بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

گروه‌های یمنی پس از یک هفته مذاکره به توافق رسیدند


iran-emrooz.net | Fri, 14.12.2018, 1:45

دبیرکل سازمان ملل از توافق میان گروه‌های یمنی در سوئد، در خصوص بندر الحدیده و همچنین کاهش درگیری‌ها در شهر «تعز» خبر داد.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل که خود را به گفت‌و‌گوهای صلح یمن در سوئد رسانده، از توافق بر سر بندر «الحدیده» و رسیدن کمک‌ها به شهر «تعز» و کاهش درگیری‌ها در این شهر خبر داد.

او گفت که طرفین بر سر آتش‌بس در استان الحدیده و شهر تعز و رسیدن کمک‌ها به این شهر توافق کرده‌اند.

به گزارش شبکه العربیه، او با بیان اینکه طرف‌های گفت‌و‌گو توانستند نتایج خوبی را رقم بزنند تأکید کرد که آن‌ها می‌توانند شرایط را تغییر دهند. بحث اسرای حاضر در میان دو طرف نیز از دیگر موضوعاتی است که به گفته دبیر کل سازمان ملل در خصوص آن توافق شده است.

گوترش همچنین اعلام کرد که گفت‌و‌گوهای بعدی در ژانویه سال آتی برگزار می‌شود.

رئیس هیأت صنعاء و ریاض با یکدیگر دست دادند
او گفت که گروههای یمنی همچنین توافق کرده‌اند چارچوبی ویژه برای اجرای توافقات در نظر بگیرند بدین گونه که رئیس کمیته هماهنگی، گزارشات هفتگی در خصوص چگونگی اجرای توافقات به دبیرکل ارائه دهد.

گوترش، توافق امروز را توافقی برای تمامی یمنی‌ها و بلکه برای تمامی جهان توصیف کرد و گفت که در مذاکرات ژانویه، در خصوص پرونده‌هایی که کماکان مورد اختلاف است، مذاکره خواهد شد.

او تأکید کرد که هنوز توافق در خصوص آتش‌بس در سراسر یمن حاصل نشده است.

توافق در خصوص الحدیده

منابع خبری اصلی‌ترین نقاط توافق در خصوص شهر و بندر الحدیده را بدین ترتیب گزارش کرده‌اند:

- آتش‌بس در استان الحدیده و سواحل الصلیف و رأی عیسی و الحدیده و خروج نیروهای هر دو طرف به مناطق مورد توافق
- طرفین نباید هیچ‌گونه تجهیزات نظامی به منطقه وارد کنند
- تسهیل حرکت شهروندان و جابه جایی کالا
- بازگشایی گذرگاهها برای رسیدن کمک‌های بشردوستانه
- برچیدن تمامی مظاهر نظامی در شهر الحدیده
- تمامی درآمد حاصله از بندر الحدیده در بانک مرکزی ذخیره شود

«محمد عبدالسلام» رئیس هیأت صنعاء پس از این توافق گفت که در راستای نجات مردم یمن، در خصوص الحدیده بسیار کوتاه آمدیم.

او در خصوص بازگشایی فرودگاه صنعاء نیز گفت: پیشنهاد دادیم تا هواپیماهای مسافربری قبل از ورود به صنعاء به اردن یا مصر بروند و اما اصرار طرف مقابل به انتقال فرودگاه صنعاء به عدن، مستبدانه است و مشکلی را حل نمی‌کند.

عبدالسلام افزود: توافق کردیم تا سازمان ملل در خصوص تفتیش کشتی‌هایی که وارد بندر الحدیده می‌شوند، نظارت کند.

او با تأکید بر اینکه «از توافق امروز خرسند هستیم» گفت: توافق آتش‌بس در الحدیده از بعد انسانی بسیار مهم بود و یک پیروزی برای شهروندان یمنی محسوب می‌شد.

