چهارشنبه ۲۶ دي ۱۳۹۷ - Wednesday 16 January 2019

آخرين خبرها :::

فرزانه زیلابی، وکیل اسماعیل بخشی:

يا تعريف شکنجه را نمى‌دانند يا خودرا به خواب زده‌اند

فرزانه زیلابی، وکیل اسماعیل بخشی: «اظهارنظر برخی نمایندگان هم دست کمى از اظهارنظر آقاى واعظى [رئیس دفتر رئیس جمهور] نداشت و متاسفانه به دیگر نهادها نیز اميدى نيست. چرا که همه به دنبال تبرئه و منزه کردن هستند. اما اين راهش نيست! چرا که آقایان يا تعريف شکنجه را نمى‌دانند، يا خود را به خواب زده‌اند.»

تهدید حمله نظامی به ایران تا چه اندازه واقعی است؟

تهدید حمله نظامی آمریکا به ایران، امر جدیدی نیست و در دولت‌های قبلی آمریکا هم، تلویحا و تصریحا، مطرح شده است. اما بازگشت این تهدید در برهه حساس کنونی، که تنش‌ها بین تهران و واشنگتن به اوج خود رسیده، قابل تامل است. بررسی اظهارات آمریکایی در این خصوص و نیز نحوه انتشار خبر درخواست بولتون نشان می‌دهد که این امر از دو سناریو خارج نیست.

وقت آن است که گوترش پرونده خاشقجی را بدست بگیرد

در حالی که بیش از سه ماه از قتل روزنامه‌نگار واشنگتن پست در کنسولگری عربستان سعودی می‌گذرد، اما هنوز نتیجه ملموسی در این پرونده به دست نیامده و زمان آن فرا رسیده است که دبیرکل سازمان ملل شخصا تحقیقاتی را درباره قتل جمال خاشقجی انجام دهد.

سورپرایزهای ترامپ چالشی برای دیپلمات‌های آمریکایی

سیاست‌های غافلگیرانه ترامپ به ویژه در عرصه خارجی از ابتدای دولت وی همواره چالشی برای مقام‌ها و دیپلمات‌های آمریکایی بوده به نحوی که در مواردی به استعفای مقام‌های بعضا کلیدی دولتش از جمله وزیر خارجه و دفاع دولت وی انجامیده است.

آغاز اعتصاب غذای نرگس محمدی و نازنین زاغری

نازنین زاغری و نرگس محمدی از روز دوشنبه ۲۴ دی ماه اعتصاب غذای سه روزه خود را در اعتراض به نحو رسیدگی پزشکی و بی‌توجهی مسوولان زندان به نیاز آنها برای درمان آغاز کردند. تقی رحمانی همسر خانم محمدی در توییتی با اظهار اینکه هنوز همسرش و خانم زاغری از مقامات پاسخی دریافت نکرده‌اند.

مجاهدین خلق؛ «دوستان پرسش‌برانگیز واشنگتن»

در جستجوی گزینه‌ای دمکرات برای آینده ایران، برخی از سیاستمداران غربی به «سازمان مجاهدین خلق» روی آورده‌اند. روزنامه «نویه تسورشر تسایتونگ» از تردیدها و تاییدهای سیاستمداران غربی نسبت به این سازمان می‌گوید.

چهلمین سال تشکیل دولت ملی شاپور بختیار ‏

به مناسبت چهلمین سال تشکیل این دولت، نهضت مقاومت ملی ایران و سازمان‌های جبهه ملی ایران در ‏اروپا جلسه‌ای برای بزرگداشت این دولت ملی و اقدامات تاریخی انجام شده از سوی آن، و نیز به منظور ‏تعاطی افکار در جهت راه های رسیدن به یک اتحاد عمل میان نیروها و عناصر ملی و آزادیخواه کشور با ‏هدف پایان دادن به رژیم ارتجاعی و توتالیتر کنونی، برگزار می‌کنند.‏

افزایش تنش میان واعظی و اصلاح‌طلبان

به نظر می‌رسد که تقابل میان واعظی رئیس دفتر روحانی و اصلاح‌طلبان روز به روز افزایش می‌یابد و حسن روحانی هم تمایلی به ورود به این ماجرا ندارد و سکوت پیشه کرده است. آتش این تقابل از زمانی شعله کشید مه واعظی در مصاحبه‌های خود گفت: «رای حسن روحانی چه در انتخابات ۹۲ و چه در انتخابات ۹۶ صرفا متعلق به وی و حزب اعتدال و توسعه بوده است.»

هجمه همه‌جانبه آمریکا علیه ایران

از لبنان تا لهستان، مقامات آمریکا کره زمین را دور می‌زنند تا ایران را در گوشه رینگ قرار بدهند. در روز‌های اخیر، تلاش‌های چندین مقام آمریکایی برای تشدید فشار روانی و عملی بر ایران به طور ملموسی افزایش یافته است.

آمریکا حضور نظامی خود در خلیج فارس را تقویت می‌کند

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در جریان دیدار خود از قطر در نشستی خبری از تقویت حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس سخن گفت. قرار است بدین منظور پایگاه هوایی آمریکا در قطر توسعه یابد.

بولتون خواستار بررسی امکان حمله نظامی به ایران شده بود

روزنامه آمریکایی وال‌ستریت‌ژورنال نوشته است که تیم امنیت ملی کاخ سفید در سپتامبر گذشته از پنتاگون درخواست کرده که گزینه‌های نظامی برای حمله به ایران تهیه کند. مقامات سابق و فعلی آمریکا گفته‌اند این درخواست باعث نگرانی پنتاگون و وزارت خارجه شده است.

