بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پیامدهای پذیرش قتل خاشقچی از طرف سعودی‌ها


iran-emrooz.net | Sat, 20.10.2018, 21:10نظر شما درباره این مقاله:


انجمن رسانه‌ای ترک ـ عرب خواستار محاکمه
بازگشت به صفحه اول

انجمن رسانه‌ای ترک ـ عرب خواستار محاکمه


iran-emrooz.net | Sat, 20.10.2018, 20:59نظر شما درباره این مقاله:


عفو بین الملل خواستار کالبدشکافی جسد خاشقچی شد
بازگشت به صفحه اول

عفو بین الملل خواستار کالبدشکافی جسد خاشقچی شد


iran-emrooz.net | Sat, 20.10.2018, 20:38نظر شما درباره این مقاله:


روحانی با استعفای آخوندی و شریعتمداری موافقت کرد
بازگشت به صفحه اول

روحانی با استعفای آخوندی و شریعتمداری موافقت کرد


iran-emrooz.net | Sat, 20.10.2018, 20:35نظر شما درباره این مقاله:


خاشقجی: بن سلمان یک رهبر قبیله‌ای اُمُّل است
بازگشت به صفحه اول

خاشقجی: بن سلمان یک رهبر قبیله‌ای اُمُّل است


iran-emrooz.net | Sat, 20.10.2018, 17:40نظر شما درباره این مقاله:


مرکل: توضیح عربستان درمورد کشتن خاشقجی
بازگشت به صفحه اول

مرکل: توضیح عربستان درمورد کشتن خاشقجی


iran-emrooz.net | Sat, 20.10.2018, 16:58نظر شما درباره این مقاله:


عربستان به قتل خاشقجی اعتراف کرد اما جسد وی کجاست؟
بازگشت به صفحه اول

عربستان به قتل خاشقجی اعتراف کرد اما جسد وی کجاست؟


iran-emrooz.net | Sat, 20.10.2018, 16:49

بالاخره عربستان به قتل جمال خاشقجی اعتراف کرد اما مدعی شد که در پی مشاجره با افرادی که در کنسولگری با او ملاقات داشتند، کشته شده است اما معمای جسد او هنوز حل نشده و معلوم نیست چه بر سر جسدش آمده است.

به گزارش ایسنا، شبکه الجزیره در گزارشی نوشت، دادستان کل عربستان صبح امروز (شنبه) اعلام کرد که تحقیقات اولیه نشان می‌دهند جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان کشته شده و بازجویی از ۱۸ نفری که در ارتباط با این پرونده هستند، ادامه دارد.

به نظر می‌رسد بسیاری از طرف‌های بین‌المللی و فعالان پایگاه‌های اجتماعی به این تفسیر و سناریوی عربستان تردید دارند و قانع نشده‌اند چراکه قبلا عربستان گفته بود که خاشقجی از ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول خارج شده است. پیدا نشدن جسد خاشقجی بر تردیدها در این باره می‌افزاید. به رغم اینکه مقامات ترکیه تأکید دارند که تحقیقات همچنان ادامه دارد اما به احتمال زیاد تیم ۱۵ نفره عربستان جسد وی را قطعه قطعه و مخفی کرده‌اند.

در این راستا روزنامه واشنگتن‌پست نوشت که مسؤولان آژانس اطلاعات مرکزی در جریان فایل صوتی قرار گرفته‌اند که ثابت می‌کند خاشقجی به دست مزدوران عربستانی در داخل کنسولگری کشته و قطعه قطعه شده است.

این روزنامه نوشت که اگر صحت این نوار ضبط شده ثابت شود برای کاخ سفید سخت خواهد بود که داستان عربستان درباره کشته شدن خاشقجی در پی مشاجره را بپذیرد.

اخبار زیادی درباره مخفی کردن جسد خاشقجی وجود دارند. یک فرضیه وجود دارد مبنی بر اینکه جسد را در داخل منزل کنسول عربستان یا کنسولگری مخفی کرده‌اند. بازپرسان ترکیه وارد این دو مکان شده‌اند اما هنوز جزئیات رسمی درباره تحقیقات‌شان را اعلام نکرده‌اند.

برخی منابع می‌گویند، نیروهای پلیس ترکیه دنبال یافتن آثار جسد وی در جنگل‌های حومه استانبول و منطقه بندک و شهر ساحلی مشرف بر دریای مرمره هستند.

پلیس ترکیه بعد از اینکه مشخص شد ۱۶ خودروی کنسولگری عربستان روز ربوده شدن خاشقجی به این سه منطقه رفته بودند، مشغول جستجو در این مناطق  شده است.

فرضیه دوم این است که جسد خاشقجی با هواپیمای تیم ۱۵ نفره به عربستان منتقل شده است اما این احتمال بعید است چراکه سازمان اطلاعات ترکیه اعلام کرده که این هواپیما را تفتیش کرده و به چیزی دست نیافته‌ است.

فرضیه سومی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه تیم “جوخه مرگ” عربستان جسد خاشقجی را در اسید حل کرده باشند که این فرضیه نیز ضعیف به نظر می‌رسد. به گفته منابع تا زمان پایان تحقیقات رسمی ترکیه، نمی‌توان هیچ کدام از این فرضیه‌ها را واقعی تصور کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک شخص آگاه اعلام کرده که راننده کنسولگری جزو کسانی بوده که جسد را به یک “همدست محلی” تحویل دادند.

به گفته منابع آنکارا به دلیل سه مساله برای پیدا کردن جسد تلاش زیادی می‌کند. یکی از نظر جنائی تا بتواند جسد را معاینه و از شرایط کشته شدن قبل از پایان تحقیقات اطلاع حاصل کند. دوم از نظر انسانی تا خانواده وی حق دفن جسدش را در مکانی مشخص داشته باشند و سوم مربوط به حق مردم برای اطلاع یافتن از پایان این پرونده است.

دادستانی کل ترکیه در استانبول روز جمعه اظهارات ۲۰ کارمند کنسولگری عربستان را در قالب اظهارات شاهدان جمع‌آوری کرد. یک منبع امنیتی ترکیه نیز اظهار داشت:‌ بخش تحقیقات جنایی به مکانی که خاشقجی در آنجا کشته شده بود رسیده و به نوارهای صوتی ضبط شده گوش داده است.

به گفته این منبع،  اتاقی که خاشقجی در آنجا کشته شده از قبل مجهز به وسایل لازم شده بود و خاشقجی قبل از ورود به اتاق کنسول مورد حمله چندین تن قرار گرفته بود. بعد از آن صلاح الطبیقی پزشک پزشکی قانونی بعد از کشته شدن خاشقجی اقدام به مثله کردن جسد او کرده است.

به گفته این منبع، الطبیقی در عرض ۱۵ دقیقه جسد خاشقجی را مثله کرده و دستیارانش بعد از تکه تکه کردن خاشقجی، اعضای بدن او را بسته بندی کردند.

