سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - Tuesday 29 September 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 10.08.2020, 10:09

پمپئو: خاورمیانه یک‌صدا خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است

دویچه وله: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده  با انتشار دو پست توییتری و از جمله یک فیلم که درباره زیان‌های رفع تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی تهیه شده است، از شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کرد تا نگرانی‌های کشورهای حوزه خلیج فارس را از نظر دور ندارد.

آمریکا ماه‌هاست که در راستای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل تلاش می‌کند. مایک پمپئو در یکی از دو پست توییتری خود بار دیگر اعلام کرده است که آمریکا ظرف روزهای آینده پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت ارائه خواهد کرد.

مایک پمپئو در پست توییتری روز یکشنبه نهم اوت خود به نامه شورای همکاری خلیج فارس به شورای امنیت اشاره کرده و در آن بر خواست کشورهای عضو این شورا مبنی بر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران تاکید ورزیده است.

او نامه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را اقدامی “شجاعانه” نامیده و نوشته است: «آمریکا نیز پس از یک سال تلاش دیپلماتیک قطعنامه‌ای ناظر بر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را این هفته به شورای امنیت ارائه خواهد کرد».

پمپئو در این پست توییتری خطاب به کشورهای عضو شورای امنیت گفته است که آنان باید “بین تجهیز تسلیحاتی تروریست‌ها و پشتیبانی از کشورهای حوزه خلیج فارس یکی را انتخاب کنند”.

وزیر امور خارجه آمریکا در پست دوم توییتری خود به همراهی و هم‌صدایی اسرائیل با کشورهای عرب خاورمیانه اشاره کرده و نوشته است: «همه کشورهای خاورمیانه از کشورهای حوزه خلیج [فارس] تا اسرائیل خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران هستند. این موضوع برای همه این کشورها از اهمیتی حیاتی برخوردار است. کشورهای عربی و اسرائیل در این باره با یک صدا خطاب به شورای امنیت سخن می‌گویند و شورای امنیت باید به خواست‌آن‌ها گوش بسپارد».

فیلم وزارت امور خارجه آمریکا

افزون بر آن مایک پمپئو فیلم کوتاهی که توسط وزارت امور خارجه آمریکا پیرامون زیان‌های ناشی از عدم تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران تهیه شده را بازنشر کرده است.

در این فیلم آمده است: «جمهوری اسلامی ایران از ماه اکتبر سال جاری امکان فروش جنگ‌افزار در سراسر جهان را خواهد یافت و از این طریق می‌تواند بر آتش درگیری‌های مرگبار بیافزاید. شورشیان حوثی و حزب‌الله می‌توانند از طریق ایران به جنگ‌افزارهای پیشرفته دست یافته و به اسرائیل و عربستان حمله کنند».

در این فیلم همچنین تصاویری از جنگنده‌ها و تانک‌هایی مشاهده می‌شود که پمپئو مدعی امکان تحویل آ‌ن‌ها از سوی ایران به متحدان خود در منطقه است.

در ادامه فیلم کوتاه وزارت امور خارجه، به احتمال فروش جنگ‌افزار از سوی ایران به نیکلاس مادورو در ونزوئلا اشاره شده است.

در این فیلم در این ارتباط آمده است: «در ونزوئلا، رژیم نامشروع مادورو می‌تواند از جنگ‌افزارهایی که از ایران خریداری کرده برای کشتن معترضانی که از گرسنگی رنج می‌برند، بهره بگیرد. ایران از طریق فروش جنگ‌افزار همچنین می‌تواند ثروتمندتر شده و به این ترتیب تلاش خود برای صدور انقلاب قهرآمیز خود را پیش ببرد».

فیلم با نمایش صحنه‌هایی از سوزاندن پرچم  اسرائیل و آمریکا به پایان می‌رسد. پیام آخر این فیلم چنین است: «شورای امنیت سازمان ملل باید اکنون اقدام به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران بکند».
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.