سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - Tuesday 24 April 2018

آخرين خبرها :::

ممانعت وزارت اطلاعات از سفر علمای اهل سنت به زاهدان

حسن امینی، مدیر مدرسه علوم دینی امام بخاری در سنندج در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که وزارت اطلاعات مانع از سفر او به زاهدان شده است. علمای اهل سنت در ایران اجازه سفر به استان ها و شهرهای سنی نشین را ندارند و وزارت اطلاعات اجازه هیچ گونه گردهمایی و دیدار میان آنها را نمی‌دهد.

نخست‌وزیر ارمنستان زیر فشار معترضان استعفا کرد

تظاهرات مخالفان سرژ سرکیسیان، نخست‌وزیر ارمنستان به نتیجه رسید و او از مقام خود استعفا کرد. سرکیسیان در ده سال گذشته قدرت را در این کشور کوچک قفقاز جنوبی در دست داشت. سرکیسیان متهم بود که به وضعیت بد اقتصادی و فقر گسترده در ارمنستان توجهی ندارد و سیاست‌های مناسبی در قبال تنش‌ها با کشورهای آذربایجان و ترکیه در پیش نگرفته است.

سعید عزیز نظام، خط قرمزها را رد کرده بود!

«سعید نظام راهی زندان می‌شود اما نه به دلیل اقتدار قوه قضاییه و ادعاهای رئیس و سخنگو و دادستان‌هایش که ما با هیچ کس شوخی نداریم و همه را میگیریم و حیثیت دستگاه قضا مهم است و .... خیر بلکه به این دلیل که مرتضوی خطوط قرمرز را رد کرد، از برادر آملی لاریجانی فیلم گرفت، دوره‌اش تمام شد...»

سعید مرتضوی و کیفر زندان / احمد زیدآبادی

به جای حکم زندان برای مرتضوی به نظرم شایسته‌تر این بود که از عموم قربانیان و محکومان زیر دست او خواسته شود تا در دادگاهی علنی از او طرح شکایت کنند و او هم به دفاع از خود بر خیزد. همین دادگاه به خودی خود مجازات مرتضوی بود و نیازی به فرستادنش به زندان هم نبود.

چالش تلگرام چگونه ضعف دولت روسیه را آشکار کرد؟

دولت روسیه تاکنون در عرصه عمل نیز نتوانسته استفاده از پیام‌رسان تلگرام را کاهش دهد. کارکنان دولتی همچنان از تلگرام برای ارسال پیام‌های شخصی استفاده می‌کنند. دولت در جلسه‌ای با مقامات شرکت‌های اینترنتی تصمیم گرفت پیگیری فعال تلگرام را به طور موقت تعلیق کند.

نامه زندیک به ۸۰۰ نفر از زیست محیطی، فرهنگی و هنری به روحانی:

تکلیف بازداشتی‌های محیط‌ زیستی را روشن کنید

تاکنون پاسخ شفافی درباره اتهامات، وضعیت و محل نگهداری، همچنین سرنوشت بازداشت‌شدگان در دست نیست. برخی از بازداشت‌شدگان حداقل یک‌بار با خانواده خود ملاقات و یا تماس کوتاه تلفنی داشته‌اند، اما عبدالرضا کوهپایه تاکنون هیچ تماسی با خانواده خود نداشته و وضعیت حسن راغ، محمد زارع و عارف زارع نیز در هاله‌ای از ابهام است.

انتقاد محمود صادقی نماینده مجلس از رویکرد و رفتار اطلاعات سپاه

امنیت کشور در گرو احساس امنیت شهروندان است

محمود صادقی، نماینده مجلس در نامه‌ای به حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه نوشت رویکرد امنیتی و شیوه عمل اطلاعات سپاه به احساس امنیت در جامعه لطمه جدی وارد کرده است. صادقی در نامه خود به طائب نوشته است «پاره‌ای از شیوه‌های جنابعالی در مدیریت این سازمان و نیروهای عمل کننده آن جوی از عدم اعتماد را نسبت به این نهاد در جامعه دامن زده است.»

