سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - Tuesday 29 September 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 16.09.2020, 18:46

آغاز هفتادوپنجمین مجمع عمومی سازمان ملل

ایسنا
هفتاد‌وپنجمین مجمع عمومی سازمان ملل از دیروز رسما کار خود را آغاز کرد اما سخنرانی سران کشورها از ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد. نشست امسال به دلیل پاندمی کرونا متفاوت است. ریاست این دوره برعهده ولکان بوزکر از ترکیه است. براساس یک سنت دیرینه هر سال در ماه سپتامبر نمایندگان کشورهای جهان در سالن مقر سازمان ملل در نیویورک به ایراد سخنرانی می‌پرداختند اما مدل هفتاد و پنجمین نشست در سایه بحران سلامت در جهان بسیار متفاوت است. این گردهمایی که عالی‌رتبه‌ترین رخداد سازمان ملل در هر سال است امسال بدون حضور فیزیکی سران جهان در نیویورک انجام خواهد شد و سخنرانی‌ها از طریق ویدئولینک خواهد بود. تنها سخنران حاضر در سالن در این دوره دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا خواهد بود.
بسیاری از کشورها هنوز درگیر کروناویروس هستند و با بحران‌های اقتصادی و اجتماعی آن دست و پنجه نرم می‌کنند. کشور آمریکا نیز گفته می‌شود بیش از شش میلیون کرونایی دارد که این کشور را در صدر مبتلایان قرار داده است. از نمایندگان هر کشور عضو، کشور ناظر و اتحادیه اروپا خواسته شده سخنرانی‌های ضبط شده خود را به مقر سازمان ملل ارائه کنند. اما در موقع پخش سخنرانی‌ها سالن مجمع خالی نخواهد بود. این ویدئوها توسط یک نماینده از هر کشور که در سالن حضور فیزیکی خواهد داشت به رییس ارائه خواهد شد.
همین رویه برای نشست‌های ویژه عالی‌رتبه که برنامه آنها تنظیم شده انجام خواهد شد، از جمله مراسم گرامیداشت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس مجمع و همچنین نشستی برای گرامیداشت و گسترش روز بین‌المللی حذف کامل تسلیحات هسته‌ای. همچنین قرار است پیش‌نویس قطعنامه‌ها توسط رییس مجمع ارائه شده و به کشورها ضرب‌الاجل ۷۲ساعته‌ای برای اعلام نظرات و یا رای منفی داده خواهد شد، در صورت عدم مخالفت، رییس با ارائه نامه‌ای تایید پذیرش قطعنامه را به هیات‌های نمایندگی تقدیم خواهد کرد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.