جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - Friday 10 July 2020
ايران امروز

آخرين خبرها :::

رکورد جدید در آمار روزانه تلفات کرونا در ایران

کرونا در شبانه روز گذشته جان ۲۲۱ نفر را گرفت

سخنگوی وزارت بهداشت ظهر پنجشنبه اعلام کرد متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۲۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۲۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند که این بیشترین تعداد موارد مرگ روزانه بیماران در کشور است و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲ هزار و ۳۰۵ نفر رسید.

بیانیه شورای مدیریت گذار‏ درباره توافقنامه ایران وچین

شورای مدیریت گذار، ضمن محکوم دانستن امضای این توافقنامه و هشدار به حکومت، از همه ‏کارشناسان و نیروهای میهن دوستی که در ارکان دولت اشتغال، اما دل در گروی منافع ملی دارند، می‌خواهد که با افشای ابعاد پنهان و مبهم این توافقنامه، به ایران آزاد و آباد با آینده‌ای روشن ‏بیاندیشند.

بیانیه جمعی از فعالان مدنی در دفاع از جمعیت امام علی

جمعی از فعالان مدنی ایران در بیانیه‌ای به بازداشت موسس و دو تن از مدیران جمعیت امام علی اعتراض کرده و خواهان آزادی آنها شده‌اند. امضاکنندگان بیانیه نوشته‌اند: فعالیت‌های مدنی جزء لاینفک یک جامعه سالم و یکی از نشانه‌های تمدنی است و هر گونه اختلال در فعالیت‌های مدنی و نیکوکارانه، آسیب به کل جامعه خواهد زد.

دردنامه اکرم نقابی مادر سعید زینالی

نگرانیم از وقاحتِ عیانی ست که ٢١ سال این سؤالِ ساده‌ى من را بى‌جواب گذاشته است. با سعید من چه کرده‌اید؟؟؟ وقاحتى که امروز نه فقط عیان باشد و ببینمش، که با بند بند وجودم حسش کرده‌ام. ولى قسم به جانِ عزیزت، قسم به تک تکِ جان‌هاى به لب آمده، تا جان در آخرین سلول بدنم جارى باشد مقابلِ این وقاحت سر خم نخواهم کرد و خواهم پرسید "سعید من کجاست؟"

وزیر بهداشت: فقر و تهدیدستی ممکن است به طغیان منجر شود

پایتخت یک هفته تعطیل شود

با اوج گرفتن آمارها، روز گذشته ‏جلسه اضطراری در ستاد مقابله با کرونای تهران با حضور وزیر بهداشت برگزار شد که اعضای آن ‏خواستار افزایش اختیارات این ستاد و تعطیلی یک هفته‌ای تهران شدند. فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران می‌گوید ٤ هزار و ٤٠٠ نفر از پرسنل بهداشتی- درمانی در تهران مبتلا به کرونا ‏شده‌اند عمده فوتی‌های کرونا در تهران مربوط به مناطق ٢، ٤، ١٤ و ١٥ است.

آمار ثبت احوال حاکی از دو برابر بودن تلفات کرونا است

آمار سازمان ثبت احوال ایران نشان می‌دهد تعداد درگذشتگان دربهار امسال بسیار بیشتر از میانگین پنج سال گذشته است. آماری که می‌تواند تلفات کرونا را روشن کند. بر اساس این آمار عده درگذشتگان بهار سال ۱۳۹۹ دست‌کم ۲۰ هزار نفر بیشتر از میانگین مرگ و میر در پنج سال گذشته بوده است.

افزایش ۵۰ درصدی قیمت مسکن در تهران در ۶ ماه

قیمت هر متر مربع خانه در تهران سال گذشته ۱۵ میلیون تومان رقم خورده است و کارشناسان املاک معتقدند طی ۶ ماه گذشته قیمت خانه در تهران باز هم ۵۰ درصد افزایش داشته است. هم‌اکنون در تهران آپارتمان متری ۴۰ میلیونی الان ۶۰ تا ۷۰ میلیون قیمت می‌خورد.

آلوده‌شدن رودخانه مرزی ارس قربانی می‌گیرد

طبق گفته متخصصین، شهرستان پارس آباد رتبه اول سرطان گوارش در سطح استان را داراست. بارها برای ابتلای مردم به این بیماری و آلودگی آب شهرستان از طریق اداره آبفا و دیگر ارگان‌ها پیگیری‌هایی صورت گرفته ولی هر بار موضوع پساب کارخانه‌های کشور ارمنستان به داخل رودخانه ارس را تکذیب کرده‌اند و تاکنون مدرکی درباره اینکه آب رودخانه را مورد آزمایش قرار داده باشند در اختیار ما قرار نداده‌اند و این در حالی است که حتی رنگ آب شرب این شهرستان تغییر کرده و کدر شده است.

