دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - Monday 12 April 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 06.04.2021, 10:11

سفر هیئت سعودی به اردن برای درخواست آزادی "باسم عوض الله"

روزنامه واشنگتن پست فاش کرد، یک هیئت سعودی جهت درخواست آزادی رئیس اسبق دفتر سلطنتی اردن به صورت محرمانه وارد این کشور شده و با مقامات آن دیدار کرد.

به گزارش ایسنا، این روزنامه به نقل از یک مقام عالی رتبه اطلاعاتی در خاورمیانه که دولتش حوادث اردن را پیگیری کرده، نوشت، یک هیئت سعودی عالی رتبه به ریاست وزیر خارجه این کشور در یک سفر از پیش اعلام نشده وارد اردن شد. این مسؤولان سعودی در جریان دیدارهای متعدد با همتایان اردنی خود خواستار آزادی باسم عوض الله، رئیس اسبق دفتر سلطنتی اردن شدند.

این مسؤول که به دلیل حساسیت‌های دیپلماتیکی خواست نامش فاش نشود، گفت، هیئت سعودی پس از چندین دیدار با اردنی‌ها به هتلی در امان رفت. آنها همچنان خواستار اجازه دادن به عوض الله برای عزیمت با آنها به عربستان هستند.

این مسؤول اطلاعاتی در ادامه گفت، پافشاری ریاض برای آزادی فوری عوض الله قبل از طرح هرگونه اقدام قضایی یا اتهام رسمی علیه وی صورت می‌گیرد.

واشنگتن پست روز شنبه پیرامون حوادث اردن نوشت: مقامات اردنی شاهزاده حمزه بن حسین، برادر نانتی عبدالله دوم به همراه ۲۰ نفر دیگر را به دلیل آنچه تهدید برای امنیت کشور اردن خوانده شده، بازداشت کردند که در میان آنها شریف حسن بن زید از اعضای خاندان سلطنتی اردن که تابعیت عربستانی دارد و از چهره‌های نزدیک به این کشور محسوب می‌شود و نیز ابراهیم عوض الله قرار دارند.

این روزنامه نوشت، باسم عوض الله به عنوان رئیس سابق دفتر پادشاهی اردن کار می‌کرد، سپس عبدالله دوم وی را به عنوان نماینده خود در عربستان منصوب کرد. عوض الله در سال ۲۰۱۸ از این سمت برکنار و پس از آن به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نزدیک شد و در حال حاضر یکی از مسؤولین پروژه شهر “نئوم” عربستان است.

ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن نیز روز یکشنبه در نشست خبری با بیان اینکه تعداد بازداشتی‌های روز شنبه بین ۱۴ تا ۱۶ تن هستند، تاکید کرد، هیچ فرمانده نظامی بازداشت نشده است.

وی افزود، تلاش‌هایی برای برهم زدن ثبات اردن وجود دارد و سرویس‌های امنیتی طی دوره گذشته تماس‌های حلقه نزدیک به شاهزاده حمزه با طرف‌های خارجی از جمله مخالفان اردن در خارج را زیر نظر گرفته و این طرف‌ها را به توطئه برای ایجاد بی‌ثباتی در اردن متهم کردند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.