يكشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - Sunday 27 September 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 21.07.2020, 20:00

جنتی خواستار نظارت دائمی شورای نگهبان بر نمایندگان مجلس شد

دبیر شورای نگهبان گفته نظارت این نهاد بر نمایندگان مجلس باید در تمام طول چهارساله نمایندگی اعمال شود. سخنگوی شورای نگهبان نیز پیشتر همین خواسته را مطرح کرده بود.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان روز دوشنبه ۳۰ تیر در نشستی با اعضای هیأت رئیسه مجلس یازدهم درباره موضوعاتی چون نظارت دائمی این شورا بر نمایندگان و نیز “نظارت نمایندگان بر نمایندگان” صحبت کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، جنتی موضوع “نظارت مجلس بر مجلس” را بسیار مهم دانسته و از اینکه در گذشته این نظارت به درستی صورت نگرفته اظهار ناخشنودی کرد.  به نظر او همین مسئله باعث بسیاری از “سوءرفتارها و تخلفات” برخی نمایندگان شده است.  او همچنین ابراز امیدواری کرد که “نقاط ضعف هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، اصلاح و به هیأتی کارآمد تبدیل شود”.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه اواخر سال گذشته اعلام کرد که برخی از نمایندگان مجلس پرونده قضایی دارند. این پرونده‌ها البته بیشتر درباره فساد مالی است اما مشهورترین مورد فساد اخلاقی نمایندگان مجلس مربوط به سلمان خدادادی است که در دوران نمایندگی‌اش در مجلس دهم از سوی یک زن متهم به تجاوز جنسی شد. جسد این زن بعدتر پیدا شد و پرونده رسیدگی به اتهامات این نماینده همچنان باز است.

جنتی در بخش دیگری از سخنانش درباره “وظیفه نظارتی شورای نگهبان” گفت: «گرچه نظارت ما بر روی نمایندگان دائمی است، اما شورا به دلیل اشکال قانونی نمی‌تواند در دوره چهار ساله نمایندگی، فردی که دچار انحراف و فساد می‌شود را از ادامه کار منع کند که این نقیصه باید برطرف شود.»

موضوع نظارت دائمی شورای نگهبان بر نمایندگان، مدتی است از سوی اعضای این شورا به خصوص جنتی و کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان مطرح می‌شود. پیشتر علی مطهری به اظهارات کدخدایی واکنشی تند نشان داده بود..

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، شورای نگهبان تا پیش از برگزاری انتخابات می‌تواند صلاحیت نامزدهای مجلس را رد یا تایید کند و پس از انتخاب شدن یک نماینده دیگر چنین اختیاری ندارد.

تخطی شورای نگهبان از این قانون و گسترش آن به بعد از انتخاب شدن یک نماینده اما در مورد مینو خالقی رخ داد. مینو خالقی در دهمین دور انتخابات مجلس از شهر اصفهان انتخاب شد اما آرای او به دلیل عدم صلاحیت از سوی شورای نگهبان باطل اعلام شد، هرچند صلاحیت او برای شرکت در انتخابات پیشتر از سوی همین نهاد تایید شده بود. سخنگوی شورای نگهبان و برخی چهره‌های اصولگرا دست دادن خالقی با مردان و بی‌حجابی او در خارج از کشور را دلیل لغو صلاحیت او عنوان کردند.

احمد جنتی، دبیر ۹۳ ساله شورای نگهبان، یکی از کسانی است که موضوع نظارت استصوابی این شورا را بدعت‌گذاری کرد و ظاهرا حالا نیز به دنبال دائمی کردن این نظارت بر نمایندگان است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.