پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - Thursday 18 October 2018

آخرين خبرها :::

نظرسنجی از ۶۰۰ صنعتگر و تاجر

آینده اقتصاد ایران چه می‌شود؟

یک نظرسنجی به سفارش اتاق بازرگانی تهران از ۶۰۰ فعال اقتصادی حکایت از کاهش امید در بدنه بخش‌خصوصی و پیش‌بینی‌ناپذیر بودن آینده دارد. در این نظرسنجی دو محور آینده بخش‌خصوصی و آینده اقتصاد ایران مورد سوال قرار گرفته است که اغلب پاسخ‌ها به این دو مورد، حاکی از کاهش امید فعالان اقتصادی نسبت به آینده است.

کنسول عربستان در استانبول برکنار شد

افشای زوایای جدید از قتل جمال خاشقجی

«قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی تنها در هفت دقیقه صورت گرفته و تیم امنیتی عربستان هیچ تحقیقی از او انجام نداده‌ و این اشاره صریح به این دارد که آنها دستوراتی را از بالادستی‌ها درباره قتل او بدون نیاز به بازجویی از او گرفته بودند.»

چرا بلا بر سر جمال خاشقجی آمد؟

«خاشقجی تاثیر بسیار مهمی در روند افشاگری‌های رسانه‌ای علیه دولت عربستان داشته و احتمالا این مسئله موجبات قتل او را فراهم کرده است. بسیاری از اطلاعات محرمانه که از دولت عربستان به بیرون درز می‌کرده توسط خاشقجی هدایت می‌شده است. به صورت نمونه شاهد بودیم که او اولین بار خبر بازدید هیئت عربستانی از اسرائیل داد.»

واکنش‌ها به حضور گزینشی زنان در ورزشگاه آزادی

حدود ۱۰۰ زن با انتخاب گزینشی و سوار بر «سه دستگاه اتوبوس» روز ۲۴ مهرماه وارد ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی فوتبال میان دو تیم ایران و بولیوی شدند. تعدادی از زنان علاقمند به فوتبال پس از شنیدن حضور ۱۰۰ زن در ورزشگاه آزادی به استادیوم رفتند اما پشت درهای استادیوم آزادی متوقف شدند.

بیانیه در پشتیبانی از اعتصابات سراسری در ایران

جمعی از فعالان مدنی و سیاسی: ما امضا کنندگان از این اعتراض ها و اعتصاب ها حمایت می کنیم و آن را برآمد تازه ای از اراده و شهامت مدنی و صنفی شهروندان علیه فساد سازمان یافته حکومتی و ناکارآمدی جمهوری اسلامی در اداره کشور می دانیم.

جلسه رئیس‌جمهوری با اقتصاددانان، پررونق برگزار نشد

در هم‌اندیشی روحانی و اقتصاددانان چه گذشت؟

گزارش‌ها حاکی از آن است که برخی در این جلسه نقدهای جدی به عملکرد دولت داشتند و در مقابل پاسخ رئیس‌جمهوری به این نقدها، آگاه بودن رئیس جمهوری و تیم اقتصادی از مسائل مطرح شده در این جلسه بود. به گفته اقتصاددانان، فضای حاکم در این جلسه به شکلی بود که اکثر اقتصاددانان موضوعات و خواسته‌ها را به شکل صریح ارائه کردند.

برخوردهای امنیتی با تحصن سراسری معلمان

کانال کانون صنفی معلمان نوشته است پس از تحصن موفقیت آمیز روز ۲۱ مرداد، نیروهای امنیتی محمدرضا رمضان‌زاده، مسوول دبیرخانه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان را بازداشت کرده و کنترل رسانه تلگرامی آنان را به دست گرفته‌اند. این رسانه همچنین از بازداشت معلمی دیگر به نام عبدالرضا قنبری خبر داده است.

سی‌ان‌ان: عربستان آماده پذیرش قتل خاشقجی می‌شود

شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» لحظاتی پیش اعلام کرد عربستان سعودی آماده می‌شود تا اعلام کند که جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، در جریان بازجویی در کنسولگری این کشور در استانبول کشته شده است. مقام‌های عربستانی خواهند گفت که مرگ وی در جریان اشتباه در بازجویی رخ داده است.

