جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - Friday 23 October 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 16.10.2020, 16:23

وزیر خارجه عربستان: باید بر ایران آنقدر فشار آورد تا ناگزیر به مذاکره شود

دویچه وله: فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، در دیدارش از ایالات متحده به شدت به جمهوری اسلامی حمله کرد و خواهان ادامه “فشار حداکثری” دولت آمریکا شد. به گفته او با ادامه فشارها ایران مجبور می‌شود به پای میز مذاکره بیاید.

وزیر خارجه عربستان که شامگاه پنج‌شنبه ۱۵ اکتبر، برابر ۲۴ مهرماه، در کنفرانس ویدیویی با اندیشکده “واشینگتن انستیتو” شرکت کرده بود، گفت که سیاست تهاجمی دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی بیش از دولت‌های سابق آمریکا موفق بوده و توانسته است امکانات ایران را در “حمایت از تروریسم” محدود کند.

فیصل بن فرحان بن سعود، گفت که راهبرد فشار حداکثری علیه حکومت ایران تاکنون کارساز بوده، هرچند که هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

به گفته او، “حکومت ایران، اکنون کمتر از گذشته قادر به حمایت از گروه‌های نیابتی خود در عراق، سوریه و لبنان است و این فشار در داخل کشور هم احساس می‌شود”.

عربستان: هر توافقی با ایران باید به حمایت این کشور از تروریسم رسیدگی کند

او تصریح کرد: «هر جا در جهان مشکلاتی باشد پای ایران در میان است»؛ و مثال آورد که بحران یمن و ادامه جنگ داخلی در این کشور، به علت حمایت ایران از شبه‌نظامیان حوثی است؛ او تأکید کرد که عربستان نمی‌تواند “تهدیدهای برنامه هسته‌ای و موشکی و فعالیت‌های مخرب ایران را” نادیده بگیرد.

چشم‌انداز آشتی اسرائيل و فلسطینی‌ها

وزیر خارجه عربستان که برای تحکیم پیوندهای راهبردی به آمریکا سفر کرده، گفت که تمام تلاش‌های صلح در خاورمیانه باید بر این هدف تمرکز یابد که اسرائيل و فلسطینی‌ها گفت‌وگوهای صلح را از سر گیرند.

پمپئو: فروش سلاح به عربستان برای مقابله با تهدیدهای ایران ضروری بود

به دنبال روند عادی‌سازی روابط دو کشور امارات و بحرین با اسرائيل، از احتمال گام مشابهی از سوی عربستان سخن رفته بود، اما وزیر خارجه عربستان اشاره کرد که کشورش در حال حاضر چنین برنامه‌ای ندارد.

او گفت آنچه فعلا اولویت دارد، نزدیک کردن اسرائيل و فلسیطینی‌هاست “تا به توافقی پایدار دست یابند”.

کاخ سفید از عربستان خواسته است، در راه جلب موافقت فلسطینی‌ها برای ازسرگیری گفت‌وگو با اسرائیل تلاش کند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.