دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - Monday 26 October 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 26.10.2020, 21:05

«عزت ابراهیم الدوری»، معاون صدام حسین درگذشت
محموله موشک‌های دوربرد ایران به مقصد ونزوئلا
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - Monday 26 October 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 26.10.2020, 20:51

محموله موشک‌های دوربرد ایران به مقصد ونزوئلا
رهبر اپوزیسیون بلاروس اعتصاب سراسری اعلام کرد
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - Monday 26 October 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 26.10.2020, 20:43

رهبر اپوزیسیون بلاروس اعتصاب سراسری اعلام کرد
از ملت ترکیه می‌خواهم دیگر کالای فرانسوی نخرند
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - Monday 26 October 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 26.10.2020, 20:32

از ملت ترکیه می‌خواهم دیگر کالای فرانسوی نخرند
آمریکا بیژن زنگنه وزیر نفت ایران را تحریم کرد
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - Monday 26 October 2020
ايران امروز
" width="640" />
iran-emrooz.net | Mon, 26.10.2020, 20:00

آمریکا بیژن زنگنه وزیر نفت ایران را تحریم کرد

دولت آمریکا روز دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ (۲۶ اکتبر ۲۰۲۰) بخش نفت ایران را مشمول قوانین «مبارزه با تروریسم» قرار داد و نهادها، اشخاص و نفت‌کش‌های جدیدی را در همین ارتباط به فهرست SDN (فهرست ویژه اشخاص و نهادهای تحریم‌شده)  اضافه کرد.

«بیژن نامدار زنگنه»، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران یکی از اشخاصی است که نامش به فهرست مذکور اضافه شده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای که روی وب‌سایت این نهاد آمریکایی قرار گرفت اعلام کرد «بازیگران کلیدی در بخش نفت ایران» را به دلیل حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحریم کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در این بیانیه تصریح کرده «وزارت نفت ایران»، «شرکت ملی نفت‌کش ایران» و «شرکت ملی نفت ایران» را به دلیل حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشمول مفاد فرمان اجرایی شماره ۱۳۲۲۴ قرار می‌دهد.

این فرمان اجرایی روز ۲۳ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به امضای «جورج دبلیو بوش»، رئیس‌جمهور وقت آمریکا رسید و به قوه مجریه این کشور اختیار می‌دهد اشخاص و نهادهایی را که مطابق با ادعای واشنگتن در «تأمین مالی تروریسم» نقش دارند تحت تحریم قرار دهد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه روز دوشنبه گفته مقام‌های ارشد شرکت ملی نفت و شرکت ملی نفت‌کش ایران با آقای «رستم قاسمی»، وزیر نفت اسبق ایران همکاری کرده‌اند. واشنگتن سال ۲۰۱۹ آقای قاسمی را تحت تحریم قرار داده است.

خزانه‌داری آمریکا گفته نهادها و اشخاصی که تحریم شده‌اند، شرکت‌های تابعه، مدیران اجرایی یا شرکت‌های صوری مرتبط با «وزارت نفت»، «شرکت ملی نفت‌کش» و «شرکت ملی نفت» بوده‌اند. مطابق این بیانیه، ۴ نفر از اشخاص تحریم‌شده در اقدام اخیر ایران برای فروش بنزین به دولت ونزوئلا نقش داشته‌اند.

«استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رژیم ایران، از بخش نفت برای تأمین مالی فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده نیروی قدس سپاه استفاده می‌کند.»