رخنه شبانه کشتی‌های چینی ‌به‌‌ذخایر خلیج فارس

صید شبانه کشتی‌های چینی در خلیج فارس دل‌نگرانی این روزهای صیادان جنوب است. ارزش محموله‌ای که در یک شب شکار می‌شود، گاه به اندازه قیمت خود کشتی‌هاست. در‌حال‌حاضر از ۹۱ کشتی چینی که فعالیت صید و صیادی در ایران را به نزدیک دو دهه عقب‌تر بازگردانده‌اند، هنوز ۱۷ کشتی باقی مانده است که همچنان ذخایر آب‌های جنوب را قلع‌و‌قمع کند. صید ترال، هست و نیست کف دریا را جارو می‌کند.

ماسک‌نزدن یعنی رانندگی در حال مستی

ماسک‌نزدن همانند این است که فردی تمام بعدازظهر مشروبات الکلی بنوشد و بعد سوار خودرو شود و در جاده رانندگی کند. این دیگر «انتخاب شخصی» نیست. در زمان بحران، ماسک‌نزدن مانند رانندگی‌کردن درحال مستی است که جان اتمام افرادی که سر راهت قرار می‌گیرند، به خطر می‌افتد. «ماسک زدن نشانه تربیت مسئولانه است.»

پرونده‌سازی‌های مکرر برای آتنا دائمی

معصومه نعمتی، مادر آتنا دائمی، فعال مدنی که بیش از ۵ سال است در زندان به سر می برد در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران از پرونده سازی جدید برای دخترش خبر داد و گفت که علیرغم پایان محکومیت زندان، از آزادی این فعال مدنی جلوگیری کرده‌اند. بازجویان سپاه به آتنا گفته‌اند چون از مواضع اش کوتاه نیامده اجازه آزادی مشروط، ملاقات حضوری و مرخصی به او نخواهند داد.

موج جدید کرونا در ایران؛ ۲۰۰ قربانی در یک شبانه‌روز

ایران یکی از مرگبارترین روزهای دوران کرونا را ثبت کرد. در شبانه‌روز گذشته ۲۰۰ تن جان خود را از دست دادند و بیش از دو هزار و ۶۰۰ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند. وزیر بهداشت می‌گوید متاسفانه عده زیادی حرف‌های ما را گوش نکردند و موج تازه‌ای از بیماری گرفتارمان کرد.

موج دوم کرونا و کشورهای خوش‌خیال

گروه تحلیل داده‌های کروناویروس گاردین، با مشارکت مرکز «رصد واکنش دولت‌ها در برابر کروناویروس» دانشگاه آکسفورد، نشان می‌دهد از ۴۵ کشوری که بیش از همه به این بیماری مبتلا شده‌اند، واکنش ۱۰ کشور در برابر این پاندمی «خوش‌خیالانه» ارزیابی می‌شود؛ این یافته تردیدی باقی نمی‌گذارد که سیاست‌های مؤثر دولت‌ها درباره سلامت عمومی بر کاهش [موارد ابتلا] تأثیر آشکاری دارد.

گزارشگر ویژه حقوق بشر:

ترور قاسم سلیمانی نقض منشور سازمان ملل بود

یک گزارشگر ویژه حقوق بشر و قتل‌های هدفمند و فراقضایی در گزارش جدید خود ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس ایران را که اوایل ژانویه گذشته در بغداد روی داد را خلاف قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد دانسته است.

تصویرهای ماهواره‌ای از آسیب به تاسیسات نطنز

ابعاد وسیع خسارات وارد شده به مرکز هسته‌ای نطنز

تصویرهای جدید ماهواره‌ای از تاسیسات نطنز که به دست بی‌بی‌سی رسیده، شدت آسیب وارد شده به یکی از ساختمان‌ها را با جزئیات بیشتر نشان می‌دهد. با انتشار این تصویرها و همچنین واکنش مقام‌های ایران که گفته‌اند به دلیل "ملاحظات امنیتی" دلیل حادثه را اعلام نمی‌کنند، برآوردهای غیر رسمی از احتمال یک خرابکاری گسترده و حتی احتمال "حمله هوایی" به تاسیسات در بعضی از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است.