رئیس هیدت صنعاء گقت‌و‌گو را تنها راه‌حل دانست و گفت که این هیأت آماده ورود به گفت‌و‌گوهای سیاسی بود اما طرف مقابل از گفت‌و‌گو در این حیطه سر باز زده است.


واکنش آمریکا به توافق میان گروه‌های یمنی در سوئد

به گزارش  فارس، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای بامداد جمعه (به وقت تهران) از توافق میان گروه‌های یمنی در سوئد در خصوص بندر «الحدیده» و کاهش درگیری‌ها در شهر «تعز» استقبال کرد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در واکنش به این توافق گفت: «آمریکا از شرکت‌کنندگان در مذاکرات سوئد در خصوص یمن، بابت پیشرفت بر سر طرح‌های کلیدی از جمله آتش‌بس و عقب‌نشینی نیروها از الحدیده، مبادله زندانیان و گشایش کریدورهای بشردوستانه برای شهر تعز تقدیر می‌کند.»

وزارت خارجه آمریکا گفته با آنکه لازم است بر سر بسیاری از جزئیات رایزنی‌های بیشتری انجام شوند اما این گفت‌‌‌و‌گوها یک گام محوری به شمار می‌روند.

در بخشی از این بیانیه هم آمده است: «صلح، امکان‌پذیر است. پایان این گفت‌وگوها می‌توانند آغاز فصلی جدید را برای یمن رقم بزنند.»

گفت‌و‌گوهای صلح یمن از یک هفته پیش در استکهلم سوئد میان دو هیأت صنعاء و ریاض آغاز شده بود و چهارمین دور گفت‌و‌گوهایی بود که صورت می‌گرفت. در سه دوره پیشین طرفین موفق نشده بودند به هیچ دستاوردی برسند.نظر شما درباره این مقاله:


سنای آمریکا بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی دانست
بازگشت به صفحه اول

سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان تصویب کرد

سنای آمریکا بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی دانست


iran-emrooz.net | Fri, 14.12.2018, 1:35

سنای آمریکا با تصویب دو قطعنامه به پایان حمایت نظامی این کشور از جنگ سعودی‌ها علیه یمن و مسئول شناختن ولیعهد سعودی در قتل یک روزنامه نگار منتقد آل سعود رای داد.

به گزارش ایرنا به نقل از وال استریت ژورنال، تصویب این قطعنامه‌ها درحالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با قطع حمایت از عربستان مخالفت کرده بود.

یکی از این قطعنامه ها توسط «برنی سندرز» سناتور مستقل از ایالت ورمونت و «مایک لی» سناتور جمهوریخواه از ایالت یوتا ارائه شده و خواستار پایان حمایت نظامی امریکا از جنگ علیه یمن شده بود که این قطعنامه با ۵۶ رای موافق در مقابل ۴۱ رای مخالفت به تصویب رسید.

از سوی دیگر، «باب کورکر» سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز قطعنامه دیگری ارائه کرده بود و طبق آن، محمدبن سلمان ولیعهد سعودی مسئول قتل خاشقچی معرفی شده است. این قطعنامه نیز با اکثریت آرا به تصویب سنا رسید.

به نوشته وال استریت ژورنال، سنا از قتل «جمال خاشقچی» توسط عربستان سعودی عصبانی است و این قطعنامه ها سناتورها را در تقابل با دولت ترامپ قرار می دهد. دولت ترامپ عربستان را متحدی استراتژیک می داند. مقام های ارشد دولت ترامپ از سنا خواسته بودند تا به قطعنامه های ضد سعودی رای منفی بدهند.

چند سناتور دیگر نیز قطعنامه متفاوتی در رابطه با عربستان ارائه کرده اند. «باب منندز» سناتور دموکرات از ایالت نیوجرسی و «تادیانگ» سناتور جمهوریخواه از ایالت ایندیانا با ارائه قطعنامه‌ای خواستار تعلیق فروش سلاح به عربستان سعودی شده اند. آنها همچنین بر تحریم قاتلان خاشقچی و کسانی که دسترسی یمن به کمک های بشردوستانه را مسدود کرده اند، تاکید کرده اند.

آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در گزارشی به نتیجه رسیده که بن سلمان مسئول مستقیم قتل خاشقچی است که دوم اکتبر (دهم مهر) در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید. این در حالی است که ترامپ نتیجه گیری گزارش سنا را نپذیرفته و از بن سلمان حمایت کرده است. او فواید حاصل از فروش به عربستان را یکی از دلایل حفظ روابط با ریاض عنوان کرده است.


بن سلمان باید مسئولیت قتل خاشقچی را بپذیرد

سفیر پیشین آمریکا در اسرائیل، محکومیت ولیعهد سعودی در سنای آمریکا را پیامی قوی به ملک سلمان پادشاه این کشور دانست و گفت بن سلمان باید مسئولیت قتل خاشقچی را بپذیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مارتین ایندیک دقایقی پس از تصویب قطعنامه دو حزبی علیه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در سنای آمریکا، این مطلب را در یادداشت توئیتری خود نوشت.

وی افزود: این مساله‌ای نیست که بتوان با جارو آن را زیر فرش ریخت و نادیده گرفت و می تواند روابط استراتژیک ما را به نفع ایران از بین ببرد.

نماینده پیشین آمریکا در گفت وگوهای صلح خاورمیانه با بیان اینکه محمد بن سلمان باید مسئولیت قتل خاشقچی را بپذیرد و به انجام اقدامات شفاف متعهد شود، ادامه داد: باید اطمینان حاصل شود تا دوباره چنین چیزی رخ نخواهد داد.

ایندیک همچنین تاکید کرد عربستان سعودی به پایان دادن فوری جنگ یمن، آزاد کردن مخالفان و افزایش دوبرابری سرعت اصلاحات در کشور نیاز دارد.

وی اضافه کرد: در غیر این صورت، روابط آمریکا و سعودی بیش از آسیب خواهد دید و منافع گسترده آمریکا در منطقه به عقب بازخواهد گشت. به جای اینکه ترامپ بن سلمان را تبرئه کند، لازم است نماینده ویژه ای که بتواند یک پیام صادقانه و قوی را منتقل کند: یا اصلاح کنید یا اینکه کنارش بگذارید.

سفیر پیشین آمریکا در اسرائیل اظهار کرد: انتظار ندارم که عربستان توافق قدس را امضا کند که اشتباه بزرگی است اما اینکه به دیگران بگویند که این کار را انجام دهند هم قتل خاشقچی را توجیه نمی کند و مشکلی که برای روابط آمریکا-سعودی ایجاد شده است را حل نمی کند.

سنای آمریکا عصر پنچ شنبه با تصویب دو قطعنامه ای به پایان حمایت نظامی این کشور از جنگ سعودی ها علیه یمن و مسئول شناختن ولیعهد سعودی در قتل یک روزنامه نگار منتقد آل سعود رای داد.نظر شما درباره این مقاله:


سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان سعودی تصویب کرد
بازگشت به صفحه اول

سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان سعودی تصویب کرد


iran-emrooz.net | Fri, 14.12.2018, 1:19نظر شما درباره این مقاله:


تحریم؛ رشد فساد و از بین رفتن طبقه متوسط
بازگشت به صفحه اول

تحریم؛ رشد فساد و از بین رفتن طبقه متوسط


iran-emrooz.net | Fri, 14.12.2018, 1:16نظر شما درباره این مقاله:


نگرانی خانواده از بازداشت اصغر فیروزی
بازگشت به صفحه اول

نگرانی خانواده از بازداشت اصغر فیروزی


iran-emrooz.net | Fri, 14.12.2018, 1:03نظر شما درباره این مقاله:


طرح درخواست رفع فیلتر از توییتر
بازگشت به صفحه اول

طرح درخواست رفع فیلتر از توییتر


iran-emrooz.net | Fri, 14.12.2018, 1:01نظر شما درباره این مقاله:


