شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - Saturday 30 May 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Fri, 29.05.2020, 22:16

جولان آتش از مناطق سردسیری تا گرمسیری
واکنش مدیران فیسبوک و توییتر به ترامپ
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - Saturday 30 May 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 29.05.2020, 21:37

واکنش مدیران فیسبوک و توییتر به ترامپ
ترامپ رابطه آمریکا با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - Saturday 30 May 2020
ايران امروز
" width="640" />
iran-emrooz.net | Fri, 29.05.2020, 21:27

ترامپ رابطه آمریکا با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد همکاری واشنگتن با سازمان بهداشت جهانی امروز پایان می‌یابد. ترامپ عصر جمعه ۹ خرداد در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید ضمن تکرار انتقادات خود از سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که ایالات متحده از امروز رسما روابط خود را با سازمان بهداشت جهانی قطع می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری فاکس‌نیوز، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: امروز اینجا هستم تا درباره روابطمان با چین و چندین مورد از تدابیر جدید برای حفاظت از امنیت و آبادانی آمریکا صحبت کنم. الگوی سوءرفتار چین شناخته‌شده است. به مدت چندین دهه آنها طوری سر آمریکا که کلاه گذشته‌اند که هیچ کس تا پیش از این چنین نکرده است.

او در ادامه نسبت به از دست رفتن هزاران میلیارد دلار در تعاملات با چین «به ویژه در دوره دولت قبلی» انتقاد کرد.

ترامپ اظهار کرد: چین همچنین به طور غیرقانونی در اقیانوس آرام ادعای مالکیت کرده و آزادی عبور و مرور و تجارت بین‌المللی را تهدید کرده است. آنها تعهد خود به دنیا در خصوص حصول اطمینان از استقلال هنگ‌کنگ را زیر پا گذاشتند.

او ادامه داد: آمریکا خواهان روابط باز و سازنده با چین است اما دستیابی به چنین روابطی ما را ملزم می‌سازد که از منافع ملی خود به طور جدی دفاع کنیم. دولت چین به طور مستمر تعهدات خود را در قبال ما و بسیاری از کشورهای دیگر نقض کرده است. این واقعیت‌های مشخص، قابل چشم‌پوشی یا کنار گذاشتن نیست.

رییس‌جمهوری آمریکا بیان کرد: جهان اکنون دچار رنجی است که نتیجه شرارت دولت چین است. لاپوشانی چین در قبال ویروس ووهان اجازه داد که بیماری در سراسر جهان پخش شده و یک همه‌گیری جهانی رقم زند که به قیمت جان ۱۰۰ هزار آمریکایی و بیش از یک میلیون کشته در سراسر جهان تمام شده است. مقام‌های چین پس از آن که برای نخستین بار از این ویروس مطلع شدند، تعهدات گزارش‌دهی به سازمان بهداشت جهانی را نادیده گرفتند و این سازمان را تحت فشار قرار دادند تا دنیا را گمراه کند.

او گفت: جان‌های بی‌شماری گرفته شده و دشواری اقتصادی شدیدی در سراسر جهان دامن‌گیر شده است. آنها به طور جدی علیه اقدام من به بستن زودهنگام مرزها روی چین توصیه کردند اما من این کار را کردم و ثابت شد که صد درصد درست بوده است.

ترامپ ادامه داد: چین کنترل کامل روی سازمان بهداشت جهانی دارد و این به رغم آن است که سالانه تنها ۴۰ میلیون دلار به این سازمان می‌دهد و این عدد قابل مقایسه است با مبلغی که آمریکا به این سازمان می‌دهد که تقریباً سالانه ۴۵۰ میلیون دلار است

رییس‌جمهوری آمریکا اضافه کرد: ما جزئیات اصلاحاتی را تبیین کرده‌ایم که سازمان بهداشت جهانی باید اعمال کند و با آنها مستقیماً مشارکت داشتیم اما آنها از اقدام سر باز زدند. از آنجا که آنها از انجام اصلاحات خواسته شده و بسیار مورد نیاز بازماندند، ما از امروز روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع خواهیم کرد و منابع مالی مربوطه را به سایر نیازهای ضروری بهداشت عمومی جهانی شایسته و فراگیر اختصاص خواهیم داد.

رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر اینکه جهان نیازمند پاسخ‌های چین در مورد ویروس است، افزود: باید شفافیت داشته باشیم. چرا افراد آلوده به پکن نرفتند اما اجازه دادند تا آزادانه در سراسر جهان از جمله اروپا و ایالات متحد سفر کنند. مرگ و ویرانی ناشی از این امر محاسبه ناشدنی است.

ترامپ گفت استقلال اقتصادی آمریکا اهمیت زیادی دارد و باید زنجیره ساخت و عرض و حمایت از پیشرفت‌های علمی و فناوری آمریکا را بازگردانند. وی چین را متهم کرد که سال‌ها به صورت غیرقانونی جاسوسی کرده است تا اسرار صنعتی آنها را سرقت کند و گفت: امروز اعلامیه‌ای را برای تامین امنیت ملی بهتر منتشر خواهیم کرد که تحقیقات حیاتی دانشگاهی به عنوان خطرات امنیتی آینده نامیده می‌شوند.

رییس‌جمهوری آمریکا ضمن «تراژدی» خواندن قانون جدید امنیتی چین برای هنگ‌کنگ، گفت، ایالات متحده در واکنش به این تصمیم پکن، امتیازات تجاری و مسافرتی را که برای هنگ‌کنگ به عنوان یک منطقه نیمه‌مختار لحاظ کرده بود، لغو می‌کند.

ترامپ چین را متهم کرد که سیاست یک کشور-دو نظام را که پیش‌تر از آن به عنوان دکترین خود درباره هنگ‌کنگ معرفی کرده بود، اکنون با سیاست یک کشور، یک نظام جایگزین کرده و این به نظر رئیس جمهوری آمریکا «یک تراژدی برای هنگ‌کنگ» است.

در میان اقداماتی که دولت آمریکا برای واکنش به قانون امنیتی جدید چین درباره هنگ‌کنگ در نظر گرفته، ترامپ به تعلیق ویزای شهروندان چینی اشاره کرد که ممکن است از سوی آمریکا خطر امنیتی بالقوه برای ایالات متحده محسوب شوند.
مامور سابق پلیس به اتهام قتل جرج فلوید
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - Saturday 30 May 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 29.05.2020, 18:52

مامور سابق پلیس به اتهام قتل جرج فلوید
کاخ سفید: توئیتر چرا اکانت خامنه‌ای را نمی‌بندد
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - Saturday 30 May 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 29.05.2020, 16:40

کاخ سفید: توئیتر چرا اکانت خامنه‌ای را نمی‌بندد
چرا آمریکا معافیت‌های هسته‌ای ایران را تمدید نکرد؟
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - Saturday 30 May 2020
ايران امروز
" width="640" />
iran-emrooz.net | Fri, 29.05.2020, 15:09

چرا آمریکا معافیت‌های هسته‌ای ایران را تمدید نکرد؟

دویچه وله: مطابق ارزیابی یک نشریه اتریشی، آمریکا با لغو معافیت همکاری با برنامه‌های هسته‌ای ایران در پی نابود کردن برجام است. آمریکا به تازگی اعلام کرد که این معافیت‌ها، نظیر بازطراحی نیروگاه اراک تمدید نخواهند شد.

نشریه اتریشی “استاندارد” امروز جمعه نهم خرداد (۲۹ مه) در تحلیلی به ارزیابی پیامد تصمیم اخیر ایالات متحده مبنی بر عدم تمدید معافیت از تحریم برای همکاری با برخی پروژه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی پرداخت.

بر پایه این معافیت‌ها شرکت‌های پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی (روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) مجاز بودند در چند پروژه مشخص هسته‌ای با ایران همکاری کنند.

به گفته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، شرکت‌های خارجی باید حداکثر ظرف ۶۰ روز به همکاری در پروژه بازطراحی نیروگاه آب سنگین اراک و رآکتور تحقیقاتی تهران خاتمه دهند. این تصمیم شامل همکاری برای انتقال پسماند و زباله‌های اتمی به خارج از ایران هم می‌شود.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، در واکنش به این تصمیم ادعا کرد که آمریکا تلاش می‌کند با اقداماتش فشار بر ایران را افزایش دهد، اما “در عمل اتفاقی نمی‌افتد” و اعلام این تصمیم چیزی بیش از سر و صدای رسانه‌ای نیست.

