يكشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - Sunday 27 May 2018

آخرين خبرها :::

آنچه در مراسم بدرقه پیکر ناصر ملک مطیعی گذشت:

مردم آمدند تا قیصر باشند

«امروز همه در تشییع جنازه ناصر ملک مطیعی بودند، اگر این بودن را صرفا حضور فیزیکی در یک مراسم شلوغ ندانیم. آنها نماینده‌های بغض مردمی بودند که مرگِ ناصر ملک مطیعی را بهانه‌ای کرده بودند تا دور هم جمع شوند، اشک بریزند، شعار دهند و مشت‌های خشمگین خود را از سانسوری که در حقِ «مرد»ِ سینمای ایران رفته بود، فریاد بکشند!»

پیکر ناصر ملک مطیعی بدرقه شد

مراسم تشییع و بدرقه ناصر ملک مطیعی در خانه سینما ۲ (خیابان وصال) و خیابان‌های اطراف آن با حضور گسترده مردم و سینماگران برپا شد. در این مراسم وجه غالب سخنرانی‌ها انتقاد از عملکرد صدا و سیما بود. محمد متوسلانی گفت، تاریخ حتما جواب می‌دهد که این ظلم‌ها از حقارت است یا نادانی یا عقده.

اشک ناصر ملک مطیعی! / عیسی سحرخیز

جوانان نسل انقلاب حال که به اشتباه‌های فراوان برآمده از انقلاب و انقلابی‌گری پی برده‌اند، اکنون که از بسیاری از پیامدهای استقرار نظام جمهوری اسلام نادم و پشیمان هستند، باید توبه کنند و در قبال سکوت خود در برابر چنین مظالم آشکاری علنی عذرخواهی کنند.

اختراعات این دختر نخبه افغان، تهران را نجات می‌دهد

نخستین اختراع «فروزان فقیری»، ساخت دستگاه آلودگی سنج قابل حمل به اندازه یک جعبه دستمال کاغذی است. اپلیکیشن آن را هم برای تلفن‌‌های همراه نوشته است./ اختراع دیگر فروزان شیشه‌‌های الکتروکرومیک است، شیشه‌‌هایی که با یک دکمه کدر و کرومیک می‌شوند و با یک دکمه به حالت شفافشان برمی‌گردند...

ناتوانی حکومت در تغییر فرمان سیاست خارجی

«اگر به فرض، حکومت ما به این نتیجه برسد که دوران برخورد ایدئولوژیک با جهان و از جمله ایالات متحده به سر آمده است و کشور نیازمند تنش‌زدایی حتی با هزینه گزاف است، نمی‌تواند آن را ابراز کند و باید در دل نگه دارد. این کار را بطئی و نامحسوس (همان چراغ خاموش) نیز نمی‌تواند انجام دهد زیرا با کمترین سرنخ، یک دار و دسته مهدی هاشمی تازه پیدا خواهد شد تا همه چیز را به باد دهد.»

محکومیت حمله به جشن پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایران

کانون نویسندگان ایران هجوم به مراسم جشن پنجاه سالگی کانون، غارت اموال کانون و ایجاد مزاحمت برای ساکنان خانه، همسایگان، مدعوین و پیامد آن را که همانا چیزی جز سرکوب آزادی بیان و آزادی گردهمایی نیست، محکوم می‌کند.

برای حل بحران بر سر برجام،

نه به تحریم و تهدید، آری به دیپلماسی!

در تحلیل آخر این حکومت جمهوری اسلامی است که با ندانم‌کاری‌ها و اشتباهات خود در طول چهار دهۀ گذشته، اتخاذ تصمیمات ناسنجیده و دشمن‌تراشی، زمینه را برای تحمیل تحریم‌ها بر کشور توسط غرب را مساعد ساخته و اینک نیز مسئولیت رهایی کشور از فشار تحریم‌ها بر دوش آن قرار دارد.

به داد خانواده‌های بازداشت‌شدگان محیط زیستی برسید

حمیدرضا جلائی‌پور: من پشت درب زندان اوین این روزها متوجه شدم تعداد زیادی طرفدار محیط زیست را ماه‌ها است گرفته‌اند (چه بسا دارند پرونده سازی می‌کنند) و به خانواده‌های آنها و نگرانی آنها پاسخ نمی‌دهند. در مجموع هیچکس پاسخگوی آنها نیست. واقعا این خانواده‌ها مضطر و گریان‌اند و تقریبا مسولین قضایی هم «کاره‌ای» نیستند.

پایان هفته سیاه نفت با ریزش سنگین قیمت

افت قیمت‌های نفت به دنبال گزارش‌های رسانه‌ای اتفاق افتاد مبنی بر این‌که اعضای اوپک و روسیه سرگرم بررسی طرح‌هایی برای افزایش تولید خود برای نخستین بار از سال ۲۰۱۶ هستند. بلومبرگ گزارش داد: تولیدکنندگان بزرگ سرگرم بررسی افزایش تولید بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه در روز هستند، در حالی که رویترز خبر داد این رقم ممکن است حداکثر یک میلیون بشکه در روز باشد.

بیانیه چهل و چهارمین نشست نهاد آلمانی زنان در علوم طبیعی و تکنیک

حمایت از زنان ایران در مبارزه علیه تبعیض جنسیتی

چهل و چهارمین نشست زنان در علوم طبیعی و تکنیک ٢٠١٨ تشکیل شده در شهر دارمشتات آلمان، از مردم آلمان دعوت می‌کند از جنبش حقوق بشری زنان ایران برای لغو تبعیض ها علیه آنان و علیه مصادره حقوق اجتماعی‌شان و نیز جلوگیری از انتخاب آزاد آنان حمایت کنند.

