چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 21 August 2019

آخرين خبرها :::

حمله اسرائیل به مواضع ایران با تایید واشنگتن و مسکو

به گزارش روزنامه «الشرق الاوسط» که با حمایت عربستان سعودی در لندن منتشر می‌شود، دولت تل آویو طی هفته‌های اخیر پس از اخذ تایید از واشنگتن و مسکو به انبار مهمات و موشک‌های ایران در عراق حملاتی ترتیب داده است.

چرا اقتصاد ایران سالم نیست؟

اگر نگاه اجمالی به این شاخص‌های چهارگانه در اقتصاد ایران؛ «نرخ تورم، رشدی اقتصادی، میزان اشتغال و چگونگی رشد درآمدی» داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که متاسفانه نمی‌توان اقتصاد کشور را جزو کشورهای سالم از نظر اقتصادی طبقه‌بندی کرد.

جلیل سبحانی، جعبه سیاه پتروشیمی‌گیت کیست؟

تبانی طبری با جعبه‌سیاه پتروشیمی

علیرضا زاكانی، نماینده مجلس نهم كه پیش از بازداشت اکبر طبری در قوه قضائیه، از تخلفات او پرده برداشته بود، این‌بار در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه، خواستار پیگیری بیشتر پرونده «جلیل سبحانی» و روشن‌شدن تبانی او با طبری شده است. او در این نامه به نكاتی اشاره كرده است كه مرور آنها خالی از لطف نیست.

ستایش ستوده از تلاش زنان برای آزادی و حق انتخاب پوشش

نسرین ستوده، وکیل و مدافع برجسته حقوق بشر در نامه‌ای از زندان به تلاش امروز زنان ایرانی «برای آزادی و حق انتخاب پوشش‌شان» اشاره کرده و آن را «تحسین‌برانگیز» خوانده است.

نامه ۲۰۰ زندانی زن درباره وضعیت اسفبار زندان قرچک

۲۰۰ نفر از زنان زندانی در بند ۵ زندان قرچک ورامین با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به حیات الغیب مدیر کل سازمان های زندان های تهران، در اعتراض به «وضعیت بسیار نامناسب این زندان» اعلام کردند که از روز ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۸ «از دریافت جیره غذایی خود در زمان ناهار» خودداری خواهند کرد.

بیانیه جبهه ملی ایران در سالگرد ۲۸ مرداد

ملّت ایران باید حاکمیت ملّت را محقق کند

ملّت ‏ایران به‌رغم استبدادزدگی اما همواره «استقلال ملّی» را پاس داشته است و نیک پیداست که تحقق ‏استقلال ملّی در گرو آزادی و حاکمیت ملّت است. بنابراین بجاست آحاد ملّت پیش از هر رویداد ‏ویران‌گر و غیر قابل جبرانی، همواره در پی تحقق آزادی و حاکمیت ملّی باشند.‏

«در جستجوی فریده»، انتخابی نامناسب برای اسکار؟

«در جستجوی فریده» نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰ است. فیلمی مستند. «کودتا» یا «انتخابی غیرشفاف» صورت گرفته است؟ حرف و حدیث زیاد است، اما برخی منتقدان هم فیلم را پسندیده‌اند و آن را نه «سیاه‌نمایی» و نه «واپس‌گرا» می‌دانند.

تشدید برخورد قضایی و امنیتی با معترضان به حجاب اجباری

کمپین حقوق بشر در ایران از مقامات ایران می‌خواهد که فورا زنان و مردانی را که به دلیل اعتراض مسالمت‌آمیز خود در برابر حجاب اجباری زندانی شده‌اند، آزاد کنند و از مجازات آزادی بیان و سرکوب اعتراض مسالمت‌آمیز که یک حق اساسی است، دست بردارند.

گفت‌وگوی شرق با محسن صفایی‌فراهانی

بردارهای فساد‌ در ایران هم‌جهت شده است

«دموکراسی سیاسی از دموکراسی اقتصادی قابل تفکیک نیست اما در ایران دموكراسی سیاسی به پای صندوق رأی‌رفتن خلاصه شده و دموكراسی اقتصادی هم با حاکم‌شدن اصحاب قدرت بر اقتصاد کشور، بورژوازی رانت‌خواری را جایگزین بورژوازی ملی كرده است.»