هدف آمریکا، نابودی برجام؟

گودرون هارر، تحلیلگر “استاندارد”، برخلاف این ادعا معتقد است که واشنگتن با این اقدام قصد دارد چین، روسیه و سه کشور اروپایی را از انجام تعهداتشان مطابق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازدارد و زمینه نابودی توافق هسته‌ای را فراهم کند.

او اعتقاد دارد آمریکا با این اقدام به طور ویژه پکن را هم مد نظر دارد، زیرا شرکت ملی هسته‌ای چین CNNC که در تاسیسات اراک مشغول به فعالیت است، در صورت ادامه همکاری با تهدید تحریم‌ها روبرو خواهد بود.

به نوشته استاندارد، آمریکا که اردیبهشت دو سال پیش از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌های لغو یا تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی را دوباره اعمال کرد، به همین اکتفا نکرده و از آن زمان تلاش می‌کند از بیرون برجام را تخریب کند.

مرحله دیگری از “فشار حداکثری”

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هدف از تشدید تحریم‌ها را وارد کردن “فشار حداکثری” بر جمهوری اسلامی برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره و دست یافتن به یک توافق جامع و بازدارنده‌تر عنوان می‌کند.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به تازگی گفت که جمهوری اسلامی به خاطر تحریم‌ها ورشکسته شده و سران این حکومت دو راه بیشتر در پیش ندارند: یا با دونالد ترامپ وارد مذاکره شوند یا با فروپاشی اقتصادی کنار بیایند.

ایران تا کنون مذاکره مجدد هسته‌ای را رد کرده و به رغم فشارهای شدید اقتصادی، افزایش رکود و بیکاری و بالا رفتن تورم و کاهش شدید درآمدهای نفتی، دست‌کم به طور آشکار انعطافی از خود نشان نمی‌دهد. تهران در عین حال شرط هرگونه مذاکره با آمریکا را برداشته شدن تحریم‌ها عنوان می‌کند.

با عدم تمدید معافیت‌ها، شرکت‌های پنج کشور باقیمانده در برجام که در پروژه‌های مختلف هسته‌ای با ایران همکاری می‌کنند، باید برای در امان ماندن از تحریم‌های آمریکا تا حداکثر ۵۸ روز دیگر به این همکاری‌ها خاتمه دهند.

وزیر خارجه آمریکا در عین حال چهارشنبه گذشته گفت که معافیت همکاری در نیروگاه اتمی بوشهر، برای ابراز اطمینان از ایمنی این تاسیسات برای یک دوره ۹۰ روزه تمدید می‌شود. شرکت “اتم روس” همکار اصلی ایران در تاسیسات بوشهر و تامین‌کننده سوخت آن است.

تحلیلگر استاندارد می‌گوید، اگر این روند مطابق میل مایک پمپئو پیش می‌رفت، عدم تمدید معافیت‌ها خیلی پیشتر رخ داده بود. او گفته است که پومپئو در ماه مارس تلاش داشت جلوی تمدید ۶۰ روزه معافیت‌های هسته‌ای را بگیرد، اما موفق به پیشبرد این نظر در دولت ترامپ نشد.

ظاهرا در دولت آمریکا هنوز افرادی وجود دارند که به رغم مخالفت با جمهوری اسلامی معتقدند برجام بهترین توافق ممکن نبوده، اما وجودش بهتر از نبودن آن است، زیرا برجام از طرفی برنامه غنی‌سازی اورانیوم در ایران را به شدت محدود کرده و از سوی دیگر امکان نظارت مستمر بر آن را فراهم کرده است.

بر اساس برجام، نیروگاه آب سنگین اراک باید به گونه‌ای بازطراحی شود که امکان تولید پلوتونیوم، که می‌تواند در ساخت نوعی بمب اتم کاربرد داشته باشد، از آن سلب شود.

ابتدا قرار بود کارشناسان آمریکایی نیز در بازطراحی تاسیسات اراک همکاری کنند، اما پس از خروج ایالات متحده از برجام شرکت ملی هسته‌ای چین این کار را بر عهده گرفت.

این شرکت چینی یک شرکت دولتی بین‌المللی است که با پروژه‌های مختلفی در سرتاسر جهان همکاری می‌کند و تحریم آن از سوی آمریکا می‌تواند برای پکن مشکل‌آفرین باشد.

