دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ - Monday 16 July 2018

آخرين خبرها :::

جام جهانی ۲۰۱۸ چهره روسیه را برای یک ماه تغییر داد

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از چند منظر باعث غافل‌گیری همگان شد. بزرگترین و زیباترین جلوه این جام جهانی، حال و هوای فرح‌بخش حاکم بر شهرهای روسیه بود. افزون بر آن، روس‌ها میزبانانی بسیار خوب بودند.

بیانیه بيش از ٢٥٠ فعال سیاسی و مدنی

در سوگ غمگنانه مهندس عباس امیرانتظام

اینک که آن آزاده شریف قفس تن را شکست و به اوج آزادی پرواز کرد، شایسته است تا کسانی که ظلم‌ها در حق این شخصیت آزادیخواه روا داشتند، باب عذرخواهی گشوده و برای اقناع وجدان عمومی از وی اعاده حیثیت رسمی نمایند.

آرین مالکی، مدیر وبسایت عصر جوان به اعدام محکوم شد

قاضی پوررضایی، رئیس شعبه دوم دادگاه انقلاب أصفهان محمدحسین مالکی (آرین)، ۴۷ ساله و یکی از مدیران«وبسایت فرهنگی آموزشی عصر جوان» را پس از یک سال و نیم بازداشت، به اتهام افساد فی الأرض به اعدام محکوم کرد.

آمریکا درخواست فرانسه برای معافیت از تحریم‌ را رد کرد

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه می‌گوید تلاش این کشور برای معاف‌شدن شرکت‌ها، کارخانه‌ها و بانک‌های فرانسوی از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران بی‌نتیجه بوده است. / مقام‌های آمریکایی اعلام کرده‌اند که این کشور ممکن است «در شرایط بسیار خاص» استثنائاتی برای تحریم‌ها علیه ایران درنظر بگیرد.

تظاهرات بزرگ شهروندان بریتانیا علیه ترامپ

روز جمعه، ۱۳ ژوئیه لندن و بسیاری دیگر از شهرهای بریتانیا شاهد تظاهرات علیه حضور دونالد ترامپ در این کشور بود. تظاهرات بزرگ لندن در میدان ترافلگار برگزار شد. طبق گزارش رسانه‌ها حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار نفر در تظاهرات ضد سفر ترامپ شرکت کردند و شعارهایی بر علیه سیاست‌های نژادپرستانه او دادند.

کیفرخواست علیه ۱۲ افسر اطلاعاتی روس به اتهام جاسوسی

این ماموران اطلاعاتی روسیه متهم شده‌اند که ایمیل‌های داوطلبان و کارکنان کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ را هک کرده‌اند و موفق شدند تا در شبکه کامپیوترهای کمیته حزب دموکرات در کنگره و کمیته انتخاباتی حزب دموکرات رخنه کنند. اطلاعات این هک بعدا در رسانه‌هایی از جمله ویکی‌لیکس حین کمپین ۲۰۱۶ افشا شد.

بیانیه بیش از ۱۷۰ کنشگر سیاسی و فرهنگی

در سوگ عباس امیرانتظام

درگذشت مهندس عباس امیرانتظام، مبارز آزادیخواه، قدیمی‌ترین زندانی سیاسی و نماد ایستادگی در برابر بیداد رژیم جمهوری اسلامی را به مردم ایران و بویژه به همسر ایشان، خانم الهه میزانی (امیر انتظام)، و فرزندان ایشان الهام، اردشیر و انوشیروان تسلیت می‌گوئیم.

درسی از سرنوشت امیرانتظام / احمد زیدآبادی

گذشته از تجلیل و تکریم‌ها که عمدتاً معطوف به وجه اخلاقی شخصیت امیرانتظام و مقاومت و پایداری بی‌نظیر او در جهت صیانت از حیثیت خویش در برابر بهتان‌های مختلف بود؛ اما آیا ما می‌توانیم از سرنوشت سیاسی امیر انتظام درسی هم برای امروز و فردای خود بگیریم؟

بیانیه چهار سازمان سیاسی

در سوگ عباس امیر انتظام

عباس امیرانتظام در طول چهار دهه‌ی گذشته نماد کم‌نظیر مقاومت و پایداری، رواداری، روی‌گردانی از انتقام‌جویی و مخالف کینه‌ورزی و خشونت بود. انسانی آزاده، که حتی کینه‌ای از عاملان رنج و ملال خود در طول چهار دهه‌ی گذشته به دل نگرفت. او با رفتار و گفتار خود در سال های اخیر به یکی از آموزگاران نسل جدید فعالان سیاسی و مدنی در کشور بدل شده بود.

بزرگترین بانک ژاپن همکاری با ایران را متوقف می‌کند

بزرگترین بانک ژاپن و چند بانک دیگر مبادلات با ایران را متوقف می‌کنند. دونالد ترامپ در پی خروج آمریکا از برجام، به تمام نهادهای مالی و اقتصادی در جهان تا ۴ نوامبر، سالروز اشغال سفارت آمریکا، فرصت داده تا به معاملات خود با ایران پایان دهند.

عباس امیرانتظام درگذشت

عباس امیرانتظام، سیاستمدار ایرانی، معاون و سخنگوی دولت موقت مهدی بازرگان در سن ۸۶ سالگی در تهران درگذشت. امیرانتظام سال‌های طولانی به اتهام اثبات‌نشده "همکاری با سیا" در زندان به‌سر برد.

ناتو حمایت مالی ایران از گروههای تروریستی را محکوم کرد

در بیانیه اعضای ناتو از تشدید آزمایش‌ها و برد موشک‌های ایران ابراز نگرانی و از این کشور خواسته شد از تمام فعالیت‌های مغایر با قطعنامه شماره ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد اجتناب کند. همچنین حمایت مالی ایران از گروه های مسلح مختلف محکوم شد.