ادامه دستگیری و آزار بهاییان در ایران

دیده‌بان حقوق بشر امروز گفت مقامات اطلاعاتی ایران در دو ماه گذشته بدون اتهامی آشکار به دستگیری اقلیت دینی بهایی کشور افزوده‌اند. در ماه‌های اوت و سپتامبر ۲۰۱۸ این نیروها بیش از ۲۰ شهروند بهایی و همچنین عضو شورای شهری را که به گفته‌ی همکارش از دستگیرشدگان حمایت کرده بود دستگیر کرده‌اند.

عربستان چاره‌ای جز بیان واقعیت درباره خاشقچی ندارد

مشاور ارشد اردوغان: صداهای ضبط شده، تصاویر ویدیویی، اره استخوان‌بری و ورود و خروج ۱۵ مامور عربستانی با هواپیمای ویژه به مانند فیلی در وسط اتاق ناپدید شدن خاشقچی در کنسولگری عربستان ایستاده‌اند و حکومت ریاض باید بدون تاخیر به درخواست مقامات آنکارا پاسخ مثبت داده و هر چه سریع‌تر حقیقت ماجرا را آشکار کند.

گزارشی از تحصّن معلمان: نجات «نظام آموزشی»

«ما مجبوریم.. ما مجبوریم برای یک مدرسه عاری از خشونت تلاش کنیم. برای یک مدرسه استاندارد.. برای کیفیت آموزشی، برای آزادی معلمانی که به خاطر فعالیت صنفی در بازداشت به سرمی برند، برای محو کالایی سازی آموزش و از طرفی برای بحرانی شدن وضعیت اقتصادی معلمان که بخشی از همین جامعه هستند..»

بیانیه چهار سازمان جمهوری‌خواه

پشتیبانی و اعلام همبستگی با اعتصاب و تحصن معلمان ایران

ما چهار سازمان جمهوری خواه، دمکرات و ملی حمایت خود از اعتصاب معلمان اعلام می کنیم و به جمهوری اسلامی هشدار می دهیم که از برخورد امنیتی اجتناب ورزد و هر چه سریع‌تر معلمان زندانی و دیگر زندانیان سیاسی وعقیدتی و به‌خصوص کامیون داران اعتصابی بازداشتی اخیر را بدون قید و شرط آزاد کند.

پای صحبت تقی توکلی، پایه‌گذار صنایع آذربایجان

او کبریت ساخت، ما آتش زدیم!

اگرچه توکلی، کارآفرین و فعال بخش خصوصی بود، در دهه ۱۳۴۰ به همکاری با دولت در بخش طرح‌های بزرگ دعوت شد و علاوه بر راه‌اندازی و اداره «ماشین‌سازی تبریز» و «مس سرچشمه کرمان» در تاسیس مجموعه‌های دیگری نظیر کارخانه‌های بلبرینگ‌سازی تبریز، ایدم، شرکت گسترش صنایع ریلی، کمپرسورسازی تبریز و پمپ ایران و تراکتورسازی نقش داشت.

شرکت بیش از ۲۰۰ هزار نفر در تظاهرات ضد نژادپرستی برلین

به گفته برنامه‌ریزان تظاهرات برلین، حدود ۲۴۰ هزار نفر علیه تبعیض نژادی و رشد راست‌گرایان به خیابان رفتند. بیش از چهار هزار و ۵۰۰ حزب و سازمان و شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی برای شرکت در این حرکت اعتراضی فراخوان داده بودند.

پرونده خاشقجی؛ ترامپ عربستان را به تنبیه تهدید کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تهدید کرده که اگر روشن شود حکومت عربستان سعودی در ناپدید شدن جمال خاشقجی نقش داشته است، با «تنبیه شدیدی» روبرو خواهد شد. / لحظات بازجویی از خاشقجی و شکنجه و قتل او در حافظه ساعت اپل ضبط شده است.