به باور گودرون هارر، این مسئله که تصمیم اخیر آمریکا متوجه یک شرکت قدرتمند چینی نیز می‌شود، نشانه آن است که هدف واشنگتن از تشدید سخت‌گیری‌ها نه تنها تهران، بلکه پکن نیز هست؛ و اکنون پرسش اساسی این است که آیا پکن از این شرکت دولتی چین حمایت می‌کند یا مقابل واشنگتن کوتاه می‌آید.

تهدید به بازگشت نیروگاه اراک به شکل سابق

بهروز کمالوندی به خبرگزاری ایسنا گفته است: «در رابطه با بازطراحی راکتور اراک خیالمان راحت است؛ چون ما هر دو شکل راکتور قدیم و جدید را خودمان به تنهایی هم می‌توانیم بسازیم. همین الان طراحی‌ها چه در حوزه راکتور و چه سوخت آن  توسط نیروهای متخصص ایرانی در حال انجام است. چین و سایر کشورهای اروپایی با ما در این کار همراهی می‌کنند اما کار اصلی طراحی راکتور و سوخت آن با خودمان است.»

به رغم این تهدید تلویحی نسبت به بازگرداندن نیروگاه اراک به وضعیت سابق، نشریه استاندارد به نقل از کارشناسان نوشته است، اگر ایران این برنامه را به طور جدی هم در دستور کار قرار دهد، برای تحقق آن دست‌کم به پنج سال زمان نیاز دارد.

با تصمیم آمریکا راکتور تحقیقاتی تهران که ایزوتوپ‌های مورد استفاده در پزشکی تولید می‌کند نیز با مشکل روبرو خواهد شد. این راکتور به اورانیوم با غنای ۲۰ درصد نیاز دارد که اکنون روسیه آن را تامین می‌کند. مطابق برجام سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران نباید از ۳/۶۷ درصد تجاوز کند.

جمهوری اسلامی در نخستین سالروز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اعلام کرد که تعهدات هسته‌ای خود را در چند گام کاهش می‌دهد. در صد غنی‌سازی اورانیوم و میزان ذخایر آن از جمله این تعهدات بوده که ایران اندکی از آن عدول کرده است.

خطر فعال شدن مکانیسم ماشه

بهره‌مندی جمهوری اسلامی از منافع اقتصادی برجام، به خصوص رفع محدودیت‌های صادرات نفت و معاملات بانکی و مالی بین‌المللی، از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای روز به روز کاهش یافته است.

با این همه کشورهای اروپایی نسبت به ادامه کاهش تعهدات برجامی به تهران هشدار داده‌اند و چند ماه پیش حتی تهدید به فعال کردن ساز و کار رفع اختلاف موسوم به “مکانیسم ماشه” کردند.

این مکانیسم می‌تواند در صورت نقض برجام توسط جمهوری اسلامی فعال شود و معنای آن ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل و در نهایت بازگشت احتمالی تمام تحریم‌های بین‌المللی خواهد بود.

مسئولان ارشد جمهوری اسلامی بارها به صراحت و به طور تلویحی تهدید کرده‌اند که در صورت افزایش فشارها از برجام خارج شوند، اما مشخص نیست اقتصاد فروپاشیده ایران بتواند بازگشت تحریم‌های بین‌المللی را تاب آورد.
توییتر پیام ترامپ را به علت ترویج خشونت پنهان کرد
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - Saturday 30 May 2020
ايران امروز
" width="640" />
iran-emrooz.net | Fri, 29.05.2020, 13:36

توییتر پیام ترامپ را به علت ترویج خشونت پنهان کرد

بی بی سی: توییتر برای اولین بار یکی از توییت‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را زیر یک پیام هشدار به کاربران، پنهان کرد.

توییتر به جای حذف این توییت به دلیل نقض مقررات توییتر، به کاربران هشدار داد که این توییت در ستایش خشونت است اما به دلیل منافع عمومی اگر کسی می‌خواهد آن را مشاهده کند، روی کلمه “مشاهده” کلیک کند.

این ماجرا که تازه‌ترین تنش میان کاخ سفید و توییتر است، ساعت ۵ صبح امروز (جمعه ۲۹ ماه مه) اتفاق افتاده است.