هشت درویش زندانی پس از ۱۰۵ روز سلول انفرادی
بازگشت به صفحه اول

هشت درویش زندانی پس از ۱۰۵ روز سلول انفرادی


iran-emrooz.net | Fri, 14.12.2018, 0:59نظر شما درباره این مقاله:


تاسیس اتحادیه دریای سرخ و خلیج عدن
بازگشت به صفحه اول

تاسیس اتحادیه دریای سرخ و خلیج عدن


iran-emrooz.net | Thu, 13.12.2018, 14:59نظر شما درباره این مقاله:


آمریکا خواستار تحریم مجدد ایران از سوی سازمان ملل شد
بازگشت به صفحه اول

آمریکا خواستار تحریم مجدد ایران از سوی سازمان ملل شد


iran-emrooz.net | Thu, 13.12.2018, 14:49نظر شما درباره این مقاله:


حرف حسابت چیست؟ / احمد زیدآبادی
بازگشت به صفحه اول

حرف حسابت چیست؟ / احمد زیدآبادی


iran-emrooz.net | Thu, 13.12.2018, 12:38نظر شما درباره این مقاله:


مسئول قتل خاشقجی بن سلمان و دولت سعودی است
بازگشت به صفحه اول

مسئول قتل خاشقجی بن سلمان و دولت سعودی است


iran-emrooz.net | Thu, 13.12.2018, 12:14نظر شما درباره این مقاله:


تلاش‌های جدید دادستانی کل کشور برای بستن اینستاگرام
بازگشت به صفحه اول

تلاش‌های جدید دادستانی کل کشور برای بستن اینستاگرام


iran-emrooz.net | Thu, 13.12.2018, 12:02نظر شما درباره این مقاله:


حکومت در چنگ سپاه پاسداران!
بازگشت به صفحه اول

حکومت در چنگ سپاه پاسداران!

محسن قائم مقام


iran-emrooz.net | Thu, 13.12.2018, 11:46

آنچه امروز در صحنه سیاست ایران مشاهده می‌شود قدرت‌نمائی تمام‌عیار سپاه پاسداران در نمایش قدرت «موشک» پراکنی سپاه و اعلام برنامه‌های در پیش ایشان برای تکمیل آن است. و در کنار آن اعلام بیانات تحریک‌آمیز و تهدیدات ایشان علیه امریکا و هر جنبنده‌ای که سر راه ایشان قرار گیرد. حسن روحانی که نمایش تعزیه‌گردان حاکمان را به‌عهده گرفته همان بیانات را با زبان خودش به‌نام رئیس جمهمور تکرار می‌کند. زمانی بود که حسن روحانی دنبال جدا کردن دولت از سپاه بود که به‌جائی نرسید و رنگ عوض کرد و خود دنباله استراتژی نظامی و تهدید سپاه را گرفت و تعزیه‌گردانی حاکمان از جمله ولی فقیه در مملکت را عهده دار شد: اعلام بستن تنگه هرمز و سایر راه‌های دریائی، اعلام ادامه تجهیز نظامی و ادامه تکمیل و مدرن کردن برنامه موشکی نظام از جمله موشک‌هائی که برد آن به اسرائیل و حتی اروپا می‌رسد. تکرار رجز خوانی و تهدید امریکا که ما از شما نمی‌‌ترسیم و شما از نظر نظامی در منطقه جای استواری ندارید. به دقت تکرار رجزخوانی‌های صدام حسین به امریکا که شمشیر خود را از غلاف بیرون می‌کشید. بدون آنکه لحظه‌ای یاد عاقبت میداندار قبلی خاور میانه باشند.