احضار هاشم آقاجری، استاد دانشگاه تربیت مدرس، به دادگاه

شعبه دوم دادسرای «شهید مقدس» واقع در زندان اوین، دکتر هاشم آقاجری، استاد دانشگاه تربیت مدرس، را به عنوان متهم احضار کرد. هنوز اتهامات انتسابی به دکتر آقاجری معلوم نیست اما به نظر می‌رسد احضار و اتهام انتسابی به بیانیه‌ای مربوط می‌شود که او در ۲۷ آبان ۱۳۹۸ در اعتراض به کشتار معترضان در ایران صادر کرده است.

در سوگ دکتر اسدالله طیورچی

بسی دردناک است که شاهد آنیم که بسیاری از یاران ما همچون اسی طیورچی عمری را در تکاپو ‏و آرزوی ایرانی آزاد، دمکرات و آباد در دو رژیم مستبد سرکوبگر سپری کردند، بی‌آنکه وزش اندک ‏نسیمی از آزادی در میهن را بر پوست و جان خود لمس کنند.‏ ما برای بازماندگان و یاران دکتر اسی طیورچی، به ویژه همسر فداکارش ماریون، بردباری در این ‏غم بزرگ آرزومندیم.‏

شورای نگهبان چه کار عمرانی انجام می‌دهد؟

بودجه جاری شورای نگهبان در لایحه ۱۲۵ میلیارد تومان بوده و ۱۸ میلیارد تومان هم بودجه عمرانی داشته است؛ اما مجلس بودجه شورای نگهبان را به ۱۵۰ میلیارد تومان با ۱۲ عضو رسانده و بودجه عمرانی آن را هم از ۱۸ میلیارد تومان به ۳۸ میلیارد تومان افزایش داده است. سؤال اینجاست که شورای نگهبان چه کار عمرانی‌ای انجام می‌دهد؟

زخم ترکش‌های کرونا بر پیکر گردشگری اصفهان

هنوز جامعه گردشگری نتوانسته از شوک کرونا بیرون بیاید. هتل‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی در بیم و امید شرایط سفرها، بین ماندن و رفتن از عرصه گردشگری ایران درمانده‌اند و شرایط دست‌کم در اصفهان به گونه‌ای است که این تاسیسات در هزینه‌های نگهداری، حقوق کارکنان و پرداخت اقساط عقب مانده تسهیلات بانکی با مشکلات جدی مواجه‌اند.

یکشنبه‌ سیاه سیاست / آرمان امیری

برای نخستین بار در تاریخ این کشور است که شاهد حضور وزیری در مجلس هستیم که به جای دفاع از استقلال خود و تلاش برای حفظ حریم وزارت‌خانه‌اش، به وابستگی مطلق، ابزار دست بودن، نداشتن استقلال و اختیار، و از همه بدتر، سهیم کردن نظامیان در سیاست و حتی مطیع بودن در برابر آنان افتخار می‌کند.

رژیم اسد با همکاری ایران مواد مخدر تولید و صادر می‌کند

پلیس ایتالیا سه روز پیش (چهارشنبه ۱۱ تیر ماه / اول ژوئیه) خبر داد که ۱۴ تن ماده رونگردان آمفتامین را کشف و ضبط کرده است. این محموله مواد مخدر از بندر سوری لاذقیه ارسال شده بود. "اشپیگل" می‌نویسد که این بندر سوریه تحت اختیار ایران است و نزدیکان بشار اسد تولیدکنندگان عمده آن هستند.

آمادگی در اسرائیل از بیم واکنش تلافی‌جویانه ایران

روزنامه تایمز اسرائیل نوشته است پس از آنکه مقام‌های بدون نام در ایران در گفت‌و‌گو با خبرگزاری رویترز، اسرائیل را مظنون انفجار در مرکز مونتاژ سانتریفوژهای ایران دانستند، اسرائیل خود را برای واکنش تلافی‌جویانه ایران، آماده کرده است. شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرده علت انفجار به طور دقیق مشخص شده اما به دلایل امنیتی جزئیات آن بعدا اعلام خواهد شد.

