چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - Wednesday 16 August 2017

آخرين خبرها :::

پیشنهادهای ساده برای پایان «حصر»

اعتصاب غذا در همراهی با مهدی کروبی

فعالان سیاسی و مردم در همراهی با مهدی کروبی اعلام اعتصاب غذا کرده‌اند. مهدی محمودیان، محمدرضا جلایی‌پور، مهدیه گلرو از جمله افرادی هستند که در توییتر از همراهی با مهدی کروبی و اعلام اعتصاب غذای خود خبر داده‌اند. سیامک آرام، روح الله نخعی، سپهر سلطانی، سهیل جان نثاری، بهاره منشی و نرگس کرباسچی از دیگر افرادی هستند که در همراهی با مهدی کروبی اعلام اعتصاب غذا کرده‌اند.

مهدی کروبی اعتصاب غذا کرد

از صبح روز چهارشنبه، ۲۵ مرداد مهدی کروبی در اعتراض به روند و شیوه حصر غیرقانونی و غیرشرعی خود دست به اعتصاب غذای خشک زده است. خانم فاطمه کروبی، همسر آقای کروبی در مصاحبه با سحام با تایید این خبر گفت: «آقای کروبی امروز پس از نماز صبح وارد اعتصاب غذای خشک شدند.»

«اثبات حاکمیت دوگانه؟»

«مباحثه امروز میان دکتر علی مطهری، نماینده تهران و نایب رییس مجلس، در مقام مخالف وزیر پیشنهادی اطلاعات با آقای علوی از جمله مباحثاتی است که احتمالا بعدها می‌تواند در بازخوانی تاریخ تحولات جمهوری اسلامی بعنوان «نماد و نمودی از یک چرخش» مورد اشاره قرار گیرد.»

مطهری: معضل سیاسی‌امنیتی کشور را حل کنید

مطهری: مخالفت من با وزیر پیشنهادی اطلاعات جناب آقای علوی، بیشتر ناشی از یک نقص ساختاری در حوزه اطلاعات کشور است. یعنی ما یک نقص ساختاری در حوزه اطلاعات داریم که باعث کاهش قدرت نظارت مجلس و تضییع حقوق ملتِ مصرح در فصل سوم قانون اساسی شده است. این مخالفت در واقع دفاع از حقوق مجلس و مردم است.

ایران مجازات اعدام برای تمام جرائم مواد مخدر را حذف کند

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌ی دیده‌بان حقوق بشر گفت اگر تغییرات قانون مواد مخدر ایران نهایی شود، می‌تواند هزاران نفری را از انتظار اعدام برهاند که اصلاً نباید در چنان موقعیتی قرار می‌گرفتند. وی ادامه داد حتی مقامات ایرانی هم پذیرفته‌اند که مجازات اعدام در مبارزه با مواد مخدر کارایی ندارد.

روحانی: علاقه‌مند بودم سه وزیر زن معرفی کنم، اما نشد

حسن روحانی در مجلس: شایعه در میان گذاشتن لیست وزرا با رهبری، درست نیست/ علاقه‌مند بودم در دولت دوازدهم سه وزیر زن معرفی کنم، اما نشد / مردم انتظار دارند درد را درمان کنیم و نه کتمان بیماری / مشکلات از خارج نظام شکل نگرفته، این مشکلات از دل تصمیمات اتخاذ شده بیرون آمده است.

کابینه ایده‌آل؟ / عمادالدین باقی

«اصلاح‌طلبی را به یک برچسب و رانت تبدیل کردن و اینکه هرکس برچسب اصلاح‌طلبی داشت خوب است ولو اینکه کارنامه خوبی نداشته باشد و هر کس برچسب اصلاح‌طلبی نداشت مرفوض است ولو اینکه کارنامه‌اش بطور نسبی قابل قبول باشد، خودش از مصادیق رانت خواری و فساد است.»

بده‌بستان وزیر و نماینده برای رای اعتماد

یک نماینده‌ با توجه به نفوذی که دارد، در بزنگاه‌های مختلف از اختیارات خود استفاده می‌کند و از وزیری درخواست می‌کند که در ازای مثلا رای اعتماد، رئیس آموزش و پرورش یا رئیس فلان بانک یا استاندار و فرماندار حوزه انتخابیه خود را با نظر وی انتخاب کنند.

مردان جایگزین زنان در میراث فرهنگی و محیط زیست

روز گذشته رییس‌جمهور در ادامه انتخاب مردان کابینه دوازدهم دو نفر از معاونانش را در احکامی جدا انتخاب کرد و رسما مسوولیت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را به علی‌اصغر مونسان و سکانداری هدایت سازمان محیط‌زیست را به عیسی کلانتری سپرد.

قرار بازداشت موقت یک ماهه برای ساسان آقایی

برای ساسان آقایی روزنامه‌نگار و معاون سردبیر روزنامه اعتماد قرار بازداشت موقت به مدت یک ماه صادر شده است اما هنوز اتهام این روزنامه‌نگار و نهاد بازداشت‌کننده او مشخص نیست. در حال حاضر روزنامه‌نگارانی مانند هنگامه شهیدی، آفرین چیت‌ساز و احسان مازندرانی در زندان اوین با حکم‌های متفاوت به سر می‌برند.

گاردین: ترامپ باید استیضاح و برکنار شود

روزنامه انگلیسی گاردین نوشت: رییس جمهور آمریکا تهدید هسته‌ای واقعی برای جهان است و پیش از آن‌که خیلی دیر شود، کنگره آمریکا باید وی را استیضاح و از مقام ریاست جمهوری آمریکا برکنار کند.