آقای ترامپ درباره شهر مینیاپولیس آمریکا توییت کرده بود، شهری که به دلیل اعتراضات گسترده به قتل جورج فلوید، یک مرد غیر مسلح سیاه‌پوست به دست پلیس، شب پر التهابی را گذراند.

جورج فلوید ۴۶ ساله روز دوشنبه جان باخت. در فیلمی که از صحنه مرگ او وجود دارد، جورج فلوید در حالی که به سختی نفس می‌کشد، به پلیس سفید پوستی که زانویش را روی گردن او گذاشته و فشار می‌دهد، می‌گوید: “نمی‌توانم نفس بکشم.”

آقای ترامپ در یک توییت نوشته بود که “اراذل و اوباش” در حال اهانت به یاد و خاطره جورج فلوید هستند و او نیروهای گارد ملی آمریکا را به این شهر می‌فرستد.

او در ادامه در توییتی دوم این عبارت را آورده بود که “وقتی غارت‎ها شروع شود، تیراندازی هم آغاز می‌شود.”

توییت دوم به وسیله توییتر به دلیل “ستایش خشونت” از دید کاربران پنهان شده بود.

گزینه توییتر در اضافه کردن یک هشدار به جای حذف کردن توییت‌های افراد سرشناسی که مقررات این شبکه اجتماعی را نقض کنند در اواسط سال ۲۰۱۹ اعلام شده بود اما این شبکه اجتماعی تا کنون از این مقررات استفاده نکرده بود.

مشابه این پست در اکانت فیسبوک آقای ترامپ بدون هیچ هشدار یا محدودیتی منتشر شده است.

سه روز پیش شبکه توییتر برای نخستین بار با افزودن اخطاری به یکی از توییت‌های آقای ترامپ، درباره درستی‌ توییت به کاربران هشدار داد.

آقای ترامپ در آن توییت که سه شنبه (۲۶ مه) منتشر کرد، مدعی شده بود که رای پستی در انتخابات پیش روی آمریکا به تقلب گسترده منجر خواهد شد.

توییتر می‌گوید که این اقدام باعث می‌شود که سایر کاربران نتوانند توییت را لایک کنند، پاسخ دهند و یا آن را بازنشر کنند اما همچنان می‌توانند توییت را بخوانند و با یک اظهارنظر آن را بازنشر کنند.

این شبکه اجتماعی در توییتی توضیح داد که این توییت به دلیل سطر آخر آن و “زمینه تاریخی” آن مقررات توییتر را در مورد ستایش خشونت “نقض کرده” و این خطر را دارد که امروز “الهام‌بخش اقدامات مشابهی” شود.

منظور از “زمینه تاریخی”، وقایع اواخر سال‌های شصت میلادی است که والتر هدلی، رئیس پلیس میامی با عبارت “وقتی غارت شروع می‌شود، تیراندازی هم شروع می‌شود” مقررات خشونت‌باری را در محله های سیاهپوست‌نشین به اجرا گذاشت.

واکنش ترامپ: کنگره باید بند ۲۳۰ قانون را حذف کند

آقای ترامپ، ساعتی پس از اقدام توییتر در پنهان کردن توییت او در توییتی نوشت: “توییتر در مقابل همه دروغ ها و تبلیغات چین و دموکرات‌های افراطی دسته چپی هیچ اقدامی نمی‌کند. آنها جمهوری خواهان، محافظه کاران و رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا را هدف گرفته اند. بند ۲۳۰ قانون (شبکه های اجتماعی) باید به وسیله کنگره حذف شود.”

براساس بند ۲۳۰ قانون “رفتار سالم در ارتباطات”، شبکه های اجتماعی مسئول محتویاتی که کاربران پست می کنند نیستند، اما می توانند “با نیت خیر دست به انسداد” برخی از پست ها بزنند؛ مثلا صحنه‌های مستهجن، منعکس کننده آزار یا خشونت را حذف کنند.

اشاره آقای ترامپ به فرمانی است که دیشب امضا کرده بود و در آن خواستار مصوبه ای در کنگره آمریکا برای “حذف یا تغییر بند ۲۳۰ قانون “رفتار سالم در ارتباطات” شده است.