ناصر ملک مطیعی درگذشت

ناصر ملک مطیعی بازیگر سینمای ایران ساعتی پیش بعد از یک دوره بیماری در ۸۸ سالگی درگذشت. این بازیگر طی هفته گذشته به دلیل نارسایی کلیه و تنگی نفس در بیمارستان آتیه بستری شده بود.

پلیس مانع جشن پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایران شد

رضا خندان مهابادی، نویسنده و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، به کمپین حقوق بشر در ایران گفت پلیس پیش از برگزاری مراسم جشن پنجاه سالگی کانون، به محل برگزاری این جشن حمله کرد و همزمان با تفتیش خانه و توقیف بخشی از اموال کانون، مانع تشکیل جلسه شد.

هلند: روسیه مسئول سرنگونی هواپیمای مالزی است

نتیجه بررسی‌های یک تیم مشترک هلندی-استرالیایی نشان می‌دهد که سقوط بوئینگ خطوط هواپیمایی مالزی، به خاطر اصابت موشکی متعلق به ارتش روسیه است. ویلبرت پاولیسن، از اداره پلیس هلند اعلام کرد سیستم موشکی بوک به بریگاد ۵۳ نیروی هوایی روسیه تعلق دارد که در کورسک مستقر است.

دولت آمریکا مجوز اقدام نظامی علیه ایران ندارد

مجلس نمایندگان آمریکا در بررسی بودجه نظامی این کشور متممی تصویب کرده است که صراحتا می‌گوید دولت این کشور مجوز اقدام نظامی علیه ایران را کنگره ندارد. کیث الیسون، نماینده دموکرات و از ارائه‌کنندگان این متمم گفته است تصویب آن که با حمایت نمایندگان هر دو حزب کنگره ممکن شده است.

در جستجوی ٣٠ میلیارد دلار گم‌شده!

«٣٠‌میلیارد دلار در دو – سه ماه پایانی‌ سال گذشته از ایران خارج شد» این جمله خبرساز را محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته و البته دیگر درباره آن صحبت نکرد. ٣٠‌میلیارد دلاری که کمتر کسی حاضر شد درباره آن حرف بزند که این پول توسط چه کسانی و برای چه از ایران خارج شده است؟

هیچ سندی برای جاسوسی فعالان محیط زیست وجود ندارد

عیسی کلانتری در همایش روز جهانی تنوع زیستی در تاریخ اول خرداد ماه اعلام کرد بر اساس تشخیص کمیته چهار نفره هیات دولت «فعالان بازداشت شده باید آزاد شوند چون هیچ سندی برای اثبات تهمت‌هایی که به این افراد زده شده وجود ندارد.»

دو دختر دانشجو به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج شدند

دانشجویان بهایی بر اساس بند سوم مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از تحصیل محروم و اخراج می‌شوند که به تایید علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز رسیده است. در این بند آمده است: «در دانشگاه‌ها چه در ورود و چه در حین تحصیل چنانچه احراز شد بهایی‌اند از دانشگاه محروم شوند.»

آیا آمریکا به دنبال تغییر رژیم ایران است؟

«ایرانی‌ها باید انتخاب کنند که چه نوع دولتی می‌خواهند»؛ این جمله‌ای بود که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در جریان سخنرانی شدیدالحن خود علیه مقامات ایران به زبان آورد و به این ترتیب گمانه‌زنی‌ها دربارۀ عزم آمریکا برای تغییر رژیم در ایران را تقویت کرد.

آمریکا پنج ایرانی مرتبط با سپاه پاسداران را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه، اول خرداد، پنج ایرانی را به لیست سیاه تحریم‌ها اضافه کرد. ولی‌الله سیف،‌رئیس بانک مرکزی که هفته گذشته تحریم شد و ۵ نفری که امروز تحریم شدند، تحت تحریم‌های «فهرست اختصاصی تروریست‌های بین‌المللی» درآمده‌اند.

«حادترین مسئله منطقه خروج ایران از سوریه است»

روسیه از همه نیروهای خارجی از جمله ایران و حزب‌الله خواسته که سوریه را ترک کنند. بشار اسد هم تلویحا اشاره کرده که نیروهای ایرانی باید از سوریه خارج شوند، زیرا در شرایط کنونی حضور گسترده ایران تهدیدی است برای آینده سوریه.

دوازده خواست واشنگتن از ایران

شدید‌ترین تحریم‌های تاریخ علیه ایران وضع می‌شود

رئوس اساسی راهبرد تازه آمریکا در برابر ایران: آمریکا فشارهای بی‌سابقه اقتصادی علیه رژیم ایران اعمال خواهد کرد / همکاری نزدیک وزارت خارجه و وزارت دفاع برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران / دولت آمریکا به حمایت از حقوق بشر در ایران ادامه خواهند داد...

ظریف: برجام بیماری درحال مرگ است

رئیس کمیسیون عمران مجلس: برجام از نظر ظریف، بیماری در حال مرگ است که در آی‌سی‌یو و شرایط بسیار سختی قرار دارد. / ظریف اعلام کرد اروپایی‌ها تعهد داده‌اند که منافع ایران را تضمین کنند، اما مشخص نیست که چقدر بتوانند در برابر تحریم‌های آمریکا مقاومت کنند، زیرا سهامداران شرکت‌های اروپایی، آمریکایی‌ها هستند.

جعفر پناهی برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن شد

فیلم ایرانی «سه رخ» به کارگردانی جعفر پناهی جایزه بهترین فیلمنامه را به‌طور مشترک با فیلم «لازاروی خوشحال» ساخته آلیس رورواچر دریافت کرد. فیلم «سه رخ» در بخش اصلی جشنواره برای نخل طلایی رقابت می‌کرد.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.