بیانیه ۱۰۰ تن از روزنامه‌نگاران رسانه‌های داخل ایران

اعتراض به انفعال انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تنی چند از اعضای هیئت‌مدیره «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» برخلاف اساسنامه انجمن (بند ۶ ماده ۴ اساسنامه مبنی بر نداشتن سمت صاحب‌امتیازی، مدیرمسئولی یا مدیرعاملی و یا هر نوع سمت کارفرمایی در مطبوعات و حوزه رسانه از سوی اعضا) عمل کرده‌اند. به‌غیراز این گزارش‌شده که برخی اعضای انجمن وارد همکاری مستقیم با دولت شده‌اند و به‌عنوان کارمند و یا مشاور رسانه‌ای و روابط عمومی دولت مشغول به کار هستند.

به دلیل ملاحظات امنیتی علت و چگونگی حادثه نطنز فعلا اعلام نمی‌شود

نیویورک تایمز: انفجار در نطنز احتمالا خرابکاری بود

روزنامه نیویورک‌تایمز در بخشی از گزارش خود به نقل از «مقام اطلاعاتی یک کشور خاورمیانه» که خواسته نامش فاش نشود نوشته است: «این حادثه حاصل انفجار یک وسیله انفجاری بوده که در داخل تأسیسات (نطنز) کار گذاشته شده بود.» نقشه‌های ناسا از قبل و بعد از حادثه نشان می‌دهد بخش بزرگی از مرکز هسته‌ای نطنز از بین رفته است.

جلسه رسیدگی به پرونده قتل جمال خاشقجی

جلسه رسیدگی به پرونده قتل جمال خاشقجی با محاکمه ۲۰ مظنون به اتهام «طراحی و ترغیب به قتل عمد وحشیانه» و «طراحی و شکنجه با هدف قتل عمد» آغاز به کار کرد. هیچ یک از ۲۰ متهم فراری شرکت نکردند. خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی به همراه وکیل خود در جلسه محاکمه حاضر شد.

سعید معیدفر: آینده، دشوار و نگران کننده است

«ما در شرایطی قرار گرفته‌ایم که در دور تند عمیق شدن بحران‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بین‌المللی هستیم. شرایط بوجود آمده مجموعه‌ای از پارامتر‌های مختلف است که طی دوره‌های گوناگون به آن نرسیده‌ایم و نتوانسته‌ایم مشکلات را حل کنیم. این مسائل متراکم شده و لاینحل مانده‌اند و مشکلات کشور در برخی زمینه‌ها به مرحله‌ای رسیده است که تقریبا می‌توان گفت کشور را در برخی حوزه‌ها به بن‌بست کشانده است.»

چهارده استان ایران در وضعیت قرمز و هشدار

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرده است تا روز گذشته ۱۴ استان در وضعیت قرمز و هشدار قرار داشته‌اند. این در حالی است که میزان بیماران کرونایی بستری در تهران، ظرف روزهای اخیر به شکل عجیبی افزایش یافته و تقریبا ظرفیت تخت های کرونایی بیمارستان های استان تهران، پر شده است.

پمپئو: تحریم‌های تسلیحاتی ایران باید نامحدود باشد

یک روز پس از نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران، وزیر خارجه آمریکا بار دیگر تأکید کرد واشینگتن در پی تحریم تسلیحاتی ایران به مدت نامحدود است و حاضر به قبول تمدید مدت‌دار نیست. وی همچنین به نقل از دولت قبلی آمریکا گفت حق صریح ایالات متحده است که فارغ از موافقت دیگر کشورها، این تحریم تسلیحاتی اجرا شود.

تحلیل افشاگر «واترگیت» از محتوای مکالمات تلفنی ترامپ با سیاستمداران جهان

ترامپ؛ «رفتار دوستانه با مستبدترین رهبران جهان»

«دونالد ترامپ همواره در مکالماتش با ولادیمیر پوتین شخصیتی فرمانبر داشته، اما در مقابل، عمدتا در گفتگو با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان عصبانی بوده و در گفتگوهایش با ترزا می، نخست‌ وزیر پیشین بریتانیا رفتاری توهین‌آمیز داشته است. آقای ترامپ با رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود رابطه‌ای دوستانه و در مقابل در گفتگوهایش با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه رفتاری تحقیرآمیز داشته است.»

به کلینیک سینا سه بار اخطار ایمنی داده شده بود

محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران گفته به مدیران کلینیک سینا اطهر پیش از این سه بار اخطار ایمنی ساختمان داده شده بود. دپوی مواد اشتعال‌زا در راه‌پله‌های منتهی به پشت‌بام نیز باعث شده تا کار امدادرسانی با مشکل مواجه و مسیر پشت‌بام مسدود شود.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.