اسامی اشخاصی که امروز به فهرست SDN اضافه شدند، عبارتند از:

۱- «مسعود کرباسیان»، تبعه ایران، به بهانه ارتباط با شرکت ملی نفت ایران
۲- «محمود مدنی‌پور»، تبعه ایران، به بهانه ارتباط با شرکت مبین‌اینترنشنال
۳- «بهزاد محمدی»، تبعه ایران، به بهانه ارتباط با شرکت ملی پتروشیمی
۴- «علی‌اکبر پورابراهیم»، تبعه ایران، به بهانه ارتباط با «رستم قاسمی»
۵- «علیرضا صدیق‌آبادی»، تبعه ایران، به بهانه ارتباط با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران
۶- «نصرالله سردشتی»، تبعه ایران، به بهانه ارتباط با شرکت ملی نفت‌کش ایران
۷- «بیژن زنگنه»، تبعه ایران، به بهانه ارتباط با وزارت نفت ایران
۸- «ویان زنگنه»، تبعه ایران، به بهانه ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۱ نهاد زیر را به فهرست تحریم‌های SDN اضافه کرده است:

۱- شرکت ATLANTIC SHIP MANAGEMENT COMPANY ، مستقر در امارات متحده عربی، به بهانه ارتباط با شرکت ملی نفت‌کش ایران
۲- شرکت ATLAS SHIP MANAGEMENT، مستقر در امارات متحده عربی، به بهانه ارتباط با شرکت ملی نفت‌کش ایران
۳- پالایشگاه امام‌خمینی شازند، مستقر در ایران، به بهانه ارتباط با وزارت نفت ایران
۴- شرکت خط لوله و مخابرات نفت ایران، مستقر در ایران، به بهانه ارتباط با وزارت نفت ایران
۵- هلدینگ مبین، مستقر در انگلستان، به بهانه ارتباط با محمود مدنی‌پور
۶- شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، مستقر در ایران، به بهانه ارتباط با وزارت نفت ایران
۷- شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، مستقر در ایران، به بهانه ارتباط با وزارت نفت ایران
۸-شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی ایران، مستقر در ایران، به بهانه ارتباط با وزارت نفت ایران
۹- شرکت OMAN FUEL TRADING، مستقر در انگلستان، به بهانه ارتباط با محمود مدنی‌پور
۱۰- شرکت مبین‌اینترنشنال، مستقر در امارات، به بهانه ارتباط با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران
۱۱- وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران، مستقر در ایران، به بهانه ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران.

دولت آمریکا علاوه بر تحریم این ۱۱ نهاد و ۸ فرد دو نفتکش‌ تحت پرچم کشورهای دیگر را به بهانه ارتباط با بخش نفت ایران در فهرست تحریم قرار داده است. نفت‌کش LONGBOW LAKE تحت پرچم هندوراس و نفتکش WU XIAN تحت پرچم پاناما به بهانه ارتباط با شرکت ملی نفت ایران در فهرست ‌SDN وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفتند.

واشنگتن می‌گوید با اقدام امروز تمامی املاک و یا سهام املاک تحت تملک اشخاص فوق‌الذکر در قلمرو سرزمینی ایالات متحده آمریکا مصادره شده و اشخاص آمریکایی از انجام هر گونه مبادله با آنها منع خوهند شد.

هدف از اعمال تحریم‌های جدید

چند روز پیش روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گزارش داده بود دولت دونالد ترامپ قصد دارد رفع تحریم‌ها علیه ایران را به رفع اختلاف در حوزه‌های فراتر از توافقات هسته‌ای گره بزند تا دولت‌ یا دولت‌های بعدی این کشور نتوانند با بازگشت به برجام این تحریم‌ها را رفع کنند.

این روزنامه روز جمعه به نقل از منابع آگاه گزارش داد کاخ سفید قصد دارد قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، ایران را ذیل قوانین و مجوزهای مربوط به «تروریسم» که بازگرداندن آنها دشوارتر است تحت تحریم قرار دهد.

مقام‌های دولت ترامپ نگرانند که بازگشت احتمالی جو بایدن به برجام، تلاش‌ها برای اعمال فشار بر ایران و وادار کردن این کشور به حضور در میز مذاکره برای رسیدن به «توافقی بهتر» را بی‌ثمر خواهد کرد.

«مارک دابوویتز»، رئیس «بنیاد دفاع از دموکراسی» (اف‌دی‌دی) که جز مشاوران غیررسمی دولت ترامپ برای اعمال فشار علیه ایران است  گفت: «ده‌ها هزار بازیگر بازار مجبور خواهند بود درباره اینکه آیا می‌خواهند به تجارت با نهادهای ایرانی مرتبط با تروریسم تجارت کنند یا خیر تصمیم بگیرند.»