***

خاشقجی، از مَحرم تا مقتول خاندان سعودی

«جمال خاشقجی، مردِ پیچیده تناقضات که روزی محرم خاندان سلطنتی سعودی بود، به منتقد رُک‌گوی حاکمیت فوق‌محافظه‌کار عربستان تبدیل شد و سرانجام در کنسولگری کشورش در استانبول کشته شد.»

به گزارش ایسنا، با تایید مرگ جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی از سوی دولت عربستان، خبرگزاری فرانسه به دوران مختلف زندگی و فعالیت‌های او و جایگاه و تاثیر موضع‌گیری‌هایش بر سیاست عربستان پرداخته است. این خبرگزاری می‌نویسد: جمال خاشقجی در آخرین ستونی که برای روزنامه واشنگتن پست نوشت، خواستار آزادی بیان بیشتر در خاورمیانه شد. او در مطلب خود نوشته بود؛ جهان عرب با نسخه خودش از پرده آهنین روبه‌رو است که نه از سوی بازیگران خارجی، بلکه از سوی نیروهای داخلی رقابتگر برسر قدرت، ایجاد شده است.

خاشقجی در این مطلب افزود: جهان عرب به نسخه‌ای مدرن از رسانه فراملیتی قدیمی نیاز دارد تا شهروندانش بتوانند از اتفاقات جهانی آگاه شوند و مهم‌تر از آن، باید چارچوبی را برای صدای عرب‌ها ایجاد کنیم.

حالا اما صدای او برای همیشه خاموش شده است.

این روزنامه‌نگار عربستانی که پس از ورود به کنسولگری کشورش در استانبول در ۲ اکتبر برای دریافت اسناد مرتبط با ازدواجش ناپدید شد، در سال ۲۰۱۷ و پس از به چالش کشیده شدن روابطش با محمد بن سلمان، ولیعهد قدرتمند سعودی، در تبعیدی خودخواسته به آمریکا رفت.

ناپدید شدن او پشت پرده‌ای مرموز پنهان شده بود و مطرح شدن اتهام قتل او توسط دولت عربستان از سوی مقامات ترکیه، هم ریاض و هم واشنگتن را دچار بحرانی بین المللی کرد.

ریاض سر انجام پس از گذشت بیش از دو هفته از ناپدید شدن خاشقجی و تاکیدهایش بر خارج شدن او از کنسولگری، اذعان کرد که او در پی نزاع با افرادی که در کنسولگری با آنان دیدار کرده، کشته شده است.

از اخوان المسلمین تا بن لادن

خاشقجی از یک خانواده‌ سرشناس عربستانی با ریشه ترکیه‌ای است. محمد خاشقجی، پدربزرگ او پزشک شخصی شاه عبدالعزیز، بنیانگذار عربستان سعودی بود. عدنان خاشقجی، عموی او نیز دلال بدنام تسلیحات بوده است.

دوست دوران جوانی اسامه بن لادن، هوادار اخوان المسلمین، مشاور خانواده سلطنتی سعودی، منتقد حکومت عربستان و آزادی‌خواه؛ همه این توصیفات متناقض، عباراتی هستند که به جمال خاشقجی نسبت داده می‌شوند.

او پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه ایندیانا در سال ۱۹۸۲، همکاری خود را با روزنامه‌های عربستانی از جمله «سعودی گازت» و «الشرق الاوسط» آغاز کرد.

او برای پوشش خبری درگیری‌های افغانستان به این کشور سفر کرده بود که تصویری از خاشقجی جوان با سلاح و لباس افغانی در ابعاد وسیعی منتشر شد.

خاشقجی در این کشور مبارزه نکرد اما در جنگ دهه میلادی ۱۹۸۰ شوروی و افغانستان و اشغال این کشور از سوی شوروی، هوادار مجاهدین افغان بود که تامین مالی آنان توسط عربستان و سازمان سیا صورت می‌گرفت.

همچنین گفته می‌شود که او به سمت سیاست‌های اخوان‌المسلمین کشیده شد تا «باقی‌مانده‌های استعمار غرب را از جهان عرب پاک کند» و همین تفکر مشترک بود که او را اسامه بن لادن جوان نزدیک‌تر کرد؛ فردی که القاعده را تاسیس کرد و حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و حمله به برج‌های دوقلوی آمریکا را رقم زد.

خاشقجی در مقام یک روزنامه‌نگار جوان بارها با اسامه بن لادن مصاحبه کرد که توجه‌های بین‌المللی بسیاری را بر او متمرکز کرد اما بعدها و در دهه ۱۹۹۰ میلادی خود را از مردی که خواستار خشونت علیه غرب بود، دور کرد.

به شدت مترقی

خاشقجی که زاده ۱۳ اکتبر ۱۹۵۸ در شهر مقدس مدینه است، دوران جوانی خود را صرف مطالعه تفکرات اسلامی و هواداری از تفکرات آزادی‌خواهانه کرده است.

مسئولان عربستانی اما خاشقجی را به شدت مترقی می‌دانستند و او را وادار کردند که در سال ۲۰۰۳ و پس از تنها ۵۴ روز بر عهده داشتن سردبیری روزنامه عربستانی «الوطن»، از سمت خود استعفا کند.

طی سالیان طولانی او روابط دوپهلوی خود با مقامات سعودی را حفظ کرد و در ریاض و واشنگتن برای افرادی نظیر ترکی الفیصل که بیش از دو دهه ریاست نهاد اطلاعاتی عربستان را در دست داشت، در مقام مشاور حاضر شد.

هنگامی که فیصل در سال ۲۰۰۵ سفیر عربستان در واشنگتن شد، خاشقجی به همراه او به آمریکا رفت. او در سال ۲۰۰۷ به روزنامه الوطن بازگشت و حدود سه سال در این روزنامه فعالیت کرد تا اینکه همانطور که در وبسایت او آمده، به خاطر “سبک سردبیری‌اش که حد و مرزهای مناظره و بحث را در داخل جامعه عربستان جابه‌جا می‌کرد”، اخراج شد.

او به ولید بن طلال، شاهزاده میلیاردر سعودی نزدیک شد و با هم در منامه شبکه خبری «العرب» را به راه انداختند. با این حال بحرین که یکی از متحدان وفادار عربستان است، این شبکه را در سال ۲۰۱۵ و کمتر از ۲۴ ساعت پس از پخش مصاحبه‌ای با یک مقام اپوزیسیون، تعطیل کرد.

هراس و ارعاب

خاشقجی در سپتامبر ۲۰۱۷ و تنها چند ماه پس از ولیعهدی محمد بن سلمان از عربستان گریخت. چند ماه بعد و در نوامبر ۲۰۱۷، ولید بن طلال و صدها تن از مقامات و تاجران عربستانی به دنبال آنچه که حکومت سعودی “کمپین ضدفساد” خواند، دستگیر شدند.

