چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - Wednesday 27 May 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Thu, 24.10.2019, 18:39

وزیر دفاع آمریکا اروپایی‌ها را به کمک به عربستان در برابر ایران فراخواند

وزیر دفاع آمریکا از شرکای اروپایی واشنگتن خواست در ایجاد «بازدارندگی» در برابر ایران، با آمریکا همراه شوند.

وی که روز پنج‌شنبه در مؤسسه «صندوق مارشال» در شهر بروکسل سخنرانی می‌کرد، با اشاره به سفر اخیرش به عربستان سعودی، گفت: «در عربستان سعودی، به تقویت متحدان خود از طریق [فروش] هواپیماها، سامانه‌های پدافند موشکی و هوایی و دیگر تجهیزات دفاعی بیشتر ادامه می‌دهیم.»

اسپر افزود: «به متحدان خود در اروپا توصیه می‌کنیم که مسیر ما را ادامه داده و آن‌ها هم برای ایجاد بازدارندگی در برابر ستیزه‌جویی ایران حمایت خود را ارائه کنند تا به گسترش ثبات در منطقه کمک و از نظم قانون‌محور بین‌المللی دفاع شود.»

وزیر دفاع آمریکا در ادامه گفت: «ایران به فعالیت‌های شرارت‌بار در سرتاسر خاورمیانه ادامه می‌دهد. حمله اخیر به تأسیسات نفتی «آرامکو» عربستان سعودی نمونه‌ای از این اقدامات است. ایران تهدیدی مداوم برای شرکای ما در آن منطقه به شمار می‌آید.»

اسپر در بخش پرسش و پاسخ این نشست، در مورد سفر اخیرش به عربستان سعودی، گفت: «در عربستان سعودی و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج [فارس] نگرانی‌های زیادی در مورد رفتار ایران وجود دارد. این کشور ۴۰ سال است که در سرتاسر آن منطقه رفتاری شرارت‌بار دارد. از آفریقا گرفته تا افغانستان و فراتر از آن، آن‌ها دارند از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند. گروه‌هایی مانند حزب‌الله. آن‌ها در یمن از نیروهای نیابتی خود پشتیبانی می‌کنند، آن‌ها برنامه هسته‌ای و موشک‌های دوربرد را دنبال کرده‌اند. تمام این‌ها مایه نگرانی در خصوص مسیری است که ایران می‌رود.»

وی افزود: «این نگرانی‌ها صرفا به خاطر شرکای ما در آن منطقه و نیروهای آمریکایی در آن منطقه نیست، بلکه به این دلیل است که آن‌ها هم [مانند روسیه و چین] دارند نظم قانون‌محور بین‌المللی که می‌دانیم بهترین راه برای اطمینان از امنیت است را به چالش می‌کشند. آن‌ها حمل و نقل کالا از تنگه هرمز را مختل می‌کنند، آن‌ها در این تنگه به کشتی‌ها و نفتکش‌ها حمله کرده‌اند.»

وزیر دفاع آمریکا ادامه داد: «بنابراین، تعهد ما به سعودی‌ها و دیگران در آن منطقه این است که شماره یک، از کمک به دفاع از شرکای خود اطمینان حاصل کنیم، شماره دو از انتقال آزادانه تجهیزات دفاع کنیم و شماره سه، اینکه تهران را وادار کنیم که نظم قانون‌محور بین‌المللی را رعایت کند.»

او در مورد احتمال درگیری نظامی میان آمریکا و ایران، گفت: «ما به دنبال درگیری با ایران نیستیم، چراکه این برای هیچ‌کس خوب نیست. اما در عین حال پیام من به تهران این است که دچار سوء محاسبه نشوید و خویشتنداری ایالات متحده را با ضعف اشتباه نگیرید، چراکه اگر لازم به کاری باشد، ما چنانکه لازم است اقدام خواهیم کرد.»

اسپر افزود: «در عین حال معتقدم که این هم یکی دیگر از مواردی است که تمام بار مسئولیت نباید به تنهایی بر دوش ایالات متحده باشد. همه ما در حفظ نظم قانون‌محور بین‌المللی و امنیت آن منطقه منفعت داریم. من با بسیاری از متحدان خود در ناتو گفت‌وگو داشته‌ام و به آن‌ها توصیه کرده‌ام که اگر می‌توانند تجهیزات دفاعی بیشتری در عربستان سعودی و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج [فارس] مستقر کنند تا بتوانیم به آن‌ها در دفاع از خود کمک و یاری کنیم.»

وزیر دفاع آمریکا ادامه داد: «چند روز پیش در عربستان با سران ستاد مشترک ارتش‌های چندین کشور عضو ناتو دیدار بسیار خوبی داشتم و امیدوارم که بتوانیم به تعهدی واقعی برای اقدام جمعی جهت اطمینان از دفاع از آن منطقه و امنیت آن، دست یابیم.»

خبرگزاری فارس


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.