حمله متقابل صادق لاریجانی به محمد یزدی

صادق لاریجانی به حملات اخیر شیخ محمد یزدی رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه پاسخ داد و او را به بی‌ادبی، دروغگویی، شایعه‌پراکنی، افترا و اظهارات غیر دقیق، غیرمستدل و نامربوط متهم کرد.

گزارش جاوید رحمان درباره وضعیت حقوق بشر در ایران

گزارش جاوید رحمان می‌گوید افزایش محدودیت‌ها بر آزادی بیان و روند نقض حق زندگی، حق آزادی و حق دسترسی به محاکمه عادلانه در ایران، اثر داشته است و مقامات قضایی ایران به ادامه اجرای مجازات اعدام، دست زده‌اند، از جمله اعدام کسانی که در زمان ارتکاب جرم، کودک بوده‌اند.

«در جستجوی فریده» نماینده ایران برای اسکار ۲۰۲۰ شد

برای نخستین بار یک فیلم مستند به عنوان نماینده ایران برای اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان معرفی شد. مستند "در جستجوی فریده" از میان ۷۰ فیلم اکران شده برای رقابت بر سر جایزه اسکار سال ۲۰۲۰ انتخاب شده است.

مهرانگیز کار از مقام‌های جمهوری اسلامی شکایت کرد

خانم کار در بیانیه‌ای گفته است «به عنوان یک شهروند آمریکایی از دولت جمهوری اسلامی ایران و عوامل شکنجه، گروگان گیری، و در نهایت قتل» همسرش شکایت کرده است. سیامک پورزند، روزنامه‌نگار ایرانی، هنگام مرگ ۸۰ سال داشت و بیش از ده سال آخر عمرش را بیشتر در زندان و بیمارستان گذرانده بود.

دادگاهی در آمریکا حکم توقیف نفتکش «گریس ۱» را صادر کرد

در پی شکایت دولت ایالات متحده دادگاهی در ایالت کلمبیا حکم به توقیف دوباره نفتکش حامل نفت ایران داد. نفتکش «گریس ۱» حدود ۴۰ روز توقیف بود و به رغم رای دادگاه جبل‌الطارق در مورد آزادی آن هنوز آب‌های منطقه را ترک نکرده است.

نمایشنامه‌خوانی هنرمندان به نفع مردم سیل‌زده

بیش از صد هنرمند عرصه تئاتر در رپرتوار نمایشنامه‌خوانی گروه تئاتر گیتی به کارگردانی روح‌الله جعفری در حمایت از مردم سیل‌زده شهر «معمولان» استان لرستان مشارکت می‌کنند. در طی ۱۰ روز ۱۰ نمایشنامه مشهور در تماشاخانه سنگلج اجرا می‌شود.

با دست خود قدرت‌های نظامی را به خلیج فارس کشاندیم!

خبر خوشحال کننده احتمالا باید آن باشد که سرانجام نفت‌کش گریس۱ از توقیف دولت جبل‌الطارق خارج شد. با این حال، وقتی جزییات خبر را مرور می‌کنیم، دقیقا معلوم نیست از کدام بخش آن باید خوشحال باشیم؟! اجازه بدهید سیر وقایع را مرور کنیم:

حسن روحانی قادر به شکستن «تابوی رفراندوم» خواهد شد؟

شواهد نشانگر قصد روحانی برای برگزاری رفراندوم «بن‌بست‌شکن» است. او «اختیارات ویژه» هم می‌خواهد. مخالفان او اما اختیارات رئیس جمهوری ایران را تعریف‌شده می‌دانند و از نتیجه نامعلوم هر رفراندومی هم هراس دارند.