خاشقجی در مطلبی که سال گذشته در واشنگتن پست منتشر کرد، نوشت، عربستان تحت رهبری محمد بن سلمان، حاکم دوفاکتوی سعودی به دوران جدیدی از «هراس، ارعاب، بازداشت و ننگ اجتماعی» وارد می‌شود. او اظهار کرد که به اتهام دفاع از اخوان المسلمین که ریاض آن را سازمانی تروریستی می‌داند، از نوشتن برای روزنامه «الحیات» منع شده است و پس از آن که در توییتر نوشت، کشورش باید «از ریاست جمهوری ترامپ نگران باشد»، مقامات عربستانی استفاده از حساب توییترش را هم برای او ممنوع کردند.

ترامپ از ولیعهد سعودی حمایت کرده و جارد کوشنر، داماد و مشاورش روابط نزدیکی با محمد بن سلمان دارد.

خاشقجی که در آستانه ازدواج با نامزد ترکیه‌ای خود بود همچنین از نقش عربستان در درگیری یمن انتقاد و با بایکوت قطر مخالفت می‌کرد.

او در ماه مارس در روزنامه انگلیسی گاردین نوشت: محمد بن سلمان برای برنامه اصلاحات داخلی خود شایسته تحسین است اما این جوان نوآور گستاخ در عین حال اجازه هیچ بحثی را درباره ذات تغییرات بسیاری که صورت داده،‌ نمی‌دهد و از آن استقبال نمی‌کند. به نظر می‌رسد که او کشور را از افراطگرایی دینی عقب‌مانده به سبک افراطگراییِ “باید اصلاحاتم را بپذیری” انتقال می‌دهد.نظر شما درباره این مقاله:


عربستان سرانجام به قتل خاشقچی اعتراف کرد
بازگشت به صفحه اول

عربستان سرانجام به قتل خاشقچی اعتراف کرد


iran-emrooz.net | Sat, 20.10.2018, 6:37

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) بنابر تایید مقامات دولتی اعلام کرد: خاشقچی در نتیجه مشاجره در  «کنسولگری ریاض در استانبول» کشته شده است.

به گزارش ایرنا، واس بامداد شنبه اعلام کرد که دادستانی ۱۸ نفر را که تمامی آنها اتباع سعودی هستند، در خصوص پرونده قتل «جمال خاشقچی» در کنسولگری ریاض در استانبول بازداشت کرده است.

خبرگزاری رسمی عربستان بدون نام بردن از افراد بازداشت شده، مدعی شد که تحقیقات در خصوص کشته شدن این روزنامه نگار ادامه دارد.
عربستان در حالی کشته شدن خاشقچی را تایید می‌کند، که پیشتر مقام‌های سعودی منکر جان باختن این روزنامه‌نگار در مرکز دیپلماتیک خود در استانبول شده بودند.

در بیانیه‌ای که واس به نقل از «سعود بن عبدالله المعجب» دادستان کل این کشور منتشر کرد، آمده است: براساس تحقیقات اولیه دادستانی کل در خصوص پرونده ناپدید شدن جمال احمد خاشقچی، در نتیجه سلسله بحث‌هایی که میان وی و افرادی در داخل کنسولگری در استانبول، منجر به مشاجره و درگیری وی و در نتیجه کشته شدن وی انجامید.

دادستان کل سعودی همچنین مدعی شد، افراد مظنون برای گفت ‌وگو درباره احتمال بازگشت خاشقچی به عربستان، به استانبول رفته بودند.

این درحالی است که رسانه‌های ترکیه‌ای پیشتر، تصاویری از ورود یک تیم ۱۵ نفره از نیروهای امنیتی سعودی را منتشر کردند که پیش از ورود خاشقجی وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده‌اند.

المعجب در این بیانیه افزود: دادستانی کل عربستان برای کشف تمامی حقایق، اعلام نتایج آن، مجازات تمامی دست اندرکاران در این موضوع و معرفی آنان به دستگاه قضا، بر ادامه روند تحقیقات این پرونده و بازجویی از ۱۸ فرد بازداشت شده که تمامی آنان را اتباع سعودی تشکیل می‌دهند، در ارتباط با این پرونده تاکید دارد.

پس از تایید کشته شدن خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول، «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان در حکمی، شماری از اعضای دستگاه امنیتی سعودی از جمله «احمد عسیری» معاون سرویس امنیتی و اطلاعات عربستان و «سعود القحطانی» مشاور ارشد کاخ سلطنتی را از کار برکنار کرد.

مجتهد فعال سیاسی سعودی پیش از برکناری القحطانی، فاش کرده بود که وی از ۹ اکتبر (۱۷ مهر) در دفترش حاضر نشده است و در توئیتر حضور ندارد و فرد دیگری به جای وی در این شبکه اجتماعی مطلب می‌گذارد.

وی اعلام کرده بود: هنوز نقش واقعی القحطانی مشخص نیست، اما آنچه تایید شده است وی کینه شدیدی نسبت به خاشقچی داشت و دو تن از قاتلان این روزنامه‌نگار از افراد نزدیک به وی هستند.

همچنین این مقام ارشد کاخ سلطنتی همزمان با این حادثه با گذرنامه دیگری به عنوان شهروند عادی وارد ترکیه شده بود.

پیش از خبر برکناری عسیری، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز فاش کرده بود، عربستان قصد دارد برای نجات محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از بحران قتل خاشقچی، عسیری را به عنوان مقصر قتل خاشقچی معرفی کند.

دستور پادشاه عربستان برای تشکیل کمیته وزارتی به ریاست محمد بن سلمان

پادشاه سعودی همچنین دستور تشکیل کمیته وزارتی به ریاست «محمد بن سلمان» پسرش را برای بازبینی در تشکیلات دستگاه امنیتی عربستان را صادر کرد.

در بیانیه سلمان آمده است: براساس اعلام محمد بن سلمان رئیس شورای امنیت سیاسی و امنیتی کشور مبنی بر نیاز مبرم به بازنگری در تشکیلات دستگاه اطلاعات، نوسازی سیستم آن و تعیین اختیارات دقیق و ارزیابی اقدامات این سازمان، روش‌ها و اختیارات و سلسه مراتب اداری، منفعت عمومی ایجاب می‌کند، کمیته‌ای برای این کار تشکیل شود.

براساس این بیانیه، قرار است، این کمیته وزارتی نتایج کار خود را ظرف یک ماه آینده اعلام کند.

براساس حکم جدید سلمان بن عبدالعزیز، علاوه بر عسیری، سرلشکر خلبان «محمد بن صالح الرمیح» معاون اطلاعاتی، سرلشکر «عبدالله بن خلیفه الشایع» معاون منابع انسانی و سرلشکر «رشاد بن حامد المحمادی» مدیر کل اداره امنیت و حمایت دستگاه امنیتی و اطلاعاتی عربستان از کار برکنار شدند.

پیش از تایید کشته شدن خاشقچی در سفارت عربستان در استانبول، مقام‌های ریاض و آنکارا خبرهای ضد و نقیضی درخصوص محل کشته شدن این روزنامه نگار منتشر کردند.

مقام‌های ترکیه‌ای از همان دقایق نخستین ناپدید شدن این روزنامه نگار اعلام کردند، خاشقچی از زمان ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول از آن خارج نشده است، در حالی که مقام‌های ریاض منکر این ماجرا شدند و ادعا کردند، وی کنسولگری را ترک کرده است.

