارجه [مایک پمپئو]گفته‌اند، آماده ایم بر اساس درخواست دوازده‌گانه درباره این تهدید‌ها مذاکره کنیم. مقامات ایران می‌دانند که چطور به ما دسترسی پیدا کنند.

روایت نماینده تهران از حجاب و پرونده نجفی

سلحشوری: هر زمان حرفی بزنم توپخانه تخریب فعال می‌شود

پروانه سلحشوری نماینده مجلس در سال گذشته، به دلیل جراحی گردن و همین‌طور بیماری جسمی دیگری که بر او حادث شده بود، چندان فعالیتی نداشت و تنها برای رأی‌دادن به لوایح مهم در مجلس حاضر می‌شد. عده‌ای این کم‌خبر‌شدن و غیبت را به حساب ترس و تهدید گذاشتند؛ اما او می‌گوید پس از اتمام دوران نقاهت، برگشته تا کارهای ناتمامش را در یک سال باقی‌مانده تمام کند.

هایکو ماس، جواد ظریف و حسن روحانی چه گفتند؟

هایکو ماس: «برای اجرای تعهدات‌مان در برجام تلاش می‌کنیم اما معجزه هم نمی‌توانیم بکنیم. ما و دیگر کشورهای اروپایی تلاش می‌کنیم امکان تجارت را فراهم کنیم. ولی اروپا نمی‌پذیرد ایران به خاطر اجرانشدن تعهد‌ها یکی از کشورهای برجام، تعهد‌های‌اش را کاهش دهد.»

وضعیت نگران‌کننده سلامتی ساناز الهیاری در زندان

یک منبع آگاه به وضعیت ساناز الهیاری، یکی از اعضای نشریه گام که در زندان اوین در بازداشت به سر می‌برد به کمپین حقوق بشر در ایران گفت او به شدت بیمار است و علیرغم درخواست‌های خانواده برای انتقال او به بیمارستان برای معاینات تخصصی‌تر تاکنون مخالفت شده است.

اعتراض به بازداشت و زندانی‌شدن مهدی حاجتی

«هر روز شاهد خبر جدیدی از فشار در زندانها و به زندان افکندن صداهای آزاد و عدالت‌طلب به دستور محکمه‌های قضایی هستیم: از مخالفت با درمان رویین عطوفت و نرگس محمدی، تا تداوم بازداشت کیوان صمیمی، مرضیه امیری، مسعود کاظمی. و … بالاخره آخرین آنها اجرای حکم مهدی حاجتی. این کارنامه دستگاهی است که هرگز استقلال آن به رسمیت شناخته نشده‌است.»

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.