بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ملی‌گرایی یا عوام‌فریبی

م. رها


iran-emrooz.net | Sat, 30.10.2010, 20:19

چندی است كه باند احمدی نژاد در سخنرانی‌ها و فرصت‌های رسانه‌ای، شنوندگان خود را با چاشنی غلیظ ملی گرایی مخاطب قرار می‌دهد كه جارو جنجال فراوانی را در میان اصول گرایان و حتی پشتیبانان دولت كودتا برانگیخته است. برای نمونه مشایی رئیس دفتر رئیس دولت كودتا در همایش ایرانیان خارج كشور در تهران از مكتب ایرانی سخن به میان آورد كه با واكنش بسیاری روبرو شد. احمد خاتمی در نماز جمعه تهران سخنان وی را " ملی گرایی شرك آلود " نامید و احمد توكلی از رئیس دولت كودتا خواست كه " تكلیف خود را نسبت به مشایی و موضع‌ گیری‌هایش روشن كند " پیش از آن مصباح یزدی برخی از یاران دولتی احمدی نژاد را به تكرار سخنان مهدی بازرگان متهم كرده بود و برخی از اعضای شاخص اصولگرا از جریانی نام برده‌اند كه بدنبال "اسلام بدون روحانیت" است [١]. بتازگی رئیس جمهور در سخنرانی اش در همایش "جنگ نرم" در دانشگاه تهران همان گفتمان را در غالبی تازه بكار گرفته است. وی از "اسلام ایرانی" در برابر اسلام آمریكایی و متحجر نام برده و در حالی كه به ادعای وی جهان سلطه در تمام زمینه‌ها از جمله از جنبه نظری با بحران و بن بست روبرو است راه حل را در استقرار "مهدویت" دیده است كه به ادعای وی به عهده ملت ایران (بخوان شخص ایشان) گذاشته شده است "این وضع یك جایگزین بیشتر ندارد و یك ملت هم بیشتر وجود ندارد كه این جایگزین را معرفی، پیگیری و مدیریت كند تا مستقر شود و آن ملت ایران است". [٢]

شعارهای ملی گرایانه تند و تیز زمانی بر زبان رئیس دولت كودتا جاری می‌شوند كه كاركرد پنج ساله این دولت در مدیریت كشور كاملا ً خلاف این گفتمان را نشان می‌دهد. كافی است سیاست خارجی این دولت را واكاوی كنیم تا در رویارویی آن با منافع ملی كشور پی بریم. این سیاست كه به اصطلاح سیاستی "تهاجمی" نامیده شده است برپایه ستیزه جویی، غوغاسالاری و پرخاشگری بناشده كه پی آمدهای آنرا می‌توان در انزوای كشور در سطح جهان، خطر حمله نظامی و تحریم‌های وسیع اقتصادی خلاصه نمود. در این سیاست كه نفی هولوكاست، ادعای امكان دخالت دولت مردان آمریكا در حمله تروریستی ١١ سپتامبر و یا سیاست‌های تشنج زای تولید انرژی هسته‌ای از نمونه‌های برجسته ی آن است، منافع ملی كشور و ملت ایران فدای جاه طلبی‌های منطقه‌ای حاكمیت كنونی گردیده است كه رؤیای برقراری دوباره خلافت اسلامی بر محور ولایت مطلقه فقیه و یا توهم مدیریت جهان بدست باند كودتا، شاه كله آنرا تشكیل می‌دهد. در اثر سیاست خارجی "تهاجمی"، ایران بارها مورد تحریم‌های شورای امنیت قرار گرفته كه فشارهای اقتصادی بسیاری را بر كشور و ملت ایران وارد ساخته است. افزون براین فشارهای كه در اثر انزوای ایران بر صنعت نفت كشور وارد شده است، دولت كودتا را ناچار ساخته تا برای یافتن خریدار، هر بشكه نفت را بین ٣ تا ٧ دلار تخفیف دهد. [٣] خیانت دیگر دولت كودتا به ملت ایران در زمنیه فروش گاز به دولت هند و پاكستان دیده می‌شود. به باور محمد‌هادی نژاد حسینیان، معاون سابق امور بین الملل وزارت نفت «قیمت به دست آمده از فرمول توافق‌شده برای صادرات گاز به هند و پاكستان حدود ۶۰ درصد از قیمت‌های امروز بازار دنیا كمتر است». [٤]

