چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - Wednesday 22 January 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
" width="640" />
iran-emrooz.net | Tue, 27.08.2019, 19:39

مکرون به توهین بولسونارو به همسرش پاسخ داد

دویچه وله فارسی: دعوای امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل شخصی میشود. بولسونارو اظهارنظری اهانت آمیز در مورد همسر مکرون را در فیسبوک به اشتراک گذاشت. مکرون هم ساکت نماند.

تنش میان امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل از روز دوشنبه ۴ شهریور (۲۶ اوت) بالا گرفته است. بولسونارو با تأیید یک پست فیسبوکی جنسیتی، در مورد بریژیت مکرون همسر رئیس جمهور فرانسه، خشم مکرون را برانگیخته است.

رئیس جمهور فرانسه با انتقاد شدید از رفتار «به شدت نامحترمانه» بولسونارو، اظهار امیدواری کرده است که دوران ریاست جمهوری رئیس جمهور برزیل به زودی به پایان برسد. بولسونارو در پاسخ به مکرون گفته است که این «حمله‌ها» را نمی‌پذیرد.

یک کاربر فیس بوک عکس‌هایی از بولسونارو و همسرش (۳۷ ساله) و مکرون و همسرش (۶۶ ساله)، منتشر کرده است و در مقایسه‌ای تحقیرآمیز نوشته: «حالا می‌فهمید چرا مکرون بولسونارو را اذیت می‌کند؟» این کاربر می‌نویسد که شرط می‌بندد، مکرون به بولسونارو حسادت می‌کند. رئیس جمهور برزیل در تأیید این اظهارنظر نوشته است: «تحقیرش نکنید. ها ها ها.»

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری برزیل به پرسش خبرگزاری فرانسه در مورد اینکه آیا این اظهارنظر را بولسونارو شخصا نوشته یا خیر، پاسخی نداده است.

امانوئل مکرون روز دوشنبه در نشستی مطبوعاتی در حاشیه نشست جی ۷ به شدت به بولسونارو حمله کرد و گفت: «چه می‌توان گفت؟ ناراحت‌کننده است، اول از همه برای خودش و برای مردم برزیل.» مکرون برزیلی‌ها را «ملتی بزرگ» نامید که به گفته او «احتمالا» از رفتار رئیس‌جمهورشان «شرمسارند». رئیس جمهور فرانسه ابراز امیدواری کرد که برزیل «به زودی» رئیس جمهوری داشته باشد که «رفتاری درخور این سمت» داشته باشد.


بولسونارو به عنوان رئیس جمهوری نژاد‌پرست، زن‌ستیز و مخالف همجنس‌گرایان شهرت دارد

کمی پس از اظهارنظر مکرون، بولسونارو در توییتر نسبت گفته‌های مکرون واکنش نشان داد و نوشت که «حملات نامناسب و غیرقابل توجیه یک رئیس جمهور، مکرون به [کشورهای] منطقه آمازون، پذیرفتنی نیست.»  رئیس جمهور برزیل در توییت خود اضافه کرد که «مکرون به این منطقه به چشم مستعمره خود می‌نگرد».

حمله‌های متقابل مکرون و بولسونارو بر سر آمازون

برخورد لفظی میان دو رئیس جمهور که حالا با اظهارنظر توهین‌آ‌میز بولسونارو علیه همسر مکرون بالا گرفته است، از چند روز پیش آغاز شد.

در پی آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های آمازون، مکرون از اقدامات تخریب‌گرانه رئیس جمهور برزیل در محیط زیست این کشور انتقاد کرده و از ایجاد محدودیت در توافق تجارت آزاد اروپا - مرکوسور (بازار مشترک کشورهای آمریکای جنوبی) سخن گفته بود. فرانسه بر شرایط این توافق تجاری که رعایت تمامی تعهدات توافق آب و هوایی پاریس و تعهدات مرتبط با گرمایش زمین است، تأکید می‌کند. امانوئل مکرون، بولسونارو، رئیس جمهور برزیل را به کوتاهی و دروغگویی درباره موضعش در مورد گرم شدن زمین متهم کرده بود.

پسر بولسونارو هم روز جمعه گذشته در پاسخ به حملات مکرون در توییتر ویدیویی از اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه منتشر کرده و نوشته بود: «مکرون یک نادان است.»

بولسونارو و پسرش تنها کسانی نبودند که به مکرون حمله کردند. مکرون هدف حمله شخصی دیگر اعضای دولت برزیل هم قرار گرفت. آبراهام وینتراب، وزیر آموزش برزیل هم در توییتی به مکرون در مورد اظهاراتش درباره آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون تاخت و او را «یک احمق فرصت‌طلب» نامید، که «در پی جلب حمایت لابی‌ بخش کشاورزی فرانسه» است.


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.