دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - Monday 17 December 2018

آخرين خبرها :::

دوسوم بودجه در جعبه دربسته!

بودجه شفاف است یا خیر؟ سازمان برنامه‌وبودجه واقعا بودجه را عملیاتی می‌نویسد یا این ادعا، تنها استفاده از اصطلاحی دهان‌پرکن برای تحت‌تأثیر قراردادن مدیران عالی است؟ اگر بودجه کشور شفاف است چرا جای خالی برخی درآمد‌ها و هزینه‌های دولت در آن دیده می‌شود؟

عبدالله نوری:بابت اشتباهاتم از مردم عذرخواهی ‌‏میکنم

عبدالله نوری: ما درمبارزات قبل از انقلاب برای مردم از نظام اسلامی، کعبه آمال ساختیم ‌‏ولی در عمل به ‏بیراهه رفتیم و در نهایت به جایی که امروز قرار داریم رسیدیم. با توجه به مشکلات ‌‌و بحران‌های فراوانی که کشور در آن ‌‏گرفتار است، بی‌تردید تنها راه عبور از بحران‌ها اصلاحات واقعی و همه جانبه در عرصه‌های ‌‏گوناگون است.

کلیه‌ مشکلات خارجی ما هم ریشه در داخل دارد

میرمحمود موسوی: من نمی‌خواهم کسی را به سوء نیت متهم کنم اما به عنوان یک شهروند انتظارم این است که دولتی که با ۶۴ درصد مشارکت و ۲۴ میلیون رای، کشور را مدیریت می‌کند در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی باید توضیح دهد چه کار کرده است. در حوزه اقتصادی که نیاز به توضیح نیست پول جیب‌مان می‌گوید وضع خوب نیست.

خدا پدر مسئولین ترکیه را بیامرزد!

دیشب کنسرت شهرام ناظری در مرکز سلجوقیان شهر قونیه برگزار شد. با اینکه بیرون از شهر بود و ایرانیان باید با تاکسی دربست و... خود را به آنجا می‌رساندند، اما همه ۱۳۰۰ صندلی این سالن پر شد و بسیاری هم روی پا ایستاده بودند.

دفاع روزنامه سپاه از حذف مشق‌شب

روزنامه جوان: مؤسسات کنکور که سال‌هاست در کشور «تشکیلات موازی با نظام رسمی و حاکمیتی آموزش و پروش» راه انداخته‌اند و تمام همّ و غم آنان افزایش سطح حساسیت‌پذیری به قبولی در کنکور و تمرین تست‌زنی است و نه لزوماً افزایش سطح علمی دانش آموزان

نرگس محمدی: شرایط دسترسی به داروهایمان را فراهم آورید

نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذراند در نامه‌ای به دادستان تهران از این مقام قضایی خواست تا شرایط مراقبت‌های پزشکی و دسترسی خود و دیگر زندانیان به پزشکان متخصصی که سال‌ها تحت مراقبت آنها معالجه شده‌اند و همچنین دسترسی به داروهایشان را فراهم آورد.‌

سازمان سیا از برنامه‌ریزی برای قتل خاشقجی اطلاع داشت

با گزارش رئیس سیا به نمایندگان مجلس آمریکا نشان می‌دهد دستگاه اطلاعاتی آمریکا به طور کامل در جریان سناریوی عربستان و ولیعهد این کشور برای قتل این روزنامه‌نگار سعودی بوده است. رئیس سازمان سیا گفته با رسیدن خاشقجی به استانبول سیا می‌دانست که این روزنامه‌نگار به مرگ نزدیک می‌شود.

گروه‌های یمنی پس از یک هفته مذاکره به توافق رسیدند

دبیرکل سازمان ملل از توافق میان گروه‌های یمنی در سوئد، در خصوص بندر الحدیده و همچنین کاهش درگیری‌ها در شهر «تعز» خبر داد. گوترش همچنین اعلام کرد که گفت‌و‌گوهای بعدی در ژانویه سال آتی برگزار می‌شود.

سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان تصویب کرد

سنای آمریکا بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی دانست

سنای آمریکا با تصویب دو قطعنامه به پایان حمایت نظامی این کشور از جنگ سعودی‌ها علیه یمن و مسئول شناختن ولیعهد سعودی در قتل یک روزنامه نگار منتقد آل سعود رای داد. آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در گزارشی به نتیجه رسیده که بن سلمان مسئول مستقیم قتل خاشقچی است.

احکام طولانی زندان برای وکلا و دستگیری‌های جدید

دیده‌بان حقوق بشر امروز گفت مقامات ایران سرکوب وکلا را شدت بخشیده‌اند. در طول ماه گذشته دادگاه‌های انقلاب حداقل سه وکیل را به خاطر فعالیت حقوق بشری آنها به زندان طولانی‌مدت محکوم و نیروهای امنیتی یک وکیل دیگر را دستگیر کرده‌اند.

وحید صیادی‌نصیر پس از دوماه اعتصاب غذا جان‌باخت

وحید صیادی‌نصیری که در زندان لنگرود قم اعتصاب غذا کرده بود، پس از دو ماه اعتصاب غذا در بیمارستان درگذشت. مادر وحید صیادی‌نصیری به کمپین حقوق بشر در ایران گفت مسوولان زندان قم روز ۲۱ آذر در یک تماس تلفنی اطلاع دادند که فرزندش در بیمارستان شهید بهشتی قم فوت کرده است.

شخصیت سال تایم؛ «نگهبانان» و جنگ علیه حقیقت

نشریه معتبر تایم که هر سال یک فرد برجسته را به عنوان «شخصیت سال» خود معرفی می‌کند، امسال برای چندمین بار برخلاف رویه همیشگی‌اش، گروهی را به عنوان شخصیت سال معرفی کرد که این گروه شامل روزنامه‌نگارانی همچون جمال خاشقچی است که کشته شده‌اند یا هدف خشونت قرار گرفته‌اند.