دست و دلبازی‌های دولت كودتا در "كمك" به كشورهای دور و نزدیك یا سازمان‌های شبه نظامی تشنج ساز و مخالف برقراری صلح در منطقه خاورمیانه نمونه دیگری از سیاست‌هایی است كه با منافع ملی كشور كاملا ً در تضادند. در دوره پنج ساله مدیریت باند احمدی نژاد میزان و شمار كشورها و سازمان‌هایی كه از منابع مالی ملت ایران بهره مند می‌شوند افزایش چشمگیری یافته است. امروزه از كشورهای خاورمیانه تا آفریقایی و حتی آمریكای لاتین نیز از "حاتم بخشی‌های " این دولت بهره مند می‌شوند. برای نمونه حسن نصرالله در جریان سفر احمدی نژاد به لبنان اعلان كرد كه ایران هزینه بازسازی مناطق آسیب دیده جنوب لبنان در جنگ ٣٣ روزه را پرداخت كرده است كه به باور برخی ناظران بخش عمده این كمك‌ها برای افزایش نظامی حزب الله مصرف شده است [٥]. چاوز در سفر اخیرش به ایران از ساخت ١٠هزار واحد مسكونی توسط ایران در ونزولا سپاسگذاری نمود. بولیوی در جریان سفر احمدی نژاد در سال ١٣٨٦ توانست ایران را راضی كند كه مبلغ یك میلیارد دولار در آن كشور سرمایه گذاری كند. روزنامه نیویورك تایمز بتازگی گزارش كرده است كه دفتر كرزای از ایران بارها پول نقد دریافت كرده است. این خبر بوسیله دولت ایران تكذیب و از سوی كرزای تأیید شد. این كمك‌ها معمولا ً برای خرید نفوذ سیاسی و رأی كشورها در مجامع بین الملی برای تأیدد رفتارهای ناقض حقوق بشر حاكمیت در ایران است كه از كیسه ی ملت ایران هزینه می‌گردند. این در حالی است كه بیش از ١٤ درصد نیروی آماده به كار كشور در اثر روكود اقتصادی با بلای خانه برانداز بیكاری دست به گریبان می‌باشد.

فرار مغزها پدیده دیگری است كه ماهیت عوام فریبانه و شعار گونه ملی گرایی باند كودتا را برملا می‌سازد. روزنامه ابتكار به نقل از یك عضو كمسیون آموزش و تحقیقات مجلس نوشته است كه ایران در حال حاضر بالاترین امار فرار مغزها را داراست. با وجودی كه این گفته از سوی وزیر علوم دولت كودتا تكذیب شده است امارهای صندوق بین المللی پول و اداره گذرنامه كشور ( به نقل از خبرآنلاین) نشان می‌دهند كه ایران در زمینه فرار معزها و نخبگان علمی در میان ٩١ كشور در حال توسعه رتبه اول را داراست. شمار نخبه گان ایرانی كه به كشورهای غربی مهاجرت می‌كنند سالانه به ١٥٠ تا ١٨٠ هزار نفر می‌رسد. [٦] این در حالی است كه هزینه آموزش هر نخبه از زمان ورود به مدرسه تا پایان تحصیلات دانشگاهی به دهها میلیون تومان می‌رسد. این سرمایه‌ها در اثر خفقان سیاسی و فشارهای اجتماعی و اقتصادی موجود، براحتی از كشور خارج و میوه كار و خالاقیت‌هایشان در اختیار كشورهای دیگر قرار می‌گیرد.

نگاهی به اقتصاد كشور نیز ادعاهای ملی‌گرایانه كودتاچیان را آشكارتر می‌سازد. این اقتصاد كه شدیدا ً بر ورود كالا در ازای فروش نفت وابسته است در سال‌های اخیر بسیاری از تولید كنندگان داخلی را با ورشكستگی كامل روبرو ساخته است (برای نمونه صنعت چای در بخش كشاورزی و نساجی در بخش صنعت). بنا بر گزارش گمرك ایران میزان واردات كالا به كشور در شش ماهه اول سال ١٣٨٩ به مرز ٣٠ میلیارد دولار رسیده كه نسبت به سال گذشته ٢٤ درصد افزایش نشان می‌دهد. این درحالی است كه صادرات در همین مدت كمتر از ١٢ میلیار دلار بوده است كه بیش از ٩ میلیار دولار آن مربوط به كالاهای پیروشیمی بوده است و می‌توان انتظار داشت كه با تولید غیر اقتصادی و سرطان زای بنزین در كارخانه‌های پتروشیمی، كه دولت ادعا می‌كند در تولید آن خود كفا شده است ، میزان صادرات تا مرز ٣ میلیار دولار كاهش یابد. [٧] برپایه آمارهای بانك مركزی میزان واردات كالا در ٣ ساله اول دولت نهم ( ٨٧-٨٤) تقریبا ً دو برابر میزان واردات در دوره چهارساله دوم دولت خاتمی بوده است. [٨]