قرار بازداشت دیپلمات ایرانی در آلمان تمدید شد

دادستان‌های آلمانی متهم را اسدالله الف کنسول سوم سفارت ایران در اتریش و از ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی معرفی کرده‌اند- نهادی که بنا بر حکم صادر شده وظیفه‌اش «زیر نظر گرفتن و مبارزه با گروه های مخالف در داخل و خارج ایران است.»

مقام‌های ایران آزار و پیگرد زنان را متوقف کنند

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر: «کشاندن یک نوجوان جلوی دوربین تا بابت رقصیدن عذرخواهی کند، همان‌قدر نقض حقوق است که شرم‌آور است، و حضیض جدیدی برای مقامات ایرانی است. مقامات ایران باید آزار همه‌ی افراد دستگیر شده به خاطر استفاده از حق آزادی بیان را متوقف کنند».

صداوسیما بازوی رسانه‌ای نهادهای امنیتی

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس چهار روز پس از پخش اعترافات چند نوجوان از صداوسیما که انتقادات بسیار گسترده‌ای از سوی اقشار مختلف مردم را به همراه داشت، روز ۱۹ تیرماه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مائده هژبری در فیلم اعترافات پخش شده نبوده و گریه‌ها و بغض‌ها نیز متعلق به او نیست.

یازده تن در سانحه رانندگی در سنندج جان باختند

در اثر برخورد تانکر حامل مازوت در دقایق اولیه بامداد روز چهارشنبه در بلوار دکتر حسینی شهر سنندج با یک دستگاه اتوبوس مسافربری، ۱۱ نفر جان باخته و ۹ تن زخمی شدند. در استان کردستان سه روز عزای عمومی اعلام شده است.

محمود صادقی: تعدادی نماینده مجلس رشوه گرفته‌اند

محمود صادقی نماینده مجلس گفت که در جریان تصویب طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران یکی از نمایندگان به ارزش یک میلیارد تومان هولوگرام تغییر کاربری و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس کارت پول پنج میلیون تومانی دریافت کردند.

در ایران منافع ملی یک موضوع مغفول مانده است

صفایی فراهانی: متاسفانه در کشور ما منافع ملی یک موضوع مغفول مانده است، چون نهادهای مدنی حضور ندارند. اگر به این ۴۰ سال دقت کنیم، از سال ۸۳ تا سال ۹۳ درآمد ارزی ایران یک درآمد افسانه‌ای بوده است. این درآمد افسانه‌ای خرج چه چیزهایی شده و چه توفیقاتی را برای کشور به همراه داشته است؟ اما منافع خیلی‌ها را تامین کرد.

اعتراض نسرین ستوده به حکم زندان شاپرک شجری‌زاده

نسرین ستوده خطاب به دادستان تهران: «از قضات خود بخواهید احکام خود را سه رقمی کنند، حبس‌هایتان را سنگین‌تر کنید، الفاظ زشت به کار ببرید، نتیجه‌ای نخواهد داد، زیرا زنان تصمیم گرفته‌اند بر بدن خویش فرمانروایی کنند و مردان ما نیز از این رفتا‌رها که توهینی به شخصیت و اراده‌ی آنان است، دوری می‌جویند.»

اعتراف‌گیری اجباری از مائده به دلیل انتشار ویدیو‌های رقص

اوج بی‌رحمی حکومت در تحمیل اجبارهای فرهنگی

کمپین حقوق بشر در ایران: مجبور کردن یک نوجوان به اعتراف در تلویزیون دولتی به «جرم» انتشار ویدیوهای رقص خود در اینستاگرام، بیانگر نقض آشکار آزادی بیان و نشانگر حد بی‌رحمی مقامات ایرانی در تحمیل اجبارهای فرهنگی علیه مردم ایران به شمار می‌رود.

هشدار جمعی از فعالان سیاسی و مدنی درباره بازداشت‌های اخیر

زندانیان سیاسی و محصورین را آزاد کنید

«در شرایطی که کشور بیش از هر زمان دیگری به همبستگی ملی نیاز دارد و مردم در تنگنا قرار گرفته و تهدیدات نظام سلطه‌ی بین‌المللی افزایش یافته است، علی‌القاعده حکومت نیازمند رابطه‌ای بهتر با جامعه‌ مدنی است ولی درست در همین فضا، بازداشت خانم ستوده که یکی از فعالان جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر است اتفاق می‌افتد.»

می‌رقصم، می‌رقصی، می‌رقصیم! / عیسی سحرخیز

واکنش اولیه‌ی نسل جدید به برنامه «اعترافات تلویزیونی» زنان رقصنده در ایران، در چارچوب همدردی با «مائده» بیش از هرچیز این بوده که آن‌ها نیز برقصند و فیلم بگیرند و فیلم رقص خود را در شبکه‌های اجتماعی به نمایش بگذارند. آن هم با این شعار پر طرفدار: «می‌رقصم تا ببینند و بدانند با گرفتن نوجوان‌ها و مائده‌ها نمی‌توانند شادی و امید را از ما بگیرند»!

چرا بسته تشویقی اروپا در آخرین لحظات تغییر کرد؟

علی خرم، دیپلمات سابق ایرانی: «روحانی با سفر موفقی که به سوییس و اتریش داشت، راه را برای بسته پیشنهادی و همکاری با اروپا بازتر کرد. ولیکن ایشان نباید انتظار می‌داشت با تهدید به بستن تنگه هرمز که در ایران از سوی مسئولان نظامی به وضوح تفسیر شد، و با اتهام طراحی برای اقدام تروریستی توسط یک دیپلمات ایرانی، کماکان درب در اروپا به روی پاشنه سابق بچرخد.»

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.