چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - Wednesday 3 March 2021
ايران امروز

آخرين خبرها :::

وزارت کشور حسن روحانی خواستار انحلال جمعیت امام علی است!

برگزاری دادگاه رسیدگی به درخواست انحلال جمعیت امام علی

در اولین روزهای اسفندماه سال ۱۳۹۹، وزارت کشور دولت حسن روحانی طی دادخواستی خواستار انحلال «جمعیت امام علی» شد و از ارسال پرونده این سازمان به قوه‌قضاییه خبر داد. وکیل جمعیت امام علی در گفتگو با پایگاه خبری امتداد ضمن تاکید بر غیرقانونی بودن درخواست تغییر ساختار از جمعیت امام علی، گفته بود «برخورد با جمعیت امام علی، سرآغاز برخورد با نهادهای مدنی است.»

قتل سوختبران محروم باید تحت تحقیقات مستقل کیفری قرار گیرد

سپاه به کشتار  سوختبران محروم و غیرمسلح دست زده است

دیانا الطحاوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل: «نیروهای امنیتی ایران با آتش گشودن به سوی گروهی از افراد غیرمسلح، بی‌اعتنایی بی‌رحمانه‌ایی را نسبت به جان انسان‌ها روا داشته‌اند. ضرورت دارد که در خصوص قتل‌های صورت گرفته، تحقیقات فوری و مستقل کیفری، مطابق با استانداردهای بین‌المللی، انجام شود. کسانی که علیه‌شان مدارک و شواهد قابل قبول وجود دارد باید به صورت عادلانه و بدون توسل به مجازات اعدام محاکمه شوند.»

شکایت سازمان گزارشگران بدون مرز علیه بن سلمان در آلمان

دادگاه کارلسروهه آلمان پرونده‌ای را برای رسیدگی به شکایت گزارشگران بدون مرز از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی به اتهام دست داشتن در تعقیب روزنامه نگاران مخالف و قتل وحشتناک «جمال خاشقجی» تشکیل داد. بن‌سلمان اصلی قتل این روزنامه نگارمخالف و زندانی شدن بیش از ۳۰ روزنامه‌نگار سعودی دیگر شناخته می‌شود.

بیانیه در اعتراض به سرکوب و خشنونت علیه سوخت‌بران بلوچ

«ما امضاکنندگان این بیانیه ضمن نگرانی نسبت به تداوم سیاست‌های امنیتی و سرکوب احتمالی در منطقه مصرانه می‌خواهیم؛ منطقه هر چه سریع‌تر از شرایط امنیتی کنونی خارج شود و مقامات خاطی که منجر به شکل‌گیری اتفاق اولیه و نیز اتفاقات بعدی شدند شناسایی شوند و برخورد قانونی لازم صورت گیرد. ما همچنین ضمن اعلام همدردی با خانواده‌های کشته‌شدگان، خواهان حق دادخواهی و پاسخگویی به آنها هستیم تا از افتادن جامعه در گرداب خشونت جلوگیری شود.»

اعدام ۴ زندانی سیاسی در زندان سپیدار اهواز

حکم اعدام جاسم حیدری، علی خسرجی، حسین سیلاوی و ناصر خفاجیان (خفاجی) ۴ زندانی سیاسی، عصر روز گذشته در زندان سپیدار اهواز به اجرا درآمد. نیروهای امنیتی بعد از ظهر یکشنبه خانواده آنها را به زندان سپیدار و به ملاقات با فرزندان خود بردند، اما به آنها گفته بودند که قرار بر اعدام نیست. ساعتی بعد احکام اعدام هر ۴ نفر اجرا می‌شود.

نامزد جمال خاشقجی خواستار مجازات بن سلمان شد

نامزد جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی، که در استانبول به قتل رسید خواستار "مجازات" محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در ارتباط با این قتل شده است. خدیجه چنگیز در بیانیه‌ای نوشته است: "این نه تنها عدالتی که ما به دنبال آن هستیم را به همراه می‌آورد بلکه از تکرار اتفاقات مشابه هم جلوگیری می‌کند."

