پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - Thursday 26 November 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Thu, 22.10.2020, 18:34

جایزه ساخاروف اتحادیه اروپا به مخالفان بلاروس اعطا شد

جایزه پارلمان اروپا برای آزادی اندیشه به مخالفان دموکراسی‌خواه الکساندر لوکاشنکو  رئيس‌جمهور بلاروس تعلق گرفت. این جایزه به افتخار آندره ساخاروف دانشمند و مخالف و ناراضی اتحاد جماهیر شوروی سابق به این عنوان نام‌گذاری شده است.

مخالفان بلاروس توسط شورای هماهنگی رهبری می‌شوند که سوتلانا تیخانوفسکایا، کاندیدای اصلی آنها در انتخابات ماه اوت بلاروس بود. الکساندر لوکاشنکو ادعا کرده با کسب ۸۰ درصد آرا، برنده این انتخابات شده است. مخالفان اما از تقلب گسترده در این انتخابات سخن گفته و برنده واقعی را خانم تیخانوفسکایا اعلام کردند.

اعتراض‌های مخالفان که بیشتر آنها را زنان سفیدپوش تشکیل می‌دهند، با سرکوب و خشونت بی‌سابقه نیروهای دولتی بلاروس مواجه شده است. سوتلانا تیخانوفسکایا به دلیل تهدید جانی از کشورش خارج شده و در لیتوانی به سر می‌برد.

اتحادیه اروپا نتیجه انتخابات بلاروس را به رسمیت نمی‌شناسد.

جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه به افراد یا سازمان‌هایی اهدا می‌شود که زندگی خود را وقف دفاع از حقوق بشر و آزادی اندیشه می‌کنند. این جایزه از سال ۲۰۱۰ با یک جایزه نقدی ۵۰ هزار یورویی همراه شده است.

نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران و جعفر پناهی، کارگردان ایرانی در سال ۲۰۱۲ به‌طور مشترک برنده جایزه ساخاروف برای آزادی بیان شدند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.