حمایت گسترده از دو فوتبالیست و تقبیح وزارت ورزش

اظهارات معاون وزیر ورزش ایران مبنی بر محرومیت دو تن از ملی‌پوشان فوتبال ایران به دلیل بازی در برابر یک باشگاه اسرائیلی با مخالفت تعداد زیادی از ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد و کارشناسان ورزشی نیز با سیاسی خواندن اظهارات مقامات مسوول وزارت ورزش، از اینکه چنین تصمیمی فوتبال ایران را با خطر محرومیت مواجه خواهد کرد سخن گفتند.

تاج‌زاده: با رفع حصر آرامش را به جامعه بازگردانید

تاج‌زاده: در دوره آزادی و بهار مطبوعات حتی روزنامه‌های اصولگرا‌ نیز جذاب‌تر و خواندنی‌تر بودند. خود آنها‌ هم در پی توقیف کیلویی و بستن فضا دچار بی‌هویتی شدند و تیراژشان به شدت افت کرد. / حرام‌خواری‌ سیاسی اصولگراها را چنان از درون پوسانده كه پنج باخت انتخاباتی متوالی هم نتوانسته است متحدشان كند.

همه واکنش‌ها به کابینه پیشنهادی

سمت و سوی انتقادات از وزرای پیشنهادی روحانی

فعالان سیاسی جناح های مختلف هم لیست معرفی شده را محافظه کارانه توصیف کرده‌اند. / منتقدان می‌گویند رحمانی فضلی یکی از ضعیف‌ترین وزرای کابینه یازدهم بوده است. / نسرین وزیری کارشناس و فعال محیط زیست بیطرف، کلانتری و حجتی را «مثلث تخریب» محیط زیست ایران خوانده است.

معرفی یک متهم به جنایت به عنوان وزیر دادگستری

رییس جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی، سیدعلیرضا آوایی را به عنوان وزیر دادگستری به مجلس معرفی کرد. آوایی به دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ متهم است و در فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا قرار دارد.

شرایط بحرانی ۵۰ زندانی عقیدتی امنیتی زندان رجایی‌شهر

پنجاه تن از زندانیان عقیدتی امنیتی زندان رجایی‌شهر به فضایی بسیار کوچکی منتقل شده‌اند... امکان استفاده از هواخوری را ندارند. هیچ گونه وسیله‌ای برای خوابیدن و استراحت کردن ندارند. دسترسی‌شان به بهداری و تجهیزات پزشکی بسیار بسیار محدود شده...

نامه مریم اکبری منفرد از زندان اوین

سفرای خارجی صورت بزک کرده زندان‌ها را دیدند

در زندان‌های شهر ری، گوهر دشت و اوین «شاهد باتوم‌های گارد ویژه زندان بر تن رنجور زنان و دخترکان» بوده و به دلیل اندک بودن جیره غذایی روزانه «شاهد دعواها برای غذا و نان در سالنی به نام سالن غذاخوری که از طرف زندانیان به سالن «کتک‌خوری» تغییر نام یافته بود.»

محمدعلی نجفی شهردار تهران شد

شورای جدید شهر تهران در نشست روز پنجشنبه خود محمدعلی نجفی را به عنوان گزینه نهایی شهردار تهران انتخاب کرد. دیگر گزینه‌های شورا برای این پست مرعشی، کولایی و مهرعلیزاده در آخرین دقایق انصراف دادند.

فائزه‌ هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با «قانون»:

آبروریزی است افغانستان وزیر زن دارد ما نداریم

چرا زن نباید وزیر شود؟ روحانی چه پاسخی برای بانوان ایران زمین دارد؟ البته شنیده‌ام که به روحانی گفته‌اند نباید وزیر زن داشته باشید. احمدی‌نژاد وزیر زن داشت، چون روحانی از خودشان نیست فشار می‌آورند که وزیر زن نباید باشد. برای انتصاب وزیر زن باید هزینه بدهیم. روحانی باید بداند زنان به او رای دادند و زنان این‌قدر ارزش دارند که به خواسته‌های خود برسند.

دلایل عدم حضور زنان در کابینه دولت ایران

«حضور نداشتن زنان در رده‌های بالای مدیریتی را می‌توان به علت عدم اعتقاد به حقوق زنان در جامعه امروز و همچنین هراس از واکنش جریان سنتی فقهی که هم در میان حوزه‌های دینی دارای قدرت بسیج توده‌ای و هم در ساختار حکومت دارای قدرت سیاسی است دانست.»

علیرضا تاجیکی در آستانه اعدام است

نسرین ستوده، وکیل علیرضا تاجیکی که به اتهام ارتکاب قتل در ۱۵ سالگی به اعدام (قصاص) محکوم شده و هم اینک برای اجرای حکم در سلول‌های انفرادی زندان عادل آباد شیراز نگهداری می‌شود، به کمپین حقوق بشر در ایران گفت ایرادات بسیار موثری در پرونده وجود دارد و شواهد پرونده حاکی از آن است که موکلش مرتکب این قتل و تجاوز نشده است.

برخی مراجع خواستار معرفی نکردن وزیر سنی شده‌اند

حاصل داسه، فعال سیاسی کرد و نماینده سابق مجلس در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت برخی مراجع شیعه ساکن قم در تماس با حسن روحانی و برخی از رهبران اصلاح طلبان خواستار معرفی نکردن وزیر از اهل سنت در کابینه شده بودند.

تا ۲۰۵۰ زیر پلاستیک دفن خواهیم شد!

تحقیق جدیدی که چهارشنبه در ساینس اَدوَنسِز منتشر شد، برای اولین بار دربارۀ تمام پلاستیک‌هایی که تا به حال به‌صورت انبوه تولید شده‌اند، تحلیلی عرضه کرد: چه مقدار و از چه نوعی تولید شده است و، وقتی که غیرقابل استفاده می‌شود، چه اتفاقی برای پسماندش می‌افتد.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.