جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - Friday 23 October 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 14.10.2020, 21:50

زنان روستایی قربانی نابرابری در مواجهه با کرونا

۱۵ اکتبر روز جهانی زنان روستایی و مقاوم سازی در مواجهه با کرونا نام گذاری شده است. مواجهه با کرونا به دسترسی به آب نیاز دارد و این درحالی است  که صدها روستای کشور برای تامین آب شرب خود با مشکلات زیادی درگیرند و  بار اصلی این مشکل بر روی دوش زنانی است  که همیشه و همه جا کولبر آبند. گویی هرگز سرمایه گذاری های پاسخ دهنده به جنسیت برای گسترش زیرساخت های اساسی  همچون خدمات بهداشتی و درمانی و - تامین آب شرب-  در مناطق روستایی موضوع مهمی نبوده و نیست.

امسال در روز جهانی زنان روستایی (۱۵ اکتبر) ، بر توجه ویژه و فوری به  ایجاد مقاومت زنان روستایی در برابر COVID-19 و “بازسازی موثر”  درجهت تقویت معیشت و رفاه پایدار زنان روستایی تأکید شده است.

زنان روستایی در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی، صنایع دستی، امنیت غذایی و تغذیه، مدیریت زمین و منابع طبیعی و مدیریت شرکتهای تعاونی روستایی و تشکلهایی چون صندوق خرد زنان روستایی نقشی اساسی دارند؛ در دوران کرونا با این که مراقبت های بی مزد و کار خانگی در اثراین چالش افزایش یافته ، تحرک محدود گشته،در زنجیره های تأمین اختلال ایجاد شده و جهان با بحران های آب و هوایی  در گیراست؛ زنان  روستایی در خط مقدم پاسخگویی به این بیماری همه گیر بوده اند.

در هند ، میلیون ها زن روستایی که در گروه های خودیاری سازمان یافته و با تولید ماسک و مواد ضد عفونی کننده، تهیه غذای تازه از طریق آشپزخانه های  جمعی، ارائه خدمات مالی، تولید محتوی در خصوص اطلاعات حیاتی COVID-19 و نشر آن در جوامع روستایی به رفع  چالش ها و کمبودهای حاد کمک کرده اند.

درچین، تعاونی های زنان روستایی فعالیت های معمول خود را درجهت تهیه ماسک های مورد نیاز جوامع خود و فراتر از آن تغییر دادند. درمالی ، شرکت ها و تعاونی های تحت مالکیت زنان روستایی در حال تهیه  بسته های نجات بخش برای کمک به زنده ماندن افراد آسیب پذیر هستند و در سنگال ، زنان تولید کننده برنج  با استفاده از منابع دولتی،بسته های مواد غذایی قابل انتقال تهیه می کنند.

در ایران نیز بسیاری از زنان روستایی و عشایری و بویژه دهیاران زن خود به میدان آمده  و در تولید و توزیع ماسک و اقلام بهداشتی و ضدعفونی کردن مکان‌ها نقش آفرینی کردند.

با این حال  زنان روستایی در شرایط کاملاً نامساعد کار می کنند. درحال حاضر زیرساخت ها و خدمات ناکافی در برخی ازمناطق روستایی فاجعه بار است. مراقبتگری در بسیاری از مکان ها بدون دسترسی به آب تمیز و دسترسی به خدمات بهداشتی، بدون تأمین انرژی پاک و مناسب، بار سنگینی را  بر دوش زنان افکنده است.

همچنین همه گیری؛ آسیب پذیری حقوق زنان روستایی درخصوص زمین و منابع را افزایش داده است. هنجارها و عملکردهای تبعیض آمیز جنسیتی مانع اصای  زنان در زمین و مالکیت در بیشتر کشورها ست. از آنجا درمالکیت  زمین زنان اغلب به همسرانشان وابسته اند، بیوه های COVID-19 با خطر از دست دادن ارث مواجهند. همچنین با بازگشت مهاجران بیکار به جوامع روستایی و افزایش فشار بر زمین و منابع ؛ شکاف های جنسیتی در کشاورزی و امنیت غذایی  تشدید شده و تصرف زمین زنان نیز یک تهدید جدی است. تقویت #حقوق_ارضی_زنان هم در قانون و هم در عرف و عمل می تواند به محافظت از زنان در برابر آوارگی و از دست دادن منابع معیشتی کمک کند.

روز جهانی زنان روستایی فرصتی اساسی برای جلب توجه همه ذینفعان درجهت حمایت از زنان و دختران روستایی است  که نه تنهادر دوران کرونا، بلکه پس از آن نیز بتوانند هم زندگی شان را  بازسازی نموده و مقاومت و آمادگی شان  را برای بحران‌های آینده نیز افزایش دهند.

کانال زنان روستایی
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.