تاج‌زاده: دولت نظامی یعنی فاجعه

وضعیت اصولگراها به مراتب ناامید کننده‌تر از اصلاح‌طلبان است. به همین دلیل نیز امروز اقتدارگراها سخن از این می‌گویند که باید کار را به نظامیان بسپاریم و تنها کسی که می‌تواند کشور را نجات دهد، یک رئیس‌جمهور نظامی است... به نظر من دولت نظامی یعنی «فاجعه».

برجام می‌میرد؟ / احمد زیدآبادی

نوعی بلاتکلیفی و بی‌تصمیمی در نهادهای حاکم در ایران در بارۀ چگونگی برخورد با خروج آمریکا از برجام و نوع تعامل با اتحادیۀ اروپا دیده می‌شود. ادامۀ بی‌تصمیمی در این باره، نه فقط چاره ساز نیست؛ بلکه دیگر امکانپذیر هم نیست! بنابراین لحظۀ رویارویی با واقعیت فرارسیده است.

دفتر روحانی به کمیته رفع حصر وقت ملاقات نمی‌دهد

محمدرضا تابش: علیرغم اینکه پیگیری‌های زیادی از طریق معاون پارلمانی رییس‌جمهور انجام شده، اما هنوز وقتی برای ملاقات کمیته حصر با روحانی تعیین نشده است. آقای روحانی هم رییس شورای عالی امنیت ملی است و هم رییس جمهور هستند و در زمینه رفع حصر بسیار می‌توانند ایفای نقش کنند.

درخواست ۵۰۰ نماینده اروپایی از ترامپ برای حفظ برجام

حدود ۵۰۰ نماینده از پارلمان‌های‌ آلمان، فرانسه و بریتانیا در نامه مشترکی همکاران خود در کنگره آمریکا را به حفظ برجام فراخوانده‌اند. در این نامه نسبت به عواقب پایان دادن به برجام هشدار داده‌ شده است.

با سایه‌ها می‌جنگید!

همانطور که سال‌ها جنگیدن با دوش حمام، برق، رادیو، تلویزیون، مدرسه رفتن دختران، رانندگی زنان، شناسنامه گرفتن، ماهواره، اینترنت و ... جنگیدن با سایه‌ها بود. قربان تان بروم که نه تاریخ می‌خوانید، نه گوش می‌کنید و نه عبرت می‌گیرید. پس به جنگ تان ادامه بدهید.

اسرائیل در اوج یا حضیض؟ / احمد زیدآبادی

نتانیاهو معمولاً هیچ فرصتی را برای ترسیم چهره‌ای از اسرائیل که گویی در اوج قدرت است؛ از دست نمی‌دهد. آمار و ارقامی که نتانیاهو از پیشرفت‌های مادی اسرائیل به دست می‌دهد، شاید چندان هم غیر واقعی نباشد؛ اما از نقطه نظر انسانی و اخلاقی اسرائیل درست در نقطۀ مقابل اوج یعنی در حضیض خود قرار دارد.

یورو جایگزین دلار شد

دلار که تک‌نرخی شد، گفتند این بار می‌خواهیم یورو را جایگزین معاملات‌مان برای فعالیت‌های ارزی کنیم و معاملات ارزی با دلار جایگاهی در صحنه معاملات ارزی ما ندارد. همین دیروز بود که هیات دولت این موضوع را تصویب و اعلام کرد که کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی موظفند ارز یورو را به عنوان ارز مبنای گزارشگری و انتشار آمار، اطلاعات و داده‌های مالی خود مورد استفاده قرار دهند.

محمدرضا جلایی‌پور بازداشت شد

محمدرضا جلایی‌پور، جامعه شناس و فعال سیاسی اصلاح طلب چهارشنبه شب بازداشت شد. وی با حکم دادسرای ناحیه ۳۳ شهید مقدسی بازداشت شده ولی هنوز از علت این بازداشت اطلاعی در دست نیست. جزئیان بازداشت محمدرضا جلایی‌پور از زبان پدرش.

مقام‌های ایران برای فیلترینگ تلگرام آماده می‌شوند

کانال تلگرام آیت‌الله خامنه‌ای روز چهارشنبه ۲۹ فروردین اعلام کرد «در راستای پاسداشت منافع ملّی و برای رفع انحصار از پیام‌رسان تلگرام» فعالیت خود را در پیام‌رسان تلگرام، از این لحظه متوقف می‌کند. هم‌زمان اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی نیز کانال تلگرامی‌ خود را تعطیل کرد. آخرین نسخه‌ اپلیکیشن تلگرام نیز از فروشگاه کافه‌بازار حذف شده است.