خاشقچی سردبیر پیشین روزنامه دولتی الوطن و مشاور شاهزاده «ترکی الفیصل» سفیر سابق سعودی در واشنگتن بود که پس از تعیین محمد بن سلمان به ولیعهدی، خاک کشورش را ترک کرد.

این روزنامه‌نگار ۵۹ ساله منتقد هیات حاکمه سعودی، یک و سال نیم پیش و پس از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت.

وی در سلسه مقالات خود در روزنامه «واشنگتن پست» از سیاست‌های عربستان در خصوص بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد هیات حاکم با رسانه‌های و فعالان مدنی به ویژه مدافعان حقوق بشر انتقاد می‌کرد.

«سلمان بن عبدالعزیز» ۱۱ اکتبر (۱۷ مهرماه گذشته) «خالد الفیصل» امیر منطقه مکه و نزدیک ترین مشاورش را راهی ترکیه و دیدار با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری این کشور کرد.

عربستان و ترکیه در این دیدار برای تشکیل یک تیم مشترک حقیقت یاب برای کشف علت ناپدیدشدن خاشقچی توافق کردند.

تا پیش از این، بسیاری از کشورها و سازمان‌های حقوق بشری از مقام‌های ریاض خواسته بودند که سرنوشت خاشقچی مشخص شود.

عربستان در پی ناپدید شدن خاشقچی هدف انتقادات وسیع و تند محافل بین‌المللی قرار گرفت و این کشور در نخستین روز از ناپدید شدن این روزنامه‌نگار، به عنوان متهم ردیف اول این پرونده معرفی شد.نظر شما درباره این مقاله:


شواهد حاکی از مسئولیت بن سلمان در قتل خاشقجی است
بازگشت به صفحه اول

رئیس سابق اطلاعات خارجی بریتانیا:

شواهد حاکی از مسئولیت بن سلمان در قتل خاشقجی است


iran-emrooz.net | Fri, 19.10.2018, 21:53

بی بی سی / آناتولی: جان ساورز، رئیس سابق اطلاعات خارجی بریتانیا، می‌گوید همه شواهد حاکی از مسئولیت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در پرونده ناپدید شدن جمال خاشقجی است.

آقای ساورز در مصاحبه‌ای به بی‌بی‌سی گفت: «همه شواهد حاکی از دستور و انجام (قتل خاشقجی) توسط افراد نزدیک به محمد بن سلمان است.»

رئیس سابق «ام.آی.۶» نسبت دادن قتل خاشقجی به «عوامل خودسر» را «داستان سرایی آشکار» خواند و اضافه کرد: «قبول این مساله به معنای از دست رفتن بیشتر وجهه سیاسی آمریکا خواهد بود.»

وی همچنین با بیان اینکه به باور او بن‌سلمان با اطمینان از روابط ویژه خود با آمریکا دستور قتل را صادر کرده گفت: «معتقد هستم که ولعیهد عربستان سعودی بدون اطمینان از این موضوع دست به چنین کاری نمی‌زد.»

جان ساورز با بیان اینکه برای دستگاه اطلاعاتی ترکیه «احترام» قائل است و آنها را «حرفه‌ای» می‌داند، گفت ادعاهای منابع ترکیه درباره چگونگی قتل آقای خاشقجی را باور می‌کند.

او گفت: «میزان جزئیاتی که منابع اطلاعاتی ترکیه منتشر می‌کنند به حدی است که باید به ترتیبی نواری وجود داشته باشد.»

آقای ساورز گفت به واسطه تنشی که میان عربستان و ترکیه وجود داشته، احتمال دارد که دستگاه امنیتی ترکیه در دفاتر سعودی شنود کار گذاشته است و یا آن که وسایل الکترونیک گروه قاتلان ادعایی را شنود می‌کرده است.

رئیس سابق ام‌آی ۶ گفت در صورت اثبات نقش محمد بن سلمان، «که بسیار محتمل است»، آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا باید واکنش جدی نشان دهند.

او گفت مقام‌های آمریکایی دارند به خود می‌آیند و متوجه می‌شوند که مصونیت کامل دادن به یک شخص یا کشور چه تبعاتی خواهد داشت.

آقای ساورز گفت عربستان سعودی کشوری مهم و متحدی استراتژیک برای قدرت‌های غربی است و باید میان روابط با کشور عربستان با موضع نسبت به شخص محمد بن سلمان تفاوت قائل شد.

او گفت پیش از این عربستان سعودی بر مبنای اجماع خاندان سلطنتی حاکم اداره می‌شد، اما این شیوه در سال‌های اخیر و با قدرت گرفتن محمد بن سلمان تغییر جدی کرده است، و حال ممکن است که با پرونده خاشقجی تغییراتی ایجاد شود.


***

ولیعهد عربستان متهم ردیف اول ربایش و قتل خاشقچی است

رسانه‌های ترکیه با درج اخباری مبنی بر قتل و یا ربایش جمال خاشقچی روزنامه نگار مشهور عربستانی، به نقل از منابع امنیتی غیر رسمی و مطبوعات آمریکایی، نوک پیکان حملات و اتهامات را به طرف محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نشانه گرفته و او را مسئول سرنوشت خاشقچی اعلام می کنند.

به گزارش «ایرنا»، روزنامه کارار با انتشار گزارشی برگرفته از واشنگتن پست تحت عنوان «ولیعهد عربستان، صداهای مخالف را خفه می کند» نوشت: حاکمیت ریاض در دوران ولیعهدی بن سلمان به روش اداره امنیتی و پلیسی این کشور روی آورده و عربستان به سوی آینده ای تاریک و بغرنج در حرکت است.

این رسانه با استناد به نوشته‌های روزنامه واشنگتن پست افزود: کشور عربستان امروز به زندانی بزرگ تبدیل شده به طوری که بن سلمان برای تثبیت قدرت خود، بسیاری از منتقدین را وادار به سکوت و بعضی دیگر را سرکوب کرده و تاریکی مطلق بر این کشور حاکم شده است.

به نوشته روزنامه کارار، محمد بن سلمان پس از رسیدن به مقام ولیعهدی عربستان، تاکنون بیش از ۴۰۰ نفر از علمای دینی، فعال حقوق بشری و کارفرمایان را دستگیر و زندانی کرده و از سرنوشت شماری دیگر به مانند خاشقچی خبری در دست نیست.

روزنامه ینی شفق ترکیه نیز صبح روز جمعه با استناد به اخبار منتشره در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: مقامات آل سعود تحت فشار سنگین بین المللی ناگزیر از پذیرش قتل و یا ربایش خاشقچی هستند و در این اثنا تصمیم به انتساب این جنایت به ژنرال احمد الاسیری از مسئولان بلند پایه اطلاعاتی و نزدیک به ولیعهد را گرفته‌اند.

