جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - Friday 18 September 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sun, 09.08.2020, 21:08

کشف فعالیت‌های مخفیانه اتمی کره‌شمالی

ایسنا
تصاویر ماهواره‌ای جدید نشان‌دهنده پایگاه مخفیانه ساخت تسلیحات هسته‌ای کره‌شمالی آن هم چند روز پس از آن است که سازمان ملل اعلام کرد رهبری این کشور حالا ابزار اتمی دارد که می‌تواند روی موشک‌های بالستیک سوار شود.
این تصاویر ماهواره‌ای از مرکز مطالعات بین‌المللی و استراتژیک نشان‌دهنده افزایش نگران‌کننده فعالیت‌ها در کارخانه کنسانتره اورانیوم پیونگسان در کره‌شمالی است. تحلیلگران می‌گویند، این تصاویر نشان‌دهنده ظرفیت کره‌شمالی در افزایش برنامه تسلیحات اتمی است.
ویکتور چا، مشاور ارشد و رییس بخش کره مرکز مطالعات بین‌المللی و استراتژیک گفت‌: این کارخانه در ۴۵ کیلومتری منطقه غیرنظامی شده کره‌شمالی قرار دارد و کنسانتره اورانیوم را که برای سوخت راکتورهای اتمی در بازتولید مواد شکافت‌پذیر هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، تولید می‌کند.
او ادامه داد:‌ این تصاویر جدید سرنخ‌هایی را می‌دهد که کره‌شمالی در حال توسعه برنامه مناقشه‌برانگیز اتمی خود آن هم به صورت مخفیانه است. در میان فعالیت‌های اخیر می‌توان به افزایش پسماندهای معدنی در منطقه اشاره کرد. این پسماندها پس از استخراج سنگ معدن محتوی اورانیوم برجای می‌ماند. البته براساس این فعالیت‌ها هنوز دقیق مشخص نیست که کره‌شمالی چه تعداد سلاح اتمی دارد. اخیرا، اطلاعات به دست آمده از کره‌شمالی نشان داده که این کشور ظرفیت استفاده از موشک‌های مسلح به کلاهک اتمی برای هدف قرار دادن آمریکا و سایر اهداف در غرب را دارد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.