شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - Saturday 17 February 2018

آخرين خبرها :::

سوئد: احمدرضا جلالی شهروند ماست و نباید اعدام شود

وزارت خارجه سوئد اعلام کرده احمدرضا جلالی، استاد دانشگاهی که به جرم «جاسوسی» در ایران به اعدام محکوم شده، شهروند این کشور اروپایی است و نباید اعدام شود. دیوان عالی قضایی ایران چند روز پیش با درخواست تجدیدنظر در حکم اعدام آقای جلالی مخالفت کرد.

بزرگ‌ترین فسادهای مالی از ۷۱ تا ۹۶

اعداد ارزش خود را از دست داده‌اند. ۱۲۳ میلیارد تومان، ۱۰۰۰ میلیارد تومان، ۳ هزار میلیارد تومان و حتی ۱۸ هزار میلیارد تومان. این اعداد می‌توانند بودجه ده‌ها و شاید صدها دستگاه و ارگان باشند، می‌توانند یارانه نقدی چند میلیون نفر را برای یک یا چند ماه تأمین کنند؛ حتی می‌توانند شرایط اقتصادی یک کشور ۸۰ میلیون نفری را تحت تأثیر قرار دهند.

نامه بیش از دو هزار نفر از دانشگاهیان و فعالان مدنی به حسن روحانی

درباره مرگ کاووس سیدامامی ابهام‌زدایی کنید

ابهام‌ها و بی‌خبری کامل از علل و موجبات فوت دکتر کاووس سیدامامی برای ما و همه کسانی که به عدالت و انصاف دل داده‌اند سبب نگرانی عمیق است. جان انسان‌ها چیزی نیست که بتوان به‌آسودگی در مورد آن سخن گفت. می‌بایست بصورت مدلل و مستند، جزئیات مربوط به مرگ وی روشن شده و از آن ابهام‌زدایی شود.

اقلیم بی‌پناه ایران و نگرانی عمیق تشکل‌های محیط زیستی

«فعالان محیط زیست معقدند که وحشتی که اکنون با این مرگ بهت‌آور و بازداشت‌های جمعی از خوش‌نام‌ترین فعالان محیط زیست منتشر شده است با این هدف ساخته شده است که چشم ناظران بر محیط زیست را «کور»، انجمن‌های محیط زیستی را منفعل و تعداد و انگیزه‌ی فعالان محیط زیست را کمتر کند و فضا را برای سوداگری آن‌ها که پروای صیانت از محیط زیست ندارند فراهم‌تر کند.»

بیکاری علت اصلی روی آوردن به دست‌فروشی است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس می‌گوید که اکثریت دست‌فروشان به خاطر بیکاری به این کار روی آورده‌اند و نباید جمع‌آوری شوند. طرح جمع‌آوری دست‌فروشان از ابتدای بهمن ماه در برخی مناطق تهران به اجرا گذاشته شده است.

آمریکا خواستار آزادی موسوی، کروبی و رهنورد شد

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای خواستار آزادی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد شده است. آمریکا در هفتمین سالروز حصر خانگی این سه تن، ادامه این حصر را خلاف تعهدات بین‌المللی ایران برشمرده است.

بی‌خبری از اتهامات و وضعیت نگهداری در زندان

تماس کوتاه فعالان بازداشت شده محیط زیست با خانواده‌ها

شش نفر از فعالان محیط زیست که از ۴ و ۵ بهمن ۱۳۹۶ در شرایطی نامعلوم در بازداشت به سر می‌برند سه شنبه شب با خانواده‌های خود تماس کوتاه گرفته‌اند. لیلی هوشمند افشار، مادر سام رجبی به کمپین گفت که این فعال محیط زیست برای اولین از زمان بازداشت، تماس گرفته و تنها گفته است «حال من خوب است، نگران نباش.»

