چهارشنبه ۲۹ دي ۱۳۹۵ - Wednesday 18 January 2017

آخرين خبرها :::

اینجا هنوز دست و پا جا می‌ماند

هر ماه و هر سال پیامدهای جنگی که ۲۸ سال قبل تمام شد در قصرشیرین، نفت شهر، سومار و سایر نقاط مرزی استان کرمانشاه تکرار می‌شود. آمار انفجار مین در این منطقه از ابتدای امسال تاکنون چشمگیر است و به گفته فرماندار قصرشیرین از ابتدای سال تاکنون ۲۶ مورد انفجار مین در قصرشیرین، نفت شهر و سومار رخ داده است.

نامه هشدارآمیز دایی علی خامنه‌ای به او

سیدحسین میردامادی استاد بازنشسته الهیات دانشگاه فردوسی مشهد که دایی آیت‌الله خامنه‌ای نیز است با تاکید بر اینکه «هنوز زمان، کاملا از دست نرفته و از آفتاب رو به غروب عمر شاید رشحه‌ای باقی باشد» به خواهرزاده خود توصیه کرده: «دیرتر از این نشده و دوران شما پایان نیافته و شیرازه امور به کل از‌هم‌نپاشیده و مُلک و ملت از دست نرفته، مشی خود را تغییر دهید و این ناهنجاری‌ها را جبران کنید.»

تلاش کنگره برای جلوگیری از فروش بوئینگ به ایران

یک نماینده جمهوریخواه آمریکا کنگره لایحه‌ای را برای آغاز تحقیقات درباره شرکتهای هواپیمایی ایران ارایه کرد. اگر این تحقیقات نشان دهد شرکتهای هواپیمایی ایرانی از نهادهای تحت تحریم یا سازمانهای تروریستی حمایت کرده‌اند، وارد فهرست تحریم‌های آمریکا خواهند شد.

سرریز فرهنگ فخرفروشی به مدارس خصوصی

«بچه‌های این مدرسه مرفه هستند. بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان در سال شهریه می‌دهند. بیشترشان در تعطیلات، مسافرت‌های خارجی می‌روند و طبیعتا وقتی مهرماه یا بعد از عید به مدرسه می‌آیند، اشتیاق دارند برای هم از سفر و خاطرات‌شان تعریف کنند. این تعریف کردن، برایشان حالت پز دادن دارد.»

راهکار گران برای خشکسالی

بحرانی شدن وضع آب، دولت را ناچار به اجرای طرح‌های غیراقتصادی کرد. بعد از اعلام خبر انتقال آب از رودخانه‌های دو‌هزار و سه‌هزار غرب مازندران برای تأمین آب آشامیدنی تهرانی‌ها، حالا خبر تازه‌ای رسیده است. معاون وزیر نیرو از انتقال آب دریای عمان به برخی استان‌ها و شیرین‌سازی آن خبر داده است.

حریف روسی اصلاح‌طلبان ایران

هدف روس‌ها برای تاثیر‌گذاری بر جهت سیاسی تحولات پیش روی ایران كه با تست اولیه یك مصاحبه و كوبیدن یك جناح و طبقه اجتماعی تحول‌خواه و مدرن ایرانی شروع شده، شاید هدفی بلندمدت با استفاده از تاكتیك عملیات تخریب روانی و تبلیغاتی را دنبال می‌كند! این را هنوز نمی‌دانیم. حتی جنبه سلبی این تحلیل هم نگران‌كننده است.

مهاجم کلوپ رینا در استانبول به چنگ پلیس افتاد

پلیس استانبول عامل کشتار ۳۹ نفر در جریان حمله تروریستی به کلوپ شبانه رینا در منطقه اورتاکوی استانبول را به صورت زنده دستگیر کرد. مهاجم کلوپ رینا خود را ابومحمد خراسانی معرفی کرده بود اما نام واقعی او عبدالقادر ماشاریپوف و شهروند ازبکستان است.

