دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - Monday 1 June 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Sun, 17.05.2020, 10:35

دلیل افزایش آمار مبتلایان کرونا در روزهای اخیر

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا در خصوص علت افزایش تعداد مبتلایان کرونا در روزهای اخیر و نیز مواردی همچون سفرهای تفریحی در این ایام و نیز نحوه بیماریابی کرونا توضیح داد.

به گزارش ایسنا، دکتر حق‌دوست رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا در خصوص کم شدن میزان رعایت نکات بهداشتی نسبت به روزهای ابتدایی شیوع کرونا از سوی مردم، گفت: باید در نظر داشته باشیم تحمل جامعه و افراد یک تحمل بی‌نهایت نیست، مردم نیاز دارند بیرون بروند و چرخ اقتصاد نیاز به چرخش دارد. این موضوع تنها مخصوص ایران نیست و توصیه‌های ما باید بر اساس نیاز جامعه باشد.

وی با بیان اینکه تخمین زده می‌شود در برخی کشورهای اروپایی، بروز افسردگی و حتی خودکشی به سبب ویروس کرونا ممکن است تلفاتی بیش از ویروس کرونا بر جامعه ایجاد کند، اظهار کرد: باید نگاه به این بحران جامع باشد تا تمام نیازهای مردم را پاسخگو باشیم. پس قسمتی از کاهش فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی لاجرم در ایران و جهان به وجود خواهد آمد.

برای سفر رفتن هنوز زود است

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مردم می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به سفر بروند یا خیر، تصریح کرد: بهتر است من پاسخ این سوال را ندهم و خود مردم فکر کنند. اگر یک دقیقه با خودمان فکر کنیم حتما به این نتیجه خواهیم رسید که به سفر نرویم مگر در موارد ضروری که آن هم باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود، بنابراین هنوز برای رفتن به سفر تفریحی خیلی زود است.

افزایش شناسایی بیماران مبتلا به کرونا

حق‌دوست با بیان اینکه بیماری کرونا طیف وسیعی دارد، تصریح کرد: افرادی هستند که در طول مدت ابتلا علائمی ندارند و افرادی هم هستند که به مرگ نزدیک می‌شوند. ابزارهای شناسایی ما به گونه‌ای است که ابتدا افراد با علائم شدید را پیدا می‌کنیم. تمرکز ما در روزهای ابتدایی بر موارد شدیدی بود که مجبور به آمدن به بیمارستان بودند و آنها را شمارش می‌کردیم. کم کم با احاطه بیشتر بر بیماری این فرصت ایجاد شد که بیرون از بیمارستان نیز به این بیماری نگاه کنیم و بیمارانی که در جامعه بودند اما شمرده نمی‌شدند، امروز شمارش می‌شوند. در نتیجه ممکن است تعداد شمارش افراد بیمار بالا رفته باشد، ولی این به هیچ وجه به معنای آن نیست که افراد بیشتری در جامعه در حال ابتلا به کووید۱۹ هستند.

این اپیدمیولوژیست، با بیان اینکه یکی از ابزارهای قدرتمند در مدیریت بیماری‌ها، رفتار مردم است، ادامه داد: خدا را شکر از روزهای اول این رفتار اصلاح شد. مواردی مانند دست دادن، روبوسی کردن و ... که از روزهای اول کنترل شد. ابزار دوم ما که به شدت به آن وابسته بودیم بحث فاصله‌گذاری فیزیکی بود. در فاصله‌گذاری فیزیکی به دلیل اینکه هر کسی در جامعه ممکن است عامل آلودگی باشد، به مردم توصیه می‌شود از یکدیگر فاصله بگیرند و در منزل بمانند.

وی با تاکید بر اینکه آمار فعلی جانباختگان کرونا در روزهای اخیر مربوط به بیماران وخیمی است که حدود یک ماه قبل مبتلا شدند، گفت: این افراد با شیوه‌های مختلفی در ICU نگهداری شده بودند، اما ارگان‌های مختلف‌شان مشکل پیدا کرده بود. آمار فوتی روزهای اخیر همگی مواردی نیستند که اخیرا به کووید۱۹ مبتلا شده باشند و تعدادی از کسانی هستند که پیش از این مبتلا شده بودند.

تست کرونا از افراد فاقد علامت با پروتکل‌های خاص

حقدوست که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می‌کرد، با بیان اینکه از افراد فاقد علامت نیز با پروتکل‌های خاص تست گرفته می‌شود، افزود: اگر فردی علامت‌دار، به بالغ بر حدود ۱۲۰۰ مرکز مشخص شده برای این بیماری مراجعه کند، از او تست خواهند گرفت و اگر تست مثبت باشد همکاران‌مان فورا به کسانی مراجعه می‌کنند که در روزهای اخیر با فرد مبتلا در تماس بوده‌اند و از این افراد که ممکن است علائمی نداشته باشند نیز تست کرونا گرفته می‌شود.


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.