چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ - Wednesday 15 July 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 14.06.2019, 17:51

هشدار خلیل‌زاد به ایران درباره مذاکرات صلح با طالبان

خبرگزاری آناتولی

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان اعلام کرد که ایران نباید اختلافات سیاسی خود با آمریکا را وارد موضوع صلح دولت افغانستان با طالبان کند.

وی با بیان اینکه روند صلح با طالبان مورد حمایت چندین کشور در جهان است افزود: در صورتیکه ایران مانع تلاش‌های امریکا در روند صلح افغانستان شود با «عکس‌العمل جدی» ایالات متحده رو به رو خواهد شد.

خلیلزاد با بیان اینکه گروه طالبان پس از اتمام روند صلح به دنبال همکاری بلند مدت با آمریکا است اظهار داشت: باید از این فرصت (گفت‌وگوهای) صلح به بهترین شکل استفاده کرد.

لازم به ذکر است گروه طالبان که تهدیدی جدی برای حکومت اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان به شمار می رود هنوز در بسیاری از نقاط این کشور سلطه خود را حفظ کرده است. بعضی از مناطق تحت کنترل طالبان با مشکلات جدی امنیتی مواجه هستند.

با وجود تلاش های دولت برای آغاز مذاکرات صلح با طالبان در سال های اخیر و همچنین ایجاد شورای صلح، تاکنون در این خصوص نتایجی به دست نیامده است.

گفتنی است مذاکرات میان دولت افغانستان و گروه طالبان قرار بود در ژوئن ۲۰۱۳ و در زمان ریاست جمهوری حامد کرزای و در دوحه قطر برگزار شود، اما در پی نصب تابلوی «امارت اسلامی افغانستان» بر سردر دفتر طالبان در قطر، دولت افغانستان از انجام مذاکرات صرف نظر کرده بود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.