رئیس جمهور جدید آفریقای جنوبی کیست؟

ری هارتلی، روزنامه‌نگار: «گویا نلسون ماندلا، نماد آزادی آفریقای جنوبی، ۲۰ سال پیش از امروز خبر داشت وقتی که گفت، سیریل راماپوسا نقشی بزرگ در تحول دمکراتیک آفریقای جنوبی داشته و از توان مدیریتی چشمگیری برخوردار است».

شش سال زندان تعلیقی برای پرستو فروهر

پرستو فروهر، هنرمند و فرزند مرحوم داریوش و پروانه فروهر که به شش سال حبس تعلیقی محکوم شده به کمپین حقوق بشر در ایران گفت او به اتهام «توهین به مقدسات و سیدالشهدا» به پنج سال و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

بیانیه پسر کاووس سیدامامی

گزارشی از وقایع روزهای گذشته

«دادسرای ناحیه ۲۷ روز جمعه ۲۰ بهمن‌ ۱۳۹۶، مادرم را احضار کرد و بهش گفتن برای «دیدن همسرت» بیا و قبل از اعلام مرگ کاووس ۳ ساعت ازش بازجویی و تهدید کردن و در آخر هم ازش تعهد کتبی گرفتن که هیچ حرفی با رسانه‌ها نزنه و الا خودش رو هم میگیرن.»

تشکیل کمیته ویژه برای پیگیری مرگهای مشکوک در زندانها

به دستور رئیس‌جمهور، کمیته چهارنفره‌ای از اعضای دولت، مأمور رسیدگی و پیگیری حوادث ناخوشایند در برخی از بازداشتگاه‌ها شد. وزرای کشور، اطلاعات، دادگستری و معاون حقوقی رئیس‌جمهور اعضای این کمیته ویژه هستند.

ضرب و شتم خانواده آتنا دائمی در مقابل زندان اوین

معصومه نعمتی مادر آتنا دائمی، فعال مدنی که از روز ۴ بهمن ماه ۹۶ در زندان قرچک ورامین در اعتصاب غذا به سر می برد در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت روز سه شنبه ۲۴ بهمن ماه که برای پی گیری وضعیت فرزندش مقابل زندان اوین رفته بود از سوی ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

هفتمین سال حصر خانگی موسوی، کروبی و رهنورد

امروز ۲۵ بهمن، هفتمین سال حصر خانگی میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد و مهدی کروبی است. جرم آنها دفاع از رای مردم در انتخابات ۱۳۸۸ است که حکومت آن را به نفع خود دستکاری کرد. این سه چهره سیاسی از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی هستند.

بی‌خبری مطلق از بازداشت شدگان محیط زیستی

خانواده فعالان محیط زیست بازداشت شده به کمپین حقوق بشر در ایران گفته‌اند که در بی‌خبری مطلق از وضعیت آنها به سر می‌برند. بیش از ۲۰ روز است که چندین تن از فعال محیط زیست و کارکنان و مدیران موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» حیات وحش پارسیان در بازداشت به سر می‌برند.

اینجا اهواز است، نفس نکشید!

‌هوای خوزستان از ساعت ۱۰ روز سه‌شنبه، ۲۴ بهمن، به حالت اضطرار ‌رسید تا جایی که این وضعیت بیمارستان‌های خوزستان را در حالت آماده‌باش قرار داد. همچنین گرد و خاک باعث تعطیلی ادارات و لغو پرواز هواپیماهای فرودگاه اهواز شد.

نیاز به تحقیق مستقل  درباره مرگ‌های مشکوک در زندان‌ها

دیده‌بان حقوق بشر امروز گفت سومین مرگ مشکوک در زندان‌های ایران از اوایل ژانویه‌ی ۲۰۱۸ نیاز به تحقیق مستقل را دوچندان می‌کند. در روز ۱۰ فوریه، خانواده‌ی فعال شناخته‌شده‌ی محیط زیست، دکتر کاووس سیدامامی، که بنا به اتهاماتی واهی دو هفته در بازداشت به سر می‌برد، خبر دادند که او تحت شرایطی نامعلوم درگذشته است.

