چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - Wednesday 22 November 2017

آخرين خبرها :::

دوازده پیش‌بینی اکونومیست  از  ۲۰۱۸

اکونومیست در توصیف سال ۲۰۱۸ از عبارت «اعصاب خردکن» استفاده و اعلام کرده است: سال آینده، سال تلاش مردم دنیا برای گریز از تنش‌های سیاسی و آشفتگی‌های تکنولوژیک خواهد بود. جالب‌ترین بخش این گزارش، پیش‌بینی خداحافظی با برخی رهبران جهان در این سال است.

بیانیه گروهی از اعضای شورای علمی «اتاک»(attac)

هشدار در باره خطر جنگ تازه‌ای در خاورميانه

ما امضاکنندگان اين بيانيه استراتژی خطرناک آمريکا در خاورميانه را محکوم می‌کنيم و از جمهوری فدرال آلمان و اتحاديه‌ی اروپا می‌خواهيم مخالفت صريح خود را با آن اعلام کنند. از اين گذشته از آنها می‌خواهيم به‌طور علنی خطاب به ايالات متحد، عربستان سعودی و اسرائيل اعلام کنند که جنگ با ايران را رد می‌کنند و خود در آن شرکت نخواهند کرد.

دو دانشمند برای ۵ سال آینده پیش‌بینی کردند

بزرگ‌زلزله‌ها در راه است؟

دو دانشمند آمریکایی با بررسی زمین‌لرزه‌های بزرگ ۱۱۸ سال اخیر در جهان، دوره‌های ۵ ساله‌ای را شناسایی کرده‌اند که در آن، «تعداد» و «شدت» زلزله‌ها تا دو برابر زمان‌های دیگر افزایش می‌یابد. مطابق یافته‌های این پژوهش، زمین در سال آینده میلادی شاهد بیش از ۲۰ زمین لرزه شدید خواهد بود.

مراسم سالگرد قتل فروهرها، چهارشنبه اول آذر

پرستو فروهر: به‌طور رسمی به من ابلاغ شد که برگزاری مراسم یادبود برای پدرومادرم در سالروز قتل سیاسی آنان مجاز است و هیچ منع قانونی ندارد و حق ماست، اما مأموران حاضر با «عناصر ضدانقلاب که قصد سوء‌استفاده از این مراسم را دارند تا قانون‌شکنی کنند و ناامنی پدید آورند و تحریک به ناآرامی کنند و مخل امنیت ملی و نظام شوند» برخورد خواهند کرد.

ماندلای مرده اما زنده، موگابه‌ زنده اما مرده

نلسون ماندلا هم ۹۰ سالگی را دید و اکنون مرده اما نام و یاد او زنده است. حال آن که رابرت موگابه در گذار از ۹۰ سالگی همچنان زنده است اما به واقع مرده! ماندلا بیرون از قدرت هم اقتدار و نفوذ خود را حفظ کرد و تندیس او در پایتخت بریتانیا هم نصب شده اما موگابه اگر همین حالا بمیرد چندان موجی درنمی‌گیرد و بعید است مجسمه او در زیمبابوه هم بماند.

زوال یک انقلابی

دیکتاتورها در روزهای واپسین خود به همان‌مقدار که برای اطرافیان‌شان منبع معاش و قدرتند و بر زبان همان‌ها «خدایی در لباس بشر»، برای مردم اما تبدیل به یک کمدین متواضع می‌شوند، متواضع از آن جهت که بخاطر بی‌اطلاعی از مردم نمی‌دانند چگونه اعمال و افعال‌شان مایه تمسخر و خنده است.