پنجشنبه شب، رئیس جمهور آمریکا “یک فرمان اجرایی در جهت محدود کردن” شرکت‌های گرداننده شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر و فیسبوک را امضا کرد.

آقای ترامپ هنگام امضا این فرمان گفت که این شرکت‌ها “قدرتی مهارنشده برای سانسور، محدود کردن، ویراستن، شکل دادن، پنهان کردن یا تغییر” بخش بزرگی از ارتباطات را دارند.

دولت آمریکا امیدوار است با این دستور در نهایت، زمینه اعمال مقررات تازه و نظارت بیشتر بر عملکرد این شرکت‌ها از جمله توییتر و فیسبوک فراهم شود.

این دستور به سازمان های اجرایی امکان می‌دهد علیه شرکت‌هایی مثل فیسبوک و توییتر به خاطر نحوه نظارت بر محتوای موجود در این شبکه ها دست به اقدام قانونی بزنند.
توئیتر متن ترامپ را به دلیل «تمجید از خشونت» پنهان
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - Saturday 30 May 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 29.05.2020, 12:00

توئیتر متن ترامپ را به دلیل «تمجید از خشونت» پنهان
پیام صوتی جدید داعش
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - Saturday 30 May 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 29.05.2020, 11:24

پیام صوتی جدید داعش
ترامپ دستور شلیک به معترضان در شهر مینیاپولیس
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - Saturday 30 May 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 29.05.2020, 11:20

ترامپ دستور شلیک به معترضان در شهر مینیاپولیس
همگرایی و واگرایی نیروهای سیاسی در سال ۹۹
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - Saturday 30 May 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 29.05.2020, 11:15

همگرایی و واگرایی نیروهای سیاسی در سال ۹۹

هاشم آقاجری

ایران فردا

جامعه ایران، جامعه‌ای متنوع و متکثر با مطالبات و گرایش‌های گوناگون فرهنگی، مذ‌هبی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است. گرایش نیروهای سیاسی ایران در سطح رسمی و روی زمینی -و نه غیر رسمی و زیر زمینی- بیان همه شمول نیروهای اجتماعی نیست. اصولگرایان و جریان راست مذهبی با تمام فراکسیون‌های درونی آن -از منتهی الیه بنیادگرا و توتالیتر آن گرفته تا فراکسیون‌های محافظه‌کار، میانه‌رو و معتدل آن- اصلاح‌طلبان با دو طیف راست و چپ آن، اعتدال‌گرایان و مجموعه بوروکرات- تکنوکراتهای درون‌حکومتی، در بهترین حالت، همگی بر روی هم کمتر از چهل درصد جامعه کنونی ایران را نمایندگی می‌کنند. طبقه کارگر، خرده بورژوازی مدرن، بورژوازی ملی و صنعتی، اقشار حاشیه تولید و تهی‌دستان، قشرهای پایینی طبقه دهقان و کارگران کشاورزی و نیز جوانان مدرن شهری، زنان برابری‌طلب و فمینیست، دگراندیشان و دگردینان غیررسمی و نا-قانونی، گروه‌های اتنیکی و هویت‌طلب، نیروهای اجتماعی و سیاسی دموکراسی‌خواه سکولار، نیروهای سوسیالیست و برابری‌خواه، نیروهای ملی و... هیچ‌یک از سوی جناح‌های فراکسیونها و احزاب به رسمیت شناخته شده و قانونی درون سیستم نمایندگی نمی‌شوند. اگر برخی از این طبقات، قشرها، نیروها و مطالبات و گرایش‌ها در گذشته با منطق ناگزیر پراگماتیک و به طور تاکتیکی، به امکان گشایش به دست جناح‌ها و احزاب مذکور امید بسته بودند، تحولات سال‌های ۹۶ تا ۹۸ و نهایتاً انتخابات اسفند ماه گذشته نشان داد که دیگر چنان امیدی ندارند.

انشعاب‌ها و ائتلاف‌های جدید ممکن و محتمل است اما به تنهایی کافی نیست. آنچه که اهمیت دارد آن چنان تحولی در گفتمان و استراتژی نیروهای مذکور است که شایستگی و امکان نمایندگی نیروهای اجتماعی بدون نماینده را پیدا کنند. در غیر این صورت آن انشعابها و ائتلافها در محدوده جنگ قدرت جناحها و فراکسیونهای درون‌سیستمی باقی خواهد ماند و توان نمایندگی و بسیج نیروهای اجتماعی زیست‌جهان ایرانی را پیدا نخواهند کرد.