این رسانه نزدیک به دولت ترکیه در ادامه با استنادی دیگر به اطلاعات مندرج در روزنامه نیویورک تایمز افزود: مقامات عربستانی برای مختومه شدن هر چه زودتر این پرونده، همه تلاش خود را به کار بسته‌اند و در این راستا دست به دامن آمریکا و ترکیه شده و نام این مقام بلندپایه اطلاعاتی را به عنوان عامل جنایت به مقامات واشنگتن اعلام کرده و خواهان حمایت کاخ سفید از طرح مختومه شدن این پرونده و خاتمه بحران هستند.

این رسانه همچنین افزود: جرد کوشنر داماد ترامپ نیز که رابطه حسنه‌ای با حکومت ریاض به ویژه با بن سلمان دارد، به رییس جمهوری آمریکا بر تداوم حمایت از ولیعهد تاکید کرده است.

روزنامه استار از دیگر رسانه‌های نزدیک به حزب حاکم ترکیه نیز با انتشار گزارشی تحت عنوان «شاهزاده بن سلمان چگونه مخالفان را حذف کرد؟ اسناد صوتی افشا و به میان آمد» نوشت: حادثه ناپدید شدن خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول به عنوان مخالف اقدامات بن سلمان، توجه افکار عمومی و بسیاری از صاحب نظران سیاسی را بیش از گذشته به نحوه اداره کشور عربستان، حذف منتقدان حکومت ریاض با نظارت محمد بن سلمان ولیعهد این کشور و اجرای این پروژه توسط سعود القحطانی مشاور رسانه ای ولیعهد جلب کرد.

به نوشته این رسانه، روزنامه واشنگتن پست چهارشنبه گذشته مصاحبه‌ای را با یکی از دوستان نزدیک خاشقچی به نام عمر عبدالعزیز منتشر کرد که وی در این مصاحبه مدعی شد که نزدیکان بن سلمان در کافه‌ای در کانادا سعی داشتند تا وی را برای بازگشت به عربستان اقناع کنند که در این راستا، از ابزار تهدید و خشونت نیز استفاده کرده اند.

استار به نقل از واشنگتن پست نوشت: این روزنامه نگار و فعال حقوق بشری عربستانی اسناد صوتی تهدید وی توسط ماموران بن سلمان و تحت فرمان سعود القحطانی را نیز تحویل مسئولان واشنگتن پست داده است.

روزنامه استار همچنین با انتشار تصاویری از ورود تیم ۱۵ نفره عربستانی به ترکیه در روز ناپدید شدن خاشقچی و با کشیدن دایره ای اطراف دو نفر از حاضرین در این تصاویر، احتمال ارتکاب به جنایت را متوجه انها دانست.

روزنامه صباح از دیگر رسانه‌های نزدیک به دولت ترکیه نیز با انتشار خبری منتسب به شبکه الجزیره قطر عنوان کرد که قتل خاشقچی در ساختمان کنیسولگری عربستان در استانبول در حین شکنجه تثبیت شده است و مقامات ترکیه در چند روز آینده گزارشی رسمی و دقیق اعلام خواهند کرد.

به نوشته این رسانه با استناد به گزارش منتشره در تلویزیون الجزیره، قاتلان خاشقچی تحت امر و هدایت بن سلمان مرتکب این جنایت شده اند و مقامات امنیتی ترکیه با حساسیت ویژه ای پیگیر این ماجرا بوده و هستند.

روزنامه‌های کارار و ینی آکیت ترکیه نیز با درج تیتر «مکان قتل مشخص شد» به نقل از شبکه الجزیره به انتشار این خبر اقدام کردند.

***

شاه سعودی مسئولیت بررسی پرونده خاشقچی را برعهده گرفت

پس از شکست دیپلماتیک «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی درباره پرونده ناپدید شدن «جمال خاشقچی»، «سلمان بن عبدالعزیز» شاه عربستان، شخصا در این پرونده ورود کرده است.

به گزارش ایرنا، پنج مقام نزدیک به هیات حاکمه سعودی که خواستند نامشان فاش نشود، روز جمعه به رویترز گفته‌اند، ورود شخصی شاه عربستان به این پرونده، نگرانی برخی افراد هیات حاکمه در مورد صلاحیت ولیعهد برای حکومت داری را دربرداشته است.

این منابع همچنین اعلام کردند، دخالت شخصی سلمان در موضوع ناپدید شدن خاشقچی، ناشی از واکنش آمریکا به عنوان مهم‌ترین هم پیمان عربستان در طول دهه های گذشته است.

رویترز در این گزارش اعلام کرد سلمان ۱۱ اکتبر (۹ روز پس از ربوده شدن خاشقچی)، «خالد الفیصل» امیر منطقه مکه و یکی از نزدیک ترین مشاورانش را به ترکیه فرستاد تا بحران به وجود آمده ناشی از ناپدید شدن این روزنامه نگار را حل و فصل کند، دیداری که منجر به تشکیل یک گروه حقیقت یاب مشترک میان ریاض و آنکارا در این خصوص شد.

پس از آن سلمان به دادستان عربستان دستور داد که تحقیقات داخلی را بر پایه اطلاعات تیم مشترک تحقیقاتی را آغاز کند.

یک تن از این افراد نزدیک به هیات حاکمه عربستان به رویترز گفت: انتخاب خالد به عنوان عضو برجسته خانواده سلطنتی و دارای جایگاه ویژه نشان می دهد، وی مشاور شخصی پادشاه و دست راست وی است که روابط حسنه‌ای نیز با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه دارد.

یک تاجر سعودی مقیم خارج از عربستان اما نزدیک به هیات حاکمه به رویترز گفت: شاه سعودی پس از دیدار شاهزاده خالد و رئیس جمهوری ترکیه، قدرت خود را به رخ کشید و مدیریت این موضوع را برعهده گرفت.

در این راستا، دو منبع دیگر آگاه و نزدیک به کاخ سلطنتی به رویترز اعلام کردند که سلمان که به صورت عملی زمام بسیاری از امور را به ولیعهد سپرده بود، درپی ناپدید شدن خاشقچی، از وسعت این بحران اطلاع نداشت.

این دو منبع آگاه به خاندان سلطنتی فاش کردند: دستیاران بن سلمان، خبرهای جزیی اما مثبت که شبکه های تلویزیونی رسمی سعودی آن را منتشر می کردند، در اختیار شاه قرار می دادند.

یک فرد دیگر از این منابع پنج گانه در گفت و گو با رویترز، گفت: بن سلمان اگر هم می‌خواست، این موضوع را از پدرش مخفی نگه دارد، قادر نبود داستان ناپدید شدن خاشقچی را پنهان کند، چرا که تمامی شبکه‌های عربی و عربستانی که شاه آن را می‌دید، موضوع این روزنامه‌نگار را دنبال می‌کردند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، افزود: سلمان از دستیاران و پسرش، در مورد موضوع مربوط به خاشقچی، پرس و جو می کرد و ولیعهد مجبور شد، وی را در جریان حوادث جاری در خصوص پرونده خاشقچی قرار دهد و زمانی که این موضوع به بحرانی بین المللی تبدیل شد، از سلمان خواست، رسما ورود کند.