شبکه فاضلاب، تهران را می بلعد

تهران براساس گزارش سازمان زمین‌شناسی سالی ۳۶ سانتیمتر فرونشست می‌کند. یک زمین‌شناس می‌گوید: «فرونشست تهران در ۱۲ سال گذشته دو برابر شده است. سال ۸۴ فرونشست ۱۷ سانتیمتربود.» به گفته او با‌وجود خیزش فرونشست‌ها در دشت تهران هیچ کس مسأله را جدی نمی‌گیرد.

میرضیایف و بهار ازبکستان

بعد از به قدرت رسیدن میرضیایف انتظارات فراوانی از وی برای به وجود آوردن تغییرات گسترده در جامعه و خارج کردن اقتصاد بیمار از کشور نبود اما میرضیایف تنها در دو سال اول ریاست جمهوری خود اصلاحات کلانی در کشور انجام داده است. در همین زمینه برخی از کارشناسان میرضیایف را به «بهار ازبکستان» معرفی کرده‌اند.

حمایت از اعتصاب کارگران هفت تپه و فولاد اهواز

مبارزات صنفی- مدنی تكيه‌گاه دموكراسی خواهی ايران است

برای جلوگیری از فروپاشی اجتماعی بیشتر، راهی جز گسترش مبارزات مدنی و سیاسی خشونت پرهیز برای وادارساختن این نظام به تمکین در برابر خواست ملت یعنی کناره گیری مسالمت آمیز از قدرت و گشودن راه برای استقرار نظامی دموکراتیک مبتنی بر رای آزاد مردم و متکی بر موازین جهانی حقوق بشر وجود ندارد.

در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای

۱۲۱برنده جایزه نوبل خواستار آزادی احمدرضا جلالی شدند

برندگان جایزه صلح نوبل در نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای، رهبر ایران نوشته‌اند: «ما از شما می‌خواهیم که شخصا به این موضوع توجه کرده و اطمینان حاصل کنید که به طور انسانی با او رفتار و در اسرع وقت آزاد شود.»

اتهامات جدید برای اسماعیل بخشی

فرزانه زیلابی وکیل اسماعیل بخشی، از فعالان کارگری در بازداشت، با ابراز نگرانی از وضعیت موکلش اعلام کرد با گذشت بیش از سه هفته از بازداشت او و علیرغم مراجعات مکرر، مقامات قضایی به وکیل اجازه ملاقات نداده‌اند و این فعال کارگری را در پرونده امنیتی دیگری به «مشارکت در تشکیل گروه با هدف برهم زدن امنیت» متهم کرده‌اند.

بیانیه چهار سازمان سیاسی:

حمایت مطالبات کارگران، دانشجويان و معلمان

حمایت‌ها و همبستگی‌های گسترده گروه های مختلف اجتماعی از اعتصاب کارگران هفت تپه نشان داد که آمادگی برای شکل گيری همبستگی بين جنبش های اجتماعی بالاست و کارگران و مزدبگیران می‌توانند نقش بزرگی در آن داشته باشند.

متن فایل صوتی آخرین لحظات جدال خاشقچی با جوخه مرگ

به نوشته سی ان ان، این همان متنی است که سازمان سیا آن را از روی فایل صوتی که مقامات ترکیه آن را ترجمه کرده و در اختیار آمریکا گذاشته‌اند به دست آورده است و در اختیار دیگر مقامات از جمله سناتورهای آمریکایی نیز قرار داده شده است.

ترکیه جای ایران را در بازار جهانی فرش گرفته است

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران گفت زمانی صادرات فرش دستباف برابر با یک سوم صادرات غیرنفتی بوده حال این رقم به یک هشتادم رسیده است. او همچنین گفت صنعت‌گران فرش ایران جذب بازار ترکیه شدند.

هشدار رئیس انجمن علوم خاک ایران:

پنجاه درصد اراضی آبی کشور «شور» شده است

رئیس انجمن علوم خاک می‌گوید، ایران سالانه دو میلیارد تن فرسایش خاک دارد. یک میلیارد آن در دل سدها رسوب می‌شود و زمین ‌های کشاورزی پایین دست را بلااستفاده می‌کند و یک میلیارد آن هم به ریزگردهای کشنده تبدیل می‌شود و سلامت شهروندان بیش از ۳۲ استان را به خطر می‌اندازد.

مهاجرت؛ کسب احترام یا خواری؟/ احمد زیدآبادی

مهاجرت از ایران دیگر پدیده‌ای مربوط به «فرار مغزها» نیست! سراغ هر که را می‌گیری، گفته می‌شود از ایران رفته است؛ با هر که روبرو می‌شوی؛ گویی برای رفتن لحظه شماری می‌کند! اما مهاجرت نیز جز برای معدود استعدادهای ویژه و یا افراد متمول و پول‌دار، برای سایر اقشار ایرانی پر دردسر و مشکل‌زا شده است.

واکنش قوه‌قضاییه به اعتراضات کارگری

حکم شلاق و زندان برای ۱۵ کارگر پتروشیمی ایلام

قوه قضائیه ۱۵ تن از کارگران پتروشیمی ایلام را به دلیل اعتراض و تجمع در مقابل این کارخانه و با اتهام اخلال در نظم عمومی به زندان و شلاق محکوم کرد. این کارگران متهم شده‌اند که در تجمع اردیبهشت ماه در مقابل کارخانه پتروشیمی، آسایش و نظم عمومی را مختل کرده‌اند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.