دعوای اصفهانی‌ها، بختیاری‌ها و خوزستانی‌ها بر سر آب

دعوای سه استان اصفهان، چهار‌‌محال‌و ‌بختیاری و خوزستان موضوع جدیدی نیست؛ بحث و کش‌مکش‌هایی که هر کدام نسبت به برداشت آب از زاینده‌رود دارند. در منطقه شرق اصفهان حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم از راه کشاورزی روزگار می‌گذرانند...

فراخوان مدیر تلگرام به مقاومت دیجیتالی

پاول دوروف، مالک تلگرام: من برای حمایت از آزادی اینترنت در روسیه و هر جای دیگر، با بیت‌کویین، به اشخاص و شرکت‌هایی که وی‌پی‌ان و پروکسی راه انداخته‌اند، کمک مالی‌ کرده‌ام. خیلی خوشحالم که امسال میلیون‌ها دلار به این موضوع کمک کرده‌ام و امیدوارم که دیگران نیز کمک کنند.

دو بیانیه و یک درس مشترک / عیسی سحرخیز

در دو روز گذشته دو بیانیه در دو سوی عالم از دو کنشگر اجتماعی صادر شد که یکی راه «مقاومت مدنی» را به جان خریده و دیگری راه «مقاومت دیجیتالی» را برگزیده. یکی در زندان‌های ایران، جمهوری اسلامی را از پای انداخته است و دیگری در فضای مجازی روسیه و جهان بزرگ‌ترین قدرت شرق را از پای درآورده است!

پایان عصر کاستروها

انتقال قدرت پس از ۶۰ سال در کوبا

روند تاریخی انتقال قدرت در کوبا در حالی قرار است امروز به‌طور رسمی در مجمع ملی این کشور انجام شود که به نظر می‌رسد این کشور آمریکای لاتین دوران جدیدی را تجربه می‌کند و برای اولین بار در ۴۰ سال اخیر کسی خارج از خانواده کاسترو زمام امور آن را به دست خواهد گرفت‌.

تخریب یک تمدن در سمنان

ما دیر به شهر رسیدیم، وقتی که آن را با لودر زیر گرفته بودند و از یک تمدن که عقبه‌ای دو هزار ساله داشته، ویرانه‌ای را به یادگار گذاشته بودند. خانه‌ها و حمام‌هایی با کنگره ها و تاق‌های گچی و خشتی با قدمتی بیشتر از ۴۰۰ سال که بر سر شهر آوار شده، نقاشی‌هایی بازمانده از قاجار که زخمه تیشه و چنگال بولدوزر از آن یک هنر توهمی ساخته.

انتشار پنجمین شماره فصلنامه پژوهش‌های فرهنگی «آرمان»

این شماره با مشارکت نویسندگان، پژوهشگران و شاعران، پروفسور فضل الله رضا، داریوش آشوری، محمد ارسی، احمد کریمی حکاک، شیریندخت دقیقیان، مرتضی حسینی دهکردی، منیرو روانی‌پور، مهدی سیاح‌زاده، جمشید شیرانی، جهانگیر صداقت فر، بهرام گرامی، اردشیر لطفعلیان، بانو مهر، نادر مجد و پیرایه یغمایی به خوانندگان تقدیم شده است.

افشاگری مهم «کلمه»: مشکل فعالان محیط زیست جاسوسی نبود

مشکل دست درازی سپاه به مناطق حفاظت شده محیط زیست بود

مشکل فعالان محیط زیست جاسوسی نبود دست درازی سپاه به مناطق حفاظت‌شده محیط‌زیست بود. سپاه می‌خواست در مناطق حفاظت شده زیست‌محیطی که زیر نظر سازمان ملل و در زمان جنگ نیز از امنیت خوردار است، سامانه‌های موشکی خود را مستقر کند. اما فعالان محیط زیست مخالف این کار بودند. کاره مدنی نیز زیر فشار سپاه ایران را ترک کرده است.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.