ثروت ۸ نفر برابر نیمه فقیر جمعیت جهان است

موسسه خیریه آکسفام اعلام کرده است که هشت نفر از ثروتمندان جهان، ثروتی معادل نیمه فقیرتر جمعیت دنیا دارند که ۳٫۶ میلیارد نفر هستند. آکسفام گفته است این آمار نشان می‌دهد شکاف بین ثروتمندان و فقرا بسیار بیشتر از تصور اولیه است.

تاثیر درگذشت هاشمی رفسنجانی بر سیاست ایران

هفت تن نفر از سیاستمداران و تحلیلگران ایرانی؛ شامل احمد توکلی، مصطفی تاجزاده، عمادالدین باقی، صادق زیباکلام، محمدعلی وکیلی، محمد زارع فومنی و فاطمه ذوالقدر در گفتگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه از سرنوشت ایران بعد از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی سخن گفتند.

دوقطبی شدن فضای شهری تهران، طرد طبقات محروم

رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران: فکر می‌کنم ما ابعاد و پیامدهای اجتماعی سیاست‌هایی را که دنبال می‌کنیم که یا ندیدیم یا درک نکردیم یا به آن بی‌توجهی کرده‌ایم و دچار وضعیتی شدیم که نابرابری کاملا به چشم می‌آید؛ و با گشتی در شهر وجود تفاوت در فضاها کاملا قابل مشاهده است.

ترامپ: خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا عالی بود

ترامپ در نخستین مصاحبه خود با یک نشریه بریتانیایی گفته از نظر او اوضاع بریتانیا بعد از تصمیم به خروج از اتحادیه اروپا همین الان هم «خیلی خوب» است. / ترامپ سیاست‌های مهاجرتی خانم مرکل را «یک اشتباه بزرگ» خوانده است. / او به تایمز گفته به نظر او بهترین راه حل برای بحران سوریه، ایجاد مناطق امن در این کشور است.

سرنوشت غم‌انگیز کارخانه‌های قدیمی ایرانی

ساختمان یکی از قدیمی‌ترین برندهای نساجی ایران از چنگال لودر انبوه‌سازان نجات پیدا کرد و وزارت راه‌وشهرسازی دیروز آن را با قیمت ٢٠٧‌میلیارد تومان از بانک ملی خرید. ساختمانی که حالا دیگر قرار نیست چرخ صنعت در آن بچرخد و به سرنوشت موزه‌ای بسنده کرده است. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که حالا ترکیه به اندازه درآمد نفت ایران از صنعت نساجی پول به جیب می‌زند.

نامه ۱۷ مقام اروپایی به ترامپ درباره خطر روسیه

همدستی با پوتین، صلح به همراه ندارد

رئیس جمهوری بلغارستان و ۱۶ تن از مقامهای سابق کشورهای اروپای شرقی و مرکزی در نامه‌ای به دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا خواستار دفاع از «منافع و اهداف» آمریکا و اروپا مشترک شدند و نسبت به پیامدهای نزدیکی ترامپ با روسیه هشدار دادند.

اتحاد جمهویخواهان ایران:

بیانیه به مناسبت درگذشت‌ هاشمی رفسنجانی

اتحاد جمهوریخواهان ایران معتقد است تاریخ کشور ما‌هاشمی رفسنجانی را هم با کارنامه دیروزش در بنیان‌گذاری نظام حاکم، هم امروزش و فاصله گرفتن او از مدافعان استبداد و نزدیکی او با نیروهای خواهان اصلاح و تغییر قضاوت خواهد کرد.

متن کامل سخنان رکس تیلرسون در درباره مسائل جهانی

«در دهه‌های اخیر ما در مورد نقش رهبری آمریکا تردیدهایی بوجود آورده‌ایم. در مقاطعی از عرصه جهانی عقب‌نشینی کرده‌ایم. در موارد دیگر ما با حسن نیت دخالت کرده‌ایم ولی به ثبات و امنیت جهانی که در پی آن بودیم دست نیافتیم. به جای آن، ما مجموعه‌ای از پیامدهای ناخواسته و خلائی از بی‌ثباتی را بوجود آورده‌ایم.»

