چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - Wednesday 27 May 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
" width="640" />
iran-emrooz.net | Mon, 28.10.2019, 20:45

کویت: در حال بررسی طرح ایران درباره امنیت خلیج فارس هستیم

معاون وزیر امورخارجه کویت گفت: طرح امنیتی ایران درباره تامین امنیت خلیج فارس را دریافت کرده‌ایم و در حال بررسی آن هستیم.
به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، خالد الجارالله معاون وزیر امورخارجه کویت درباره طرح ایران درخصوص تامین امنیت خلیج فارس گفت که کشورش این طرح را دریافت کرده است.
وی در ادامه تصریح کرد: ما در حال بررسی این طرح هستیم و هر زمان که تصمیم خود را اتخاذ کردیم، تهران از آن مطلع خواهد شد.
به نوشته روزنامه الرای کویت، خالد الجارالله همچنین درباره احتمال وقوع حملات تروریستی تلافی جویانه پس از انتشار اخباری مبنی بر کشته شدن سرکرده داعش گفت: ما با کشورهای منطقه برای مقابله با چنین حملاتی هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهیم.

تشریج جزییات طرح “صلح هرمز “از زبان سفیر ایران در کویت
سفیر ایران در کویت گفت: هدف از طرح « صلح هرمز » برقراری امنیت در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز با مشارکت تمام کشورهای منطقه و به دور از دخالت نیروهای بیگانه است، دخالت‌هایی که تاکنون برای منطقه، گذرگاه های آبی، امنیت دریانوردی، نفت و انرژی مشکلات و تهدیدهایی را به دنبال داشته است.
به گزارش ایسنا، محمد ایرانی، طی مقاله‌ای در جراید کویت با عنوان «پویش صلح هرمز، جهت آینده ای درخشان در منطقه » به اهداف این طرح  و ارسال  آن از سوی رئیس جمهور به سران همه کشورهای منطقه پرداخته و نوشته است: دکتر حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران براساس اصول برگرفته از قانون اساسی و در تریبون نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد «پویش صلح هرمز» را که یک برنامه همکاری منطقه ای شامل 8 کشور جهت ایجاد صلح پایدار و دراز مدت در تمام منطقه می‌باشد، مطرح نموده است. هدف از این طرح رئیس جمهور ایران که برای تمام کشورهای منطقه از جمله کشور برادر کویت ارسال شده است،  برقراری امنیت در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز با مشارکت تمام کشورهای منطقه و به دور از دخالت نیروهای بیگانه است که تا کنون برای منطقه، گذرگاه های آبی، امنیت دریانوردی، نفت و انرژی مشکلات و تهدیدهایی را به دنبال داشته است، همچنین از دیگر مزایای این ابتکار ارتقای صلح، ثبات، توسعه و رفاه ساکنان منطقه، تضمین امنیت دریانوردی، تشویق تجارت، اقتصاد، تحکیم روابط فرهنگی و اجتماعی، تفاهم متقابل، تقویت مناسبات دوستانه، همکاری میان ملت ها، رسیدگی به تمام اختلافات جهت ایجاد امنیت جمعی بیشتر می باشد که تمام کشورها و مناطق را دربر می گیرد.
این طرح همچنین به منظور مقابله با نزاع های فرقه ای، خاموش کردن ناآرامی ها و جنگ های کنونی به روش های مسالمت آمیز  و از طریق گفت‌وگو ، همکاری برای نابودی تروریسم و افراط گرایی، تحقق امنیت گروهی، احترام به حاکمیت کشورها و تمامیت ارضی آن‌ها،  مقابله با تهدیدها و خشونت ها و عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها است. این طرح دربرگیرنده حمایت کشورهای عضو در رفع اختلافات میان کشورهای منطقه جهت تضمین آینده روشن و درخشان برای نسل‌های آینده است  که از رقابت و کینه توزی به ستوه آمده و در رؤیای انسجام و همگرایی دوباره به منظور سرمایه گذاری، پیشرفت های علمی و احیای راه گذشتگان خود می باشند که نهال علم و دانش را بناکردند و دوره طلائی تمدن اسلامی را رقم زدند.
در این طرح بر موضوعاتی از قبیل تقریب مذاهب، تبادل فرهنگی، توسعه گردشگری و همکاری اقتصادی تأکید شده است، زیرا روابط مذهبی، فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی مشترک که پایه و اساس اعتمادسازی و تقویت دوستی است از قرن ها پیش تا کنون موجب پیوند میان مردم منطقه شده است. تعامل مثبت کشورهای منطقه با طرح ارسالی رئیس جمهور ایران تحت عنوان «پویش صلح هرمز» بهترین امید فردای بهتر برای فرزندان کشورهای منطقه است.


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.