رویترز اعلام کرد هنوز مشخص نیست که حاکم عربستان واقعا به دنبال مجازات عاملان ناپدید شدن خاشقچی است یا نمی تواند این اقدام را انجام دهد، اما براساس گزارش این منابع آگاه، نزدیکان سلمان از او به خاطر رفتارهای ولیعهد کاملا سرخورده شده‌اند.

یکی از این منابع پنج گانه به این خبرگزاری گفت که سلمان در ماه های اخیر در حبابی غیرواقعی به سر برده است، تا این که مشاورانش اندک اندک، او را از خطرات ناشی از سپردن قدرت بی‌ضابطه به ولیعهد آگاه کردند.

این مسئول که خواست نامش فاش نشود در پایان به رویترز گفت: افراد نزدیک به سلمان از وی می‌خواهند که در مقابله با حوادث جاری، از خواب غفلت بیدار شود.

خاشقچی از دوم اکتبر (۱۰ مهر) پس از مراجعه به ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول ناپدید شده است. برخی منابع غیر رسمی خبری اعلام کرده اند که این روزنامه نگار منتقد توسط ماموران سرویس امنیتی سعودی پس از شکنجه در کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.

این روزنامه نگار ۵۹ ساله، منتقد هیات حاکمه سعودی، پس از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد، عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت. وی در مقالاتی که در روزنامه واشنگتن پست نوشته بود، از جنگ عربستان در یمن، بحران اقتصادی با کانادا و دستگیری مدافعان حقوق زنان سعود انتقاد کرده بود.


***

مشاور اردوغان: عاملان و آمران قتل خاشقچی خودسر نبودند

یاسین آکتای مشاور اردوغان و معاون حقوق بشر حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه گفت: اشخاصی که مرتکب ربایش و قتل خاشقچی شده اند، بی گمان خودسر نبوده و با دستور عالی ترین مقامات سیاسی ـ امنیتی ریاض دست به چنین اقدامی زده اند

به گزارش روز جمعه ایرنا، آکتای در گفت و گو با شبکه تلویزیونی بی.بی.سی ترکی به ابعاد مختلف موضوع ناپدید شدن خاشقچی پرداخت و ضمن تشریح نحوه آگاهی مقامات عالی ترکیه از این واقعه، ورود 15 نفر از ماموران احتمالی ارتکاب جرم عربستان به ترکیه پیش از مراجعه خاشقچی به کنسولگری و خروج آنها از ترکیه با هواپیمای دولتی عربستان انجام شده است، دلیل این ادعا دانست.

وی تاکید کرد: البته که ترکیه در چارچوب تحقیقات قضایی ـ امنیتی بی تردید درباره دلیل حضور ماموران دولتی عربستان در ترکیه همزمان مراجعه خاشقچی به کنسولگری و عامل اعزام آنها بررسی‌های دقیق و مواخذه‌های موثر انجام خواهد داد و شک نکنید که افکار عمومی جهان امروز خواهان پاسخگویی مقامات ریاض به این شبهات است.

این مقام ترکیه گفت: ناپدید شدن جمال خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول یک حادثه انسانی تلخ بین المللی است و ترکیه با تداوم تحقیقات قضایی ـ جنایی، بی تردید در معرفی آمران و عاملان این واقعه دریغ نخواهد کرد.

وی ادامه داد: در آخرین دیداری که با خاشقچی داشتم، وی نگران ترور و یا قتل خود توسط ماموران سعودی نبود بلکه فقط احتمال دستگیری خود را در صورت ورود به خاک عربستان بیان کرد. «خاشقچی معتقد بود که حکومت آل سعود نمی خواهد با کشتن روزنامه نگاران مخالف و منتقدین سرسخت مشهور، با هزینه‌های سنگین بین المللی مواجه شود.»

به گفته این مقام نزدیک به رییس جمهوری ترکیه، از سخنان خاشقچی به واقع مشخص بود که وی به هیچ وجه تصور ربایش و یا قتل خود در ساختمان کنسولگری عربستان را نمی‌کرد و به همین دلیل برای دریافت تاییدیه طلاق به این مرکز دیپلماتیک مراجعه کرد.

آکتای در ادامه گفت و گوی خود با این شبکه تلویزیونی افزود: اگر ربایش و یا قتل خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اثبات شود، دیگر این حادثه فقط موضوعی در بین روابط آنکارا و ریاض باقی نخواهد ماند و به بحرانی بین المللی تبدیل خواهد شد و طبیعی است که دولت ترکیه در ابتدا تعرض به حق حاکمیت کشور خود و ارتکاب جرم در قلمرو ترکیه توسط یک دولت خارجی را مطرح خواهد کرد و وظیفه خود در پیگیری این حادثه تلخ تا روشن شدن حقیقت و مجازات عاملان و آمران را به جا خواهد آورد.

وی تصریح کرد: بی‌تردید در این مرحله از تحقیقات، معرفی نکردن فرد و یا افراد مشخصی در جریان این حادثه به عنوان متهم، دلیلی بر بی گناهی آنها نیست.

وی در پایان سخنان خود گفت: ماموران امنیتی عربستان با هواپیمای دولتی این کشور به ترکیه آمده و با هدایت حادثه ناپدید شدن خاشقچی، با همان هواپیما به کشور خود بازگشته‌اند که با اثبات این ماجرا، مقامات امنیتی و قضایی ترکیه در هر نقطه از جهان برای محاکمه و مجازات عاملان و آمران این جنایت در هر محکمه‌ای حاضر خواهند شد و از هیچ اقدامی برای روشن شدن حقیقت دریغ نخواهند کرد.

یاسین آکتای چندی پیش نیز در گفت و گو با تلویزیون خبر تورک به ابعاد گوناگون حادثه ناپدید شدن خاشقچی پرداخت و اظهار کرد: اگر چه بسیاری از دوستان عرب مشترک من و خاشقچی، بارها عدم مراجعه به مراکز دیپلماتیک عربستان را به این روزنامه نگار مشهور گوشزد کرده بودند، ولی خاشقچی به هیچ عنوان احتمال ربودن و یا سرنوشتی بدتر را باور نداشت چرا که در مراجعه اول به کنسولگری، با رفتار گرم مسئولان مواجه شده و حتی پس از خروج، همراه با بغض با نامزد خود در تمجید رفتار صمیمانه آنها صحبت کرده بود.

***

نیویورک تایمز فاش کرد:
کوشنر از ترامپ خواست، بن سلمان را تنها نگذارد

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» روز جمعه به نقل از یک منبع نزدیک به کاخ سفید فاش کرد که «جرد کوشنر» داماد ترامپ از وی خواسته است، از «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در موضوع پرونده ناپدیدشدن «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد هیات حاکمه ریاض حمایت کند.

به گزارش ایرنا، این نشریه به نقل از منبعی که آگاه خوانده شده است، افزود: او از ترامپ خواسته است که در کنار بن سلمان بایستد و حمایت وی را رها نکند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد: کوشنر گفته است که همان گونه که ولیعهد سعودی پیشتر توانست از انتقادات به سلامت عبور کند، این بار نیز این توانایی را خواهد داشت.

