جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - Friday 18 September 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 07.09.2020, 19:12

اعلام موجودیت «جمعیت ایالت سازی سلیمانیه»

میدل ایست نیوز: «جمعیت ایالت سازی سلیمانیه» در استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق اعلام موجودیت کرد.

«بریار عبدالله» یکی از اعضای شورای هماهنگی این جمعیت در کنفرانسی مطبوعاتی در سلیمانیه تأکید کرد که این اقدام به منظور آغاز فعالیت‌های عملی برای جدایی سلیمانیه از اقلیم کردستان و تشکیل ایالت سلیمانیه است.

او گفت که این پروژه می‌تواند به حل بیشتری مشکلات و بحران‌های این استان بینجامد.

عبدالله افزود که «حق تعیین سرنوشت حق قانونی همه استان‌های عراق به موجب ماده ۱۱۹ قانون اساسی است» و افزود که «ایالت شدن سلیمانیه نتایج مثبتی در عرصه‌های اقتصادی و خدماتی و کشاورزی و غیره خواهد داشت».

او گفت که برای آغاز عملی این پروژه با ۲ درصد ساکنان سلیمانیه یعنی حدود ۳۰ هزار نفر موافقت اصولی خود با تشکیل اقلیم سلیمانیه را اعلام کنند و سپس این جمعیت پیگیر اجرای موضوع خواهد شد.

وی تأکید کرد که مناطق کردستان سوریه با اینکه زمان چندانی از خودمختاری شان نمی گذرد، قدرت و انسجام بیشتری دارند تا اقلیم کردستان و اقلیم با آنکه سال هاست حکومت دارد هنوز نتوانسته مشکلات ساده ای مانند برق را حل کند.

کمبود خدمات در بسیاری از مناطق اقلیم کردستان و عدم پرداخت حقوق کارکنان دولتی به علت اختلافات میان اربیل و بغداد باعث گسترش نارضایتی ها از عملکرد مقامات اقلیم کردستان شده است.

به صورت سنتی، اربیل حوزه نفوذ حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی و سلیمانیه حوزه نفوذ اتحادیه میهنی کردستان است که جلال طالبانی بنیان گذار آن بود.

پیش از این نیز مواردی از اختلاف میان اربیل و سلیمانیه علنی شده و گاه کار به درگیری مستقیم نیز کشیده بود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.