جبل‌الطارق نفتکش ایرانی را آزاد کرد

روز پنجشنبه ( ۱۵ اوت/ ۲۴ مرداد) مهلتی بود که دادگاه پیشتر برای توقیف نفتکش گریس ١ تعیین کرده بود. در ساعت‌های پایانی این مهلت، آمریکا خواهان ادامه توقیف گریس ١ شد. اما قاضی ارشد دادگاه عالی جبل‌الطارق این درخواست آمریکا را رد کرد.

دلیل بازداشت و اتهام کامیل احمدی هنوز روشن نیست

همسر کامیل احمدی پژوهشگر و مردم‌شناس اجتماعی که روز ۲۰ مرداد ماه بازداشت شد به کمپین حقوق بشر در ایران گفت از زمان بازداشت تاکنون فقط یک بار همسرش تماسی کمتر از یک دقیقه با خانه داشته است. پس از گذشت چهار روز از بازداشت این پژوهشگر، خانواده او هنوز از دلیل بازداشت و اتهام، محل نگهداری و نهاد بازداشت‌کننده او بی‌اطلاع هستند.

بیانیه مشترک چهار سازمان جمهوری‌خواه ایرانی:

تشدید فضای پلیسی را محکوم می‌کنیم!‏

«حکومت با تداوم حبس ‏زندانیان سیاسی و عقیدتی و محصوران، عجز و ناتوانی خود را در حل مشکلات سیاسی و اقتصادی جامعه نشان ‏می‌دهد. اتکا به سرکوب و خشونت برای حفظ وضعیت موجود سیاسی و تداوم سلطه، در نهایت راهی جز تسلیم در ‏برابر اراده ملت ایران برای حکومت باقی نخواهد گذاشت.»

داوری زنان در عرصه‌ای که در انحصار مردان بود

استفانی فراپارت داور دیدار چلسی و لیورپول ثابت کرد که یک زن هم می‌تواند در مهمترین بازی مردان سوت بزند و عملکردی قابل قبول داشته باشد. یکی از مفسران درباره این دیدار می‌گوید: «دیوارهای قلعه مردانه در حال ریختن‌اند».

موافقان و مخالفان سخنان كرباسچی

اصلاح یا خروج از اصلاحات

غلامحسین كرباسچی: اینکه به شکل مبهم دائما حرف از اصلاحات بزنیم به چه معناست؟ هر شخص یا حزبی نمی‌تواند خود را اصلاح‌طلب یا رهبر اصلاحات معرفی کند. ابتدا باید تعریف روشنی از اصلاحات ارائه کرد و هر گروهی که این تعریف را قبول دارد، اصلاح‌طلب دانست و بعد مشخص شود که روش و عملکرد اصلاحات در جامعه چیست.

«اعتراض اصلاح‌طلبان به عارف است نه خاتمی»

کرباسچی: محمدرضا عارف در شورای عالی اصلاح‌طلبان و مجلس در این مدت چه ‏کار کرده است؟ همه اعتراض‏های اصلاح‌طلبان به دلیل عملکرد او است. وی عملکردی ندارد که کسی بخواهد از او انتقاد کند. اتفاقا ناکارآمدی شورای عالی باعث شده است که رئیس دولت اصلاحات به سراغ نهاد بالا دستی برود.

چرا خانواده میترا استاد، نجفی را بخشیدند؟

برادر میترا استاد: «به واسطه پادرمیانی بزرگان کرمانشاه و کشور و همچنین وکلای عزیزمان آقای مسعود افرازه و محمود حاجلویی، پدرم، مادرم و مهیارمان آقای محمدعلی نجفی را بخشیدیم و از خون عزیزمان گذشتیم و خرسندیم که هیچ معامله‌ای با خون آن بزرگوار نکردیم»

عفو بین‌الملل: جان آرش صادقی در معرض خطر قرار دارد

جان آرش صادقی، مدافع حقوق بشر زندانی، به دلیل محرومیت از معالجات بعد از عمل سرطان در معرض خطر قرار دارد. او به شدت بیمار است و با محروم شدن عامدانه و هدفمندانه از معالجات مربوط به سرطان، که درد و رنج فراوان او را موجب شده، تحت شکنجه قرار دارد.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.