دابوویتز گفته تحریم نهادهای ایران ذیل قوانین مرتبط با تروریسم به ایجاد «دیوار تحریمی برای بازدارندگی‌‌های سیاسی و بازاری» کمک خواهد کرد.

اعضای لابی‌ اف‌دی‌دی از مدت‌ها پیش اجرای چنین سیاستی را به دولت ترامپ پیشنهاد داده‌اند.

اف‌دی‌دی قبلاً در وب‌سایت خود توضیحاتی درباره این رویکرد مطرح کرده و آن را به صورت «بکارگیری تمهیداتی برای جلوگیری از ورود بازیگران بازار به تجارت عادی به ایران، حتی در صورت پیوستن دوباره دولت آمریکا به برجام» تعریف کرده‌ است.


در این خبر از گزارش خبرگزاری فارس استفده شده است
فرزند سفیر پیشین ایران در ایتالیا کشته شد
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - Monday 26 October 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 26.10.2020, 19:50

فرزند سفیر پیشین ایران در ایتالیا کشته شد
یادبود چوبی محمدرضا شجریان در پارک ملت مشهد
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - Monday 26 October 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 26.10.2020, 19:41

یادبود چوبی محمدرضا شجریان در پارک ملت مشهد
توافقنامه بین ایران و چین
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - Monday 26 October 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 26.10.2020, 19:36

توافقنامه بین ایران و چین
نماینده مجلس ایران: اندیشه ایرانشهری نژادپرستی است
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - Monday 26 October 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 26.10.2020, 18:55

نماینده مجلس ایران: اندیشه ایرانشهری نژادپرستی است
امر به بایدن، و نهی از ترامپ
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - Monday 26 October 2020
ايران امروز
" width="640" />
iran-emrooz.net | Mon, 26.10.2020, 18:44

امر به بایدن، و نهی از ترامپ

دیوید اعتباری

من، اخیراً، زیر تصویر پروفایل شبکه‌های اجتماعی خود، عبارت “ترامپ / پنس ۲۰۲۰”، و در سربرگ (بنر) بالایش هم ‏‏«به جمهوری‌خواه رای بدهید» را گذاشتم. لازم به توضیح است که این نوشته‌ها به زبان انگلیسی بود و در ضمن آنها را در تایم ‏لاین خود نگذاشته بودم. اما به‌هر حال این کار من نشان‌دهنده‌ی آن بود که، به عنوان یک تبعه‌ی امریکا، طرفدار کدام حزب و ‏کاندیدا هستم‎.

دیری نکشید که برخی دوستان و فامیل، زیر عکس‌های پروفایل، یا از طریق پیامک شبکه اجتماعی و یا پیامک تلفن موبایل، ‏برایم پیام‌های سرزنش آمیز فرستادند. عکس العمل اولیه من به برخی، تنها یک ایموجی لبخند بود و یا احوالپرسی از آنهایى که ‏سال‌ها بود سراغى هم از من نگرفته بودند، حتی در حد یک لایک یا پیام ساده تبریک و تسلیت. اما ناگهان نگران شده بودند ‏که چرا به ترامپ رای خواهم داد‎!‎

البته اگر به همین بسنده كرده بودند، حرفی نبود، اما بیشتر پیام‌ها سرزنش‌آمیز و خودبرتربینانه بود. پیام‌هایى مانند “برایت ‏متاسفم” و غیره. اگر یک غریبه مرا این‌گونه سرزنش می‌كرد، برایم تعجب‌آور نبود، اما چگونه است، دوستی یا فامیلی که می‌‏دانم هیچگاه سیاسی نبوده و سرش به کار و زندگی خودش بوده، است حال بدون شروع حداقل یک احوال پرسی ساده، پابرهنه ‏وارد شده و حتی نظر خود را هم نمی‌گوید، بلكه برای من احساس تاسف می‌کند و یا خود را با دیدن سی.ان.ان و ان.بی.سی آگاه‌‏تر می‌داند و به خود حق امر به بایدن و نهی از ترامپ، می‌دهد. چند تن آنچنان حرف‌های کلیشه‌ای که چهار سال است در ‏رسانه‌ها جاری است را بلغور می‌کردند که انگار اینجانب دیروز از کما و یا گوشه‌ی غاری پیدایم شده و از این مواضع و تبلیغات ‏کاملا بی‌خبرم.

