چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ - Wednesday 15 July 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 14.06.2019, 17:57

نشست «سیکا» با حضور سران ۱۳ کشور در تاجیکستان برگزار می‌شود

خبرگزاری آناتولی

سران ۱۳ کشور آسیایی در پنجمین نشست کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا «سیکا» که فردا در دوشنبه پایتخت تاجیکستان به مدت دو روز آغاز به کار خواهد کرد، شرکت می کنند.

در این نشست روسای جمهور ترکیه، روسیه، چین، ایران، آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، بنگلادش، سریلانکا، رئیس اجرایی دولت افغانستان حضور پیدا خواهند کرد.

همچنین رئیس جمهور تاجیکستان و مقاماتی ارشد از کشورهای بحرین، ویتنام، مصر، اسرائیل، هند، اردن، عراق، قطر، کامبوج، کره جنوبی، مغولستان، امارت متحده عربی، پاکستان، فلسطین، تایلند، بلاروس، اندونزی، آمریکا، فیلیپین، مالزی، اوکراین و ژاپن نیز شرکت خواهند کرد.

در این نشست که فردا ۱۵ ژوئن آغاز شد و ۱۶ این ماه به پایان خواهد رسید، نمایندگان سازمان های بین المللی مانند سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری اروپا، سازمان همکاری شانگهای، جنبش عدم تعهد و مجمع بین المجالس کشورهای ترک زبان نیز حضور خواهند داشت.

اردوغان در حاشیه این نشست با همتاهای ایرانی، چینی و روس خود دیدار خواهد کرد.

در این نشست که عنوان آن «چشم انداز مشترک برای منطقه ای امن و مرفه» است، موضوعاتی منطقه ای و بین المللی مورد بررسی قرار گرفته و بیانیه نهایی «دوشنبه» منتشر خواهد شد.

از آن سو کارشناسان معتقدند که برگزاری این نشست در دوران افزایش تحریم ها و فشارهای دولت آمریکا بر روی کشورهای آسیایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

آرتیوم لوکین، کارشناس روابط روسیه با آسیا از دانشگاه فدرال خاور دور این کشور برگزاری این کنفرانس را از لحاظ دیدگاه اوراسیایی مهم برشمرد و گفت: اساس اوج‌گیری این دیدگاه را 8 عضو سازمان همکاری شانگهای تشکیل می دهند. اما کنفرانس مذکور که دارای 27 عضو است، از این لحاظ مهم بوده و جامع تر از سازمان همکاری شانگهای است.

لوکین با بیان این که آمریکا، اتحایه اروپا و ژاپن عضو سیکا نیستند، گفت: علاوه بر این کشورهای متخاصم مانند ایران، اسرائیل، هندوستان و پاکستان نیز در این کنفرانس حضور دارند. اهمیت این کفنرانس در این است که به پروژه هایی مانند کمربند-راه مشروعیت می بخشد.

گفتنی است این رویداد توسط ۶۵۰ روزنامه نگار از کشورهای مختلف پوشش داده خواهد شد.

کنفرانس مذکور به‌عنوان یک اتحادیه بین دولتی با ابتکار قزاقستان در سال ۱۹۹۲ با هدف ایجاد شرایط لازم برای گفتگو، تصمیم‌گیری و انجام اقداماتی برای مربوط به تامین امنیت در آسیا تاسیس شد.

در حال حاضر ۳۵ کشور از آسیا و دیگر قاره‌ها و ۵ نهاد بین المللی عضو ناظر این کنفرانس هستند. مقر کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا از سال ۲۰۱۴ در آستانه پایتخت قزاقستان قرار دارد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.