نامه سرگشاده ناخدا محمد فارسی به نظامیان ایران

ناخدا محمد فارسی: «کهنه سربازی با بیش از سی سال نگهبانی آب‌های ایران، با دلی پر درد از ستمی که به هم میهنان بلوچستان، سرزمین ‏پهلوانان افسانه‌ای و راستی، پیامی برای شما دارد... ما به هنگام فریاد اعتراضی شهروند ایرانی، همچون خیزش مردم سیستان و بلوچستان، در برابر مردمان میهن عزیز خود ‏قرار نخواهیم گرفت... بلکه در کنار مردم ستمدیده ایران خواهیم ماند و کشور را از فروپاشی نجات ‏خواهیم داد.‏

شکایت جمعی از شهروندان نسبت به اعمال سلول انفرادی

سلول انفرادی، شکنجه است، باید متوقف شود

جمعی از فعالان سیاسی و مدنی صبح امروز دوشنبه یازدهم اسفند ماه، با حضور در دفتر خدمات قضایی نسبت به اعمال سلول انفرادی اعلام شکایت کردند. چهرهایی چون: نرگس محمدی، فرنگیس مظلوم، ضیا نبوی، حمید آصفی، ژیلا بنی یعقوب، بهمن احمدی امویی، فائزه هاشمی، رسول بداغی، مرضیه رسولی، فرشاد قربانپور در میان شاکیان بودند.

ایران پیشنهاد مذاکرات مستقیم با آمریکا را رد کرد

روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» شامگاه یکشنبه در گزارشی به نقل از دیپلمات‌های ارشد نوشت که ایران پیشنهاد اتحادیه اروپا برای تنظیم گفت‌وگوهای هسته‌ای مستقیم با آمریکا را رد کرده است. هم زمان در ایران سخنگوی وزارت امور خارجه نیز اعلام کرد با توجه به مواضع و اقدام‌های اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی، جمهوری اسلامی ایران زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی توسط هماهنگ کننده اروپایی برجام را مناسب نمی‌داند.

تحریم‌ها چه بر سر صادرات ایران به اروپا آورد؟

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی روند تجارت مشترک ایران و اروپا در طول ۱۰ سال گذشته پرداخته و براوردها نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر میزان تجارت مشترک میان دو طرف به شدت کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۱ صادرات ایران به اروپا حدود ۱۷ میلیارد یورو بود. این رقم در سال ۲۰۲۰ حتی به یک میلیارد یورو نیز نرسیده است.

بوی احمدی‌نژاد در فوتبال پیچید

شهاب‌الدین عزیزی‌خادم رئیس فدارسیون فوتبال شد

انتخابات فدارسیون فوتبال برگزار شد و شهاب‌الدین عزیزی‌خادم در دور دوم موفق شد ریاست این فدراسیون را به دست آورد. علی ٰکریمی یکی از نامزدهای ریاست فدراسیون تلویحا انتخابات را مهندسی‌شده خواند و گفت: از اول می‌دانستم چه اتفاقاتی رخ می‌دهد و فقط برای این حضور پیدا کردم که پس‌فردا نگویند شرایط مهیا شد که فوتبالی‌ها بیایند اما کسی نیامد. / عزیزی خادم کیست و از کجا آمده است؟

علی اکرمی، روزنامه‌نگار درگذشت

علی اکرمی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، صبح روز یکشنبه ۱۰ اسفند در سن ۴۳ سالگی، به دلیل بیماری کرونا درگذشت. او یک هفته پیش در بیمارستان بستری شده بود و در پستی در توئیتر از ابتلای خود به ویروس کرونا خبر داده بود. علی اکرمی دوبار در سال‌های ۱۳۸۰ و ۱۳۸۸ به دلیل فعالیت‌های سیاسی بازداشت شده‌ بود.

«یگان قتل عربستان» زیر فرمان محمد بن‌سلمان

گزارش آژانس امنیت ملی امریکا نشان می‌دهد که هفت تبعه عربستان دخیل در قتل «جمال خاشقجی» از اعضای تیم ویژه یا «یگان واکنش سریع» بوده‌اند که مسئولیت حفظ امنیت «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی را برعهده دارند. نیویورک‌تایمز در گزارشی این یگان را «یگان قتل عربستان» توصیف کرده و تاکید می‌کند: یگان مذکور تا کنون چندین عملیات وحشیانه در داخل و خارج عربستان برای سرکوب مخالفان اجرا کرده است.

نرگس محمدی: من شاکیم و در جایگاه متهم نمی‌نشینم

نرگس محمدی، فعال اجتماعی و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر که اندکی پس از پایان دوران محکومیت زندان، دوباره با اتهاماتی واهی به دادگاه فراخوانده شده؛ جزئیات انتقال خشونت‌آمیز خود به زندان زنجان را شرح داده است. در این واقعه که ۳ دی سال گذشته رخ داد، ماموران با فریب این زندانی سیاسی او را از بند خارج کرده و چند مرد ضمن ضرب‌وشتم شدید، به بدن او دست زدند.