احیاناً استنباط نشود که ادعا دارم از این «دلواپسان بایدنی» دانشمندترم، اما چند ماهی است كه من (و بسیاری مانند من) «کپی‌‏پیست»های اینها بر ضد ترامپ و یا به نفع نانسی و جو را دیده‌ام. اما نه تنها انتقاد و سرزنش و نصیحتی نكرده‌ام، بلكه حتی ‏پیش خود گفتم که چه خوب، آزادی بیان وجود دارد و جایی برای اظهار آن وجود دارد‎.

در این میان دو دوست جمهوری‌خواهم هم با من تماس گرفتند و متعجب بودند که من در پروفایل خود تبلیغ ترامپ را کرده‌ام. از ‏آنها دلیل تعجب‌شان را پرسیدم، گفتند راست‌اش را بخواهی این روزها ما جرات نداریم در عموم به کسی بگوییم طرفدار ترامپ ‏هستیم، چون با ما بد رفتار می‌شود. در نتیجه سکوت کرده و رأی خود را خواهیم داد‎.

به یکی از این دو دوست كه ایرانی بود، گفتم، نمی‌دانم چرا تظاهرات چند ماه پیش در امریکا و اروپا برایم باعث تداعی سال ‏‏۵۷ ایران شد. آن روزها هم بسیاری می‌دانستند که شاه و نظام عاری از عیب نیست، اما مردم چنان جو گیر تبلیغات جهانی شده ‏بودند که کسی جرأت نداشت ذره‌ای حمایت از شاه و بختیار کند و یا با رسانه‌های آن روزها مانند بی.بی.سی، رویترز، ‏خبرگزاری فرانسه و غیره همخوانی نداشته باشد. اگر هم کسی چنین نظری می‌داد برادران و خواهران و رفقای عاقل و انقلابی ‏او را ارتجاعی می‌خواندند‎.

به دوستِ «دهان زیپ شده»ی امریکایی خود هم، مثال دوران ‎انتخابات و ریاست جمهوری هنرپیشه‌ی هالیوودی، «دونالد»، را (ببخشید منظورم رونالد ریگان بود) زدم که آن زمان هم امثال ‏من را که به او رأی می‌دادیم، بیسواد و طرفدار جنگ و رقابت اتمی و دشمن محیط زیست می‌دانستند. انواع تظاهرات جهانی ‏ضد ریگان در امریکا و اروپا را به یادش انداختم و اینکه او را به جنگ‌طلبی و عدم مماشات با شوروی متهم می‌کردند. البته با ‏انتخاب ریگان و پافشاری وی، بالاخره نه تنها دیوار برلین فرو ریخت، بلکه اتحاد جماهیر شوروی، که از جنگ اتمی با آن می‌‏ترسیدند، نیز از هم پاشید. به دوستم گفتم: امروز همان سیاستمداران و رسانه‌ها و افرادی که ما، رای دهندگان به هنرپیشه‌ی هالیوودی را مسخره می‌کردند، خود تبدیل به ذوب‌شدگان پرزیدنت فقید ریگان شده‌اند.

‎در پایان به هر دو دوست گفتم که اگر آن روز بسیاری روشنفکران و اندیشمندان خطر مماشات با اتحاد جماهیر شوروی را درک ‏نکرده بودند، اگر قبل از آن بسیاری از همین نوع روشنفکران و اکادمیسین‌ها خطر مماشات با اسلام سیاسی را ندیدند، شاید ‏امروز نیز خطر ادامه‌ی وجود جمهوری اسلامی و رشد سیاسی چین کمونیست برای جهان آزاد را درک نمی‌کنند‎.