در همین حال وضع تاسف‌بار مردم و مملکت روز بروز بدتر می‌شود. آمار‌های جهانی[۱] نشان می‌دهد که ۴۵ تا ۵۵ در صد مردم شهرنشین ایران زیر خط فقر به‌سر می‌برند و آمارهای دولتی هم شبیه همین را نشان می‌دهد. قدرت خرید مردم روز به‌روز در حال کاهش است. بی‌غذائی و بی‌دوائی همه جا را فراگرفته است. جوانان کار ندارند و آنهائی که سر کار بودند با تعطیل شدن کارخانه‌ها به‌دلیل نبودن وسائل و مواد اصلی و لازم کارخانه بیکار شده و در خانه مانده‌اند و سربار خانواده‌ای شده‌اند که خود مستعصل مانده است. کارگران کارخانه‌ها ماه‌ها است که دستمزد نگرفته‌اند و مجانی برای دزد‌های حکومتی کار می‌کنند. وضع درمانی به‌شدت وخیم است. دارو نیست با آنکه امریکا اعلام کرده است که غذا و دارو جزء تحریمات نیستند. لذا کمبود دارو مربوط به احتکار قدرتمندان است که در این دوران سخت نیز به‌نام تحریم دارو از سوی امریکا به دوشیدن هرچه بیشتر مردم بدبخت ادامه دهند. کمبود غذا هم نتیجه فقر مردم است که پولی در جیب‌شان نمانده که برای سفره‌هایشان نان تهیه کنند. روحانی اخیراً غرب را تهدید می‌کند که تحریم‌ها سیل مواد مخدر و نیز تروریسم را به غرب شدت می‌دهد. چون خوب می‌داند که قاچاق تریاک از افغانستان در انحصار سپاه پاسداران است. و بالاخره می‌خواهند مسؤلیت برنامه‌های تروریستی در آستین را به تحریم‌ها به چسبانند.

از نظر اقتصادی نه تنها فروش نفت ایران به‌شدت کاهش یافته است بلکه قیمت نفت هم کاملاً پائین آمده است. از عربستان سعودی که انتظار آن می‌رفت گرفته تا «دوستان» حاکمان جمهوری اسلامی مانند روسیه نیز با اضافه کردن تولید نفتی خود جای کمبود نفت ایران را پر کرده‌اند. اینکه اوپک تصمیم به ترمیم کار بگیرد و تولید خود را کم نماید برنامه‌ای موقتی خواهد بود. چین «دوست» دیگر حاکمان نیز خرید نفت خود از ایران را به‌شدت کاهش داده است. با این نقصان درآمد ارزی «خردمندان» سپاه پاسداران یک دینار از مخارج حضور جنگی خود در خاورمیانه و یمن کم نکرده‌اند. جنگیدن سرمایه لازم دارد. اینها از نان سر سفره مردم خرج جبهه‌های جنگ‌شان را تامین می‌کنند تا نظام به‌همین صورت باقی بماند. ثروتمندان و آقازاده‌ها که نه تنها دست در جیب‌شان نمی‌کنند بلکه همانطور که اشاره شد با شرکت در احتکار دارو و سایر وسائل معیشتی روز به‌روز برمشکلات زندگی مردم اضافه می‌کنند. درحالیکه خود و فرزندانشان با کیسه‌های پر پول و حساب‌های توپ در بانکهای امریکا و یا کانادا به‌سر می‌برند. امریکا اعلام کرده که این آقازاده‌ها را نشان کرده است و نام برخی نظیر برادر زاده حسن روحانی و فرزندان یکی دو وزیر ایران را نیز نام برده  و دنبال رسیدگی به این امر است. نماینده یکی از وزارتخانه‌های امریکا، گویا وزارت خارجه، می‌گفت اینها شعار «مرگ بر امریکا» را به‌داخل مردم می‌برند در حالی که فرزندانشان با پول‌هائی از ثروت مردم ایران در امریکا زندگی سطح بالا دارند و اعلام کرد در تصمیم‌گیری روی این افراد مشغول مطالعه هستند. رئیس بانک مرکزی ایران که با چند میلیارد دلار به کانادا گریخت و به‌زندگی اشرافی خود در کانادا ادامه می‌دهد. در واقع یک دولت ملی است که می‌تواند روی این چپاول‌ها دست بگذارد و آنها را به‌حساب مردم ایران به ایران برگرداند.