نامه ۷۵ برنده نوبل برای آزادی احمدرضا جلالی

هفتاد و پنج برنده جایز نوبل در نامه‌ای به نماینده ایران در سازمان ملل خواستار آزادی هر چه سریع‌تر احمدرضا جلالی از زندان و بازگشت او به نزد خانواده‌اش شده‌اند. شیرین عبادی، هرتا مولر برنده جایزه ادبیات، کیپ استیون تورن برنده جایزه فیزیک، حوزه راموس برنده جایزه صلح، اولیور وییامسون، برنده جایزه اقتصاد، اروین نهر برنده جایزه پزشکی از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

آقای روحانی خبر دارد وزارت اطلاعاتش چه می‌کند؟

حاصل داسه، نماینده سابق مجلس و قائم مقام ستاد انتخاباتی حسن روحانی در آذربایجان غربی توسط وزارت اطلاعات در تاریخ ۲۰ آبان‌ماه احضار و در هتل لاله چندین ساعت بازجویی شده و از او خواسته‌ شده است که از فعالیت‌ سیاسی به منظور پیگیری مطالبات مردم این استان خودداری کند.

یافته‌های اولیه محققان از دلایل تخریب در کرمانشاه

بر اساس یافته‌های اولیه محققان کشور از مطالعات میدانی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه بیشترین خرابی ساختمان‌ها در مسکن مهر مشاهده می‌شود که این تجربه در دو زلزله ورزقان نیز دیده شده است؛ ضمن آنکه نزدیکی منطقه به گسل و نرم‌بودن خاک نیز در تخریب سازه‌ها بی‌تاثیر نبوده‌اند.

بیانیه نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب علیه ایران

در بیانیه اتحادیه عرب که دبیرکل اتحادیه آن را خواند، از شورای امنیت سازمان ملل خواسته شده تا از نابودی کامل منطقه توسط ایران جلوگیری کند. این بیانیه می‌گوید، ایران سیاست گسترش جنگ فرقه‌ای را دنبال کرده و با استفاده از شرایط بوجود آمده از توافق هسته‌ای به جنگ افروزی در منطقه ادامه داد.

ده نکته درباره پدیده زلزله اخیر؛ صادق زیبا کلام

«کسانی که کمک خود را از طریق دکتر زیباکلام ارسال کرده‌اند تنها قصد یاری به زلزله زدگان را نداشتند. اصل هدف آنان همین بود اما طریقی را برگزیدند که پیام خاص خود را هم منتقل کند و شاید با یک تیر دو نشان را هدف گرفتند. هم کمک هم ستایش صراحت و موضع‌گیری‌های زیبا کلام»

پرونده مسکن مهر کرمانشاه افشا شد

مسکن مهر کرمانشاه را با رانت و زد و بند به دلال‌ها و سپس تعاونی‌های تامین سپردند پروژه مسکن مهر باید به تعاونی های تولید و نه تامین واگذار می‌شد رئیس پیشین نظام مهندسی می‌گوید: هزینه طراحی نقشه به طور میانگین متری ٤٠ هزار تومان بود اما برای مسکن مهر ٣ هزار تومان هزینه شد.

توافق آمریکا و فرانسه برای مقابله با ایران و حزب‌الله

کاخ سفید اعلام کرده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در یک تماس تلفنی در خصوص مقابله با «فعالیت‌های منطقه‌ای بی‌ثبات کننده» جمهوری اسلامی و گروه حزب الله لبنان توافق کرده‌اند.

پایان صبر استراتژیک ترامپ در خاورمیانه

ترامپ با قرار دادن عربستان سعودی در مقابل ایران و در راس کشورهای عرب- سنی، ریاض را حامی سیاست‌های امریکا در تلاش برای ثبات منطقه معرفی کرد. اصلاحات و آزادی‌های مدنی عربستان را آماده می‌سازد تا با تمرکز قدرت و با جذب سرمایه‌های خارجی و فروش سهام شرکت‌های دولتی بهترین متحد واشنگتن در منطقه باشد.

ده‌ها هزار نفر خواستار استعفای موگابه شدند

کمتر دیده شده که کودتای نظامیان باعث خوشحالی مردم یک کشور شود. در زیمبابوه مردم خوشحال از بدست‌گرفتن قدرت توسط ارتش روز شنبه (۱۸ فوریه/ ۲۷ آبان) به خیابان‌ها آمدند و خواستار کنار رفتن رابرت موگابه، رئیس جمهور ۹۳ از قدرت شدند.