البته امروز، به علاوه‌ی رسانه‌های غالب، گردانندگان شبکه‌های اجتماعی، مانند تویتر و گوگل و فیس بوک و شرکت‌هایی هچون ‏آمازون، نه تنها در فرم دادن به باورهای مردم نقش مستقیم دارند، بلکه مدارک نشان می‌دهد که دست به سانسور هدفمند هم می‌‏زنند‎.

در پایان باید توضیح دهم که من این مطلب را برای تغییر نظر کسی در باره‌ی ترامپ و بایدن ننوشته‌ام. در میان برخی ذوب‌‏شدگان ترامپ نیز رفتارهائی شبیه رفتار طرفداران بایدن را می‌توان مشاهده کرد. اما، به هر حال، و به نظر من، شایسته است ‏که همزمان با اینکه در هر کشورى، و در هر زمانی، به هر کسی رأی می‌دهیم، به نظرات متفاوت دیگران نیز احترام بگذاریم، ‏شاید روزى تاریخ نشان دهد که گزینه‌ی ما اشتباه بوده است. در آن زمان تنها چیزی که همچنان می‌تواند ما و شخص مقابل را به ‏هم پیوند دهد، همان درود و سلام و احترام متقابلی است که اکنون از آن صرف‌نظر کرده‌ایم.
باهنر: اگر اعتراضات آبان ۹۸ را جمع‌وجور نمی‌کردیم
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - Monday 26 October 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 26.10.2020, 14:48

باهنر: اگر اعتراضات آبان ۹۸ را جمع‌وجور نمی‌کردیم
آزادی فوری نویسندگان ایرانی دربند را بخواهید!
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - Monday 26 October 2020
ايران امروز
" width="640" />
iran-emrooz.net | Mon, 26.10.2020, 10:14

نامه‌ نویسندگان و استادان ایرانی به انجمن جهانی قلم و سازمان‌های مدافع حقوق بشر

آزادی فوری نویسندگان ایرانی دربند را بخواهید!

تعدادی از اساتید دانشگاه و نویسندگان سرشناس ایرانی با امضای نامه ای مشترک خطاب سرگشاده به انجمن جهانی قلم و سازمان های مدافع حقوق بشر با اشاره به بازداشت بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان مهابادی، اعضای کانون نویسندگان و نیز خبرنگار و پژوهشگر جامعه‌شناسی، خسرو صادقی بروجنی از این نهادها خواستند “صدای همکاران زندانی ما را به گوش مردم جهان رسانیده و با تمامی امکانات خود آزادی فوری آن‌ها را بخواهید.”

متن کامل نامه به شرح زیر است:

آزادی فوری نویسندگان و روزنامه‌نویسان در بند را بخواهید!

در ماه گذشته، سه تن از نویسندگان، مترجمان و اعضای کانون نویسندگان ایران، بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان مهابادی، و نیز خبرنگار و پژوهشگر جامعه‌شناسی، خسرو صادقی بروجنی، به اتهام‌هایی چون «تبلیغ علیه جمهوری اسلامی» و «اجتماع و تبانی به‌قصد اقدام علیه امنیت ملی»، محکوم و زندانی شدند.

این اتهام‌ها واهی و دروغ محض‌اند. هدف اصلی‌ این محکومیت‌ها و بازداشت‌ها افزایش فشار بر نویسندگان و مردم ایران است.

زندانی کردن نویسندگان در زمانی رخ می‌دهد که جهان با بیماری همه‌گیر کووید۱۹ درگیر است و ایران، و به‌ویژه زندان‌ها در ایران، به‌دلیل شمار روزافزون بیماران مبتلا به ویروس کرونا در وضعیتی بحرانی است.

ما نویسندگان و استادان دانشگاه امضا کننده‌ی این نامه از شما می‌خواهیم که صدای همکاران زندانی ما را به گوش مردم جهان رسانیده و با تمامی امکانات خود آزادی فوری آن‌ها را بخواهید.