نظر چند فعال سیاسی درباره پیشنهاد رفراندوم حسن روحانی

همه مسایل مورد اختلاف یکجا به رفراندوم گذاشته شود

احمد زیدآبادی: اگر قرار است از طریق رفراندوم مشکلی حل شود، راجع به همه‌ی مورد اختلاف پکیج نهایی تدوین شود و یک‌جا به رفراندوم گذاشته شود. اما مشکلات داخل کشور ما از این طریق هم حل نمی‌شود. در ایران مشکل این است که ما دوجناح داریم که این دوجناح هرکدام بر بخشی از نهادهای حاکم تسلط دارند و این دو جناح روی هیچ موضوعی با هم تفاهم ندارند.

گفت‌گو با دومین دختر خیابان انقلاب

می‌خواستم کار قشنگ ویدا موحد ادامه پیدا کند

نرگس حسینی: «روبان سبز را هم به دستم بستم که بگویم هیچ وابستگی به هیچ کس ندارم و اگر به چیزی وابسته باشم همان جنبش سبز است. می‌خواستم به هر نحوی این دو حرکت را به هم پیوند بزنم. اعتراض مسالمت‌آمیز جنبش سبز و این اعتراضی که ویدا موحد انجام داد.»

نامه صادق زیباکلام به حسن روحانی

حقوق شهروندی را نمی‌توان بابرچسب «جاسوسی» نقض کرد

صادق زیباکلام: «به‌عنوان پاسدار قانون اساسی می‌شود به این سوال ساده پاسخ دهید که مگر ما با زندانیان سیاسی و امنیتی‌مان چگونه برخورد می‌کنیم که آنان را به فکر خودکشی می‌اندازیم؟!»

مطهری: لحظه خودکشی سیدامامی در فیلم مشهود نیست

علی مطهری نایب رییس مجلس نیز با اشاره به جلسه روز دوشنبه برخی نمایندگان با ماموران اطلاعات سپاه درباره فوت کاووس سید امامی در زندان، توضیحات ارائه شده را کافی ندانست. / تابش: قوه قضاییه درباره دستگیری فعالان محیط زیست و مرگ دکتر سید امامی در زندان پاسخگو باشد

آثار روشن پنهانکاری حکومتی در مرگ کاووس سیدامامی

خانوادۀ استاد دانشگاه ایرانی-کانادایی، کاووس سید امامی، که خبر مرگ وی در بازداشت در تاریخ ۹ فوریه اعلام شد، تحت فشار هستند تا دکتر سیدامامی را در یک مراسم خصوصی تدفین و در خصوص شرایطی که منجر به مرگ او شده، سکوت اختیار کنند.

بیانیه ۱۵ چهره سیاسی و فرهنگی ایران

فراخوان رفراندم جهت تعیین نوع حکومت آینده ایران

ما امضا کنندگان این بیانیه، با تکیه بر حق تعیین سرنوشت ملتها، خواهان برگزاری رفراندوم جهت تعیین نوع حکومت تحت نظارت سازمان ملل متحد هستیم، تا ملت ایران بتواند با تعیین نحوه حکومت مطلوبْ خود مسئولیت سرنوشتش را بر عهده گیرد و برای رفع بحران‌های موجود تلاشی موثر و همگانی به عمل آورد.

درخواست چهار انجمن علمی از روحانی در ارتباط با مرگ مشکوک کاووس سید امامی

مسئولان پاسخگوی نگرانی‌های افکار عمومی باشند

چهار انجمن علمی در نامه‌ای به حسن روحانی رییس جمهور ایران خواستار رسیدگی به مرگ مشکوک دکتر کاووس سید امامی شدند این چهار انجمن نوشته‌اند انتظار دارند مسئولان امر درباره این رویداد تلخ و جبران ناپذیر پاسخگوی نگرانی‌های افکار عمومی، به ویژه اجتماع علمی کشور، باشند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.