دوشنبه ۲۹ دي ۱۳۹۹ - Monday 18 January 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Thu, 21.05.2020, 12:39

نتیجه انتخابات ریاست رییس‌جمهوری بعدی از همین حالا مشخص است

نامه نیوز
عبدالله ناصری گفت: «من ترکیب سه قوه را بعد از انتخابات ۱۴۰۰ چنین می‌بینم. قالیباف؛ رئیس مجلس. رییسی؛ رئیس قوه قضاییه و سورنا ستاری رییس‌جمهوری».

یک سال تا انتخابات مانده اما گمانه‌زنی‌ها از حالا شروع شده است. به ویژه اینکه هر از چند گاهی خبر از بیش فعالی سیاسیون در جریان اصولگرای رسیده و معلوم می‌شود که برخی از چهره‌های شاخص این جریان فعالیت‌های انتخاباتی خود را شروع کرده‌اند. درباره عزم قالیباف برای ورود به این رقابت بسیار گفته شده اما برخی هم همچون جلال میرزایی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم از احتمال کاندیداتوری سید ابراهیم رئیسی گفته‌اند.

ورود همین دو نفر کافی است تا انتخاباتی ۱۴۰۰ به یک رقابت ویژه بدل شود زیرا پیش از این سابقه نداشته که رئیس یک قوه دیگر هوای ریاست جمهوری کند. اصولگرایان البته گزینه‌های دیگری مثل علیرضا زاکانی، پرویز فتاح، عزت‌الله ضرغامی و... نیز دارند. جوان‌ترهایی مثل مهرداد بذرپاش هم شاید دوباره چنین رویایی در سر بپرورانند اما هیچ یک از این‌ها مثل رئیسی یا قالیباف پتانسیل قرار گرفتن در مقابل گزینه اصلاح‌طلبان و ساختن آن دوگانه نهایی را ندارد.

گزینه اصلاح‌طلبان اما چندان قابل حدس نیست. خاصه آنکه فعالان سیاسی این جریان خودشان هم تا بعد از اعلام نظر شورای نگهبان نمی‌دانند که چه در چنته دارد و با کدام ژنرال‌ها یا سربازان به میدان خواهند آمد. با این وجود درباره گزینه‌‌هایی مثل محمد جواد ظریف، اسحاق جانگیری یا محسن هاشمی سخن گفته می‌شود. هریک از این‌ها پتانسیل قرار گرفتن در مقابل قالیباف یا رئیسی را دارند. سیاسیون اصلاح‌طلب اما نظر دیگری دارند. برای مثال عبدالله ناصری، عضو شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان اصلا به شکل‌گیری یک دوگانه مثل انتخابات‌های پیشین قائل نیست و معتقد است که نتیجه این انتخابات قبل از انجام آن و حتی از همین حالا مشخص است.

او در این باره گفت: «اگر حکمرانی در کشور، در بر همین پاشنه فعلی بچرخد به نظرم رقابت یا میان دواصولگرا خواهدبود – که دیگر مهم نیست، گزینه اصلاح‌طلبان یک باشد - یا میان یک اصولگرا و یک اصلاح‌طلبی –اصلاح‌طلب قدرت محور- که به توصیه هسته اصلی قدرت وارد رقابت شود. در اینصورت هم به علت عدم مشارکت اصلاح‌طلبان جامعه‌محور، این فرد در واقع یک انتحار سیاسی کرده است».

وی افزود: «تنها در صورتی که اتفاقات امیدبخشی مثل تغییر روابط دیپلماتیک و رفع تحریم و ... بیفتد اصلاح‌طلبان جامعه‌محور باید با کاندیدای اصلی و نه اجاره‌ای و وفادار به اصلاحات اساسی – مثلا دکتر معین یا محمدصدر - بیایند. آن موقع شاهد رقابت معنادار و مشارکت قابِل تاملی خواهمیم بود.»

ناصری تاکید کرد: «اگر نامزد اصلی اصلاح‌طلبان ردصلاحیت شود، نه اصلاح‌طلبان اصلی شرکت خواهند کرد و نه مشارکت بالاخواهد بود.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا احیا و بازگشت محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰ محتمل است، گفت: «اگر هواداران او در مجلس عملکرد مطلوب حاکمیت را داشته باشند که حتما دارند، نه خود او بلکه نیروی مورد نظرش اجازه ورود پیدا خواهد کرد.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب احتمال کاندیداتوری قالیباف و رئیسی را نیز جدی ندانست و گفت: «اگر قالیباف رییس مجلس شود، حتما اجازه نمی‌دهند که وارد انتخابات ۱۴۰۰ شود. کانداتوری رئیسی هم به نظر من منتفی است زیرا موقعیت او هم اکنون هم تثبیت شده است».

وی در ادامه گفت: «من ترکیب سه قوه را بعد از انتخابات ۱۴۰۰ چنین می‌بینم. قالیباف؛ رئیس مجلس. رییسی؛ رئیس قوه قضاییه و سورنا ستاری رییس جمهوری».

ناصری در پاسخ به این پرسش که چرا ستاری را باید یک گزینه جدی دانست، گفت: «ستاری مصداق بیانیه گام دوم است. جوان است و از نسل دوم. فرزند است و همراهی روحانی و تیم او را هم دارد.»

عضو شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا مردم به خاطر ستاری پای صندوق رای خواهند آمد؟ گفت: « اگر اجماع صورت بگیرد، خواهند آمد. ضمن اینکه دیگر با توجه به انتخابات دوم اسفند، قبح رای مشارکت کم ریخته شده است».

وی درباره اینکه نظر اصلاح‌طلبان درباره ستاری چیست نیز گفت: « اصلاح‌طلبان اصلی او را قبول ندارند چون کاملا در اختیار هسته سخت قدرت قرار دارد».
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.