زندانیان بیمار را درمان کنید

کانون مدافعان حقوق بشر در پی اعتراض تعدادی از زندانیان به نحوه درمانشان در زندان، در اطلاعیه‌ای خواستار درمان زندانیان بیمار شد. نرگس محمدی و نازنین زاغری پیشتر اعلام کرده بودند در اعتراض به عدم توجه به خواست آنها مبنی بر اعزام پزشکی اعتصاب غذا می‌کنند.

شعرخوانی چهره‌های معروف شعر آمریکا علیه تحریم ایران

کسی نمی‌خواهد باور کند که باغچه دارد می‌میرد

چهره‌های برجسته‌ی شعر آمریکا نظیر چارلز برنشتاین و پی‌یر ژوریس، که از جمله چهره‌های شناخته شده در جهان و ایران‌اند و آثار آنها در ایران نیز ترجمه و منتشر شده است، در کنار حدود ده شاعر امریکایی دیگر، دعوت سپیده جُدیری، شاعر ایرانی را پذیرفتند که در این رویداد فرهنگی، علیه تحریم‌های اقتصادی مردم ایران شعر بخوانند.

آمریکا: معافیت‌ خریداران نفت ایران تمدید نمی‌شود

آمریکا می‌گوید معافیت شش ماهه خریداران نفت ایران را تمدید نخواهد کرد. این معافیت‌ها در ماه مه سال جاری میلادی پایان می‌یابد. آمریکا در نظر دارد صادرات نفت ایران را کاملا متوقف کند.

کنفرانس ورشو  / احمد زیدآبادی

اهمیت کنفرانس نه لزوماً به دلیل تمرکز آن بر ایران بلکه گردهم آمدن علنی و رسمی سران برخی کشورهای عرب با نخست وزیر اسرائیل در همایشی عمومی است. کنفرانس ورشو در واقع مرحلۀ نخست افشای «معاملۀ قرن» است.

آمریکا کنفرانس بین‌المللی درباره ایران برگزار می‌کند

آمریکا قصد دارد ماه آینده میلادی کنفرانسی بین‌المللی درباره خاورمیانه و با تمرکز بر سیاست‌های منطقه‌ای ایران برگزار کند. این نشست با تمرکز بر «ثبات خاور میانه و صلح و آزادی و امنیت در منطقه» در فاصله ۱۳ تا ۱۴ فوریه در لهستان برگزار خواهد شد.

مرگ مشکوک یکی از مهندسین شرکت هپکو اراک

مصطفی حمیدی مهندس مکانیک در شرکت هپکو اراک بود که به خاطر پشتیبانی‌ و دفاع از حقوق کارگران زحمتکش هپکو اراک، بارها از طرف مامورین امنیتی تهدید به مرگ شده بود. جسد وی در حوالی اراک در اثر خفگی ناشی از دود اگزوز ماشین، یافت شده است.

حکم ۱۴۸ ضربه شلاق به دلیل شرح وضعیت ناگوار زندان

الهام احمدی درویش گنابادی که محکوم به دو سال زندان است از سوی شعبه ۱۱۴۵ دادگاه کیفری بعثت به ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است. این حکم سنگین به دلیل انتشار «یک فایل صوتی» درباره شرایط ناگوار زندانیان در زندان قرچک و بهداری این زندان صادر شده است.

افغانستان: ایران در نقش سخنگویان طالبان عمل می‌کند

معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان: «چرا کشور همسایه برای حل مشكل سياسی داخلی خود كه سال‌ها ايران را وارد بحران کرده است از راه گفتگو اقدام نمی‌كنند؟ آيا بهتر نبود به جای شنيدن صدای طالبان صدای مخالفان سياسی مانند ميرحسين موسوی يا كروبی شنيده می‌شد؟»

کودکان کار، مظلومترین قربانیان فقر

بیکاری فقر را به دنبال خواهد داشت و فقر افراد جامعه را به مهاجرت وا می‌دارد و عدم تناسبات اقتصادی آنها را به حاشیه‌نشینی وادار می‌کند افرادی که ناخواسته قربانی شرایط نامساعد اجتماعی می‌شوند، اما در میان این قشر کثیر، کودکان بزرگترین قربانیان هستند.

چرا اعتصاب غذا کردم؟

اعتصاب غذا کردم اما هیچ مطالبه و خواسته‌ای ندارم، فقط یک روش برای اعتراض به رفتاری است که با مادرم شده است. مادرم شبانه از درود لرستان با مسافت ۴۰۰ کیلومتر راه را می‌پیماید تا صبح در اوین با فرزندش ملاقات کند. به سالن ملاقات اما راهش نمی‌دهند و می‌گویند پسرت ممنوع الملاقات شده است.

حمایت آمریکا از تحریم جدید اتحادیه اروپا علیه ایران

مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا که در سفری منطقه‌ای به سر می‌برد، در واکنش به اقدام روز سه‌شنبه اتحادیه اروپا برای تحریم یک معاونت وزارت اطلاعات ایران و دو فرد ایرانی گفت که واشنگتن از این اقدام حمایت می‌کند.

علی‌قمصری موسیقیدان ایرانی ممنوع الفعالیت شد

دلیل محرومیت آقای قمصری مقاومت در برابر حذف صدای زنان در کنسرتش اعلام شده است. / هاله سیفی‌زاده با ستایش شهامت علی قمصری، در اینستاگرامش نوشت پس از قطع میکروفن او دو همکار مردش تلاش کرده‌اند با صدایی پایین‌تر و به نجوا آهنگ بزنند تا صدای او هم شنیده شود.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.