بایدن: ایران نمی‌تواند با مصونیت از مجازات عمل کند

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۸ اسفند گفت ایران باید به تصمیم او برای تایید عملیات نظامی در سوریه به عنوان هشدار نگاه کند که حمایتش از شبه‌نظامیانی که منافع آمریکا را تهدید می‌کنند، پیامد خواهد داشت. بایدن خطاب به جمهوری اسلامی گفت «شما نمی‌توانید با مصونیت از مجازات اقدام کنید. مراقب باشید.»

آمریکا نقش بن سلمان در قتل خاشقچی را تایید کرد

دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا روز جمعه گزارش غیر محرمانه‌ای را از قتل این روزنامه‌نگار منتقد حکام فعلی سعودی منتشر کرد که در آن آمده است: ما ارزیابی می‌کنیم که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، عملیاتی را در استانبول ترکیه برای دستگیری یا کشتن جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی تایید کرده است.

اتحاد جمهوریخواهان‎ ‎ایران:‏

کشتار سوخت‌بران بلوچ را محکوم می‌کنیم!‏

اتحاد جمهوریخواهان ایران کشتار جنایتکارانه‌ی سوخت‌بران بلوچ را شدیدا محکوم می‌کند. با اعلام ‏همدردی با خانواده‌های داغدار جانباختگان حوادث اخیر در این استان، خواستار محاکمه‌ی آمران و ‏عاملان این کشتار است. تنها گناه سوخت‌بران قبل از همه فقر آنان است. راه مبارزه با قاچاق و ‏قاچاقچی در استان‌های مرزی، از جمله در سیستان و بلوچستان، قبل از همه مقابله با عوامل ‏اصلی فقر و بیکاری مردم، ایجاد اشتغال از طریق توسعه‌ی اقتصادی در این مناطق است.

سراوان ماکت بحران در ایران / عمادالدین باقی

سراوان نمادی است از مسائل و معضلات کشور، بازتابنده ضعف و واپس ماندگی مدیریتی، و بازتابنده شکاف اجتماعی- اقتصادی، بازتابنده فقر و آثار تحریم و روابط نامتعادل با داخل و خارج، با دنیا و مردم است. اگر حاکمیتی با شهروندانش ولو شهروندان مقصر با زبان خشونت سخن بگوید ناخودآگاه به آنان می‌آموزد که با همین زبان سخن بگویند و این یعنی چرخه خشونت.

حمله شبانه آمریکا به شبه نظامیان مورد حمایت ایران

پنتاگون در بیانیه‌ای گفت که "چندین تاسیسات واقع در یک نقطه کنترل مرزی که مورد استفاده شماری از گروه‌های پیکارجوی مورد حمایت ایران از جمله کتائب حزب الله و کتائب سید الشهدا بود" تخریب شد. نشانه‌های اولیه حاکیست که حداقل ۱۷ جنگجو کشته شده‌اند، که همگی اعضای نیروهای بسیج مردمی (حشد شعبی) بوده‌اند."

سازمان دیده‌بان حقوق بشر:

افراد مسئول تیراندازی در سراوان باید بازخواست شوند

تارا سپهری‌فر، پژوهشگر ایران در دیده‌بان حقوق بشر گفت «مقامات ایران باید فوراً تحقیق و تفحصی شفاف و بی‌طرفانه درباره تیراندازی در مرز سراوان انجام دهند». او اضافه کرد مقامات باید افراد مسئول را بازخواست کنند، به شکلی مناسب به قربانیان خسارت بپردازند، و ضمانت کنند که مأموران مرزی بیشترین احتیاط ممکن را برای احترام به حق حیات و دیگر حقوق بشر به خرج دهند».

روایتی از یک درآمد غیرقانونی اما رایج

قاچاق روزانه ۹ میلیون لیتر سوخت از مرزهای سیستان و بلوچستان اگر چه یکی از بزرگترین معضلات اجتماعی و اقتصادی کشور محسوب می‌شود، اما منشا درآمد و ارتزاقی ناچیز برای مردم مرزنشین است که سودهای سرشار را به جیب مافیای قاچاق سرازیر می‌کند.

بیانیه اتحادیه اروپا:

از تصمیم ایران به توقف اجرای پروتکل الحاقی نگرانیم

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای به تصمیم ایران در توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی واکنش نشان داد. بورل در این بیانیه گفت: «ما عمیقاً از تصمیم ایران در تعلیق اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و دیگر تدابیر شفاف‌ساز ذیل برجام از تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ نگرانیم.»