کاخ سفید بدون ذکر جزئیات، روز چهارشنبه اعلام کرد که کوشنر درباره پرونده خاشقچی با بن سلمان تلفنی صحبت کرده است.

همچنین یک منبع آگاه به شبکه آمریکایی سی ان ان گفت: بن سلمان به صورت خصوصی با کوشنر که روابط گسترده‌ای با کاخ سفید دارد، تماس گرفته تا اتهامات درخصوص دست داشتن سعودی در پرونده خاشقچی را منکر شود.

سی ان ان افزود: پس از کوشنر، جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ و پس از وی «مایک پومپئو» وزیر امورخارجه ایالات متحد با بن سلمان در خصوص پرونده خاشقچی بحث و تبادل نظر کردند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گزارش داد که تماس‌ها به صورت کاملا شفاف و صریح صورت گرفته است و آمریکا اعلام کرد که همچنان این پرونده را زیر نظر دارد.


***

آخرین اخبار درباره پرونده جمال خاشقچی

آنکارا- ایرنا- سرنوشت مبهم جمال خاشقچی روزنامه نگار ناپدید شده در ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول همچنان در راس خبرهای مهم ترکیه قرار دارد.

به گزارش شامگاه روز جمعه ایرنا، در آخرین خبر مربوط به این موضوع، رسانه‌های ترکیه اعلام کردند که ۱۵ نفر از کارکنان محلی کنسولگری سعودی در استانبول برای شهادت درباره ناپدید شدن روزنامه نگار منتقد آل سعود در دفتر دادستانی ترکیه حاضر شده اند.

شبکه خبری ان.تی.وی ترکیه اعلام کرد که این افراد همگی از اتباع ترکیه و کارمند کنسولگری ریاض در استانبول هستند.

رسانه‌های ترکیه پیش از این اعلام کرده بودند که تعدادی از کارکنان محلی کنسولگری عربستان سعودی در استانبول در روز و ساعت حضور خاشقچی در ساختمان کنسولگری به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند.

همچنین امروز روزنامه صباح ترکیه، تصاویر جدیدی از تیم ۱۵ نفره اعزامی سعودی که از آنها به عنوان «تیم ترور جمال خاشقچی» نام برده می شود، در حال خروج از فرودگاه استانبول منتشر کرد.

برخی رسانه‌ها پیش از این مدعی شده بودند که جمال خاشقچی توسط این تیم ۱۵ نفره پس از شکنجه در ساختمان کنسولگری به قتل رسیده و جسد مثله و قطعه قطعه شده او توسط آنها با سوء استفاده از مصونیت دیپلماتیک در داخل چمدان‌هایی از فرودگاه به عربستان منتقل شده است.

روزنامه صباح ترکیه در خبر خود اعلام کرد که نیروهای امنیتی ترکیه اعضای این تیم را در مناطق مختلف شهر استانبول نیز ردیابی کرده اند و دو نفر از آنها به اسامی منصور ابوحسین و نایف العریفی در اول اکتبر(روز قبل از ناپدید شدن خاشقچی) با هواپیمای ویژه وارد فرودگاه آتاتورک استانبول شده اند.

روزنامه صباح دیروز پنجشنبه نیز تصاویری از افسر سعودی به نام‌ «ماهر عبدالعزیز مطرب» که روزنامه‌های ترکیه‌ای و آمریکایی وی را «طراح عملیات قتل خاشقچی» می‌دانند، منتشر کرد.

به رغم این که مقامات دولت آمریکا اعلام کرده بودند که در جریان سفر روز چهارشنبه مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به آنکارا، مقامات ترکیه فایل صوتی مربوط به شکنجه، بازجویی و قتل خاشقچی را به آنها تحویل داده‌اند، اما مولود چاووش اوغلو امروز طی مصاحبه ای تحویل فایل صوتی خاشقچی به آمریکا را تکذیب کرد.

چاووش اوغلو بیان کرد: نتایج مربوط به تحقیقات درباره خاشقچی به کشور خاصی ارائه نخواهد شد و نتایج تمامی تحقیقات در این باره به اطلاع افکار عمومی خواهد رسید.

تکذیب تحویل فایل صوتی شکنجه و بازجویی خاشقچی در حالی انجام می شود که دولت ترکیه هنوز در خصوص وجود چنین فایلی اظهار نظر رسمی نکرده ولی برخی رسانه‌ها مدعی وجود چنین فایلی از طریق دستیابی به گوشی تلفن همراه خاشقچی شده و برخی دیگر نیز وجود چنین فایل صوتی را نتیجه استخراج فایل شنود ساختمان کنسولگری عربستان سعودی عنوان کرده اند.

این در حالی است که امروز رسانه‌های ترکیه از جمله شبکه ان.تی.وی اعلام کردند که فایل صوتی احتمالی منتقل شده از طریق ساعت مچی اپل خاشقچی را که با تلفن همراه وی همراه بوده است، غیرقابل دسترسی عنوان کرده و مدعی شدند کارشناسان به علت فعال بودن رمز اثر انگشت خاشقچی روی گوشی وی، هنوز نتوانسته اند به محتویات گوشی تلفن همراه او که در دست نامزدش بوده است، دست پیدا کنند.

به گزارش ایرنا، هنوز از سرنوشت دقیق خاشقچی که از روز دوم اکتبر(۱۰ مهرماه) به محل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست.

با انتشار خبر ناپدید شدن خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان، موجی از خشم و واکنش‌های تند علیه حکومت آل سعود در سراسر جهان به راه افتاد تا جایی که سران بسیاری از کشورهای غربی خواهان پاسخی شفاف از سوی ریاض شدند.

دولت ترکیه که بررسی وضعیت خاشقچی را در اولویت کاری قرار داده، نتیجه آخرین بررسی‌های خود را به شکل رسمی اعلام نکرده است و مقامات این کشور روش محتاطانه ای را در اظهار نظر درباره وضعیت وی در پیش گرفته اند.نظر شما درباره این مقاله:


جهان شاهزاده سعودی را بخاطر ماجرای خاشقچی منزوی کرد
بازگشت به صفحه اول

جهان شاهزاده سعودی را بخاطر ماجرای خاشقچی منزوی کرد


iran-emrooz.net | Fri, 19.10.2018, 21:00نظر شما درباره این مقاله:


ترکیه و عربستان بدون معدن، ده‌ها برابر ایران
بازگشت به صفحه اول

ترکیه و عربستان بدون معدن، ده‌ها برابر ایران


iran-emrooz.net | Fri, 19.10.2018, 20:44نظر شما درباره این مقاله:


رکورد فرونشست زمین را شکستیم آب هم از آب تکان نخورد
بازگشت به صفحه اول

رکورد فرونشست زمین را شکستیم آب هم از آب تکان نخورد


iran-emrooz.net | Fri, 19.10.2018, 20:35

فعال محیط زیست گفت: در حالی که اتحادیه اروپا فرونشست زمین به اندازه ۴ میلیمتر را بحرانی می داند ما در سال ۲۰۱۵ در دشت فسا ۵۴ سانتیمتر فرونشست زمین داشتیم و آب هم از آب تکان نخورد و هیچ صدایی از جایی بلند نشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا «محمد درویش» در نهمین کنگره سراسری حزب اراده ملت ایران گفت: ما در سال ۱۳۷۵ حدود ۳۳ هزار میلیارد متر مکعب آب در دریاچه ارومیه داشتیم. در آن زمان در دانشگاه تبریز همایشی برگزار شد و موضوع این همایش این بود که ما چگونه می توانیم از شر دریاچه ارومیه خلاص شویم. در واقع یکی از بزرگترین تهدیدها این بود که چرا حجم دریاچه ارومیه مرتب افزایش می یابد و بسیاری از اراضی و تاسیسات را نابود می کند.