با احترام:

یرواند آبراهامیان، داریوش آشوری، سهیل آصفی، بابک احمدی، سهراب بهداد، آزاده پارساپور، اکرم پدرام‌نیا، سعید حریری، نسیم خاکسار، مهرداد درویش‌پور، منیرو روانی‌پور، فرج سرکوهی، رضا علامه‌زاده، مراد فرهادپور، فرشین کاظمی‌نیا، آرش کیا، امیر کیان‌پور، ایمان گنجی، مهران مصطفوی، اکبر معصوم‌بیگی، فرهاد نعمانی، آذر نفیسی، پیمان وهاب‌زاده، محسن یلفانی.
آیا بایدن به تحریم اقتصادی علیه ایران پایان خواهد داد؟
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - Monday 26 October 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 26.10.2020, 9:37

آیا بایدن به تحریم اقتصادی علیه ایران پایان خواهد داد؟

اسفندیار طبری

" width="200" />

اگر تحریم‌های اقتصادی علیه رژیم ایران در درون ایران تاکنون به نتایج موردنظر آمریکا و غرب نیانجامیده و حتی به فشار سیاسی و اقتصادی بیشتری علیه مردم ایران منجر شده، در خارج از ایران و در منطقه بسیار مفید بوده.

آخرین تحریم ترامپ متوجه بانک‌های ایرانی است که رژیم ایران را به طور قطعی از داد و ستد‌های پولی در عرصه بین‌الملل دور می‌سازد.

بایدن می‌خواهد در باره قرارداد اتمی دوباره با ایران بر سر میز مذاکره بنشیند. او می‌گوید، که به تهران یک راه‌حل خوبی پیشنهاد می‌کند، که بر پایه آن اساس مذاکره سیاسی آغاز شود.

اما این به هیچ‌وجه بدان مفهوم نیست که بایدن به شرایط سابق بازگردد، زیرا تاثیرات جانبی تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بسیار مثبت بوده است، به گونه‌ای که مورد پسند کشور‌های غربی وحتی روسیه نیز هست.

این تحریم‌ها گروه‌های نظامی و تروریستی متحد ایران را به شدت با مشکل روبه رو کرده است، که در لبنان، سوریه و عراق حضور مستقیم دارند. حضور این نیرو‌های نظامی که حق حاکمیت و استقلال این کشورها را به خطر انداخته‌اند، موجبات اعتراض‌های شدید مردم این کشور‌ها را فراهم نموده است. در لبنان صدای اعتراض علیه حزب‌الله بلند شده است، زیرا این حزب که از نظر مالی‌ و در نتیجه تحریم‌ها بسیار ضعیف شده، مانع جدی رفورم‌های سیاسی و اقتصادی بسیار لازم در جهت جلوگیری از رشوه و رانت‌خواری است. کشور‌های اروپائی و به ویژه فرانسه حمایت‌های خود را مشروط به اجرای این رفورم‌ها می‌دانند.

در عراق خشم مردم علیه تهران روز به روز در حال رشد است. کمک‌های سوریه به اسد نیز کاهش یافته و به همین دلیل برگشت از رژیم ایران در دستور روز قرار گرفته. به ویژه بغداد صحنه مبارزه علنی نیروهای نظامی هوادار ایران علیه حکومت عراق است. پروژه ایران در ایجاد یک میلیشیای شیعه صد هزار نفری در منطقه با قتل سلیمانی با شکست انجامید. پیامد آن حملات متوالی گروه‌های وابسته به ایران به سفارت و پایگاه‌‌های امریکا در عراق است که تا امروز بیش از نود حمله مشاهده شده است. تنها چهل حمله در دو ماه اگوست و سپتامبر بوده است. این حملات نیز متوجه شورش‌های مردم عراق علیه دولت ایران و دخالت‌های او می‌باشد. در یک سال اخیر بیش از ۷۰۰ نفر جان خود را در این حملات از دست داده‌اند. بسیاری از قتل‌ها عملیات تروریستی علیه فعالان سیاسی در عراق بوده، یعنی‌ دقیقا همان شیوه‌ای که رژیم ایران سالیان سال علیه مخالفان خود به کار برده و می‌برد. به طور مثال ترور هاشم الهاشم ژورنالیست در بغداد یا ترور پزشک جوان زن و فعال حقوق بشر رهام یعقوب.

