سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - Tuesday 24 November 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Thu, 12.11.2020, 22:16

دستکم ۷۴ پناهجو در سواحل لیبی غرق شدند

دویچه وله: با غرق شدن یک قایق در نزدیک سواحل لیبی در مدیترانه ده‌ها پناهجو جان خود را از دست دادند، ۴۷ نفر اما نجات داده شده‌اند.

در سال جاری تاکنون ۳۱هزار نفر وارد ایتالیا شده‌اند.به هنگام غرق شدن قایقی در نزدیکی سواحل غرب لیبی که حامل پناهجو بوده است، دستکم ۷۴ نفر جان خود را از دست دادند. این خبر را سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) روز پنجشنبه ۱۲ نوامبر (۲۲ آبان) انتشار داد.

به گزارش این سازمان، این قایق بیش از ۱۲۰ نفر سرنشین داشته است که شماری از آنها کودک بوده‌اند. گارد ساحلی و ماهیگیران ۴۷ نفر از پناهجویان را از تلاطم دریا نجات دادند. ۳۱ جسد نیز یافت شده‌است و تلاش‌ها برای یافتن دیگر قربانیان ادامه دارد. بیش از ده سال است جنگ داخلی در لیبی جریان دارد. در این آشوب و هرج و مرج، این کشور واقع در شمال آفریقا به مهم‌ترین منطقه نقل و انتقال پناهجویان به اروپا بدل شده است.

این سازمان در گزارش خود می‌نویسد، بسیاری از این مهاجران قربانی امواج دریای مدیترانه می‌شوند. تنها در دو روز گذشته دو قایق غرق شده‌اند و در پی آن ۱۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در روز چهارشنبه ۱۱ نوامبر (۲۱ آبان) امدادگران خصوصی اسپانیایی ۱۰۰ مهاجر را از سواحل لیبی از تلاطم دریا نجات دادند.

کوتاه‌زمانی پس از این عملیات نجات، یک کودک شش ماهه جان خود را از دست داد. شمار افرادی که در سال ۲۰۲۰ تاکنون توانسته‌اند خود را به خاک ایتالیا برسانند به ۳۱هزار نفر رسیده است. این رقم در کل سال ۲۰۱۹ حدود ۱۰هزار نفر بوده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.