بسیاری از ناظران باور دارند كه شعارهای ملی گرایانه دولت كودتا ترفندی تبلیغاتی است كه پس از شكست شعارهای عوام گرایانه پیشین بویژه در زمینه‌های اقتصادی طراحی شده‌اند. ملی گرایی پروژه‌ای است كه باند كودتا برای جذب هواداران جنبش سبز پس از سركوب‌های سال گذشته و برای گرم كردن تنور انتخابات پیش رو در سال آینده سرهم بندی كرده است. در این زمنیه مشایی در جمع هوادرانش گفته است "باید طوری عمل كنیم كه همه ۱۳ میلیون رای موسوی را جذب كنیم"[٩] چنین بنظر می‌رسد كه كودتاچیان در انتخابات آینده برای متمایز كردن دارو دسته شان از اصول گرایان حتی در صدد تهیه لیست جداگانه‌ای برآیند. در این زمینه سایت پایگاه حضرت معصومه نوشته است "به تازگی در یك نشست تحلیلی یكی از نزدیكان دولت تصریح كرد:برنامه ویژه‌ای برای انتخابات آینده مد نظر خود داریم قطعا در جبهه اصولگرایان باقی نمی‌مانیم و با لیست جدا در انتخابات حضور می‌یابیم".[١٠] در این میان ولی مطلقه نیز مخالفتی با پزهای ملی گرایانه ی كودتاچیان نشان نداده و بارها در برابر گله و شكایت اصولگرایان از مواضع ملی‌گرایی باند كودتا، آنرا مسئله‌ای فرعی خوانده است. این امر می‌تواند به عنوان موافقت تلویحی رهبر با پروژه باند كودتا به شمار آید.

باری، ملت ایران در این سال‌ها بویژه پس از كودتای انتخاباتی سال گذشته با دروغ‌ها و ترفند‌های باند كودتا كاملا آشنا شده است و ادعاهای آن را در كوره تجربه آزمایش كرده است. این دولت با توجه به مشروعیت از دست رفته و بی‌اعتمادی مردم نسبت به گفته‌ها و شعارهایش نخواهد توانست در این دیگ چوبی نیز آشی سر هم كند. تازه، با اعترافات اخیر وزیر اطلاعات [١١] هیچگونه تردیدی برجای نمانده كه در دو انتخابات گذشته باند كودتا با دست رهبر از صندوق‌های رأی بیرون آمده است بنابراین توسل به شعار‌های عوامفریبانه تنها آب در‌هاون كوبیدن است و نه تنها میوه‌ای برای این دولت ببار نخواهد آورد بلكه امكان دارد كه ریزش‌های بیشتری را در میان هوادارانش سبب شود.

٧ آبان ١٣٨٩

---------------
١- انتقاد از اظهارات احمدی نژاد درباره «اسلام ایرانی» در همایش جنگ نرم، رادیو فردا ٤ آبان،
http://www.radiofarda.com/content/f4_Ahmadinejad_Islam_Iran_criticize_soft_war/2200375.html

٢- احمدی نژاد:"اسلام ایرانی " اسلام ناب محمدی در مقابل اسلام آمریكایی است، رجانیوز ٥ آبان
http://www.rajanews.com/detail.asp?id=67011

٣- مشكل فروش نفت ایران جدی تر می‌شود، روز آنلاین ٤ خرداد ١٣٨٩
http://www.roozonline.com/persian/news/newsitem/article/2010/may/25//-6823db428e.html

٤- کمک بلاعوض ایران به هند و پاکستان!، آفتاب، ١٤ تیر ١٣٨٧
http://www.aftabnews.ir/vdcfejde.w6deyagiiw.html

٥- «حاتم بخشی»‌های احمدی‌نژاد در سه قاره جهان، دویچه وله، ٤ آبان
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6151722,00.html

٦- جدال بر سر فرار مغزها، روزنامه ابتكار، اول آبانماه ١٣٨٩
http://www.ebtekarnews.com/Ebtekar/Article.aspx?AID=15865#73228

٧- افزایش واردات كالا به ایران، بی بی سی، ١١ مهر
http://www.bbc.co.uk/persian/business/2010/10/101003_ka_irantrade.shtml

٨- میزان واردات: دوره خاتمی 5/166 - احمدی نژاد 6/207 میلیارد دلار، اراده مردم، ٢١ اردیبهشت ١٣٨٨
http://www.erademardom.com/view-660.html

٩- ١٠- پایگاه حضرت معصومه، 13/7/89
http://news.masoumeh.com/?id=13372

١١- وزیر اطلاعات: با طراحی مسیر توسط رهبری دولت نهم و دهم بر سر کار ‌آمد، آفتاب ٤ آبان
http://www.aftabnews.ir/vdcguq9qxak9qu4.rpra.html


نظر شما درباره این مقاله:


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.