این ترور‌ها تهدید علیه نخست‌وزیر وقت عراق مصطفی الکاظمی است، که از حمایت آیت‌الله سیستانی برای مبارزه علیه نفوذ ایران بر خوردار است. او در ماه مه با دستگیری ۱۳ نفر از اعضای سازمان‌های تروریستی حزب‌الله از حمله و گروگان‌گیری برنامه‌ریزی شده علیه سفارت آمریکا در عراق جلوگیری کرد. هر چند که حکومت عراق در نتیجه فشار و تهدید این سازمان‌های تروریستی مجبور به آزادی آنان شد، اما تاثیر روانی‌ این دستگیری‌ها به موازات فشار اقتصادی که بر این سازمان‌های تروریستی در نتیجه تحریم‌ها علیه ایران وارد است، بسیار بالا است.

در لبنان تصویر‌های مهیب انفجار بزرگ فراموش نشدنی است. یک هفته پس از این انفجار موج اعتراض‌ها علیه رئس جمهور میشل اون، رئیس مجلس نبیه بری و رهبر حزب‌الله حسن نصرلله و شعار علیه رژیم ایران به اوج خود رسید. حتی مقامات سیاسی مسیحی‌ در درون دولت وقت علیه دخالت‌های رژیم ایران سخن گفتند. واقعیت این است که سیاست‌های جنگی حزب‌الله، هر خانه و تاسیساتی را در لبنان به انبار ذخیره مواد منفجره تبدیل نموده است، تا از خطر تهاجم اسرائیل به این انبارها کاسته شود. علاوه بر این، این حزب توانسته با رشوه خواری و نفوذ مالی‌ خود بخش‌های بزرگ اقتصادی و سیاسی را تحت نفوذ خود در آورد. تحریم اقتصادی علیه رژیم ایران به این دلیل مشکلات زیادی برای این حزب، که به گفته خودش تمامی منابع مالی‌ خود را از ایران تهیه می‌کند، ایجاد کرده است.

در جنگ داخلی‌ سوریه حزب‌الله لبنان بیش از ۱۷۰۰ جنگجوی خود را از دست داد. اعتراض‌های صد هزار نفری مردم لبنان علیه حزب الله و رژیم ایران تاکنون برای این حزب و رژیم ایران بسیار گران تمام شده و به موازات آن سقوط پول ایران در نتیجه تحریم‌ها مشکلات جدی برای آنان ایجاد کرده که حتی مردم شیعه تحت پوشش این حزب نیز به جمع معترضین پیوسته‌اند.

در سوریه نیز فشار علیه ایران و ایرانیان به سرعت رو به رشد است. حتی درمیان افسران و سربازان سوری حامیان اسد با اینکه می‌دانند که بدون پنجاه هزار سرباز القدس امکان پیروی علیه شورشیان را نداشتند، مخالفت با حضور ایران در سوریه به سرعت در حال رشد است، افزون بر اینکه پول‌های ارسالی از ایران به دلیل تحریم‌ها دیگر مانند سابق نمی‌تواند باشد. علاوه بر این تحریک‌های شیعه‌ای رژیم ایران در برگزاری مراسم دینی خود با مخالفت جدی سنی‌ها، که در سوریه اکثریت را دارند واقع می‌شود.

در مجموع به دلایل بالا به نظر نمی‌آید که بایدن تمایلی به رفع تحریم‌های اقتصادی علیه ایران داشته باشد، زیرا پیامد‌های منطقه‌ای آن تاکنون بسیار علیه ایران کارا بوده و می‌باشد.امد‌های منطقه‌ای آن تاکنون بسیار علیه ایران کارا بوده و می‌باشد.
تعداد قربانیان کرونا درایران ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی است
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - Monday 26 October 2020
ايران امروز