شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - Saturday 23 January 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Thu, 07.01.2021, 9:12

تنها یک نفر برای سرنگونی هواپیمای اوکراینی بازداشت است

بی بی سی: غلامعباس ترکی، دادستان نظامی تهران اعلام کرده است که تنها یک نفر برای سرنگونی هواپیمای اوکراینی در بازداشت است.

دادستان نظامی تهران احتمال “حمله سایبری” و امثال آن را رد کرده و با نسبت دادن چند خطا به فرمانده واحد پدافندی که به هواپیما شلیک کرده، گفته است که این مقام نظامی در شب فاجعه “موقعیت شمال سامانه را به علت فراموشی تنظیم نمی‌کند”.

سازمان قضایی نیروهای مسلح در ایران این توضیحات را در سالگرد سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی با دو موشک سپاه منتشر کرده است.

در این فاجعه همه ۱۷۶ سرنشین هواپیما کشته شدند.

پس از سرنگونی هواپیما ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در ایران به دروغ نقش سپاه را تکذیب کرد و گفت: “آمریکایی‌ها تبلیغ کردند که هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفته است که این هم حرف مضحکی است.”

تاکنون چندین نفر از معترضان به سرنگونی این هواپیما به زندان و شلاق محکوم شده‌اند.

دادستان نظامی تهران گفته “تحقیق گسترده” سازمان قضایی نیروهای مسلح “بر نقش خطای انسانی در بروز این سانحه دلالت دارد.”

ترکی گفته واحد پدافند مسئول در سرنگونی هواپیما در حالی به آن شلیک کرده که “از نظر دستور آتش، در شرایط آتش محدود قرار داشت، به هیچ وجه بدون دستور شبکه پدافندی و پست فرماندهی مربوط، مجاز به شلیک نبوده” است.

او همچنین گفته که فرمانده این واحد پدافندی “بعد از آخرین جابجایی تاکتیکی، موقعیت شمال سامانه را به علت فراموشی تنظیم نمی‌کند و به همین دلیل اهداف را در صفحه رادار با تغییر فاحش موقعیت مشاهده می‌کرده است.”

دادستان نظامی تهران گفته به دلیل این اشتباه ادعایی با دیدن هواپیمای مسافربری برای آن واحد پدافند “این‌گونه تداعی می شود که هدف متخاصمی به سمت تهران در حال حرکت است”.

به گفته او افراد این واحد نمی‌توانند با شبکه پدافندی ارتباط برقرار کنند و ” به دلیل عدم برقراری ارتباط و مبادله پیام، فرمانده با اعتقاد به کمی زمان مقابله با خطر، شخصا تصمیم به شلیک می‌گیرد.”

ترکی گفته چند نفر “از جهت بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی و عدم رعایت نظامات و مقررات” متهم شده‌اند که تنها یکی از آنان در بازداشت به سر می‌برد و بقیه با وثیقه آزاد هستند.

چند ساعت پیش از سرنگونی هواپیمای اوکراینی سپاه پاسداران با اعلام قبلی موشک‌هایی را به یک مقر نظامیان آمریکایی در عراق شلیک کرد.

یکی از انتقادهایی که به مقام‌های ایرانی وارد شده این است که چرا به رغم فضای تنش‌آلود در شب فاجعه به هواپیماهای غیرنظامی اجازه پرواز دادند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.