وی اضافه کرد: پیشنهاد شد ما بر روی همه رودخانه‌های منتهی به ارومیه ۱۰۵ سد احداث کنیم و اجازه ندهیم حتی یک قطره آب وارد دریاچه ارومیه شود و حتی گفته شد که این کار می‌تواند ۲۰۰ هزار فرصت شغلی جدید بیافریند. هر چقدر فعالان محیط زیست فریاد زدند که این کار می‌تواند به ضرر اقتصاد پایدار کشور تبدیل شود کسی گوش نکرد.

این فعال محیط زیست گفت: امروز ما یک عرصه ۵ هزار کیلومتر مربعی را از دست داده‌ایم و در تمام ساحل شرقی دریاچه ارومیه با یک بحران جدی رو به‌رو شدیم به طوری که موج بزرگ مهاجرت و بیماری منطقه را فرا گرفته است.

وی اظهار داشت: آیا بحران دریاچه ارومیه که در کتاب‌های درسی دانش‌آموزان استرالیا تدریس می‌شود یک استثنا بوده و آیا در جاهای دیگر به بهانه اشتغال و توسعه و رشد اقتصادی و مهار تورم ملاحظات زیستی را کنار نگذاشتیم.

درویش با اشاره به مشکلات پدید آمده از بی‌توجهی به محیط زیست در خوزستان گفت: استانی که بزرگترین تولید کننده کشاورزی کشور است و بیشترین میزان سرمایه‌گذاری نفت و گاز در آن انجام شده و منطقه آزاد اروند و ۳۳ درصد آبهای سطحی کشور را دارد چرا باید کسی حاضر نباشد در آن زندگی کند. آنهایی که می‌گویند اقتصاد مهم‌تر از محیط زیست است آزمایشگاه خوزستان را ببینند که چه بلایی سر ما آورده است.

این فعال محیط زیست ادامه داد: چرا باید بیش از ۳۰ هزار سکونتگاه روستایی ما در نیم قرن گذشته خالی شود و حاشیه نشینی شهرها افزایش یابد.

درویش اضافه کرد: هیچ کشوری در دنیا نمی تواند ادعا کند که بیشتر از آن چیزی که ما در ایران از هر متر مربعمان انرژی خورشیدی دریافت می‌کنیم می‌تواند انرژی خورشیدی دریافت کند. سال ۲۰۰۶ یو. ان.دی. پی. گزارش داد اگر عرصه‌ای به طول و عرض ۸۰۰ کیلومتر مجهز به سلول‌های فتوولتانیک شود می‌تواند نیاز به انرژی مردم جهان را برای یک سال تامین کند.

وی افزود: در آن مقطع حداکثر راندمان سلول‌های فتوولتانیک ۱۴ درصد بود امروز این رقم حداقل ۳۵ درصد است یعنی ما اگر منطقه ای به طول و عرض کمتر از ۳۵۰ کیلومتر را به این سلول‌ها مجهز کنیم می توانیم نیاز مردم جهان را به انرژی برای یک سال تامین کنیم.

این فعال محیط زیست یادآور شد: ما که می‌توانیم با این تحریم‌های بی‌رحمانه کیک زرد بسازیم چرا نتوانستیم سلول‌های فتوولتانیک به اندازه کافی تولید کنیم و چرا به سمت توسعه‌ای رفتیم که به شدت آب محور است و وابستگی معیشتی را به منابع آب و خاک افزایش داده‌ایم.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه بدترین اتفاق در محیط زیست فرونشست زمین است گفت: اگر یک جنگل بسوزد و یا تالاب خشک شود می‌توانیم آن را دوباره احیا کنیم ولی اگر زمین نشست کرد دیگر به هیچ عنوان امکان برگشت شرایط وجود ندارد و ذخیره استراتژیک آب شیرین را از دست می دهیم.

وی خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا ۴ میلیمتر نشست زمین در سال را شرایط بحرانی اعلام می‌کند سازمان زمین شناسی ما در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد میزان نشست زمین در جنوب تهران به ۳۶ سانتی متر رسیده است و سال ۲۰۱۵ دوباره آن رکورد را شکستیم و در دشت فسا و جهرم این رقم به ۵۴ سانتیمتر در سال افزایش یافت و آب از آب تکان نخورد هیچ صدایی از هیچ جایی بلند نشد چه تهدیدی از این بالاتر می تواند باشد.

وی با بیان اینکه نتوانستیم آموزه‌ها و دغدغه‌های محیط زیستی مان را به شکلی جذاب و ملموس به سطح حاکمان و دولتمردان قدرت سالاران منتقل کنیم افزود:برای همین است که هنوز فکر می‌کنیم اگر به محیط‌ زیست بها بدهیم یعنی جلوی اشتغال و توسعه را گرفته‌ایم.

درویش اظهار داشت: کشوری که در محدوده عرض ۳۵ تا ۴۰ درجه نیمکره شمالی قرار گرفته نباید شعارش خودکفایی در کشاورزی باشد این یک خطای بزرگ و راهبردی است ما نباید به سمت افزایش وابستگی معیشتی به منابع آب و خاک حرکت کنیم بلکه باید شعارمان تامین امنیت غذایی باشد و آن را از طریق پول تامین بکنیم.

وی خاطرنشان کرد: ژاپنی‌ها ۲۳ درصد غذایشان را از داخل تامین می کنند و ما طبق آمار ۹۱ درصد غذا را در داخل تامین می‌کنیم و به همین دلیل همیشه از کابوسی به نام قحطی ترسیده ایم اما ژاپنی‌ها هرگز از این کابوس نترسیدند چون اگر ۶۰۰ میلیارد دلار واردات دارند ۶۵۰ میلیارد دلار هم صادرات دارند و هر چه بخواهند را می توانند بخرند.

درویش گفت: برگ برنده ما محیط زیست است ما می‌توانیم همچنان کشور نخست منطقه و کشور هفتم قدرتمند جهان باشیم به شرط اینکه بر اساس واقعیت‌های بوم شناختی کشور و فارغ از مصلحت‌های ایدئولوژیک، مذهبی و گروهی طرح‌های توسعه را طراحی کنیم.نظر شما درباره این مقاله:


شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا»
بازگشت به صفحه اول