امریکا حلقه محاصره اقتصادی بر جمهوری اسلامی را روز به‌روز تنگ‌تر می‌نماید و شدیداً جلوی خریداران نفت ایران را گرفته است. بالا رفتن قیمت دلار تا ۱۷ هزارتومان در آن پایه دارد. پائین آوردن مصنوعی قیمت دلار در بازار توسط دولت صرفاً موقتی است چون قوانین اقتصادی حرکت خود را دارد. اروپا نه بدلیل ایران بلکه به دلیل درگیری‌های اقتصادی خود با امریکا «برجام» و دفاع از ایران را علم کرده است و گفته است که بانکی برای معاملات ایران درست می‌کند که دلار واحد معاملات آن نباشد. و درعین حال از برنامه موشک‌سازی ایران سخت شکایت دارد و نگران است چون این موشک‌ها تا اروپا برد دارد. ولی یادمان هست که موشک‌های صدام هم با کمک ضد موشکی امریکا به اسرائیل هیچ لطمه‌ای به اسرائیل نتوانست بزند.

دولت اسرائیل همراه عربستان سعودی و سایر امیرنشینان حاشیه خلیج فارس دنبال ساختن نوعی اتحادیه در برابر ایران هستند و تا حدود زیادی در اینکار جلو رفته‌اند. ایران با شعارهای بی‌معنی و مذهبی و بی‌خرادانه خود به‌جای آنکه اسرائیل را در برابر کشورهای عربی متخاصم مثل عربستان در کنار خود نگهدارد با رفتاری شدیداً خصمانه ایشان را در کنار کشورهای عربی، که سالها باهم در مورد فلسطین در جنگ و کشاکش بوده‌اند قرار داده است. امروز حماس هم شعار نابودی اسرائیل را که حاکمان ایران از آن دست بر نمی‌دارند را نمی‌دهد و دنبال یک نوع صلح با آن کشور است. جمهوری اسلامی به‌زعم خویش با ادامه حضور نظامی خود در کشورهای خاورمیانه نظیر عراق، سوریه و لبنان، در جلد حزب‌الله لبنان می‌خواهد سر خر کشورهای غربی و سعودی در خاورمیانه باشد تا راهی برای باقی ماندن خود در صحنه خاورمیانه را داشته باشد. ولی با کدام درآمد؟ آیا با درآمد ته کشیده نفتی می‌خواهد این نیروهای نظامی را در این کشورها سرپا نگهدارد؟

امروزه مردم ایران از گوشه و کنار کشور رفته رفته به مخالفت علنی با حکومت و فساد حکومتی به پا خواسته‌اند. اعتصاب کارگران در شهرهای مختلف کشور به‌دلیل عدم پرداخت دستمزد‌هایشان، در حالی که روز به‌روز شعارهایشان علیه حکومت عریان‌تر می‌شود. معلمین مملکت نیز بسیار وسیع باز برای حقوقشان در برابر حکومت صف کشیده‌اند. به‌زندان بردن ایشان نیز راه حلی برای حکومت نبوده است. علاوه براین حکومت دنبال خفه کردن فعالین حقوق بشر است. اخیراً سازمان‌های جهانی حقوق بشری اعلام کردند که هشتصد نفر از فعالین حقوق بشر در ایران در زندان به‌سر می‌برند. وکلای مدافع ایشان نیز هر روز گرفتار مامورین امنیتی و زندان می‌باشند.

مشاهده می‌کنیم که حکومت ذره‌ای از فشار خود بر مردم را کم نکرده است. و سپاه پاسداران جلودار این هجوم سبعانه حکومت بر مردم و مبارزین ایران است. سپاه پاسداران برای حفط برنامه‌های نظامی خود بی‌خردانه به جنگ با امریکا رجزخوانی می‌کند. به‌نظر می‌رسد که سپاه پاسداران برای ادامه استراتژی جنگی خود شاید چاره‌ای به‌جز آنکه خود کاملاً کار حکومتی را در دست بگیرد را نداشته باشد. هرچند آنچه در سیاست حاکم بر مملکت امروزه مشاهده می‌شود چیزی به‌جز تثبیت سیاست بی‌خردانه سپاه در نظامی کردن مقابله با امریکا نیست.