بحرانهای داخلی و خارجی در سال ۹۹ بیان سیاسی خود را در دو پدیده جنبش‌های فرودستان و تهیدستان و حاشیه‌نشینان در داخل و نتیجه انتخابات امریکا در خارج آشکار خواهد ساخت. تداوم، تعمیق و گسترش بحران‌های ساختاری- ادواری مرکب و انباشته لاینحل و به تعویق افتاده اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی سالیان گذشته که اینک با بحران کرونایی می‌رود که ابعادی فاجعه‌بار یابد و آثار فلج کننده‌ای به ویژه در میان فرودستان و تهیدستان جامعه بر جای بگذارد و تولید و کار و رشد اقتصادی را در نامیدن سال ۹۹ به «جهش تولید» معنایی نمادین و وارونه کند، نیمه دوم سال جاری را به لحظه تصمیم و انتخاب‌های سخت برای سیستم تبدیل خواهد کرد. در صورت پیروزی دوباره ترامپ در انتخابات ایالات متحده آمریکا -که با توجه به داده‌ها و قرائن و شواهد تاکنونی بسیار محتمل است- تحریم‌ها تشدید و ادامه خواهد یافت و تاثیر خود را با واسطه به اعتراضات اجتماعی- اقتصادی داخلی و بی‌واسطه بر توازن قوا میان جناحها و فراکسیونهای درون‌سیستمی خواهد گذاشت.

به نظر میرسد که بازها در صورت از میدان به درکردن کبوترها، آمادگی بیشتری برای حرکت به طرف نوعی سازش خارجی یا «چرخش قهرمانانه» -در مداری بالاتر از «نرمش قهرمانانه»- به‌منظور ایجاد پاره‌ای گشایشهای درونی و کنترل یا سرکوب جنبشهای اعتراضی داخلی خواهند داشت.

مواجه مطلوب، بازگشت سیستم به جامعه، کنار گذاشتن روشهای اقتدارگرایانه و اعلام آشتی و همبستگی ملی با آزادی محصوران و زندانیان سیاسی-عقیدتی، آزادی رسانه‌ها و مطبوعات و انتخابات، شناسایی عملی حقوق بشری و شهروندی همه شهروندان برابر حقوق ایران و رفع تبعیض‌های مذهبی و سیاسی و اجتماعی و قومی و جنسیتی و حرکت در جهت ملت-دولت دموکراتیک ایرانی به منظور بسیج و بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های ایران و ایرانیان در داخل و خارج کشور و اتخاذ سیاست تنش‌زدایی و همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی است.

شرط پایه‌ای هرگونه موفقیتی در جنگ یا صلح، قهر یا آشتی، دیپلماسی و مذاکره یا مقاومت و پایداری در درون کشور آن هم از طریق بازگشت حاکمیت به مردم و همبستگی واقعی میان سیستم و جامعه بر اساس اصول آزادی، عدالت و کرامت انسانی است. اما در شرایط کنونی مواجهه مطلوب «الزاما» ممکن نیست. حاکمیت کنونی بیش از آن که ظرفیت آشتی با مردم در داخل کشور را داشته باشد، آمادگی سازش با خارج را به نمایش خواهد گذاشت. در این زمینه «امنیت» سیستم حرف آخر را می‌زند، همان که در عبارت مشهور «حفظ نظام اوجب واجبات است» فرمول‌بندی شده است. اما روشن است که چنان فرمولی زدن شیپور از سر گشاد آن خواهد بود و کمکی به حل واقعی بحرانها و تضمین بقای بلندمدت سیستم نخواهد کرد.
آمریکا ٨٤ موشک پاترویت به کویت فروخت
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - Saturday 30 May 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 29.05.2020, 11:09

آمریکا ٨٤ موشک پاترویت به کویت فروخت
هشدار گوترش در مورد احتمال وقوع قحطی ویرانگر
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - Saturday 30 May 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 29.05.2020, 10:10

هشدار گوترش در مورد احتمال وقوع قحطی ویرانگر
جدیدترین آمار کهنه از قتل‌های ناموسی
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - Saturday 30 May 2020
ايران امروز