ترکیه مدارک تاییدکننده قتل خاشقجی را در اختیار دارد

دولت ترکیه به آمریکا اطلاع داده است که «فایل های صوتی و تصویری را به دست آورده است که قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی در داخل ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول را تایید می کند.» / ترامپ: من موافق توقف قرارداد نظامی با عربستان نیستم. خاشقجی آمریکایی نبوده و تنها اقامت آمریکا را داشته. این اتفاق هم در خاک ترکیه رخ داده است

ایران: فعالان محیط زیست همچنان در زندان

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید هشت فعال محیط زیستی که در ژانویه و فوریه‌ی ۲۰۱۸ در ایران تحت بازداشت خودسرانه قرار گرفتند هشت ماه پس از بازداشت و بدون اتهاماتی مشخص همچنان در بازداشت به سر می‌برند. مقامات ایرانی باید یا آنها را فوراً آزاد کنند یا به آنها اتهامات مشخصی وارد کنند و مدارکی برای توجیه بازداشت متداوم آنها ارائه کنند.

کدام‌یک تغییر کرده‌ایم؟ / احمد زیدآبادی

اینکه افرادی با سرخوردگی از اصلاحات و اصلاح‌طلبان، ناگهان به هول و ولا بیفتند و با غیظ و خشم دیگران را متهم کنند و «براندازی» را هدفی سهل‌الوصول بدانند و ناباوران به آن را به همدستی با حکومت و کمک به استمرار وضع موجود متهم سازند؛ از چه حکایت دارد؟

پیام تسلیت ٤٠٤ فعال سیاسی، كنشگر اجتماعی و امور زنان

تسلیت درگذشت نابهنگام پروین بختیارنژاد

درگذشت نابهنگام این عزیز سفر کرده خلاء حضورش را بیش از پیش نمایان خواهد کرد و ما را از اندیشه‌هایش محروم. این ضایعه را به ملت شریف ایران، هم‌اندیشان، بستگان و به ویژه به برادر عزیزمان آقای علیجانی و فرزندانش ارشاد و نیایش عزیز تسلیت عرض می‌نماییم.

اشپیگل: محمد بن سلمان مسول ناپدید شدن خاشقجی است

وزارت خارجه ترکیه از موافقت ریاض برای تفتیش و بررسی کنسولگری عربستان در استانبول خبر داد. / موگرینی خواهان بررسی شفاف درباره پرونده قاشقجی شد / وزیر امور خارجه بریتانیا از عربستان درباره خاشقجی توضیح خواست / هشدار یک سناتور دیگر آمریکا به عربستان درباره موضوع خاشقجی/ اطلاعاتی تازه درباره پرونده

دینا حبیب پاول جانشین نیکی هیلی می‌شود

دینا حبیب پاول، معاون سابق مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور راهبردی، جانشین نیکی هیلی می‌شود. نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل بدون ذکر دلیل استعفاء داده و آن طور که ترامپ می‌گوید تا پایان سال جاری میلادی سازمان ملل را ترک خواهد کرد.

نگاهی به چهار وزیر پیشنهادی روحانی

در حالیکه شش ماه از درخواست‌های کارشناسان برای تحول در کابینه از حسن روحانی می‌گذرد، سرانجام او برای دو وزارتخانه بی‌وزیرشده از سوی مجلس و دو وزیر مورد نقد از سوی کارشناسان وزیر جدید تعیین کردند.

اردوغان: پیگیری ماجرای خاشقچی وظیفه سیاسی ما است

اردوغان: ماجرای مفقود شدن جمال خاشقچی در ترکیه و در شهر استانبول و حتی در سفارت عربستان سعودی رخ داده است، جمهوری ترکیه و من به عنوان رئیس جمهور ترکیه خود را در زمینه پیگیری ماجرای ناپدید شدن خاشقچی مسئول می‌دانم. پیگیری این ماجرا وظیفه سیاسی و انسانی ما است. کنسولگری عربستان باید خروج خاشقچی از این مکان را اثبات کند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.