نامه پدر آرش صادقی به آیت‌الله خامنه‌ای

«جوان من دارد آب می‌شود. بعد از هفتاد روز اعتصاب غذا، چند جور بیماری به تاروپودش راه‌یافته و از درون می‌خوردش. من نه از شما برای پسر و عروسم آزادی می‌خواهم نه برای خودم گره‌گشایی. لطفاً دستور فرمایید آرشِ مرا از زندان به یکی از بیمارستان‌ها ببرند و مداوایش کنند.»

گزارش سالانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر درباره ایران

ایران حقوق بشر را زیرپا می‌گذارد

سارا لی ویتسون، رئیس بخش خاورمیانه در سازمان دیده‌بان حقوق بشر: «نیروهای امنیتی و قوه قضائیه، علیرغم آنکه هدف خود را حمایت از عدالت ذکر می‌‏کنند، موانع اصلی بر سر اجرای عدالت در ایران شده‏اند‏. از بین بردن آزادی‏های ‏اساسی شهروندان و بی‌اعتنایی به حمایت‏های ‏قانونی که بر عهدۀ آنهاست، مشخصاً نشان می‌‏دهد که آن‌ها به توانایی خود برای حکومت عادلانه بر مردم، اعتماد ندارند.»

گزارش سالانه جهانی سازمان دیده‌بان حقوق بشر

انتخاب ترامپ و نگرانی در مورد نقض حقوق بشر

در دوره پرزیدنت اوباما در زمینه تخفیف مجازات، کاهش تعداد زندانیان در گوانتانامو، و ایجاد تغییراتی در بخش‏های ‏بیش از حد سختگیرانۀ قوانین جزایی در سطح دولت، واقعاً اصلاحاتی صورت گرفت. اما اکنون انتخاب ترامپ نگرانی‏های ‏جدیدی را بر می‌‏انگیزد که همین پیشرفت‏های ‏محدود را نیز ممکن است تحت الشعاع قرار دهد و شرایطی به مراتب خطرناک‌تر و خشن‌تر در مسایل حقوق بشری به وجود آید.

وضعیت جسمی خطرناک سه زندانی در حال اعتصاب غذا

مسئولان قضایی علیرغم وضعیت جسمی وخیم آرش صادقی همچنان از اعزام او به بیمارستان برای درمان عوارض ناشی از اعتصاب غذا امتناع می‌کنند. پس از ۷۰ روز اعتصاب عذا، پزشک بهداری نسبت به وضعیت جسمی و امکان «از دست دادن کبد» علی شریعتی هشدار داده است. سعید شیرزاد به دلیل افت فشار به بهداری زندان رجایی شهر منتقل شده‎است.

هشدار درباره نشست زمین در بازار تهران

بازار تهران، دیگر کمتر شباهتی به آن بازاری دارد که در زمان شاه طهماسب صفوی به راه افتاد؛ حالا چندین و چند پاساژ اطراف آن ساخته شده و هر روز زمینی دور و برش گودبرداری می‌شود و چند وقت یک‌بار، ساختمانی به دلیل سستی زمین فرو می‌ریزد.

رکس تیلرسون ‌ایران و کره شمالی را تهدید خواند

رکس تیلرسون، نامزد ترامپ برای تصدی وزارت خارجه آمریکا: «اسلام بنیادگرا یک ایدئولوژی جدید نیست ولی روایتی نفرت‌انگیز، مرگبار و نامشروع از دین اسلام است. دشمنانی نظیر ایران و کره شمالی تهدیدات بزرگی برای جهان به شمار می‌روند چون حاضر نیستند که با هنجارهای بین‌المللی همراهی کنند.»

سخنرانی خداحافظی باراک اوباما

اوباما: دموکراسی به چالش کشیده شده است

اوباما: نظام جهانی نمی‌تواند صرفا بر مبنای قدرت نظامی یا مناسبات ملی باشد بلکه باید بر مبنای اصول حکمرانی قانون، حقوق بشر،‌ آزادی دین و عقیده و تجمع و رسانه‌ آزاد باشد. این نظام اکنون به چالش کشیده شده است که نخستین چالش از جانب روان‌پریشان افراطی است که خود را از جانب اسلام معرفی می‌کنند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.