حکومت امروزه صحبتی از راه مسالمت‌آمیز و گفتگو و مذاکره و کنار آمدن را ندارد. خب نمی‌شود با جیب خالی برنامه‌های جنگی در منطقه داشت و جلوی امریکا سینه سپر کرد. اعلام اینکه امریکا در افغانستان دست پایش گیر کرده و شاید دنبال جنگ جدیدی نباشد پولی به جیب حکومتیان نمی‌ریزد و از محاصره اقتصادی امریکا کم نمی‌کند. خالی‌بندی‌های آقای روحانی در اعلام برنامه‌های جنگی سپاه با امریکا، مانند بستن تنگه هرمز و سایر راههای دریائی و غیره، با حضور ناوگان نظامی امریکا در خلیج فارس به شوخی شباهت دارد. با کدام پشتوانه اقتصادی می‌خواهند بجنگند؟

سپاه موفق شده است تا سیاست جنگ در برابر مذاکره را برسایرارباب حکومت غالب نماید. حکومتیان اساساً دنبال مذاکره با امریکا نرفتند و با دعوت امریکا به‌مذاکره مخالفت کردند. شرایطی قرار دادند که امریکا دست به ترکیب‌شان در منطقه نزند حتی امام‌های جمعه روی منبر از ادامه مقاومت در برابر امریکا صحبت کردند. سپاه شدیداً جلوی افرادی که احیاناً در ابتدا دنبال این کار بودند مانند محمدجواد ظریف، وزیر خارجه را گرفتند. اعلام مزورانه ظریف در مصاحبه‌هایش به اینکه «ما زندانی سیاسی نداریم»؟! کمکی به نزدیکی با سپاه را نداشت. و امروزه ظریف مانند اربابش روحانی صحبت از برنامه‌های جنگی و دنبال کردن برنامه هسته‌ای به سطحی به‌مراتب بالاتر از پیش اگر امریکا از برجام دست بر ندارد می‌زند.

خالی‌بندی در تمام سطوح دولت وجود دارد. یکی نیست بپرسد با کدام بودجه این برنامه‌ها را در سر می‌پرورانید؟! ظریف می‌گوید در جنگ ایران و عراق همه دنیا به‌خصوص امریکا علیه ایران کمک نظامی کرد و حالا می‌گویند چرا موشک درست می‌کنید؟ با این حساب هیچوقت نمی‌شود با امریکا کنار آمد چون همیشه یک موضوعی در بین است. در این ماجرا روشن بود که امریکا حاضر نیست با حضور سپاه قدس و سایر سربازان خریده شده افغانی با پاسداران در منطقه کنار بیاید. سپاه راهی به‌جز بازگشت به خانه را نداشت ولی سپاه به‌جای آرام کردن فضا با خالی کردن میدانهای جنگ در خاورمیانه، حتی زمانیکه روسها «متحد ایشان هم با کنار آمدن به شکلی در این موضوع با امریکا، خواستار خروج نظامی ایران از سوریه بود. سپاه همچنان بی‌خردانه بر طبل جنگ بیشتر کوبید.

واقعیت این است که جمهوری اسلامی باید دست و پای خود را از منطقه جمع کند و یک جور با شیطان بزرگ کنار بیاید و این بدون کمک واقعی مردم با حکومت میسر نیست. و این است که نمایشات مسخره جنگی در برابر ارتش امریکا، اسرائیل و عربستان و سایر هم پیوندانشان ادامه پیدا می‌کند.