نخست‌وزیر ارمنستان ارتش را به تلاش برای کودتا متهم کرد

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، ارتش این کشور را به تلاش برای انجام کودتا علیه خود متهم کرد و از طرفدارانش خواست تا با هدف خنثی کردن کودتا به خیابان‌ها بیایند. او هم‌چنین اونیک گاسپاریان، رئیس ستادکل نیروهای مسلح ارمنستان را برکنار کرد.

ویلیام برنز:باید راهبردی جامع درقبال ایران داشته باشیم

گزینه پیشنهادی دولت بایدن برای ریاست سیا: «نظر من همیشه این بوده که باید راهبرد جامعی برای مقابله با تهدیدهای ایران داشته باشیم که جلوگیری از دستیابی به سلاح‌های اتمی فقط یکی از بخش‌های آن است. چنین راهبردی باید با اقدامات تهدیدآمیز ایران اعم از ساخت موشک‌های بالیستیک و اقدامات بی‌ثبات‌کننده در منطقه، دخالت در امور کشورهای دیگر و یا نقض حقوق مردم خودش مقابله کند.»

داغ فقر بر پیکر سوخت‌بران بلوچ / در سراوان چه خبر است؟

فعالین محلی تعداد کشته شده‌های درگیری نیرو‌های نظامی مستقر در مرز سراوان و پاکستان با سوخت‌بران ۱۰ نفر کشته شدند که یک نفر از آنها ۱۷ سال داشته است. / تیراندازی در خاک ایران و در نقطه صفر مرزی سیرکان از توابع سراوان رخ داد، بیشتر کشته شده‌ها در اثر خونریزی شدید جان خود را از دست دادند، زیرا از سیرکان تا سراوان ۳ ساعت راه و از سراوان تا اولین مرکز درمانی یک ساعت راه است.

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی

اعتراض به مرگ زندانی سیاسی- عقیدتی بهنام محجوبی

تقریباً از ابتدای پیروزی انقلاب به‌تدریج، “دستگاه قضایی” و “زندان” به ماشین‌های بازدارنده‌ی ابراز عقیده و سرکوبِ آزادی بیان تبدیل شدند و در حول آنها مجموعه‌ای از “پلیس‌ و قاضی‌ سیاسی” نیز شکل گرفت که در حال‌حاضر این “پلیس‌سیاسی” است که تحت ‌عناوین گوناگونِ “نهادهای امنیتی” در میان آنها دست بالا را دارد و بیش از هر سازوکار دیگری بر سرنوشت انسان‌ها سیطره پیدا کرده ‌است.

نامه نسرین ستوده به دبیر کل سازمان ملل متحد

درخواست نسرین ستوده برای بررسی موضوع اعدام در ایران

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که در زندان قرچک ورامین زندانی است،‌ در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل،‌ از جامعه جهانی و فعالان حقوق بشر خواسته است به موضوع اعدام‌های گسترده در ایران توجه نموده و اقدامات لازم را برای جلوگیری از اعدام‌های گسترده به عمل آورند. خانم ستوده به اعدام زهرا اسماعیلی اشاره کرده و نوشته است که در جریان پرونده او بوده و می‌داند که این زن دست به قتل نزده بود.

سازمان ملل:برخی مدارک هواپیمای اوکراینی نابود شده‌اند

آگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های فراقضایی و خودسرانه، گفته است اظهارات متناقض مقام‌های ایرانی درباره نحوه سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی توسط موشک‌های سپاه پاسداران به سوالات و ابهامات درباره آن واقعه دامن می‌زند. مقامات جمهوری اسلامی در جریان تحقیقات شش ماهه وی از پاسخ دادن به سوالات او خودداری کرده و نظر می‌رسد برخی مدارک مرتبط با آن واقعه نابود شده باشد.

بیانیه مشترک بریتانیا، آلمان و فرانسه:

ایران باید با آژانس همکاری و کاهش شفافیت را متوقف کند

«دومینیک راب»، وزیر خارجه بریتانیا، «هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان و «ژان ایو لودریان»، وزیر خارجه فرانسه در بیانیه مشترک که روز سه‌شنبه، پنجم اسفند و پس از توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران انتشار یافت، از ایران خواستند که به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و گام‌هایی را که باعث کاهش شفافیت می‌شود متوقف کند.

لیلا حسین‌زاده، فعال دانشجویی به ۵ سال زندان محکوم شد

لیلا حسین زاده، فعال صنفی دانشجوی و زندانی سیاسی سابق توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری و دو سال منع فعالیت در فضای مجازی محکوم شد. اتهام این دانشجو چه بود: «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور»؛ مصداق این اتهام چه کاری بود؟ «تبریک تولد به یک دانشجوی دیگر»

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.