گزارشی از سخنرانی چهار تن از اساتید دانشگاه در رشته‌های مختلف علوم انسانی

اصلی‌ترین مساله جامعه ایران چیست؟

آغاجری: پیش از انقلاب اسلامی در جنبش روشنفکری دینی تصور می‌کردیم با تأسیس یک دولت دینی می‌توانیم بر همه بحران‌هایی که از قرن ۱۹ به بعد در جامعه ایرانی انباشته شده بود غلبه پیدا کنیم. ولی حالا با این تجربه ۴۰ ساله می‌بینیم آن تحول نه تنها مسائل گذشته را حل نکرد بلکه خودش موجب و موجد ظهور مسائل تازه شده است.

زلزله کرمانشاه پیش لرزه‌ای بود که به روابط دولت- شهروند افتاد

«حکمرانی شبکه‌ای»

نقش شهروندان از «مشارکت مدنی» به «مدیریت مدنی» در حال گذار است. شهروند جامعه اطلاعاتی دیگر سطح کنشگری خود را در حد رأی دادن و اطاعت از قانون نمی‌داند؛ بلکه به دنبال حضور یافتن در فرایند تصمیم‌گیری و بازیگری در صحنه اجتماعی است.

وزیرخارجه عربستان: به دنبال جنگ با ایران نیستیم

عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان در مصاحبه‌ای به بی‌بی‌سی گفته ریاض قصد دارد از هرگونه درگیری نظامی با ایران پرهیز کند اما در عین حال تهران را تهدید کرده که «نمی‌تواند هر کاری خواست در منطقه انجام دهد.»

حسرت واپسین معمار بلوار کشاورز

بلوار ملی کشاورز یا همان بلوار آب کرج چند ماهی می‌شود که خبر از مرگ طراح و سازنده‌اش ندارد. سرافراز غزنی، طراحی که ورود اتفاقیش به یک شرکت مهندسان مشاور آلمانی سبب رقم خوردن یک اثر عمرانی و خاطره‌ساز در ایران شد، اردیبهشت ماه امسال در سکوت خبری و در سن ۹۰ سالگی در آلمان درگذشت.

نارسیسیسم مشترک شی و ترامپ

به نظر می‌رسد ترامپ به‌عنوان یک ستاره تلویزیون و غول املاک و مستغلات و شی به‌عنوان رهبر یک حزب سیاسی شباهت‌های اندکی داشته باشند. اما جهان‌بینی ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک بسیار مشابهی دارند. شی و ترامپ هر دو شدیداً ملی‌گرا هستند. شعار «اول آمریکا» ترامپ در شعارهای شی برای «ارتقا ملی» یا «رویای چینی» قابل تشخیص است.

اسرائیل آماده همکاری با کشورهای عرب علیه ایران است

گادی آیزنکوت، رییس ستاد کل ارتش اسرائیل، روز پنجشنبه گفت که کشورش در زمینه تبادل اطلاعات با ریاض آمادۀ همکاری است. او با اشاره به «منافع مشترک» فراوان میان ریاض و تل‌آویو بر سر ایران گفت: «دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی ما آمادۀ انتقال تجربیات و اطلاعات به کشورهای میانه‌رو منطقه برای رویارویی با ایران دارند.»

انتقال ۵۰۰ میلیون دلار برای تسریع آزادی نازنین زاغری

دیلی تلگراف چاپ لندن به نقل از منابع خود می‌گوید بریتانیا آماده انتقال بیش از ۵۰۰ میلیون دلار به ایران برای تسریع آزادی نازنین زاغری-راتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران است. این پول ظاهرا متعلق به ایران است اما به دلیل تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل متحد تا کنون در صندوقی ویژه مسدود مانده است.

اظهارات تکان‌دهنده یک عضو سازمان نظام مهندسی

یک عضو سازمان نظام مهندسی با بیان این‌که تهران در برابر زلزله تسلیم محض است گفت: بساز و بفروش‌ها از کار می‌زنند؛ شهرداری‌ها برای منافع خودشان مقررات را نادیده می‌گیرند؛ سازمان نظام مهندسی به بنگاه تجاری تبدیل شده و در این شرایط وزارت راه و شهرسازی فقط روی بخش راه تمرکز کرده است.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.