يكشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - Sunday 8 December 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Sat, 20.07.2019, 20:51

عباس عبدی: ممکن است بخش اصلی اصلاح طلبان در انتخابات شرکت نکنند

عباس عبدی کارشناس سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با خبرنگار آریا در تحلیل از آرایش سیاسی جریان های سیاسی کشور در آستانه انتخابات، اظهار داشت: هر چه به انتخابات نزدیک تر شویم آرایش سیاسی جریان‌ها متکثرتر می شود. اصلاح طلبان به طور قطع و با ادامه وضعیت فعلی نمی‌توانند در یک چارچوب مشترک حضور یایند. مگر اینکه اتفاق خاصی در این زمینه رخ دهد که بحث جداگانه‌ای دارد. اصلاح طلبان با لیست واحد نمی توانند وارد انتخابات شوند، در صورت حضور مجبور به ارائه لیست‌های متعدد هستند، چه بسا بخش اصلی اصلاح طلبان در انتخابات شرکت نکنند. در جریان اصولگرایی هم بعید می دانم با یک لیست بتوانند در انتخابات شرکت کنند و احتمالا با دو یا سه لیست در انتخابات حاضر می شوند.

وی افزود: جناح دیگری که حداقل به لحاظ کیفی قوی تر از دیگران خواهد بود، طبعا در انتخابات شرکت نخواهند کرد. اصولا عادت داریم جناح ها و جریان ها را محدود به نیروهای رسمی و شناخته شده کنیم، لذا نیروهای غیررسمی و خارج از سیستم به حساب آورده نمی‌شوند. اما این‌بار این نیروها کیفیت و کمیتشان بیشتر از چیزی است که بتوانند ذیل نیروهای داخلی قرار بگیرند یا بشود آن ها را نادیده گرفت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره مشارکت مردم در انتخابات و نحوه رای دادن به لیست‌ها افزود:  تصور نمی کنم که این انتخابات مانند دوره های گذشته باشد، به این دلیل که بعد از انتخابات ۹۶، مردم انتظار داشتند نتیجه مشارکت انتخاباتی آنان گشایشی برای آنها ایجاد کند که چنین نشد.

برداشت از نتایج انتخابات ۹۶ از دو حال خارج نیست؛ یا به فرد و نهاد انتخاب شده اجازه نمی‌دهند که کار کند یا این که اجازه می‌دهند ولی این ساختار و سیستم و افراد برامده از انتخابات محدود آن، از انجام کاری به نفع جامعه ناتوان است. در هر دو صورت نتیجه برای مردم یکسان است و به منزله نفی کارآمدی انتخابات است.

به همین دلیل برداشت من این است در صورتی که انتخابات آینده در چارچوب مرسوم انجام شود، خیلی سردتر از آنچه که فکر می کنیم خواهد بود. هر چند انتخابات مجلس در مناطق تک نماینده ای می‌تواند همچنان شاهد رقابت های قومی و قبلیه‌ای و... شود و مانند گذشته انجام گردد. اما در هر حال معیار اصلی برای ارزیابی انتخابات شهرهای بزرگ ایران هستند که تعداد نمایندگان آن ها به ۶۰ تا ۷۰ نفر می‌رسد. متاسفانه انتخابات در ایران طریقیت خود را نتوانسته اثبات کند.

وی در خصوص اظهار نظرهای اخیر اصلاح طلبان درباره حمایت از دولت و رئیس جمهور فعلی، اظهار کرد: مسئله اصلی اصلاح طلبان حمایت یا عدم حمایت از دولت آقای روحانی نیست. مساله فراتر از این مساله  است. و گمان ندارم که قصد عدم حمایت از اقای روحانی را هم داشته باشند.

عبدی با بیان اینکه اصلاح طلبان در شرایط کنونی و با ادامه چارچوب رسمی و گذشته انتخابات با هیچ سازوکار مناسبی نمی‌توانند وارد انتخابات شوند و یا پیروز میدان هم باشند، تاکید کرد: اساسا در شرایط کنونی با این چارچوب انتخاباتی نمی‌توان از طریق شرکت و انتخابات، کالای سیاسی مناسبی را برای مردمی که تجربه خوبی از نتایج گذشته ندارند عرضه کرد. دعوت به مشارکت در چنین فرآیندی مانند این است که در هوای سرد زمستان آب یخ بفروشیم و انتظار داشته باشیم که مشتری داشته باشد.

بنابراین آن چه اهمیت دارد این است که شرایط انتخابات به گونه ای شود که کالای برآمده از انتخابات بتواند دردی از مردم را دوا کند. بخشی از این موضوع برعهده نیروهای سیاسی است که کالای انتخاباتی خود را خوب طراحی و تدوین و عرضه کنند، اما بخش دیگر آن بر عهده مدیریت انتخابات است که امکان عرضه چنین کالایی را در انتخابات فراهم کند. بنابراین با وجود و ادامه شرایط کنونی اصلاح طلبان شانسی برای مشارکت انتخاباتی موثر و مفید ندارند.

وی گفت: اما اصولگرایان(جناح تندرو) در این مورد و شرایط کنونی بی نیاز از پیروزی هستند و همین طور هم می توانند مجلس را در اختیار بگیرند. 

این فعال سیاسی پیرامون تاثیر انتخابات مجلس امسال بر انتخابات ۱۴۰۰ نیز گفت: هنوز برای اظهار نظر در خصوص انتخابات ۱۴۰۰ زود است. ایران در شرایطی قرار دارد که نمی تواند وضعیت کنونی خود را تا ۱۴۰۰ حفظ کرده و تداوم دهد. مگر اینکه تبعات شدیدی را بپذیرد یا تغییرات وسیعی را ایجاد کند تا امید و چشم انداز را نسبت به آینده افزایش دهد. امیدوارم تا انتخابات مجلس پیش رو شرایط مناسبی فراهم شود و شاهد تحولی در عرصه عمومی باشیم و نهادهای انتخابات و مجلس به جایگاه اصلی خود بازگردند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.