سپاه پاسداران در سر می‌پروراند که با استراتژی کره شمالی امریکا را مجبور به قبول شرایط خود نماید. از این جهت است که روزبه‌روز برنامه‌های نظامی خود را قوت بیشتری می‌بخشد. در حالی که به‌قول عوام آن مرغی که انجیر می‌خورد نوکش کج بود! کره شمالی دیکتاتوری مطلق است در حالی که در جمهوری اسلامی هنوز بخش‌های مختلفی از نظام در میان خود حق نظر دارند. بعد از این کره شمالی از نظر تکنولوژی بسیار جلوتر از ایشان است. آنها بمب اتمی دارند و موشک‌های قاره پیما. مهمتراز اینها پشتیبانی چین و تا حد زیادی روسیه را در پشت خود دارند، اگرچه توافق کامل با هم ندارند. چین و روسیه فقط باج بگیر جمهوری اسلامی هستند و در مورد «برجام» و اصلاح وضع اقتصادی ایران نه تنها کمکی نکردند بلکه چین مقدار خرید نفت از ایران را بسیار کاهش داد و روسیه تولید نفت خود را بالا برد تا کسری نفت ایران در بازار جهانی نفت را جبران نماید. لذا مقابله نظامی سپاه پاسداران با امریکا و اسرائیل یا شاخ و شانه کشی‌های تو خالی‌ می‌تواند به خرابی مملکت و احیاناً تجزیه کشور بیانجامد و زندگی اسفناک‌تری را عاید مردم بیچاره ایران نماید.

در حالیکه تنها راه گریز از این بحران و راه صحیح آن بود که حکومت به مردم آزادی بدهد که در کنار ایشان قرار گیرند و دست از پنجه انداختن به کشورهای منطقه بردارند و به زندگی مردم برسند. چه با حضور سپاه پاسداران در میدان و برنامه‌های بی‌منطق و تسلط‌خواهانه‌اش، باید در انتظارسرکوب نظامی سپاه از سوی کشورهای متعهد با امریکا در منطقه بود. که البته به تجزیه ایران می‌تواند منجر شود.

امریکا این قدرت را می‌تواند داشته باشد که با بکار گیری کشورهای متخاصم منطقه با ایران در جلوی آن عربستان سعودی و اسرائیل ایران را به‌شکلی مانند زمان جنگ ایران و عراق سرگرم کند، در زمانی که برخلاف امروز در زمان جنگ ایران و عراق هنوز جیزینه دولت ثروتی از زمان شاه را درخود داشت. و بقول فرانکو با کمک ستون پنجم خود در داخل ایران، به تجزیه ایران به پردازند. امریکا و سایر کشورهای ذینفع این برنامه‌ها را مدت‌هاست در سر دارند و به نوعی شروع کرده‌اند. سپاه پاسداران حفظ تمامیت ارضی ایران مساله‌اش نیست تنها حفظ خودش اهمیت دارد حتی اگر در یک وجب خاک ایران بنا باشد که بماند برایش کفایت دارد. از یک گروه قاچاقچی، دزد اموال عمومی، شکنجه‌گر و جنگ‌طلب انتظاری بهتر از این نمی‌توان داشت. صحبت شایعه متاستاز دادن سرطان پروستات خامنه‌ای باز قوت گرفته است یا ممکن است حقیقت داشته باشد که به یکدست شدن قدرت در چنگال سپاه پاسداران کمک می‌نماید. به‌هرحال می‌بینیم که به‌هر شکلی سپاه خود را بر سیاست کشور مسلط نموده است و دنبال آن است که کار را یکسره کند و عملاً کلاً حکومت را بدست گیرد.

امید است با ادامه شکل‌گیری مبارزات جامعه مدنی ایران و شکل‌گیری احزاب و گروه‌های سیاسی به‌دنبال آن، راهی برای فراهم شدن رفاه، امنیت و زندگی در خور مردم فراهم شود وحفظ تمامیت ارضی و صیانت مردم ایران صورت واقعی به‌خود بگیرد.

محسن قائم مقام – نیویورک
۱۱ دسامبر ۲۰۱۸

————————
۱. Economic Analysis of Urban Povertyنظر شما درباره این مقاله:


تجمع اعتراضی فرهنگیان استان همدان
بازگشت به صفحه اول