يكشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - Sunday 23 February 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
" width="640" />
iran-emrooz.net | Sun, 06.10.2019, 20:41

قطع یارانه ۲۴ میلیون نفر

در این دوره حدود ۱۷۰ هزار خانوار یعنی ۷۰۰ هزار نفر از اقشار متمکن که ضریب خطای کمتری دارند، در مرحله اول در دستور حذف قرار گرفتند.

جهان صنعت نیوز
محمد شریعتمداری، وزیر رفاه در گردهمایی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان از قطع یارانه ۷۰۰ هزار متمکن در آینده خبر داد و گفت: حذف یارانه بگیران از این ماه کلید خورده است و در این دوره حدود ۱۷۰ هزار خانوار یعنی ۷۰۰ هزار نفر از اقشار متمکن که ضریب خطای کمتری دارند، در دستور حذف قرار گرفتند.
وی اضافه کرد: واقعیت این است که قصد نداریم در این شرایط معیشتی خانوار، ضریب خطا در طبقه متوسط بالا برود و بخشی از آنها مشمول حذف شوند.»
وی که در گردهمایی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر که با حضور مدیران صندوق های بازنشستگی، نمایندگان مجلس و دیگر مسوولان برگزار شد، سخن می گفت همچنین از ضرورت ایجاد نقشه راه برای پایداری توسعه متوازن در روستاها مورد سخن به میان آورد.
به گفته وزیر کار، صندوق بیمه اجتماعی به عنوان یکی از حلقه‌های آخر توانمندسازی جمعیت روستایی، وظیفه توانمندسازی بازنشستگان را برعهده دارد و تلاش می کند پس از یک عمر فعالیت جمعیت روستایی، از آنها حمایت و همچنین از مهاجرت و فقر در مناطق روستایی جلوگیری کند.

نیاز به نقشه راه توسعه روستاها
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه توسعه روستایی تنها با بردن زیربنا به روستاها و ایجاد اشتغال محقق نمی شود، گفت: قانون اساسی وظایف سنگینی در مقابل ملت برعهده این وزارتخانه گذاشته است.
محمد شریعتمداری افزود: هرگاه مردم با حکومت مشارکت داشتند، رشد و شکوفایی را مشاهده می کنیم و همواره عقب ماندگی در جاهایی بوده که مردم مشارکت نداشتند.
وزیر کار تاکید کرد: رفع تبعیض های ناروا و ایجاد امکانات عادلانه، رفع فقر و محرومیت از اصول قانون اساسی و میثاق مردم و حکومت است.
وی اضافه کرد : همواره در طول سالها نسبت جمعیت روستایی به شهری ٧٠ به ٣٠ درصد بوده و این نسبت تغییر کرده و با توجه به اینکه روستاها مرکز توسعه و تعاونگران کشور است باید این موضوع آسیب شناسی شود.
به گفته شریعتمداری، برخی از این مهاجرت ها براثر مسایل جهانی و برخی ناشی از مسایل ملی است که باید مشکلات ریشه یابی شود و متفکران در این زمینه همکاری کنند

حذف یارانه دهک‌های ثروتمند با چاشنی احتیاط
وزیر کار در ادامه گفت: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان درکنار دستگاه‌های مربوطه، فعالیت می‌کند و امور بیمه‌ای روستائیان را انجام می‌دهد و انتظار می رود به توسعه متوازن و همه جانبه روستاها بیشتر توجه شود. اگرچه برای رسیدن به این امر به نقشه راه و برنامه کلان برای پایداری توسعه متوازن روستاها نیاز داریم.
وی ضمن یادآوری برداشت از منابع صندوق توسعه ملی گفت: تخصیص ۱.۵ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای تسهیلات و اشتغال روستایی، تصمیم خوبی است. شریعتمداری افزود: پایش گسترده‌ای در زمینه استفاده از این تسهیلات ارزان قیمت انجام شده و چنانچه این پایش‌ها تداوم داشته باشد، شاهد موفقیت بیشتری در زمینه اشتغال در روستاها خواهیم بود.
وی خاطرنشان کرد : بیش از یک میلیون نفر تحت پوشش صندوق بیمه تامین اجتماعی قرار دارند و باید با مشارکت و حمایت بهزیستی، کمیته امداد، وزارت بهداشت، جهاد کشاورزی، پوشش بیمه ای را در جامعه هدف گسترش دهیم، زیرا جمعیت کشور به سمت پیرشدن پیش می‌رود.
شریعتمداری ضمن تاکید براینکه باید برای دوران سالمندی جمعیت برنامه داشته باشیم، گفت: باید بحث نوزادآوری به عنوان نهضت جدید مورد توجه قرار گیرد و نظام فرهنگی در جهت آن حرکت کند.
وی افزود: رشد جمعیت ۱.۲۴ درصد و رشد جمعیت مسن ۳.۶ درصد است. بنابراین رشد سالمندی سه برابر رشد کلی جمعیت حرکت می‌کند و به سن متوسط بالای ۶۰ سال می‌رسیم، بنابراین باید برای دوران سالمندی این جمعیت چاره اندیشی شود.
وزیر کار تاکید کرد: باید ایجاد یک نظام تامین اجتماعی فراگیر تبدیل به یکی از اصلی ترین خط مشی‌های سیاست گذاران در کشور شده و به این سمت حرکت کنیم.

حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیرا آماری از مجلس درباره حذف ۵.۵ میلیون نفر از یارانه بگیران طبق مصوبه بیرون آمد درحالی که شما شمار مشمولان حذف شده از فهرست یارانه را ۱۷۰ هزار نفر اعلام کرده بودید، گفت: خیر، شما تعداد افراد و خانوار را مخلوط کرده‌اید. مجموعا مجلس به دولت تکلیف و اختیار داده که نسبت به حذف یارانه سه دهک درآمدی اقدام کند که به لحاظ تعداد جمعیت ۲۴ میلیون نفر می‌شود.

بالاترین یارانه انرژی در ایران پرداخت می شود
وی افزود: بررسی‌های ما در نمودار میزان درآمد خانوار به شکل U است، یعنی جمعیت اندکی در حد چند صدک و یک دهک افرادی هستند که شرایط زندگی بسیار نامطلوبی دارند. از آن سو هم همین تعداد، وضعیت بسیار مطلوبی دارند. در حذف آنها که توان مالی دارند هیچ مشکلی وجود ندارد و در حال گام برداشتن در این مسیر هستیم.
وزیر رفاه گفت: در این دوره حدود ۱۷۰ هزار خانوار یعنی ۷۰۰ هزار نفر از اقشار متمکن که ضریب خطای کمتری دارند، در مرحله اول در دستور حذف قرار گرفتند.
وی با اشاره به اینکه حتما باید برای این افراد با احتیاط عمل کنیم، افزود: قصد نداریم در این شرایط معیشتی خانوار، ضریب خطا در طبقه متوسط بالا برود و بخشی از آنها مشمول حذف شوند.
شریعتمداری با اشاره به اینکه حدود ۶۷۰۰ تا ۶۸۰۰ اعتراض بعد از حذف، در سامانه ثبت شده گفت: با نگاه جامع تر و بهره گیری از بانک‌های اطلاعاتی تلاش می کنیم به اعتراضات به موقع رسیدگی کنیم اما حداقل بیش از یک ماه زمان می برد.
وی درپاسخ به اینکه یکی از مدیران دولتی مشمول حذف اعتراض کرده بود، تاکید کرد: گاهی اعتراض در اقشاری صورت می‌گیرد که جای تعجب است. مدیران کل برخی دستگاه‌ها، صاحبان مشاغل آزاد که علی الاصول نباید معترض باشند اما هستند.
وزیر رفاه افزود: با پالایشی که انجام می دهیم تلاش می کنیم افراد متمکن مشمول دریافت یارانه نباشند.
شریعتمداری افزود: هر مقدار حذف شود از ماه اول در چرخه اقتصاد و در خزانه باقی می ماند و این طور نیست که پولی بدهیم پس بگیریم بلکه پولی را نمی دهیم.
وی در مورد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان نیز گفت: پیشنهاد ما در اولین جلسه نظارتی قانون حمایت از معلولین این بود که منابع حاصل به مددجویان اختصاص یابد که مورد موافقت معاون اول رییس جمهور قرار گرفت و نامه مکتوبی به سازمان برنامه ارسال شد.


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.