چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - Wednesday 22 January 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
" width="640" />
iran-emrooz.net | Wed, 28.08.2019, 16:59

حسن روحانی: با این دخالت‌ها، هیچ رییس‌جمهوری نمی‌تواند کار کند

بخش‌هایی از سخنان حسن روحانی روز چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۸:

* شاید اداره کشور امروز با سبک و سیاق سال‌های قبل متفاوت باشد؛ اما حتما باید مدیران ما با ابتکار عمل معضلات را به فرصت تبدیل کنند. در شرایط فعلی که مردم ما با مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کنند، حتما لازم است با روی گشاده با مردم برخورد کنیم؛ اما این ممکن نمی‌شود مگر اینکه خود را خدمت‌گذار مردم بدانیم.

* مردم به ما رای ندادند که چند سال رییس باشیم و بعد برویم. مردم این‌همه وقت می‌گذارند و با همه سختی‌ها پای صندوق رای می‌آیند تا با امید بیشتر کسانی را انتخاب کنند که به آنان خدمت کنند.

* امام در زمان جنگ بالاترین قدرت را به دولت داد. ایشان مخصوصا در چهار سال پایانی عمر شریفش بسیار از دولت حمایت کرد و اختیارات فراوانی به آن داد.

* تا زمانی که اختیارات دولت بالا نباشد و قدرت زیادی نداشته باشد، مردم زندگی خوشی نخواهند داشت. البته این معنایش دیکتاتوری و خودرایی نیست؛ بلکه قدرت داشتن برای رسیدگی به امور مردم و رفع مشکلات و مسائل است.

* بعضی‌ها انتقاد می‌کنند و نصیحت می‌کنند؛ اما در قالب آن می‌خواهند نیش بزنند و تخریب کنند. درحالیکه اصل نصیحت و انتقاد، همانطور که امیرالمؤمنین می‌فرماید خالصانه و خالی از فریب است.

* پس اگر روزی دستگاه نظارتی به جای نظارت دخالت کرد، دیگر مدیر نمی‌تواند کار کند. نظارت را برای این درست نکردیم که مانع و سرعت‌گیر درست کنیم و دل مدیر را بلرزانیم؛ بلکه برای کمک‌رسانی به دولت است.

* از عمر دولت دو سال بیشتر نمانده. اگر الان این حرف‌ها را می‌زنم، برای این است که اگر از ابتدا گفته بودم فکر می‌کردند ما می‌خواهیم نظارت بر سر ما نباشد. اما بازهم تاکید می‌کنم که اگر قرار باشد دستگاه نظارتی به دخالت در امور اجرایی ادامه دهد، هیچ رییس‌جمهوری نمی‌تواند کارش را به‌درستی پیش ببرد.

* قطعا که باید نظارت حفظ شود و جلوی فساد گرفته شود و دستگاه قضایی هم باید مستقلا به کار خود بپردازد؛ اما اگر شبهه سیاسی بودن در کار قضاوت وارد شود و مردم بگویند فلانی را برای این گرفتند که به فلان جریان سیاسی نزدیک بود - اگر چنین شبهه‌ای شکل بگیرد که امیدوارم الان این شبهه وجود نداشته باشد - دستگاه قضایی مشروعیت خود را در این امر از دست می‌دهد.

* ما باید به عنوان دولت جلوی فساد را بگیریم و قوه‌قضاییه آخرین بخش در این زمینه است. بدانیم که با دادگاه و بگیروببند فساد به‌درستی از میان نمی‌رود. اگر می‌خواهیم فساد از میان رود، باید همه چیز شفاف باشد.

* اگر خورشید شفافیت نباشد، فساد رخ می‌دهد. شفافیت را پیشه کنیم و ببینیم که هشتاد درصد فساد از میان می‌رود. تا زمانی که در این کشور رانت وجود داشته باشد، کارها انجام نمی‌شود.

* اگر قرار است بنگاه‌های دولتی ما بخشی‌اش دولتی باشد، بخشی نیمه‌دولتی، بخشی نظامی و بخشی شبه‌نظامی باشد؛ آن‌وقت بخش خصوصی چگونه بیاید و کار کند؟ باید با این بخش‌ها بسازد و همین می‌شود سرآغاز رانت و فساد.

* اجرایی شدن کامل موضوع دولت الکترونیک کار بزرگی است که باید در دولت دوازدهم انجام گیرد. دولت الکترونیک برای خدمت‌رسانی راحت به مردم و جلوگیری از فساد و آسایش جامعه است که امیدواریم هرچه زودتر به نتیجه برسیم.

* آنچه می‌تواند نظام ما را نگه دارد، این است که مردم میان خود و دولت فاصله نبینند. اگر بگویند “دولت و ملت” این آغاز فاصله است. این فشاری که دشمنان به ما وارد می‌کنند اگر بدانند که میان ما اختلاف‌نظر وجود دارد و ما از مردم جدا هستیم، فشار را بیشتر می‌کنند.

* تمام توان ما در مذاکره مردم هستند و دولتی که با مردم باشد، می‌تواند مذاکره هم بکند، اما دولتی که از مردم جدا باشد، مذاکره‌ای هم نمی‌تواند انجام دهد. پس هم‌افزایی و انسجام و وحدت خود را با ملت حفظ کنیم.


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.