جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - Friday 7 August 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 21.07.2020, 0:09

مینو محرز: تجمعات را تعطیل کنید

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا، توضیح داد: «حضور مردم در مراسم گروهی مانند مجالس عزا و عروسی، تعداد مبتلایان به کرونا را به شکل محسوسی افزایش داده است.»

او در گفت‌وگو با خبرآنلاین، ضمن بیان اینکه هرجا در روزهای اخیر تجمعی بوده و مردم بدون ماسک و به مدت طولانی دور هم نشسته‌اند، شیوع کرونا مشاهده شده، می‌گوید: «قبلا مراجعات مبتلایان نشان می‌داد از یک خانواده یک‌نفر دچار بیماری شده است ولی الان همه با هم مبتلا می‌شوند، چون اکثر آنها در مراسم عروسی و عزا و بدون ماسک مدت‌ها نشسته‌اند. ما در این‌باره پیش‌بینی کرده بودیم و وزارت بهداشت هم هشدار داده بود. اصولا از ابتدا نباید اجازه می‌دادند تالارهای برگزاری مجلس باز شود ولی متأسفانه در روزهای اخیر، عروسی‌ها بسیار زیاده شده و دوباره مردم با یکدیگر مراودات معمول را شروع کرده‌اند؛ مثلا می‌بینیم در پارک‌ها خانواده‌ها با هم می‌نشینند و کباب درست می‌کنند و ساعت‌های زیادی را می‌گذرانند که این مسائل باعث شده است مبتلایان افزایش یابد.»

این پزشک متخصص درباره راهکار غلبه به این شرایط می‌گوید: «توصیه ما این است که اماکن تجمع جمعیت باید بسته شوند. همچنین باید قرنطینه خانگی را جدی بگیریم و وقتی کسی کار ندارد، از خانه بیرون نیاید. از سوی دیگر، استفاده از ماسک باید اجباری شود و مردم هم هنگام استفاده از ماسک به درستی این کار را انجام دهند و مثلا بینی خود را هم بپوشانند.» محرز درباره استفاده از ماسک برای جلوگیری از شیوع کرونا می‌گوید: «اصلا نیازی به استفاده از ماسک جراحی نیست. ماسک پارچه‌ای با پارچه‌های مختلف و رنگارنگ را می‌توان در خانه دوخت که قابل شستن هم باشد و نیاز به تعویض مکرر نداشته باشد. همچنین باید شستن دست مانند قبل جدی گرفته شود.»

او با بیان اینکه نباید مردم در رستوران‌ها، سینما و سایر تجمعات حاضر شوند، گفت: «اگر این اماکن باز هم است، مردم نباید بروند، زیرا عملکرد مردم در کنترل این بیماری خیلی مهم است. هرجایی که مردم مسائل بهداشتی را به درستی رعایت نکردند، با اوج‌گیری بیماری مواجه بودیم؛ مثلا در مترو، اگر یک‌نفر ناقل بدون علامت، بدون ماسک در یک قطار وارد شود یا حتی منتظر قطار باشد، چون فضا بسته است، می‌تواند بیماری را به دیگران منتقل کند.»

این پزشک متخصص با بیان اینکه حتی با وجود داشتن ماسک هم ممکن است بیماری در فضای بسته و با حضور طولانی‌مدت منتقل شود، گفت: «به همین دلیل ادارات باید مراجعات و کارمندان خود را مدیریت کنند؛ ازجمله فاصله فیزیکی بین کارمندان و مراجعان را رعایت و طرح دورکاری کارکنان را اجرا کنند.»

او با بیان اینکه باید تجمع و عزاداری‌های ماه محرم و صفر هم کنترل شود، گفت: «هرتجمعی باید کنترل شود و این استثنا ندارد. از تعطیلی حج تمتع بالاتر نداشتیم و دیدیم زیارت‌خانه خدا را به خاطر کرونا بستند. هرجا هر دلیلی برای تجمع وجود دارد، باید از آن جلوگیری کرد.»

محرز در ادامه توضیح داد: «بسیاری از مراجعان ما در مسجد به این بیماری مبتلا شده‌اند، چون نماز جماعت خوانده‌اند و ماسک نداشته‌اند. به هیچ‌وجه نباید افراد در تجمعات چه عزاداری، چه عروسی و چه مذهبی شرکت کنند. باید کسانی که دغدغه مذهبی دارند، قبول کنند شرایط استثنایی است و باید از هر نوع تجمعی جلوگیری کرد.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.