جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - Friday 18 September 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Thu, 10.09.2020, 9:24

بزرگ‌ترین اردوگاه پناهجویان اروپا در آتش سوخت

Photo: Elias Marcou/Reuters

سوختن در شعله‌های عمدی

 

یک شاهد عینی نوشته است که «مقامات یونان از هفته گذشته اردوگاه موریا را قرنطینه و تعدادی از پناهجویان را برای تست کرونا و قرنطینه به بیمارستان صحرایی منتقل کرده‌اند و این افراد به کرونا مبتلا نبوده‌اند. همچنین مقامات مهاجرتی یونان در روزهای اخیر بدون انجام مراحل اداری و به‌ویژه مصاحبه، درخواست پناهندگی تعدادی از پناهجویان را رد کرده‌‌اند و مجموعه این اقدامات به ‌همراه شرایط زیستی ناگوار در این اردوگاه به خشم بیشتر شماری از ساکنان انجامیده است»


شهروند
شامگاه سه‌شنبه آتش در چند نقطه از کمپ موریا در جزیره لسبوس شعله کشید. موریا بزرگ‌ترین اردوگاه پناهجویان در اروپاست. پناهجویان به کمپ‌های دیگر منتقل شده‌اند. آیا آتش‌سوزی عمدی بوده است؟ در نخستین ساعات چهارشنبه نوزدهم شهریور (نهم سپتامبر) آتش از چند نقطه از کمپ پناهجویی موریا در جزیره لسبوس یونان شعله‌ کشید. وزش باد به آتش دامن زد و موجب گسترش آن به سراسر اردوگاه و اطراف آن شد. ۲۸ مأمور آتش‌نشانی با هشت خودروی اطفای حریق تلاش کردند آتش را مهار کنند. در حال حاضر آتش‌سوزی تحت کنترل در آمده است.
پناهجویان به دلیل سرایت آتش به کانتینرهای مسکونی به نقاط امن منتقل شدند. در فضای مجازی و رسانه‌های محلی یونان گزارش شده که دود و آتش مسیر فرار ساکنان کمپ را مسدود کرده بود. از کشته‌شدگان یا مجروحان احتمالی خبری منتشر نشده است. ۱۲‌هزارو۷۰۰ پناهجو ازجمله هفت‌هزار کودک در اردوگاه موریا اسکان داده شده‌اند. این در حالی است که ظرفیت این اردوگاه کمتر از دو‌هزارو ۹۰۰ نفر است. پناهجویان بارها با اعتراض به شرایط موجود خواستار انتقال به دیگر مناطق یونان یا دیگر کشورهای اروپایی شده‌اند.
شهردار جزیره لسبوس در شرق دریای اژه هم از ماه‌ها قبل به دلیل پربودن بیش از حد کمپ از وضع کنترل‌ناپذیر به‌شدت ابراز نگرانی کرده و درباره خطرات و پیامدها هشدار داده بود.
درباره علت آتش‌سوزی فعلا فقط گمانه‌زنی می‌شود. پناهجویان گفته‌اند که مردم محلی کمپ را آتش زده‌ و مردم هم می‌گویند که پناهجویان آتش را برافروختند.
کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان، پس از وقوع آتش‌سوزی در لسبوس بلافاصله نشست اضطراری برگزار کرد. وزیر مهاجرت، رئیس سرویس اطلاعاتی یونان و رئیس ستاد ارتش این کشور در این نشست شرکت کردند.
سخنگوی دولت یونان گفت که آتش‌سوزی «سازمان‌یافته و مشکوک» است. او همچنین گفت که پناهجویان تلاش کرده‌اند تا مانع کار نیروهای آتش‌نشانی شوند.
شیوع پاندمی کرونا هم یکی دیگر از مشکلات پناهجویان کمپ موریاست.
اخیرا نتیجه آزمایش کرونای مردی چهل ساله از سومالی مثبت اعلام شد. این مسأله به نگرانی‌ها از شیوع گسترده بیماری کووید-۱۹ در کمپ موریا دامن زد. مقامات یونانی اردوگاه موریا را قرنطینه کرده‌اند. مقامات بهداشتی یونان با این حال گفته‌اند که تا کنون ۳۵ مورد مثبت کرونا در میان پناهجویان این کمپ ثبت شده است.
نهادهای مدافع حقوق پناهجویان اتحادیه اروپا را مسئول وخامت اوضاع در اردوگاه موریا می‌دانند.
رامونا لنز از سازمان امدادی «میدکال انترناشینال» می‌گوید اتحادیه اروپا می‌توانست با تخلیه اردوگاه‌های پناهجویان جزایر یونان شرایط بهتری را برای پناهجویان فراهم کند. در حال حاضر ده‌ها‌هزار پناهجو ازجمله در جزایر لسبوس، خیوس، ساموس و لیروس به سر می‌برند.

شاهدان عینی چه می‌گویند؟
از سوی دیگر شاهدان عینی با ارسال ویدیو‌هایی از آتش‌سوزی در اردوگاه لسبوس، به یورونیوز نوشته‌اند که این حریق‌ها به‌ دست پناهجویانی آغاز شده است که از اقدامات چند روز گذشته مقامات یونان خشمگین بوده‌اند.
یک شاهد عینی نوشته است که «مقامات یونان از هفته گذشته اردوگاه موریا را قرنطینه و تعدادی از پناهجویان را برای تست کرونا و قرنطینه به بیمارستان صحرایی منتقل کرده‌اند و این افراد به کرونا مبتلا نبوده‌اند. همچنین مقامات مهاجرتی یونان در روزهای اخیر بدون انجام مراحل اداری و به‌ویژه مصاحبه، درخواست پناهندگی تعدادی از پناهجویان را رد کرده‌‌اند و مجموعه این اقدامات به ‌همراه شرایط زیستی ناگوار در این اردوگاه به خشم بیشتر شماری از ساکنان انجامیده است.»
بنا به گفته همین شاهد عینی، «پناهجویان خشمگین شب‌ گذشته به بیمارستان صحرایی ماندلا یورش برده‌، به ساختمان بیمارستان آسیب رسانده و جنگل‌های اطراف اردوگاه را به آتش کشیده‌اند.»شاهدی دیگر نوشته است که با ادامه اعتراض‌های شب گذشته پناهجویان «پلیس ضدشورش یونان وارد عمل شده و به‌سوی معترضان گاز اشک‌آور پرتاب کرده است و پناهجویان برای خنثی‌کردن اثر دود آن،‌ آتش روشن کرده‌‌‌‌اند و این آتش‌ها به برخی از چادرهای اردوگاه سرایت و آنها را شعله‌ور کرده است.»

واکنش دولت یونان و کمیساریای مهاجران اتحادیه اروپا
کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان روز چهارشنبه برای بررسی وضع اردوگاه موریا جلسه فوری تشکیل داد.
این درحالی است که سخنگوی دولت این کشور شب گذشته را «شبی بسیار سخت» توصیف کرد و افزود از چهارشنبه وضع اضطراری در جزیره لسبوس اعلام خواهد شد.
از سوی دیگر مارگاریتیس اسکیناس، معاون کمیسیون اروپا و مسئول امور مهاجران در این کمیسیون اعلام کرد که در گفت‌وگو با نخست‌وزیر یونان به او اطمینان داده که در این زمینه اتحادیه اروپا حاضر است‌ فورا در تمامی سطوح به یونان کمک کند. همچنین ایلوا جوهانسن، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد با هزینه انتقال فوری ۴۰۰ کودک و نوجوان بی‌سرپرست از این جزیره موافقت کرده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.